Stads- en Gewestelijk Nieuws. nieuwe wijk, die industrie en ingezetenen overvloedige ruinate bood. Daar begon de volijverige herder als een nieuw leven. Maar toch in die nieuwe kerk en in zijne nieuwe pastorie bleven hem de beproevingen niet bespaard. Ver rijkte ook al de offervaardige liefde der parochianen den nieuwen tempel allengs met al wat tot den eeredienst wordt vereischt, kreeg zij door pastoor Van Leeuwen's rusteloos zwoegen eene katho lieke jongensschool ter zij die kerk zelf toonde na enkele jaren bedenkelijke verschijnselen, die haar duurzaam bestaan steeds meer bedreigden. Pastoor Van Leeuwen stond voor het bedroevend feit eener noodwendige, onvermijdelijke restau ratie. Dat was den krachtigen man een oogenblik te sterkhij dreigde er onder te bezwijken. Maar toch, na een korte wijle rust nam hij, gesteund door de onuitputte lijke liefde zijner parochianen, het reuzen werk ter hand, de kerk werd gerestaureerd op eene wijze die, haar afdoende verster kend, de overvloedige ruimte nog meer benutten deed. En toen de volijverige eerste herder minder onder den last der jaren, dan wel onder den druk eener pijnlijke kwaal na acht-en-twintig jaren van reus- achtigen arbeid, den 12 April 1881 bezweek, mocht hij aan zijn opvolger de rijke vruch ten van zijn veeljarig zwoegen nalaten. Vervult aldus de zegenrijke gedachtenis van den eersten herder en stichter der kerk het grootste deel van deze vijftig jaren ook de laatste tientallen jaren zijn door de volijverige werkzaamheid zijner opvolgers tot een zeer vruchtbaar tijdperk gestempeld. Slechts met enkele woorden vermogen wij ze te herdenken de mannen, die met pastoor Van Leeuwen het zevental pastoors der kerk vormen. Hoe velen herinneren zich nog de statige, deftige Drabbe, de van zielenijver blakende herder, die den priester deed eeren tot in den boord van zijn kleed 1 Hoe spoedig moest de gemeente na drie jaren hem door vertrek missen en weldra door den dood geheel ontberen. Nog voor hem bezweek zijn onmiddellijke opvolger, pastoor Brinkman, de gemoedelijke herder, die ook in zijn uiterlijke verschijning zoozeer aan den eersten herder der parochie her innerde, de geduldige lijder, die nog de pastorie herbouwde tot een voor de gees telijkheid meer geschikt verblijf. Toen volgde het vrij lange zegenrijke pastoraat van den innig geliefden pastoor Lans, den man, die door zijne parochianen uit eene behoefte des harten werd bemind, die alles voor allen was en kleinen en grooten in eene zelfde alles voorzienende liefde omvatte. Na de kortstondige pasto rale bediening van pastoor Droog, den man van goeden wil, die naar het scheen slechts kwam om te lijden, volgde het vierjarig pastoraat van pastoor Poelhekke, den herder van ongewone gaven en talenten. Hoe hij ondanks zijn voortdurend lichamelijk lijden voor de parochie hem toevertrouwd, heeft kiapperae en in sierlijke sprongen op hen toe nuppeide onder een luid stuuriii, tuurili" lie- peu ze beiden al schreeuwend, die trap af. Een paar uur later zat Frits Vogelzang in een gesticht voor zenuwlijders. Hier leefde hij nu gansch plezierigjes en kalmpjes. Zijn vrouw kommandeerde hem niet meer, zijn slaap was uitstekend en zijn honger stond op een prachtige hoogte. Nu had hij eindelijk gevonden wat hij zich zoo lang Had gewenschteen rijke goed voorzie ne valei, aues uitstekend bereid. Frits Vo- gelzag at er op los dat 't een lust was om te zien de laatste hap smaakte hem nog beter dan de eerste. En dan zat hij m de mooie lanen van den tuin, of slenterde langzaam langs den fontein en liet zijn vtuurüi, tuu rili" onafgebroken door de lucht klinken. Van wei keu was natuurlijk geen sprake; een paar maai had men het met hem gepro beerd, maar mis hoorNiet dat hij Z'ch wederspannig betoond had of boos was ge- wurueu neen met het vriendelijkste lachje irnierue hij zijn Muunli, tuurili" en deed doodgemoedereerd mets. Absoluut niets. Ten slotte liet men hem zijn gang maar gaan. {Sjot yolgt)? gearbeid en geijverd, behoeven wij hier wel niet in herinnering te brengen. Voor hem, die haar na betrekkelijk korte spanne tijds moest ontvallen, ontving de parochie een nieuwen herder, die met nog jeugdige kracht en ongewonen ijver zijne uitnemende zorgen zoowel aan den stoffe- lijken als den geestelijken tempel des Heeren wijdt. Zoo viert de parochie van O. L. Vrouw Visitatie dan met haar zevenden pastoor, den zeereerw. heer Coppens, het gouden feest van het bestaan dier statie. Waar dit nieuwe pastoraat zoo hoopvol begon, mogen wij der parochie worde dit pastoraat naar Gods welgevallen bestendigd zeker nog vele