Weinig strookend met dit optimistisch Reuter-bericht is een telegram uit Saloniki te Ristovatz ontvangen, zeggend dat er van verscheidene botsingen in Monastir gewag wordt gemaakt. De stad £ania is door de Turksche troepen in brand gestoken na een waren veldslag tegen een zeer talrijke bende. De Fransche regeering schijnt mede nog niet geheel gerust te zijn. Volgens een telegram uit Toulon heeft de regeering per cijfertelegram last gegeven tot het zenden van een vloot-devisie naar Saloniki. Volgens inlichtingen aan de Turksche regeering verstrekt door de autoriteiten te Saloniki, bedraagt het getal der Bulgaren, die gedood zijn en van hen, die zelfmoord hebben gepleegd, in het geheel 33. Onder hen, die gedood werden, zijn o. a. een Bulgaarsch luitenant-kolonel, twee majoors en een luitenant. Argentijnsch vee in Zuid-Afrika. De Daily Express verneemt uit Kaapstad Fr is hier een Argentijnsche veeboot aan gekomen met 250 runderen en 2000 schapen, lijdende aan mond- en klauwzeer. De vee boot moet in quarantaine. Het sluiten van de Zuid-Afrikaansche havens voor Argen tijnsch vee is op handen. De opstand in Marokko. Naar men te Madrid vernam, liep te Melilla een gerucht van een gevecht tusschen opstandelingen en troepen van den Sultan nabij Medimna. De opstandelingen maakten zich meester van de stellingen der Marok" kaansche troepen, die talrijke dooden en gewonden achterlieten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Mei 1903. Beroepsraden. Onder de plaatsvervangende leden van den raad van beroep te Rotterdam behooren als plaatsvervangers-werkgevers de heeren B. A. J. Wittkampf en J. Lechner C.Szn., te Schiedam. Onder de plaatsvervangende leden-werk lieden vinden wij vermeld den heer N. van den Berg te Schiedam. De opstand in Venezuela. De Amerikaansche gezant Bowen en de vertegenwoordigers der belanghebbende mogendheden teekenden gisteren de proto cols, waarbij de kwestie van bevoorrechte behandeling van eischen tegen Venezuela naar hot Haagsche scheidsgerecht wordt verwezen. Keizer Wilhelm te Monte Cassino. Het bezoek van keizer Wilhelm, koning Victor Emmanuel en de keizerlijke prinsen aan de Benedictijner-Abdij van Monte Cassino heeft Dinsdag plaats gehad. Heel Cassino was in feestdos. De rit bergop waarts werd door de souvereinen afgelegd in een rijtuig met vier paarden. Zij werden ontvangen en welkom geheeten door den boogeerw. abt pater Krug, omringd van a' de kloosterlingen. De kerk, de archieven, de bibliotheek, het geheele klooster wer den bezichtigd, en in een afzonderlijke daartoe ingericht vertrek werd de thee gebruikt. De kloosterlingen boden den Keizer een kostbaar geschiedkundig boek werk aan over de regeering van keizer Frederik II, terwijl Wilhelm aan de biblio theek van Monte Cassino een werk schonk van 34 foliodeelen over de veldtochten van Frederik den Groote. Bij het verlaten der abdij stelde de keizer aan pater Krug de som van 10.000 Mark ter hand voor het voltooien van de restauratie der Abdij Onlusten in Hongarije. Te Seprö3, in het comitaat Arad, heeft de gendarmerie onlusten onderdrukt, die ten gevolge van de verkiezing van een rechter waren uitgebroken. Er zijn 4 personen gedood en verscheiden gekwetst. De Humberts. De rechter van instructie heeft gisteren aan Frederic Humbert verklaard, dat hij beschuldigd wordt van vervalsching en het gebruik maken van vervalschte stukken, waardoor de Humberts voor het Hof van Assisen terecht zullen staan. In de tweede helft van Juli zullen zij moeten voorkomen. De experts verklaren, dat de som door de Humberts verduisterd, het bedrag van 5 6 millioen francs niet overschrijdt. Minstens twee millioen zijn aan proceskosten besteed. Jodenmoord in Rusland. Volgens een bericht uit St. Petersburg schijnt de Jodenmoord te Kisjinef niet toegeschreven te moeten worden aan fana tisme, maar aan de ophitsing van een dagblad, tengevolge waarvan eenige benden van twintig tot vjjftig man de plaats doortrokken om, volgens een vooraf beraamd plan, de Joden te vermoorden. 