ons vaderland, en waarbij het bijzondere programma van elk dier scholen, allereerst worde gebracht in overeenstemming met de eischen der omgeving (de takken van nijverheid, die aldaar in hoofdzaak worden beoefend) om later voor en na te worden uitgebreid. Ten opzichte van het leerlingwezen, werd, na een inleiding van den heer Bredius, een motie aangenomen, welke er bij de Regee ring op aandringt om in de Arbeidswet bepalingen op te nemen, die den gediplo meerden werkman voor zijn arbeid een minimumloon verzekeren, en de Regeering uitnoodigt, maatregelen voor te schrijven, waardoor zoo mogelijk een deel van het loon voor den leerling worde bespaard tot het einde van zijn leertijd. Eenige Rijksveldwachters, in den Haag gestationneerd, zijn naar Naaldwijk vertrok ken in verband met de staking der polderwerkers aldaar. De strandboulevard en het wandelhoofd te Scheveningen prijkten gister-avond met de electrische proefverlichting, die goed voldeed. Het wandelhoofd wordt heden voor het publiek opengesteld. De opening van het Kurhaus geschiedt op Zaterdag 30 Mei. Dien avond zal het eerste concert gegeven worden onder leiding van Rebiezek. Daags daarna en volgende dagen worden de gewone middag- en avondconcerten gegeven. De vertooningen in de schouw burgzaal zullen dit jaar plaatshebben onder leiding van den directeur van het Thé&tre de 1'Alcazar te Brussel. In de Kurhaus bar zal in dit seizoen het Napohtaansch orkest spelen onder leiding van RaphaëlRamagnana. De staking onder de metselaars en opperlieden aan het werk in de Balistraat te Amsterdam is opgeheven. Behalve de ontslagenen zijn alle weder aan het werk gegaan. Het werk van den aannemer De Graaf, in de Boerhavestraat, waar de grondwerkers ook den arbeid hadden neer gelegd, is overgegaan in andere handen, aan iemeud, die met zijn eigen menschen aldaar aan het werk is gegaan. De stakende grondwerkers hebben hun gereedschap weggehaald. In Friesland is van antirevolutionaire zij de het plan opgevat een kapitaal bijeen te brengen voor de oprichting eener model handelsdrukkerij. Het dagblad van de Antirevolutionaire Persvereeniging zou daar dan ook gedrukt worden. Een deel van het benoodigde kapitaal is reeds toegezegd en de drukKerg zal te Leeuwarden gevestigd worden. De moord te Euitaart. Tegen den gearresteerden Salomon Koole zijn zeer ernstige bezwaren gerezen, doch hij blijft halsstarig ontkennen zich aan de gruweldaad schuldig te hebben gemaakt. Dat er tusschen de dienstbode, die de .be zwarende verklaring tegen Salomon aflegde en dezen intieme verhoudingen hebben bestaan, staat vast. De familie, zoowel als de publieke opinie, houdt den gearresteerde voor den dader. GEMENGD NIEUWS. De politie te Scheveningen stelt een onderzoek in naar de oorzaak van den dood van een 6 jarig meisje, dat daar gisteren werd begraven en vermoedelijk stierf aau de gevolgen van een slag, haar Zondag door een 10-jariger. jongen toege bracht. De directie der Noordbrabantsche-Duit- sche Spoorwegmaatschappij heeft aan haar personeel medegedeeld, dat ieder, die door de commissie voor de spoorwegenquête verhoord mocht worden, vrijuit kan ant woorden op alle hem gestelde vragen, zonder dat hij bevreesd behoeft te zyn daarom eenigermate door zijn chefs lastig te zullen worden gevallen. J. F. Vlekke. f Reeds deelden wg mede, dat de heer J, F. Vlekke te Oud-Gastel is overleden. Vlekke was geboren in 1850 en bereikte dus den leeftijd van 53 jaren. Aanvankelijk opgeleid voor 't onderwijs, veranderde hg van levensdoel en werkte hg zich op tot bekwaam industriëel. Sinds 1881 was hij directeur der beide suikerfabrieken te Oud- Gastel, waar hij zgn christelijk-democrati- sche en sociale begrippen in toepassing bracht. Verschillende geschriften zagen van zijn hand het licht, en door de bestrijding van de drankzucht heeft de heer Vlekke, die ook een zeer boeiend spreker was, zich groote verdiensten verworven. In verschillende commissiën en vereen i- gingen was de onvermoeide man werkzaam, zoodat de ridderorde, die zijn borst sierde, welverdiend mocht heeten. Een heer die in de wachtkamer van het station te Arnhem was, had een mooien hond bij