Hubbard wel zou kunnen aannemen. Doch de Kamer gevoelde bij zulk een lauwe aan beveling, die neiging niet en verwierp het voorstel met een meerderheid van slechts 31 stemmen. Er valt niet aan te twijfelenj of heel de vrijdenkers- en radicaal-socialis tische pers met de Lanterne aan het hoofd, zal thans de tusschenkomst afsmeeken van alle goden van den Olymp en alle geesten van den Hadas tegen Combes oproepen, teneinde dezen te bewegen, door te tasten en door zijn vasthouden aan het Concordaat de eenheid onder de fracties van het vbloc" niet in gevaar te brengen. Aldus is op hetj oogenblik de toestand in het veelbesproken en veelbewogen Frank rijk. Het beruchte vsigne de détresse", van Brisson, dat reeds zoo menigmaal op hache- ijke oogenblikken in de Kamer den door slag gaf, zal ten slottë ook in de Concor daatskwestie zijn beslissenden invloed doen gelden. Combes wordt steeds voort gedreven. Hy zal slechts te doen hebben, wat zijn lastgevers hem als taak voor schrijven. De toestand in den Balkan. De inhechtenisnemingen "an Bulgaren in verschillende deelen van Macedonië duren nog steeds onverpoost voort. Aan den inspecteur Hilmi-pasja wordt het plan eener kolonisatie in Klein-Azië toege schreven een groot aantal Bulgaren uit Macedonië zouden daarheen overgebracht worden, teneinde de getalsterkte der Bul- gaarsche bevolking van Macedonië te ver minderen. Het valt intusschen te betwij felen of de mogendheden de uitvoering van zulk een plan zullen goedkeuren. De correspondent van de Times te Sofia meldt, dat Nevrokop nog altijd door de Tarksche troepen wordt ingesloten. Van de menschen, die daar in hechtenis werden, genomen, zijn er vijf verbannen, de overigen naar Saloniki verzonden om terecht te staan. De bisschop wordt nog gevangen gehouden in zijn huisniemand wordt bij hem toe gelaten. Overal wordt in de huizen naar verborgen wapens gezocht. De dorpen Ba- nitza, Wrasjtan en Woldewo zijn geheel vernield. De correpondent zegt nog (maar de man erkent, dat hij zijn inlichtingen uit de tweede hand heeft, dat de stadomroepers te Nevrokop en Sofia de mohammedanen hebben aangespoord zich gereed te houden om op het eerste teeken de christenen te vermoorden. Ook uit Adrianopel komen dergelijke berichten. Daar bezitten de meeste boeren echter geen wapens en is dus de toestand minder gevaarlijk. De grootrabbijn van Monastir spreekt het bericht van dezen correspondent tegen, dat de Joden aldaar medegedaan zouden hebben aan den christenmoord. Het Pauselijk consistorie. Naar de Politische Correspondenz uit Rome verneemt, staat het than3 vast, dat in het eerstvolgend consistorie te houden in de tweede heift van Juni de volgende prelaten kardinaal zullen worden gecrëeerd mgr. Taliani, nuntius te Weenen, mgr. Ajuti, nuntius te Lissabon, mgr. Nocella, secretaris van het H. College en patriark-titularis van Constantinopel, mgr. Caviochroni, secretaris van de Congregatie van het Concilie, dr. Katschthaler, prins-bisschop van Salzburg, dr. Fischer, aartsbisschop van Keulen, en mgr. Herrera, aartsbisschop van Valencia. Het zou niet onmogelijk zijn, dat nog een achtste kardinaal benoemd werd. Een Duitsch eskader. Een Duitsch eskader van 14 oorlogs schepen met 470 kanonnen en een beman ning van 7154 koppen, onder bevel van prins Hendrik van Pruisen, is Woensdag te Vigo binnengevallen. De Spaansche over heidspersonen zijn den prins wezen be groeten, die later tegenbezoek bracht. Men zegt, dat prins Hendrik heden naar Madrid zal gaan- In dien tijd zullen de 7 kruisers van het eskader naar Ferrol gaan onder de bevelen van den vice admiraal Schmidt, de andere 7 blijven te Vigo. Volkstelling in Pruisen. De laatste volkstelling in Pruisen heeft uitgemaakt, zegt de Köln. Zeitung, dat in de tweede helft van de vorige eeuw in Pruisen het getal Katholieken naar verhou ding sterker is toegenomen dan dat der Protestanten. De toeneming van het getal katholieke kinderen op de scholen is niet enkel betrekkelijk, doch ook absoluut ster ker geweest. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (Opgave 23 Mei 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Onder- mouters. Timmerlieden. Een schoen maker (halfwas.) Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongens voor gistpakhuis. Keukenmeiden. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstbode voor meid alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distiliateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Mou- tersjongens. Een Slagersknecht. —Een ta baksbewerker.Kistenmakers. Ververs. Een Schippersknechts. Een Houtkoo* persknecht. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie alhier zijn terug te bekomen Een muilkorf met slot, een koperen slotje, een gedeelte van een sigarenkoker met sigaren, een geldstuk, een mes. Nog zijn terug te bekomen aan de vol gende adressen een portemonnaie met eenig geld, bij J. Dries, Groeneweegje 1 een sleutel, bij Jopse, Vijgensteeg 3; een hamer, bij F. Kooy, Laan 44een bos sleutels, bij wed. M. Voorwald, Korte Singel- straat 35; een rozenkrans, bij H. van Wie- ringen, sluiswachter Spuikanaaleen roei boot, bij J. van Zon, Bakkershaven 41 een kat, bij mevr. Van Voeren Postkantoor een rozenkrans, bij A. Bras, Oostsingel 126; een parapluie, bij J. A. de Heer, Boekhandel. Voor de noodlijdenden te Kethel. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de reeds vermelde Liefdadigheidssoirée ten voordeele van de noodlijdenden door de doorbraak tegen aanst. Donderdag-avond wordt aangekondigd. Op de meer gebruikelijke wijze wordt dus weer de gelegenheid geboden wel te doen en dat ten bate van zoovelen, wier droevig lot ons om meerdere redenen ten zeerste bekommert. Velen zullen zeker van de gelegenheid op aanst. Donderdag gebruik maken en aldus bet hunne bijdragen om den nood, die zoo ontzettend groot is, althans eenigs- zins te lenigen. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. De R. K: Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel van hier en omstreken, onder patronaat van den H. Joannes den Dooper, hield op Woensdag 20 dezer .eene algemeene vergadering in een der lokalen van den Ned. R. K. Volksbond, welke ver gadering Vrijdag-avond terzelfde plaatse werd voortgezet, en zulks ter behandeling van de lijst van vraagstukken voornoemde Vereeniging toegezonden door de Staats commissie van Enquete omtrent het spoor wegpersoneel te 's Graven hage. Beide vergaderingen, welken fl nk waren bezocht en waar de weleerw. pater Braun, uitgenoodigd mede aanwezig was. werden door den Voorzitter, den heer J. J. Kempe- neers, op de gebruikelijke wijze met gebed geopend. Na lezing der notulen en voorlezing van het verzonden schrijven aan Monseigneur den Bisschop van Haarlem, hernam de voorzitter het woord en wees den leden in hartelijke en welmeenende bewoordingen er op, toch vooral met ernst en naar recht en waarheid, zooals het Christenmannen past, deze punten te behandelen, vooral niet in alles grieven te zien, zelfs op kleinigheden niet te letten, waar de Maatschappij ook dikwijls inschikkelijkheid en billijkheid betoont. Na uitvoerige, opgewekte en degelyke discussies, waaraan door het meerendeel der aanwezigen werd deelgenomen, werd alsnu tot vaststelling van het rapport besloten en aan voorzitter en secretaris in vereeniging met den weleerw. pater Braun opgedragen tot het met bekwamen spoed uitbrengen van dat rapport aan voornoemde Staatscommissie van Enquête omtrent het spoorwegpersoneel. Woensdag-avond vereenigde het geheele politie-personeel zich in de kamer van den commissaris van politie te Viaardingen, den heer H. F. van Rosmalen. De inspecteur van politie, de heer J. J. Hoitsma, nam het woord en zeide, dat allen niet alleen door woorden hun erkentelijkheid voor zijn genomen besluit om hier te blijven, wilden betuigen, maar hem ook een stoffelijk bewijs ter herinnering aan dit heugelijke feit wilden geven. Uit naam van allen bood bij den heer Van Rosmalen een kristallen rookstel in zilver gevat met toepasselijke inscriptie aan, waarna door den volontair J. M. van der Hout nog eenige hartelijke woorden van sympathie en achting voor hun chef werden gesproken. In een vergadering gisteren-avond in Stads Doelen te Delft gehouden door eige naren en bewoners van straten gelegen aan den Parallelweg, Coenderstraat en Spoor- singel te Delft zette de voorzitter, de heer G. Knuttel, nog eens de bezwaren uiteen, welke bij de bewoners van het wester kwartier gerezen zijn tegen de voorgenomen doortrekking der baan van de stoomtram van Delft naar den Maaslandschen dam, bezwaren welke, blijkens het door de com missie uit Ged. Staten uitgebracht rapport aan de Regeering, niet door haar worden gedeeld. Naar sprekers oordeel was het zaak ;tot H. M. de Koningin ten spoedigste een verzoekschrift te richten, waar de bezwaren nog eens nauwkeurig worden gereleveerd en vorzoekende niet toe te laten, dat het eindpunt van de baan verder worde gelegd dan den Parallelweg. Bovendien zou de commissie uit belanghebbenden, op