geest met zijne afdeelingen en onder&fdee- lingen in correspondentie te treden. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer F. J. B. H. M. Engerich, chef van den dienst der' exploitatie en loco-directeur- generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, te Utrecht, benoemd werd tot hoofdambtenaar. Namens het korps eerstaanwezende ambtenaren bij den dienst der exploitatie werd den heer Enge rich, bij monde van den oudsten eerstaan- wezenden ambtenaar, den heer J. J. Bey- erman, een fraai houten beeld voorstellende »Le Travail", op voetstuk, aangeboden. Ook ons wordt verzocht, meldt de Tel., het bericht van een onzer Haagsche mede werkers betreffende de aanbeveling voor de betrekking van hoofdcommissaris te Amster dam tegen te spreken. Wijl dit démenti van zeer achtenswaardige en eveneens betrouwbare zijde komt, geven wij bij dezen aan dit verzoek gaarne gevolg. De heer S. M. Hordijk aanvaarde giste ren, 1 Mei, zijn nieuwe functie. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging houdt den 28en Mei te Amsterdam haar algemeene jaarvergadering. Punten van behandeling: jaarverslag van het hoofd bestuur; rapport van de commisie, benoemd tot het nazien van de rekening over 1902; benoeming van een commissie tot het nazien van de rekening over 1903; benoe ming van zes leden van het hoofdbestuur, vacatures ontstaan door periodiek aftreden en het bedanken van den heer Charles Boissevain. Te Blaricum is gisteren-ochtend de zoon van zekeren S. doodgeschoten. Het bestuur van de Blaricummermeent, had bepaald dat de erfgooiers hun vee niet voor den 12e Mei aldaar in de weide mochten brengen. Hiermede waren de erf gooiers niet tevreden en wilden dit bepaald hebben op 1 Mei. Naar aanleiding eener vergadering ging men er heden-morgen vroeg op uit. De burgemeester, verzet duchtende, had militairen gerequieerd. Bo vengenoemde weigerde aan de sommatie, hun door een schildwacht gedaan, gevolg te geven, waarop deze viermaal hem over het hoofd schoot, waarop S. toch doorging. Een vijfde schot trof hem doodelijk. De heer A. Kuipers, vroeger vervener te Steggerda (Fr.), vertrok voor tal van jaren naar Amerika en stichtte twee Nederlandsche volksplantingen in The Far West, de laatste in 1897 in Zuid-Dakota. Nog steeds komen uit Nederland en natuurlijk vooral uit Friesland bij den heer K. vele brieven in, om de schrijvers te helpen naar Amerika te emi- greeren. De heer K. wenscht opnieuw een duizend arme gezinnen uit Nederland aan eigen erf en een stuk brood te helpen en zal zich voor dit doel wenden tot den petro- leumkoning Rockefeller, die zooveel voor nuttige doeleinden wegschenkt. Ter tentoonstelling van nijverheid en kunstindustrie te Groningen is de beschik bare ruimte door ongeveer 350 exposanten reeds geheel ingenomen. Of en hoeveel expositie-ruimte zal worden bijgebouwd, is nog niet beslist. Brand. Te 's-Gravenhage sloegen ongeveer kwart voor elf uur eergisteren-avond heftig de vlammen uit een brandstoffenmagazijn in de De Gheijnstraat. De brandweerpost Daguerrestraat rukte spoedig aan en begon dadelijk te werken met twee stralen op de waterleiding. Weidra kwamen ook twee slangenwagens uit het station Prinsestraat, met den commandant en ondercommandant, op het terrein, doch het vuur was toen reeds zoo goed als bedwongen, zoodat dadelijk een gedeelte van het materiaal werd teruggezonden. Eenige paarden, aan de overzjjde van het brandende perceel gestald, konden nog tijdig hoewel door de vlammen heen, daar het magazijn in een soort gang staat in veiligheid worden gebracht. Te Kropswolde is gisteren-middag de partorie, bewoond door den predikant Supheert, in vlammen opgegaan. Het ge bouw was verzekerd. Hoogwater. Het water in de Maas bij Handel staat zóó hoog, dat het derde, het bovenste hoofd, dat gelijk met den dijk ligt, in gebruik genomen is. De uiterwaarden zijn tot heden nog droog gebleven. Men schrijft uit Ooijen: De Maas staat van dijk tot dijk en is nog, hoewel weinig, wassende. In den polder neemt het kwelwater sterk toe en vele ak kers met aardappelen bepoot of bezaaid met haver enz., loopen onder. Ork de weg naar Osch is gedeeltelijk overstroomd, zoodat de postbode de reis per schuit over Macharen doet. Men heeft berekend, dat de hemelsche sluizen in April ruim 18 millioen hectoliter regenwater over ons gezegend land hebben uitgestort. GEMENGD XIEUWS. De aanvoer van kievietseieren werd eer gisteren te Leeuwarden, zijnde de laatste marktdag van dit seisoen, geschat op niet minder dan twintig duizend stuks. De prijs bedroeg 13 a 15 cents. Tusschen Bols ward en Harlingen geraakte Woensdag-avond 7 uur de locomotief van een botertram onderstboven. De 33 jarige hulpconducteur S. Goïuga, die bij den ma chinist stond, kreeg het grootste deel van den stoom en het water over zijn lichaam en is aan de gevolgen overleden. De ma chinist kwam met een hoofdwond vrij. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan verzakking van den weg. Donderdag-a vond is door den laatsten personentrein van Elten naar Welle op een overweg eene kar, beladen met hout, aangereden. De kar werd verbrijzeld en het paard onmiddellijk gedood, terwijl de trein ongeveer een half uur vertraging ondervond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Als curiositeit deelt men mede, dat 't den heer P. Versloot, gemeente-ontvanger te Schoonhoven, dit voorjaar al weer twee maal gelukt is, een nest jonge hazen te fokken in zijne fokkerij. Deze fokkerij is een unicum in Nederland, daar 't zelfs nooit in Artis of in de Dier- gaarde te Rotterdam gelukt is jonge hazen te fokken. Ontvingen de mollenvangers in de Hoek- schewaard vroeger een premie voor eiken gedooden mol, thans nu de mollenvellen een hoogen prijs waard zijn, ontvangt de landbouwer soms f5 per Heet. voor het recht om ze op hun land te mogen vangen. Duizenden bij duizenden worden er dan ook gevangen. Er zijn arbeiders, wier eenige bezigheid het is en die er een groot week geld mee verdienen. Nadat er vele welgelukte proeven waren genomen met het winnen van zijde uit spinneweb, heeft de Katholieke missionaris pater Cambouc op Madagascar een inrich ting gesticht, waarin inlanders onderwezen worden in die industrie en in het weven van spinnezydenstoffen. De inrichting staat onder de leiding van een directeur, een opzichter, beiden Fran- schen, en drie inlanders, reeds ervaren in het vak. De spin, van welke de zijde verkegen wordt, is groot van lichaam en niet vergiftig. De zijde heeft een goudgele kleur en zal, als de zaak gelukt, een geheele verandering teweegbrengen in de zijde-industrie. Koning Christiaan van Denemarken is eergisteren, toen hy met twee zijner doch; ters, de Koningin van Engeland en de Keizerin Weduwe van Rusland, een wande ling maakte, door een dronken soldaat aangevallen. Deze, die niet wist wie hij voor had, gaf den Koning een stomp tegen de borst en de Keizerin-Weduwe van Rusland een vuistslag, zoodat deze bijna het evenwicht verloor. De Konir.g greep den soldaat vast en een kapitein van de wacht schoot toe om den soldaat in hechtenis te nemen. Jj&atste Berichten. Door ds. J. Schrijver is wegens zijn benoeming te Neerbosch tegen 15 Juli e.k, ontslag gevraagd als predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Zooals men weet, worden aan de overzijde van de Maas, ongeveer tegenover onze gemeente, werken uitgevoerd door de Rotterdamsche droogdokmaatschappij. Een dier werken was daarby het wegmalen van een zandplaat, die zich daar in de Maas had gevormd. Naar de S. Ct. verneemt, heeft zich die plaat daar weer gevormd, zoodat die op nieuw moet worden weggeruimd. Van een moienwagen van den stoom- molen »Nederland" viel het paard op het Oostmolenplein onderuit, tengevolge waarvan het lemoen brak en het paard aan de zijde beschadigd werd. Met groote moeite werd het paard weer op de beenen geholpen. Minister Bergansius is licht ongesteld tengevolge van gevatte koude, doch neemt thuis zijne werkzaamheden waar. Heden zijn de verschillende korps commandanten vanwege het ministerie van oorlog telegrafisch gemachtigd de lichting 1901 der militie a.s. Dinsdag en Woensdag met groot verlof te zenden. De doorbraak in den Kethelpolder. Gisteren-avond is de as van het scheprad van het stoomgemaal van den Noord- Ket heipolder gebroken.Heden-ochtend sprong de stoomketel van het gemaal van den Abtwoudschen polder, zoodat thans alle werkzaamheden tot wederdrooglegging voorloopig stilstaan. Kerknieuws. Den 22n Mei zullen te Amsterdam de Liefdezusters uit het