8. M. O. Het aangekondigd concert van sScbiedaras mannenkoor Orpheus" werd gisteren-avor d gegeven in de groote zaal van »Mosis", die wij veeleer de kleine zouden mogen noemen, want de localiteit, die als de Bgroote zaal" wordt aangeduid, bleek klein, ie klein voor het groot aantal toehoorders, dat tot in de gang de gewaande koffiekamer stond opgesteld. t Was warm, heet in de slecht geven tileerde concertzaal, waarvan alle vensters gesloten waren, terwijl achter bij de deur, waar het publiek stond opgehoopt, door de veelal geopende deur een onhebbelijke trek kwam. Waarom werd althans dit concert, dat een ongewonen toeloop deed verwachten niet in de Oföcierenzaal gegeven Maar, indien Musis" bij voorkeur de concertzaal moet bieden, waarom zorgt men dan niet, dat er een behoorlijke concertzaal met koffiekamer is Van de voorgenomen verbouwing schijnt niets te komen. En nu het concert daar gegeven. We zijn van »Orpheus" zooveel goeds gewoon, dat de avond van gisteren ons werkelijk is tegengevallen. Wat de koren betreft in Heinrich der Finkler was het den tenoren blijkbaar bijna voortdurend te hoogniet zelden werd er geschreeuwd, zoo in het eerste Chor von pilgern So scheuche gnadig Gram und Tod en in het Vom fremder Faust, vom Bruderstreich. Mooi daarentegen was wel het koorAch wie Dein lichtes Morgenroth Slecht gezongen vonden we den jagers- uitroep: Der Iieerruf schallt en ruw het slot van het volgend koorWir sind bereit. Over het algemeen maakte het den indruk alsof dit toonwerk te zwaar was en toch wat is »Orpheus" te zwaar Ditzelfde geldt van An die heilige Cacilia. Zeker is dit een zwaar nummer, maar al wil men daarmee rekening houden, het luisteren daar naar moet een genot blijven. Het beste werd gezongen De Nomen. Daarin hoorden we weer b Orpheus" in zijn beste kracht. Of er dan niet veel te prijzen viel, zeker, maar dit kon ditmaal niet tegen het andere opwegen. Over 't geheel maakten de uitvoe ring der koornummers den indruk, dat te zware nummers gekozen waren. Wat zullen wij zeggen van de solisten 1 Orelio was in Heinrich der Finkler niet de Orelio van Phil, van Artevelde. Wij gelooven, dat hij te veel zijne partij noodig had om zich geheel te kunnen geven. Toch was er climax in zijn voordracht I Schoon was zijn Philip van Artevelde, guitig zijn Kwezélke. Of echter de correspondent der N. R. Cf. gelijk had, toen hij beweerde, dat Orelio in de voordracht van Kwezelke zijn kunst te buiten ging, kunnen zij, die hem gehoord hebben, het best beslissen. Een woord van hulde mag gebracht worden aan den heer Hickendorfï om zijne schoone sobere voordracht van BEberhard", ook een woord van waardeering aan den heer A. S. en het verdienstelijk kwartet het zeng dapper en flink. Vatten wij alles te zamen, dan is de slotsomdankbaar, maar niet voldaan. Geve BOrpheus" oos in het najaar een beter concert in een betere zaal, opdat wij aan het dankbaar het voldaan kunnen paren I Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin de gebruikelijke jaarlijksche encycliek-viering der afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond wordt aangekondigd. Zooals daaruit blijkt, is deze viering, die aan het optreden van den weleerw. pater H. Ermann S.J., een ongewoon belang ont leent, ook voor donateurs toegankelijk. Vannacht zijn ten nadeele van A. Ie Polder, aan den Rotterdamsche dijk, een mand met 2 kippen, benevens 9 duiven ontvreemd. Ook heeft men bij C. Brent, mede daar woonachtig, 3 konijnen gestolen. De politie is met deze diefstallen in kennis gesteld en doet onderzoek. De doorbraak in den Kethelpolder. Zooals men zich herinnert, is het gat, dat in de Broekkade geslagen was, gedicht door het neerlaten van een zinker. Vannacht is deze zinker door den veen grond gezakt met het gevolg, dat het gat weer in denzelfden toestand verkeert als vóór de herstelling. Omstreeks 12 uur luidde de alarmklok van Kethel. De bevolking was niet weinig ver ontrust door het vernemen der tijding, dat het gat in de kade weer open was gekomen. Tengevolge van dit ongeval staat het water in vaarten en grachten weder erg laag. De Nederlandsche vereeniging BHet Vaderland getrouw" te Rotterdam, heeft gisteren-avond aan haar eerelid, den heer J. B. Verhey, naar aanleiding van diens benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, een serenade ge bracht. De voorzitter der vereeniging, de heer J. van Wassenaar, zeide in een toespraak tot de overste, dat vHet Vaderland Getrouw" al lang op een gelegenheid gewacht had, om hem haar hulde te brengen. De geheele vereeniging en haar muziekkorps wenschten hem toe, dat hij de ontvangen ridderorde jaren lang zou dragen. De heer Verhey dankte in eenige hartelijke bewoordingen. Het hulde wijs, hoewel minder gewenscht, had aan de onderscheiding, welke hij had mogen ontvangen een nog hooger waarde gegeven. zenden naar H. M. de Koningin tijdens haar aanstaand bezoek aan de hoofdstad teneinde haar te verzoeken haar invloed