eene bij den minister van waterstaat aan te vragen audiëntie, mondeling het adres, houdende hare bezwaren, moeten toelichten. In den zin door den voorzitter bedoeld werd besloten en het adres geteekend. BINNENLAND. De Koningin te Amstërdam. Op het vastgestelde uur gisteren middag half vierdeden H. M. de Koningin en haar gemaal hun intocht in de hoofd stad. Kanonschoten donderen, de trommels roffelden, toen de koninklijke trein het station binnenreed, waar de ontvangst door de autoriteiten plaats had. Iu de keurig versierde receptiezaal werd een bouquet aangeboden doer mej. One, een kleindochtertje van den heer Nierstras?, lid van den raad van administratie. Nadat de Koningin en de Prins door het hoofd der gemeente waren verwelkomd en het vorstelijk paar zich met enkele auto riteiten een korte wijl onderhoud had, begaf men zich naar de rijtuigen en zette zich de stoet onder de toejuichingen der ont zettende meningte in beweging. Langs het Damrak stonden de 60 werk lieden-vereenigingen met hunne kleurige van goud en zilver schitterende vaandels en banieren in een lange reeks aan de zijde der Beurs tot den Dam toe opgesteld en aan de andere zijde, den huizenkant een dichte drom menschen in feestelijke stem ming, die Koningin en Prins hartelijke toe; juichten. Langzaam naderde de stoet den Dam. De Koningin was gekleed in lila, de Prins in de uniform van schout-bij-nacht. Het koninklijk rijtuig, met twee paarden be spannen, werd van den bok gereden door een gesteekten en gepruikten koetsier. Aan de mariniers viel de eer te beurt de eerste eerewacht te betrekken. Terwijl de Koninklijke standaard werd geheschen, betrad het vorstelijk paar het paleis en kort daarop verschenen Koningin «n Prins op het balcon. Zoodra het gejuich der menschenmenigte wat bedaarde, hief de heer C. F. van der Horst den dirigeerstok op. Plechtig en statig, overschoon uit het midden van het dicht opeengepubte volk opstijgend, klonk toen het oude Wilhelmus. Ook de burgerweesjes en weesmeisjes der diaconie zongen in het koor, dat nu tot ruim 1100 man aangegroeid was. De Koningin en de Prins hoorden den zang lot het einde aan en traden daarna in het Paleis terug. De zangershulde slaagde alzoo uitnemend en was een waardig begin der dagen die de Koningin te Amsterdam zal doorbrengen. Na den zang werden de heeren Alb. v. d. Horst, de aanlegger dezer zangershulde en C. T. v. d. Horst, de dirigent, ten paleize geroepen."De heer Alb. v. d. Horst bood toen H. M. een album aan, bevattende den tekst der liederen in prachtdiuk en de namen der leden van de comité's der onderscheidene vereenigingen. Aan het diner gisteren-avond in het paleis zaten als genoodigden aan gen-maj. Kool, schout-bij-nacht Derx, de Commissaris der Koningin, mr. Van Tienhoven, en de burgemeester en wethouders van Amsterdam. De leden der werklieden-vereenigingen, die 's middags deelnamen aan de zoo wel geslaagde hulde bij de aankomst der Koningin, werden 's avonds op een feest in het Paleis van Volksvlijt onthaald. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 27 Mei e.k., niet plaats hebben. Door den minister van Binnenlandsche Zaken zijn Gedeputeerde Staten der provin ciën verzocht, aan de gemeentebesturen en de gezondheidscommissiën mede te deelen, dat er bij zijn ambtgenoot van Financiën geen bezwaren tegen bestaan, dat die besturen de bij hen berustende kadastrale stukken ter beschikking stellen van de gezondheidscommissiën, om daarvan inzage, afschriften of uittreksels te nemen, mits die stukken daartoe niet uit de bewaar plaats ter secretarie worden verwijderd en de raadpleging daarvan door anderen niet worde belet. De Minister van staat en van Oorlog, hersteld van zijne ziekte, is gister-ochtend met den D trein uit 's-Gravenhage naar Wiesbaden vertrokken, teneinde nog een 14tal dagen rust te nemen alvorens zijn taak wêar te hervatten. De generaal Bergansius had bij de aanvaarding der reis zijne gewone opgewektheid en zijn uiterlijk gat blijk dat de Minister na zijn ongesteldheid zijn gezondheid heeft terug gekregen. Behalve door de leden van zijn gezin werd den Minister tot aan den Staatsspoor- Schiedam, 23 Mei 1903. De Arbeidsbeurs. Zichtbaar getroffen dankte de commis saris voor dit bewijs van erkentelijkheid, er op aandringende dat allen steeds trouw hun plicht zouden vervuilen, en hopende dat steeds diezelfde goede toon, diezelfde goede verstandhouding tusschen superieuren en personeel bewaard zouden blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2