Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad 26ste Jaarg. Zondag 17 Mei 1903. No. 7603. algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Vervolg Binnenland. PB IJS TAS DIT BLAD» V» Schiedam per 3 maandenf 1.50 ft*nco per post door geheel Nederland - 2. ~~'"ke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËHt Van 16 regelsƒ0.00 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 16 Mei 1903. De kathedraal te Metz. De Duitsche keizer, die door zijn luister vol bezoek aan den Roomschen Paus geheel d® katholieke wereld aan zich verplicht heeft, heeft een nieuw en opmerkelijk be wijs van zijne goede geneigdheid jegens de Katholieken gegeven. In tegenwoordigheid van keizer Wilhelm en keizerin Augusta, het vorstenpaar des lands, werd eergisteren te Metz, de hoofd stad van het betwiste Lotharingen, het nieuwe portaal van den Dom, Christuspor taal genaamd, onthuld. Dit werk, dat veel meer dan een millioen mark heeft gekost, heeft als hoofdfiguur Christus Zelf, staande op een leeuw en een draak. De Rechterhand is zegenend opge- even, de Linkerhand draagt het Evangelie m s en rechts staan de beeltenissen der tWaait apostelen, onderaan David met de harp. Het portaal heeft nog vele andere prach tige beeldhouwwerken. De wijze en de dwaze maagden, de groene en de dorre boom bovenaan in een grooten boog het jongste Gericht, in 't midden Christus, Zijne wonden toonend, Ruimten aangevuld met beelden van heilige bisschoppen van Metz en tooneelen uit hun martelaarschap. In de smalle zijden van het portaal zijn voorstellingen uit het Oude en aan den anderen kont uit het Nieuwe Testament gegeven. Maar het is ondoenlijk, ook maar een eenigszins oppervlakkige beschrijving van dit kunstwerk te gevenmen kan deze vinden in het werkje van den bouwmeester Paul Tornow: Das ncue Iiauptportal des Metier Domes, dat mooi afbeeldingen geeft en slechts een paar mark kost. Ter gelegenheid van de onthulling van dit buitengewoon kunstwerk heeft de Kei ler onderscheidene ridderorden verleend aan den bisschop, mgr. Benzier, den vicaris, den bouwmeester en de beeldhouwers. De stad was geheel feestelijk getooid ter eere van den Pausehjken legaat, kardinaal prins bisschop Kopp, en het Keizerlijk Paar. Ook mgr. Fischer, aartsbisschop van Keulen, was aanwezig. Nadat achtereenvolgens de Keizer en de Keizerin waren aangekomen, begaven zij zich tusschen rijen militairen door naar de feesttent, waar Z.Em. kardinaal Kopp en de andere Kerkvorsten aanwezig waren, >»et wie Z.M. een hartelijk gesprek aan knoopte. Nadat de stadhouder van Elzas-Lotha- ringen een oorkonde had voorgelezen, nam de Keizer het woord Het strekt mij tot bijzondere vreugde, u, hoogwaardige heer bisschop, het thans voltooide portaal van den Metzer dom te kunnen overdragen. Het is een meester werk van architectuur en beeldhouwkunst en heeft in afbeeldingen de blijde en be wonderende ingenomenheid van Zijne Heiligheid den Paus gevonden. De aanwezigheid van zijn plaatsvervanger is een bijzondere eer voor het bisdom en het geheele land van Elzas-Lotharingen, waarmee ik u mijn harteiijken gelukwenscb aanbied. Mogen door deze poort vrome Christenen en trouwe Duitsche onderdanen tot den dienst huns Heeren binnengaan. Dat geve Godl Mgr. Benzier dankte en met koraalgezang eindigde de plechtigheid. De Macedonische kwestie. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld De Bulgaarsche regeering heeft de mogend heden gewezen op de uitspatting der Turken in Macedonië, als ook op het ge heim zitten van den krijgsraad te Saloniki. Volgens officieel hencht te Constantinopel gegeven, is het cyter der christen-siacht- ofiers bij de laatste troebelen van Monastir en omstreken twee-en-zeventig. De toestand begint er iets beter te worden. Sinds Dinsdag gaan de bazars en andere zaken te Monastir weer open. Woensdag was er zoowat een derde weer toegankelijk, maar het zai nog wel wat duren, voor alle handel en verkeer weer normaal zal zijn. Uit de consulaire berichten blijkt, dat de verbitte ring tusschen Mohammedanen en Christenen nog niet luwt zoowel in de stad ais in het geheele vilajet. In het sandsjak Serez hebben de laatste dageneenige botsingen plaats gehad tusschen Turksche troepen en opstandeiingsbenden. Met het oog op een en ander zjjn er nog 38 redif-bataljons uit het walajet Aïdin in Klein-Azië ontbeden. Deze zuiien het derde legerkorps te Monastir op volle sterkte helpen maken. In Bulgarije is men woedend over de gevangeneming van den Bulgaarschen bis schop te Stroemitza, waaruit blijkt, dat alle protesten tegen ae gevangenneming van Bulgaarsche geestelijken, koopheden enz, onverhoord blijven bij den Sultan. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Weener Fremdebhtt ver- klaarde de Bulgaarsche premier Danef, dat Bulgarije alles zou blijven vermijden wat verwikkelingen of oorlogszuchtig optreden in de hand kon werken. Bulgarije wenschte geenszins de souvereiniteit van Turkije in Macedonië te na te komen, maar de Bul garen wilden, dat hun stamgenooten in betere conditie kwamen, met name de bij het tractaat van Berlijn vastgestelde her vormingen zouden erlangen. Daarom achtte Danef de Macedonische kwestie een zaak die de Mogendheden aanging. De minister vertelde voorts, dat de aan slagen te Saloniki algemeen veroordeeld werden in Bulgarije. Het was mogelijk dat het dynamiet uit het vorstendom in Mace donië was binnengesmokkeld, maar waar schijnlijk was het niet. In elk geval kon men er de Bulgaarsche regeering niet ver antwoordelijk voor stellen, want deze liet de grens zoo streng mogelijk bewaken. Het onderzoek naar de herkomst van het dynamiet, waarvan Danef sprak, heeft blijkens een bericht uit Constantinopel aan het licht gebracht, dat het inderdaad niet uit Bulgarije is gekomen, maar uit België van Griekenland is ingevoerd. Het is ont scheept in de haven van Kavalla. De beschuldiging tegen de Bulgaren vervalt dus. Uit vrees voor een aanslag van een of anderen fanatieken Macedoniër wordt vorst Ferdinand thans scherp bewaakt. Het laatste nieuws uit Sofia is, dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend, dat door den vorst is aanvaard. Hij heeft den leider der Stamboelovisten, Rebkof, geraad pleegd. Het is mogelijk, dat er een coali tie-kabinet komt. Uit Weenen wordt nog gemeld, dat er te Saloniki een nieuwe bergplaats ontdekt is, waar 500 K.G. dynamiet geborgen was. Ook heeft men bewerkt dat, de consulaten van Frankrijk en Rusland ondermijnd waren. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de nederlaag van de belegeraars van Tetuan wordt bevestigd. Zij schijnen on genegen den aanval te hernieuwen. Troepen van den sultan van Onila, onderweg naar Tetuan, hebben onschuldige dorpen ge- plunterd en zjjn met buit geladen te Tanger aangekomen. De Uhineesche kwestie. Uit Peking wordt aan de Times gemeld, dat uit een brief van den bisschop van Mongolië blijkt, dat prins Toean en generaal Toeng-foe-siang daar stil leven, bevreesd voor hun leven. Communiefeest op het Elysee. Donderdag-ochtend heeft Loubet's jongste zoontje in de kerk van Saint-Phillippe-du- Rouie tegelijk met de andere kinderen der parochie zijn eerste H. Communie gedaan. De jeugdige communicant reed om half acht, vergezeld van zijn gouvernante, naar de kerk in een rijtuig, waarvan koetsier en palfrenier geen onderscheidingsteekenen droegen. Om acht uur kwamen mevr. Loubet en haar dochter mevr. De Saint- Prix in een ander gewoon rijtuig. De familie nam plaats in de bank der kerk meesters zonder eenig buitengewoon cere monieel. By het communiceeren begaf zich de jeugdige Loubet, als nummer een bij het examen van den catechismus, het eerste naar de communiebank en las na de H. Mis met luide stem de hernieuwing der Doopbeloften voor. Graan- en Theerechten in Engeland. De minister-president Balfour heeft een invloedrijke deputatie ontvangen, welke belangrijke politieke en handelsbelangen vertegenwoordigde; zij drong er op aan de graanrechten te behouden en de theerechten af te schaffen. Langen tijd bestreed de heer Balfour de argumenten der deputatie, o.a. betoogend dat men niet permanent het belastingstelsel van sommige landen kan volgen en Engeland er niet in kan toestem men de dupe te worden van landen, die onder andere omstandigheden verkeeren. Hij eindigde zonder eenige concessie aan de wenschen der commissie gedaan te hebben. Een nieuwe Venezolaansche orde. Het Congres der Venezolaansche republiek heeft, aivorens uiteen te gaaD, een nieuwe orde ingesteld der Landsverdediging, ter herinnering aan het optreden der verbonden mogendheden. Generaal Castro ontving het grootkruis der orde en de Amerikaansche gezant Bowen het commandeurskruis. Met het oog op den onrustigen toestand des lands heeft mevr. Castro zich ingescheept naar Europa. Zij zal naar Spanje gaan. Op den len Mei was aan de Nederland- sche Bank wegens te verstreken voorschotten in onderpand gegeven een bedrag van zes millioen gulden (t 6.000.000) in schatkistbil jetten, terwijl op dien datum in omloop waren schatkistpromessen tot een bedrag van vijftien millioen gulden (f 15.000.000). Herhalingsoefeningen In 2ake de nerhalingsoeteuingen van de miliciens verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 befloorende tot de regimenten infanterie en het korps genietroepen kan worden medegedeeld De miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regi menten infanterie en tot het korps genie troepen, die onder de wapenen zijn geweestj worden deswege geacht tevens een herha lingsoefening te hebben volbracht van één periode van vijf weken, met dien verstande, dat die verlofgangers daardoor hebben ver vuld: die der lichting van 1900, de herha lingsoefening waartoe zij in dit jaar zouden moeten worden opgeroepen; |die der lichting van 1901, de herhalingsoefening waartoe zjj anders in 1904 zouden worden aangewezen. R. K. Gildenbond. De middagvergadering van .den R. K. Gildenbond was gewijd aan onderwerpen van practischen aard. Zoo werd, na een inleiding van mgr. Konings, bij motie de overtuiging uitgesproken, dat de katholieke patroons zich in katholieke vereenigingen behooren aaneen te sluiten. Ten aanzien van het technisch onderwijs, waaromtrent de heer Jos. Cuypers als inleider optrad, werd de wenschelijkheid geuit, dat het «Middelbaar Vakonderwijs in de gegeven omstandigheden, van Regee- ringswege bevorderd worde door de stichting van meerdere scholen, wier aantal geleide lijk kon worden uitgebreid, verspreid over NIEUWE E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5