St. Eiisabeths-gesticht het feit herdenken, dat zij van uit Duitsch- iand zich 25 jaar geleden aldaar gevestigd hebben. Met genoegen kunnen we ver melden, dat het voornemen bestaat, dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Te Hulsburg (Limb zal een nieuw kloos ter verrijzen van de orde der Soeurs de la Miséricorde. Voorloopig zullen deze zus ters haar intrek nemen in het gemeentehuis, dat totwoning en school zal ingericht worden. Posterijen en Telegrafie. Lijst van bneveD, verzonden door het postkantoor Schiedam, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand April N. G. v. BalenJansen, Amersfoort. Gebr. Bode, Amsterdam. Th. van Veen, 's-Gravenhage. A. Driessen, Rotterdam. M. Boushard, Schiedam. M. Bussaart, Idem. Briefkaarten. M. Hellendoorn, Haarlem, M. Raadsen, Rotterdam. Buitenland, J. J. Hartsmik, Broklijn. R. A. Beukers,MorrodiGratidas, Rechtzaken. De Hooge Raad vernietigde gisteren het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de Haarlemmermeerpolder was ver oordeeld tot schadevergoeding aan den Staat voor het Wegruimen der telefoonpalen, waardoor de verbinding Rotterdam Amster dam verbroken was; doch handhaafde die veroordeeling voor zoover de Haarlemmer- moer noodeloos ruw had opgeruimd. Voor het gerechtshof te 's Hage werd behandeld de zaak tegen den 38jarigen T. 3. S., boekhouder, door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf wegens strafbare poging tot diefstal, voorafgaan door geweld, om dat hij den kantoorlooper der Dortsche Bank, die met een groot geldswaardig bedrag zich vervoegd had aan het perceel, waar bekl. was gaan wonen, met peper in 't gelaat had geworpen, hem daarna bij de borst gegrepen, de knie op de borst en de hand in den mond had geduwd, ten eiude zich het geld toe te eigenen, dat de looper bij zich had. Geëischt werd 8 jaar, dus 2 jaar meer. Land- en Tuinbouw. Ned. Vee yoor Zuid-Afrika. De Commissie voor Zuid-Holland tot het bijeen brengen van jong fokvee voor Zuid- Afrika verzoekt aan de veehouders, die genegen zijn vee, door de Commissie aan; gekocht, kosteloos te weiden gedurende den zomer 1903, zoo spoedig mogelijk hun adres op te geven aan den Voorzitter der Commissie, den heer P. Loopayt, te Schiedam. In een vergadering van het bestuur der afdeeling Nieuwerkerk aan den IJsel c. a. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd besloten in Mei of Juni een wedstijd van één paards-grasmachines te houden. Het aantal prijzen, het bedrag daarvoor uit te trekken, de commissie van beoordeeling en nog eenige andere zaken, dien wedstrijd betreflende, werden vastgesteld. Het vochtige en gure weder der laatste weken zal aan vele tuinders duur te staan komen. Te Delft Zijn er die beweren een schade te hebben beloopen van minstens f 2000 en nu genoodzaakt zijn voor de tweede maal hun grond te bemesten. Burgerlijke Stand. Geboren: 29 April. Hendrica Petro- nella, dochter van J. W. Vollebregt en A. J. van Veen, Broersveld. 30. Wilhelmina Hendrika Catharma, dochter van J. A. Boer en G. Gallas, Singel. 1 Mei. Josina Levina, dochter van J. van Wingerden en W. G. van Pouderoijen, Singel. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 2 Mei 1903. Officinale noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 2 Mei. Moutwijn: f 7%. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8. Jenever: f12.— Amst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f 14%—-f 15. Spoeling 11.50. Pamjs. Hamb. j Juni 17.60 i Spirit, p. Mei 13»/,. 13%. Juni/Juli. 13»/,- 13»/,. Maïs New-York. Amsterdam. 1 Mei Rogge op lev. zonder noteering. 2 Mei Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keuien ('s morg. 11 uuri 1 Mei 3.02 cM. 2 Mei 2.29 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09^ Disc. 4 pCt. Parys - 48.10 3 Antwerp. - 48.3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 2 Mei. 'll!t Nederland 79V* Zilver Metalliek 3 Portugal *7» Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli f Konink. Petrol My Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Ganad an Prolongatie 32% 39V, 36 61 113% 167 495 89 65»/, 78V* 81% 36% 25V, 21% 76% 70% 31 90»/* 4% 1 Mei. 2 Mei. Spiritus in loco j Rogge, p. Mei 17.50 30 April 53. 1 Mei. 53.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6