zich. Hij liet het dier los, dat daarna rondliep en ook kwam achter het buffet, waar het van een schoteltje snoepte, dat daar gezet was om muizen te vergiftigen. Eenige oogenblikken later stier, de hond. Donderdag-avond heeft in de Ridderstraat te Arnhem een vechtpartij plaats gehad tusschen twee schoonzusters, waarbg eene der vrouwen zóó hevig tegen de borst werd gestompt, dat zij bewusteloos neerviel. De vrouw, die niet in staat was haar weg te vervolgen, werd naar hetgemeenteziekenhuis overgebracht. Haar toestand was Vrijdag ochtend bevredigend. Door de zware regens der laatsten dagen zijn de beken te Hengelo (O.) in snelle stroomen veranderd en zetten geheele stra ten en tuinen onder water. Ook twee spoorwegtunnels, bij de uitbreiding van het station nieuw gebouwd, stonden geheel blank. Bij zulke kijkjes zou men niet denken eenige tientallen van meters boven de zee te staan, wat toch 't geval is. Zekere A., landbouwer te Weuft verloor dezer dagen plotseling drie runderen door den dood. Men vermoedt, dat knechts van den decorateur, die de kerk beschilderde, vesfpotten in de weide hebben uitgestort en de beesten gegraasd hebben van het gras, waaronder de verf zich gemengd had. Het bezoek van Governor Francis, de president der in het volgende jaar te St. Louis te houden wereldtentoonstelling, aan Berlyn is voor de Duitsche industrie van voordeel geweest. Governor Francis was verbaasd over de zindelijkheid der Duitsche rijkshoofdstadin het bijzonder viel hem de geringe last der rook opterwijl alle Amerikaansche steden juist onder dezen rookplaag buitengewoon lijden. Hij ver nam dat die geringe rookontwikkeling uit de schoorsteenen der burgerhuizen aan bet gebruik van bruinkolenbriketten was toe te schrijven. Onmiddellijk telegrapheerde hij naar St. Louis om op de voordeelen van het stoken van briketten de aandacht te vestigen. De directeur der Washburn- Pittsbury meelfabrieken in Minneapolis, de heer de la Barre, reisde daarop naar Duitschland, waar hij thans machines voor de fabricatie van briketten bestelt om daarmede te Bismarck, in den staat Noord Dacota, brikettenfabrieken op te richten. Men schat de terreinen waar bruinkolen gevonden wordt, in de beide Dacota's en Montana, op 55000 vierkante Engels che mijlen. Ook in de golfstaten van Florida tot Texas zijn veel bruinkolen gevonden. Laatste Berichten. In de vergadering door de afd. Schiedam van het Alg. Ned. Verbond gister-avond in Musis" gehouden, werd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering benoemd de heer dr. K. Heeringa. In de plaats van het aftredend bestuurs lid, den heer J. C. Sanders, die niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen mej. H. H. van Katwijk. De heer Rogmans had een vrij rus- tigen nachtde toestand is iets beter. Naar de N. R. Cf. uit Reichenhall in Beieren verneemt, is president Steyn daar na een goed doorstane reis aangekomen. Hij gevoelt zich heel wel. De president heeft zijn intrek genomen in de Villa un der Saalach. Na een langdurig smartelijk lijden is gisteren overleden prof. dr. D. Huizing a, oud-boogleeraar te Groningen. Kerknieuws Maandag aanstaande zal voor de 15e maal de groote Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes vertrekken. Plus minus 350 pelgrims, waaronder 50 zieken en 31 eerw. hoeren geestelijken, maken de reis mede. Ongeveer te 10 uur Maandag-morgen zal 't vertrek naar 't Zuiden van uit Rozendaa 1 plaats hebben. Het te Osch vergaderd kapittel der Kar melieten heelt benoemd tot prior te Osch, Zenderen en Boxmeer de eerw. paters J. Kersten, B. Dekker en C. Thawes, en tot sub-priors derzelfde kloosters de eerw. paters S. van Wamel, A. Peters en C. van Heng- stum. Benoemd tot definitoren de eerw. paters S. van Wamel, dr. H. Driesen, dr. A. Peulen en H. Kersten. Den 2n Juni a.s., de dag waarop voor 25 jaren de weleerw. pater Kersten, pastoor te Boxmeer, tot priester werd gewijd, zal aldaar niet onopgewerkt voorbijgaan. Reeds heeft zich uit de notabelen der plaats eene commissie gevormd, waarvan eere-voorzitter is jhr. Van Sasse van IJsselt, teneinde dien feestdag voor Z.WelEerw. zoo aange naam mogelijk te maken. Kunst en