heilvolle jaren voorspellen. Viere zij dan met blijde opgewektheid dit gouden statie feest dank zij den Algoede voor de zege ningen in den loop eener halve eeuw zoo ruimschoots ondervonden. Die dankbaarheid zal haar zeker nieuwen titel geven op 's Hemels overvloedigen zegen. Blijve die rijke zegen haar deel in het nu volgend vijftigtal jarenMoge de nieuwe halve eeuw, die zich nu ontsluit, zich door nog grooter bloei en rijker vruchten ken merken, dan die welke met dezen feestdag geheel wordt afgesloten! De statie van O. L. Vrouw Visitatie, de welig gewassen boom, die duizenden heil en beschutting bood, zij leve, groeie en bloeie Schiedam, 16 Mei 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 16 Mei 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Tim merlieden. Een schoenmaker (halfwas.) Een schoenmakersjongen. Twee steenhouwers. Een Verver In een fabriek een jongen eenigzins bekend met kleedennaaien. Een jongen voor gistpak- huis. Een keukenmeid, Een dienst meisje voor halve dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Slagersknechts. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Houtkoo- persknechts. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Geronden voorwerpen. Aan het commissariaat van politie zijn terug te bekomen een beursje met eenig geld, een gebeden boekje, twee kinderzakken, inhoudende het een en ander, een bril, 2 rozenkransen, een gedeelte van een oorknopje. Aan de volgende adressen zijn terug te bekomenfleschje eau-de cologne P. v. d. Broek, Heerestraat 26portemonnaie inhoudende een en ander K. G. Schee- kermans, Singel 48; een dameshaDd- schoenA. W. Fransen, Oostsingel 77 een rozenkrans A. Verwol, Villastraat 42 een kinderportemennaieT. v. Es, Broers- veld 153; eea paraplute met zilveren knop J. A. C. Meijer, Singel 89een lederen tasch: H. Rebers, Hoogstraat 146; een portemonnaie met eenig geld J. L.Ritman, Grofbaan 27een ijzeren muilkorf J. v. d. Gaag, Hoofdstraat 195een pondstuk (5H.G.): H. Fruting, Nieuwsücht (midden) 1 een zilveren theelepeltjeJ, Hassing, 2e Tuinsmgel 12; een ijzeren muilkorf: S. Sonneveld, Kamp 37. Voor de noodlijdenden te Kethel. Gisteren-avond heeft zich alhier, daartoe aangezocht door de familie Feltzer, een commissie gevormd uit besturen van alhier bestaande vereenigingen tot het organiseeren van een soirée ten voordeele der getroffen bewoners van den Noord-kethelpolder. Het programma zal worden uitgevoerd door de zangvereeniging »Polynymma", het muziek gezelschap »Harmonie",de heer en mej. Felt zer en de deciamatieclub »T.A.V.E.N.U.", terwijl ais spreker zal worden uitgenoodigd een der commissie-leden uit Kethel. Het licht in de bedoeling den toegang zoo te steiien dat door elk zooveel mogelijk gebruik zal kunnen gemaakt worden van deze soiréeook zullen lijsten circuleeren tot het nemen van gereserveerden plaatsen van minstens f 1. Verder verzoekt de commissie zoo veel mogelijk den steun en de medewerking van allen die het hunnen er toe kunnen bij dragen, dezen avond te doen slagen. In de smeltkroezenfabriek van den heer N. Wouterlood aan het Groenweegje, had de werkman A. Deltenre het ongeluk bij het maken van den vorm van een kroes met den wijsvinger van de rechterhand tusschen sleede en stootblok beklemd te raken, zoodat het voorste lid van dien vinger werd afgeklemd. De man heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Dinsdag 19 Mei a.s. hoopt de heer W. C. Theunissen den dag te berdenken, waarop hij vóór dertig jaar bij de firma Wouterlood Berkelaar, thans Berkelaar Zn., in dienst trad. De doorbraak in den Kethelpolder. Met het overlaten van het water uit den Noord-Kethelpolder in den Hargpolder is reeds eergisteren een begin gemaakt. Voor durend werkt de molen door om dat water in den boezem te malen. Cok de machine van den Noord-Kethelpolder zal weer aan het werk gaan, terwijl een koker zal wor den gelegd door den Harreweg om ook op den Zouteveenschen polder het water af te tappen. Geruimen tijd zal het zeker nog duren, alvorens de polder zal zijn drooggemalen tot heden is van daling van het water nog geen spoor te ontdekken. De dam in de doorbraak heeft zich tot heden uitstekend gehouden. Het water in de Schie en de daarop uit- ioopende wateren benevens de verder in en om Delft zich oevindeude grachten en ka nalen is nu bijna weder tot gewoon peil gerezen, zoodat allerwegen üe scheepvaart, ook voor diepgaande sciiepen, weder ge woon haar gang gaat. In bet Westlaud, waar men het over tollige water met kwijt kan, heeft men nu ook kunnen loozen en tevens is weer het spuien der Delttsche en