Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad 26ste Jaarg. Zondag 3 Mei 1903. No. 7591. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJ 8 TAF DIT BLAD» ^®or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afconderlqke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÉR» Van 16 regels. Elke gewone regel meer f 0.00 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Mei 1903. Gemeenteraad. Be agenda der in de raadszitting op 'ns ag 5 dezer te behandelen onderwerpen. 'U'dt als volgt Mededeelingen 2. Ingekomen stukken. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school D. Be voordracht luidt; lo. mej. M. F. osthoek te Rotterdam; 2o. mej. C. M. van Sleten te 's-Gravenhage3o. mej. J. G. Westers te Utrecht. Benoeming van onderwijzeressen in nuttige handwerken aan de scholen C, u, en F. verkm7^en0emU1f Van steml)areaux voor de vWKieziag van 7 raadsleden. 0. Staat vau omn vorderbare posten °P de inkomstenbelasting, dienst 1901/2. 7. Rekening van inkomsten en uitgaven van het Algemeen Handelsentrepot over 1902; met advies van de financieele com missie. 8. Rekening van inkomsten en uitgaven van Regenten van de »Hofjes van Belois" dienst 1902; met advies van de financieele commissie. 9. Ontwerp besluit tot af-en overschrij- Vlng van posten op de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente-reini- gmg, dienst 1902. 10. Ontwerpbesluit (model B) total en overschrijving vaa posten op de ge meente-begrooting dienst 1902. 11. Ontwerp.besluit (model B) tot at en overschrijving van posten op de ge meente-begrooting dienst 1903. 12. Ontwerp besluit (model 3) tot at en overschrijving van posten op de ge meente begrooting dienst 1903. 13. Voorstel van B, en W. in zake het ophalen van afvalproducten door de ge- meente-reiniging. 14. Voorstel van B. en W. tot verharding van de Nassaustraat, lo. Voorstel van B. en W. tot tijdelijke regeling van het salaris van den Directeur, bid ^aSS^8r en ^en Boekhouder der gasfa- v foorstel van B. en W. tot intrekking an de motie in zake de benoemingsbe- voogdheid. van^d ot^werp.verordening tot regeling Benoeming en de jaarwedde van den havenmeester. 18. Ontwerp-verordening tot regeling van pers 6n°era'n= en 8® jaarwedden van het en on®e' ten kantore der gemeentewerken 0ntWeyP-verordeningen tot wijziging van en '6roi(^en'n8 regelende de samenstelling ®n werkkring van de commissie voor 8 meentewerken en van de verordening, Waarby de Raad het benoemen en ontslaan van gemeenteambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt krachtens art. 145 der gemeentewet. De Arbeidsbeurs. (Opgave 2 Mei 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een schoenmaker (halfwas.) Een schoen makersjongen. Twee steenhouwers. Verver. In een fabriek een jongen, eenigzins bekend met kleedennaaien. Een Keukenmeid. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distiliateursknechts.Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Slagersknechts. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Houtkoo- persknechts. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf werk, id. voor loopwerk, en los werk. Gelegen heid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aan 't Commissariaat van Politie zijn terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen 1 jongensmuts, 1 partem onnaie met eenig geld, 2 sleutels. Aan de volgende adressen zijn terug te bekomen de volgende voorwerpen1 strikje met zilveren speid: W. Woensdrecht Hoog straat 211 stalen muilkorfJ. C. Collignon, Korte Achterweg 9; 1 stalen muilkorf J. L. Jansson, Visscherstraat 311 konijn J. Hendriks, Oosterstraat 43 Men heeft gisteren een aanvang gemaakt om door middel van een stoompomp, die bij het Roode Hek aan den Rotterdamschen dijk is geplaatst, het vele water weg te pompen dat, tengevolge van de aanhoudende regens der laatste dagen, ui den Nieuw- Mathernesser polder staat. De doorbraak in den Ketkelpolder. Alle stoomgemalen op de verschillende polders zijn thans aan het malen om de polders droog te leggen. Er schijnt thans wel groote zekerheid te bestaan, dat zal worden besloten om het water uit den Noord-Kethelpolder af te tappen op de andere polders, om den polder sneller te kunnen droogmaken immers moest de enkele machine, die op dezen polder staat, dit werk verrichten, dan zou daarmee minstens 3 weken gemoeid zijn. Vrijdag-ochtend, 7£ uur, kwam te Over- schie van Schiedam bericht, dat de sluis deuren in de Rotterdamsche Schie kunnen worden geopend (welke deuren terstond bij de doorbraak te Kethel zijn dichtgezet), waaraan onmiddelijk werd voldaan. De stremming in de vaart in de Rotter damsche Schie is dus nu opgeheven en de vele wachtende schippers kunnen vertrekken. De Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Rotterdam heeft, gehoor gevend aan een verzoek van het hoofdbe stuur van Mereurius, besloten, een onder zoek in te stellen naar de salarissen der kantoorbedienden, naar hun arbeidstijd en naar de inrichting der lokalen, waarin zij werken. Natuurlijk strekt zich het onderzoek alleen uit over kantoren, welke ressortesren onder de Kamer van Arbeid voor de voe- dings- en genotmiddelen. Dezer dagen heeft een verpleegde in het St. Joris Gasthuis te Delft zich 's nachts weten te onttrekken aan het toezicht van haar verpleegster. Daarop heeft zij zich in brand gestoken en is den tuin ingevlucht. Door de vele brandwonden is zij overleden. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder gaf blijk van Haar belangstelling in de vereeniging On derlinge Vrouwenbescherming, door een gift van f100, welke bijdrage uitsluitend be stemd is voor het philanthropisch gedeelte van den arbeid der vereeniging. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 6 Mei e. k. niet plaats hebben. De miliciens der lichting 1901 zullen reeds in den loop der aanstaande week met groot verlof huiswaarts keeren. De 1 Mei-dag. Goed geteld, zaten gisteren-middag rond een tafel 20 arbeiders bet 1 Meifeest te vieren in het Geheel-Onthouderslokaal in den Haag. Wink uit Gorkum sprak over de betee- kenis var. den 1 Mei-dag. Tegen heden avond is weer aangekondigd een gfoote vergadering in de hoogduitscbe schouwburg zaal. Op straat weinig merkbaar van een 1 Mei-viering. Gisteren-avond kwamen vrij velen in de Hoogduitsche-Schouwburgzaal te 's-Hage bij een, ter viering van den 1 Mei-dag. F. Mol en Luitjes spraken over de beteekenis van den dag. Eenige banieren van vakvereenigingen waren op het tooneel opgesteld. Te Amsterdam en op enkele andere plaatsen is de Meidag nog met vergaderingen enz. gevierdover 't geheel was de vie ring van zeer weinig belang. De Staking. Blijkens mededeeling van het Comité van Waardeering is ten behoeve van het politie personeel te Rotterdam netto f 7644 ont vangen, welke som aan den burgemeester is ter hand gesteld. Door de directie van de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij zullen alle ontslagen werklieden, indien zij zich aan melden, weder aangenomen worden, met uitzondering van hen, die na onderzoek blijken tot de voormannen uit de stakingsdagen te behooren. Aan het trouw gebleven personeel is voor een bedrag van ongeveer f 59.000 extra uitgekeerd. Te Amsterdam is, naar Het Volk meidt, bij de verschillende gemeentebedrijven een lijst neergelegd van alle arbeiders, die wegens de staking uit gemeentedienst ontslagen zijn en met weer aangenomen mogen worden. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Ct Naar wij vernemen, zal spoedig de oude toestand, voorzoover het de bewaking van de hoofdstad betreft, zijn teruggekeerd. De uitgezette detachementen en posten aan stations en spoorwegterreinen worden, evenals de in de stad surveilleerende patrouilles, dagelijks in getalsterkte ver minderd en zullen hoogstwaarschijnlijk a. s. Maandag geheel worden ingetrokken. Alle detachementen worden evenwel geacht hier tijdelijk in garnizoen te liggem zoodat de garnizoenssterkte gehandhaafd blijft. De vrijspraak van jhr. mr. E. van Bere- steyn, reserve 2e-iuitenant, die volgens jhr. van Asch van Wijck een stakenden machi nist zou hebben toegejuicht, is door den raad van onderzoek met algemeene stemmen geschied. Nederl. R. K. Vakcongres. Dit congres, waarover de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland het beschermheerschap hebben aanvaard, en dat te Utrecht zal plaats hebben, is als volgt geregeld Zondag 20 Sept., om 2 uur opening. Onmiddellijk daarna zullen twee onderwer pen, de algemeene vakbeweging rakende, besproken worden, n.l. Arbeidscontract en Leerlingstelsel. Om 5 uur zullen de secretariaten en vakbonden in eigen sectie hun agenda behandelen. Maandag 21 Sept., 9 uur, vergaderen wederom de secretariaten en vakbonden ter verdere afhandeling van hun agenda. Om 12 uur zal de slotvergadering gehouden worden, waarin de onderwerpen minimum loon en maximale-arbeidsduur, en Katho lieke (geen neutrale) Vak-actie zal bespro ken worden. Daarna slotrede. De kosten voor de afgevaardigden worden niet door het comité gedragen, maar zullen geregeld worden op de volgende wijze In verband n.l, met de verhooging van de contributie der aangesloten vereenigin- gen van den Bond van R. K. Werklieden- vereenigingen in het Aartsöisdom, bij gelegenheid van het Vakcongres, heeft het dag. bestuur van genoemden Bond de zorg op zich genomen, voor hun afgevaardigden de zaak te regelen. Het centraal-bestuur van den N. R. K. Volksbond deed de toezegging, iu gelijken NIEUWE E COURANT ntmnrn'"» TSBSKE*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5