Letteren. De toestand van den heer Rogmans, die, zooals men weet, voor een paar dagen hoogst ernstig was, was gisteren iets beter. De bekende tooneelspeelster Liane de Pougy is eergisteren een collier paarlen van een waarde van 500.000 fancs ontstolen. De collier bad zij den vorigen avond in haar toiletkamer neergelegd. Andere juwee- len die in de nabijheid lagen, hebben de dieven laten liggen. De bedienden hebben geen enkele aanwijzing omtrent den dief stal kunnen geven. Sport. Z. K. H. de Prins heeft een groote zilveren medaille ter beschikking gesteld van de Amsterdamsche Roei- en Zeilver- eeniging »De Hoop" voor den roeiwedstrijd te houden op den Amstel den 23n dezer ter gelegenheid van het Koninklyk bezoek aan de hoofdstad. Do Shamrock III heeft zich deze week reeds onder haar nieuw tuig zoo'b hardloo- per getoond, dat heden haar proefzielen aan deze zijde van den Oceaan besloten wordt. Daarna wordt het jacht samen met de Shamrock I voor de reis naar Hmerika uitgerust. Gelijk men weet, luidt de bepaling, dat een jacht, dat naar den Amerika-beker dingt, op eigen gelegenheid den overtocht doen moet. Land- en Tuinbouw. Hollandsch vee Yoor Zuid-Afrika. Van bevriende zijde ontvingen wij weer een brief uit den Vrijstaat ter inzage. Het schrijven komt van een onvervalschten Boer en handelt over de vraag of Hol landsch vee geschikt is voor Zuid-Afrika, Na te rade gegaan te zijn met onze Boe ren en met eigen ondervinding komt schrg ver tet de overtuiging, dat Hollansch vee in Zuid-Afrika zeer goed voldoet. Schrijver vervolgt dan: »Ik zou gaarne voor een proef u geld zenden voor zoo wat 10 beesten, a!s gij ze voor mij kunt koopen en overzenden, want ik kan u mededeelen dat het een artikel is, dat bg ons in Afrika zeer schaarsch is en daarbg on be taalbaar duur. Schrijft mg spoedig wat de beesten mg moeten kosten, geleverd in Durban of Port Natal. Als het voor mij bestaanbaar is, zend ik het geld. Ik zou u raden om geen beesten te zenden naar Afrika vóór het eind van October. Dan is winter voorbij en begint het gras uit te botten. (Z Cf.) Burgerlijke Stand. Geboren: 13 Mei. Cornelia Johanna, dochter van C. Zwagers en N. M. Balfoort, Nieuwe Sluisstraat. 14. Wilhelmina Catharina, dochter van T. W. de Jong en W. C. Vrijenhoek, Rotterdamsche Dijk. Overleden: 14 Mei. Adriaan Maan, oud 3 weken, Klein Groenendal Scheepvaart. Schiedam, 16 Mei. AangekomenDank baarheid, kapt. J. Vellinga, van Svendborg, geladen met boekweitdoppen. Zeilklaar: Vertrouwen, kapt. H. Steenstra, naar Londen. Pernau, 1 Mei. VertrokkenJuno, geladen met lijnzaad naar Schiedam. Hamburg, 15 Mei. Vertrokkens.s. Hedwig Woermann, naar Schiedam om jenever te laden voor de Westkust van Afrika. Bo'ness, 16 Mei. Aangekomens.s. Margarethe, van Schiedam, New-Castle, 16 Mei. Aangekomens.s. Boldon, van Schiedam, is weder vertrokken. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 16 Mei 1903. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 16 Mei. Moutwijn f 7per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: 18. Jenever: 112. Akst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 147»—f 15. Spoeuno f 0.80. Berlijn. Spiritus in loco j Rogge, p. Mei l Juni (Spirit, p. Mei Juni/Juli. Maïs 53V,. 16.90 16.40 14»/* 14»/., 54. 16.90 16.50 157*. 15'/*. New-York. Amsterdam. 15 Mei Rogge op lev. zonder noteering. 16 Mei Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 15 Mei 2.82 cM. 16 Mei 2.81 cM. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort f 16.08jj Disc. 4 pCt. Pargs -48.07$ 3 Antwerp. - 47.92$ 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon, 27s Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *7, Turkije C 7 China. J 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli i Konink. Petrol Mg Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares I Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 1 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. j Union Canadian Prolongatie S 16 Mei. 807* 84 38 397. 367. 91 165 493 85»/* 857, 80s 34*/, 26 23 29*/, 88'/, 47* 15 Mei. 16 Mei. Parus. Hamb. 15 Mei 16 Mei, f.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6