Haagsche grachten begonnen, hetgeen zeer noodig was met het oog op den ondragelijken geur, dien zij verspreiden. De spoordijk onder Kethel ondervindt zich nog steeds den invloed van het water. Tegen den voet zijn takkebosschen gelegd, ten einde de kracht van den golfslag tegen te gaan, toch spoelt de grond weg en vertoont de spoorbaan teekenen van verzakking, die het langzaam rijden der treinen noodig maakt Verschillende Rijksveldwachters bewaken thans de nog droge polders onder Kethel, daar men vreest voor kwaadwilligheid. Ook uit Den Haag zijn Rijksveldwachters naar Kethel vertrokken. Bij een gemeentelijke handelsinstelling aan de Boompjes, Rotterdam, is men tot de ontdekking gekomen van een belangrijke verduistering. Toen, tengevolge dat een der beambten zijn been gebroken had, een ander met het by houden der boeken belast was, kwamen de vervalschingen aan het licht en werd de politie in de zaak betrok ken. De verdachte, de 54 jarige D., heeft volledig bekend en is eergister-avond naar het huis van bewaring overgebracht. Het verduisterde bedrag beloopt circa f8500. Vrijdag-avond werd te Rotterdam de algemeene vergadering van het Sophia- Kinderziekenhuis en de Pleegzustervereeni- ging gehouden. In deze vergadering werd het jaarverslag over 1902 uitgebracht. In verband met de viering van het 40- jarig bestaan der inrichting werd door den directeur een kort geschiedkundig overzicht aan het verslag toegevoegd. Ter gelegenheid van het 40 jarig feest hebben de feestgaven het mogelijk gemaakt de belangrijke verbeteringen en uitbreidin gen tot stand te brengen, welke noodig bleken. De wensch wordt uitgesproken, dat de inrichting zich bij voortduring de belangstelling van allen zal mogen verheugen. Tengevolge van het besluit in de laatste vergadering, om 50 gulden uit de kas be schikbaar te stellen Toor de üitgeslotenen vaD de jongste werkstaking, hebben vijf van de zeven bestuursleden, van de afdee- ling Rotterdam van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, ontslag genomen. Een groot aantal ingezetenen der ge meente Vlaardingen beeft zich met een adres gewend tot den heer H. F. van Rosmalen, commissaris van politie dier gemeente, benoemd tot rentmeester van het landgoed Middachten, met dringend verzoek die benoeming niet aan te nemeD, doch het commissaris-ambt te Vlaardingen te blijven uitoefenen. De heer van Ros malen heeft nog geen besluit genomen. Naar men verneemt, zal, niettegenstaande de bezwaren, ingebracht door de bewoners van den Spoorsingel, Kaanderstraat en Pa rallelweg te Delft, de geprotecteerde spoor baan naar het Westland toch daar worden gelegd. De minister meent, dat in volkrijker buurten dan die spoorbanen zijn aangelegd zonder eenig bezwaar en dat verlegging van de baan de kosten enorm zou doen stijgen. Om een snel vervoer te bevorderen van het aan bederf zoozeer onderhevig procut heeft de Deltschegroentenveiiing een motor boot van 72 ton in de vaart gebracht van Delft op Rotterdam. Na afloop der Deltsche veiling, te onge veer 9 uur 's avond, vertrekt de boot on middellijk naar Rotterdam, waar zij, als alles voorspoedig gaat, te ruina half elf aan de markt gemeerd kan liggen. UiNNENLAN 1). H. M. de Koningin Moeder heeft als blijk van ingenomenheid met het artikel, in de pers verschenen over het verleenen van »hulp aan militairen," die door het opko men van de lichtingen buiten betrekking zijn geraakt, een gift van f 250 gezonden aan de commissie, die zich gevormd heeft met het doel aan die militairen hulp te verschaffen. De bijzondere correspondent van de Tel. seinde gisteren uit Brussel het volgende, dat het blad onder voorbehoud mededeelt: De Koningin Moeder is heden-morgen te Brussel aangekomen. Zjj reist in het streng ste incognito, vergzeld door eene hofdame en twee heeren der hofhouding. Z(j is afgestapt in het hotel »Bellevue". De Koningin bracht een bezoek aau de kerk St. Gudule, waar ze een geruimen tijd verblijfd hield, wandelde vervolgens door de voornaamste straten in het centrum der stad, bezichtigde het Stadhuis en het Bois de la Cambre en keerde tegen zes uur in het hotel terug. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt 28 Mei naar Weenen, om aldaar enkele dagen de gast te zijn van Z. M. den Keizer. Na daarna eenige dagen in Karinthië te hebben vertoefd, zal Z. K, H. zich begeven naar Aken, ten einde aldaar, evenals het vorige jaar, de baden te gebruiken. Z. K. H. zal vergezeld zijn van zijn adjudant, den kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere. S— Jjl JU.JL __2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2