bij de Spoorweg-Maatschappij en de gemeente Amsterdam aan te wenden, om de uitge' slotenen weder in hun vorigen werkkriag geplaatst te krjjgen. Een verzoek aan den burgemeester van Amsterdam zal worden gedaan om toestemming voor een demon* stratie, waartoe de geheele burgerij to' deelname zal worden uitgenoodigd. De Centrale Gezondheidsraad heeft be sloten, een register aan te leggen van allie openbare en bijzondere inrichtingen in Nederland, waar zieken verpleegd worden- Terwijl de Woningwet, zoo meent de Raad, sanitair toezicht beoogt op alle wo ningen, dient dat toezicht in de eerste plaats uit geoefend te worden op die woningen, waarin regelmatig zieken worden verpleegd voor de zieken is toch een voldoen aan de eischen der hygiène hoofdvoorwaarden voor herstel. Naar de Soc. Dem. Studieclub, in ant; woord op een door haar aan het Centraal Bureau voor de Statistiek gericht schrijven betreffende de wenschelijkheid eener sta tistische bewerking van de vele gegevens aangaande loonen, welke bij de Rijksverze keringsbank krachtens de Ongevallenwet in moeten, komen vernam, heeft dit onderwerp ook de aandacht van den directeur van ge noemd Bureau getrokken en zijn door hem de noodige stappen gedaan om de gegevens van de Rijksverzekeringsbank te verkrijgen en te bewerken. In de in het Algemeen Politieblad gepu bliceerde lijst van in het buitenland over de grenzen verwijderde anarchisten of personeo, die de veiligheid van den staat in gevaar brengen, komt voor ais verwijderd uit Duitschiand S. Halberstadt, bakkersgezel, geb. 20 Juni 1881 te Amsterdam. Hij wordt, als zijnde Nederlander, den 7en dezer naar Nederland uitgeleid van uit Keulen. Hij staat in verbinding met de anarchisten. In de inrichting voor ooglijders aan de Geldersche kade te Rotterdam is opgeno men een 16 jarige kDaap, die, toen hij eergisteren avond bij zijn patroon, manufac tuner op de Hoogstraat, op het privaat zat, door een kogel, geschoten uit een flobertbuks, in het rechteroog werd getroffen. De schutter, de 20-jarige G. R., geweer maker in dienst van den heer von K., aan de Boerenvischmarkt, is door een agent van politie naar het politiebureau in de Lan»e Torenstraat gebracht, waar ook de in beslag genomen buks is gedeponeerd. BINNENLAND. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels tot de Stct. (no. 107) opganomen prijscourant voor de aangifte gedurende het 2de kwartaal 1903, van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Nederlandsch-Iadië te heffen. In verband met het alarmeerend bericht van Het Vad. omtrent de 10.000 valsche guldens, die in omloop zouden zijn, deelt men aan de Nieuwe Ct. nader mede, dat de guldens van het jaar 1898 nog in het randschrift een y hebben, terwijl de later aangemunte guldens, ni, die van het jaar 1901, evenals de rijksdaalders, een ij in het randschrift rertoonen. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk Gisteren zijn te 's-Gravenhage door bemid deling der commissie Kerdijk-Talma en anderen een tiental spoorwegmannen, waaronder machinisten, door de direcieder H. IJ. S. M. weder aangenomen. In Den Haag mogen zij echter niet blijven, zij worden naar Haarlem overgeplaatst. Naar de Haarl, Ct. verneemt, zijn een twintigtal werklieden van de Centrale Werkplaats te Haarlem bij de H. IJ. S. M. als leerling-machinist in dienst getreden. Het blad kan voorts mededeelen, dat het bericht, als zou een groot gedeelte van de ontslagen werklieden der Centrale Werk plaats, wier getal thans 150 a 160 bedraagt, weder aangenomen en dan in de Rietlanden en te Amersfoort in dienst worden gesteld, onjuist is. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat met de Maasdeuren aan de schutsluis te St. Andries tot nadere aan kondiging niet zal worden geschut, zoodat de scheepvaart aldaar is gestremd, zoolang de waterstand op de Maas hooger is dan op de Waal. Naar Het Volksdagblad verneemt, bestaat bij de slachtoffers der algemeen e werk staking het voornemen een deputatie te Door het Landelijk Comité tot onder steuning van de slachtoffers der algemeene staking is o. a. hulp verleend aan 518 stakers te Haarlem met 849 kinderen. Per hoofd werd f2 uitbetaald. Een tweede uitkeering (f2,50 per hoofd op 30 April) geschiedde aan 225 stakers. Naar Het Volk mededeelt, heeft het partijbestuur der Duitsche sociaal-democra tische party 5000 mark beschikbaar gesteld voor de slachtoffers der algemeene werk staking hier te lande.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2