Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 24 Mei 1903. No. 7608. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Parijsche Kroniek. Vervolg Binnenland. PB IJ 8 TAN DIT BLADs Schiedam per 3 maanden f V50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER AD VERTENTlfilt Van 16 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meerI 0.16 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomst#» aangegaan. «het zamen eens zijn, van een zekere ver- «standelijke ontwikkeling, zonder welke de »orde niet kan bestaan en welke dus niet «verder mag gaan, dan zekere tastbare Een der gemeenste Parijsche dagbladen is voorzeker la Lanterne en zoo ik hier Z1jn naam vermeld, dan is dit alleen om ®®n zijner laatste artikelen, waaruit al zijn venijn druipt en waarin over het ontslag van den hoogleeraar der Universiteit, de heer L. Dimier, geschreven wordt, wat aan dezen geleerden alleen werd gegeven, om dat hij een geloovig katholiek is. De Lanterne verklaart, dat het ontslag reeds alleen gevestigd is door de verzeke ring welke de hoogleeraar geeft katholiek 18 zijn en dat men hem daarom niet aan de universiteiteit kon laten. »De Jransche burgers, schrijft dit blad 7Sr' heb')en het recht den godsdienst te U en, welke zij verkiezen daarover zijn «wij et eens. Wij hebben echter niet «et minst vertrouwen in de leeken-meesters >uie aan de godsdienstige dogma's onder- Worpen zijn. Zoo wij een neutraal onder- «wijs verlangen, dan moeten wij professors «hebben die van de clericaie overhesrsching «bevrijd zijn. Wat het wijsgeerig onder- «wijs kan zijn van een meester, die zijn zingevingen in den Bijbel en in de cate chismus gaat zoeken, daarover behoeven «wij niet uit te wijden. ,Zijn methapysiek, «zyn moraal en psychologie moeten voor «het menschelijk verstand, voor deeenvou- «dige, gezonden reden de hoogste verach- «ting koesteren. Hij moet de geniale den- «kers, die elders dan in de bijbelsche dwaas heden den oorsprong der werelden zochten, «met afschuw beschouwden. Neen, een «katholiek professor kan niet meer dan een «zeer middelmatigen, zeer gevaarlijke leer «meester zijn". «De heer Dimier zond den Lanterne een «antwoord dat het met gewaardigde op te «nemen, doch waaraan de Soleil gaarne «gastvrijheid schonk". Gij, zoo schrijft de «professor, verdedigt een thesis, welks ik «verafschuw. Ik ben, gelijk gij zegt, «een praktiseerend Katholiek en neem «dus aan dat het katholieke geloof de «grootste gaaf is welke den mensch kan «geschonken worden. Gij daarentegen acht het verkeerd en afkeurenswaardig. Wij «zijn dus ver van elkander verwijderd. «Maar wij kunnen toch zamen eene be- «schouwing maken, namelijk deze dat van «een staatkundig standpunt, waarmede de «Staat alleen te maken heeft, het oordeel «wat u en ik over deze zaken vellen in het geheel niet in rekening moet komen. «Ons verschil kan door geen ministerieel «besluit vereffend worden, zelfs door geen «wet, alleen zoude een rechtbank van god- «geleerden, een concilie, indien ik eene ver- «gadering vijandig aan de Kerk zoo mag «noemen, een gevoelen over zulke onder «werpen kunnen uitspreken", t «De Staat, bewaarder der openbare orde «en veiligheid, en, een punt waarover wy «waarheden en breede opvattingen, waaruit «wij beiden, U zoowel ik, onze overtuiging Ï>en geloof putten. Tot zoover gaat zijn plicht, «zijne bevoegdheid,zijne capaciteit. Noch mijn «vrienden, noch die van den Lanterne zijn «in het parlement belast over de vraag cf het catholicisme in principe het mensche- «lijk verstand verlaagt of verhoogt, te «redetwisten. Een besluit daarover in een «wetgevende vergadering genomen en een «ministeneele daad dientengevolge gesteld «kon niet anders dan belachelijk zijn. De verdere inhoud van het kranig ant woord, welke geheel verdiende vermeld te worden, zoo het niet te lang ware, geeft het verwaande blad op alle punten repliek en geeselt vooral de belachelijke pretentie dier overweldigers van alles, wat zy voor de waarheid houden, dit aan anderen op te dringen, doch van de overtuiging hunner tegenstanders geen notitie te nemen. Zij alleen, de vrijdenkers, hebben het recht de wereld te onderrichten, omdat zij zich- zelven al de capiciteiten toekennen, welke de Katholieken niet kunnen bezitten, omdat zij aan dogma's gebonden zijn en aan God en een toekomstig leven gelooven. Wat zulk eene richting een zedelijk en materieel nadeel aan Frankrijk moet berokkenen, is te gemakkelijk te gevoelen. De oneemgheid en haat welke er door gezaaid worden, kunnen mets dan hevige réactie of achteruitgang voortbrengen. Hoe weinig de andere Euro peesche Staten ook nog christelijk kunnen heeten, toch bewijzen hunoe staatkundige en zelfs handelsdaden, dat zij zich nooit ge heel van hun godsdienstig karakter ontdoen de sociale waarde van den traditioneelen godsdienst blytt bij hun een der hoofd beginselen, welke in den omgang en de concurrentie met andere volkeren, altijd in toepassing gebracht wordt. Dit alles weegt niets in den geest der sectarische meerderheid, welke Frankrijk thans regeert; de tegenpartij zal de staat kundige en godsdienstige vrijheden slechts door kracht aan het land kunnen terug geven en van waar en wanneer die sterke vuist, die alles moet redden, zal komen, is nog voor iedereen het onoplosbare geheim. Middelerwijl is men hier in sommig® kerken, niet meer zeker. Daar komen de «apaches", door een afvallige priester of een anarchist aangevoerd, de kerkelijke diensten en vooral de prediking verstoren en beletten, zooals dit Zondag in twee kerken, in het kwartier van Piaisance en in de kerk van Saint Jean Baptiste te Belle ville, plaats greep. Men wordt verontwaardigd over de perfide manier waarop deze schandelijke aanvallen op de uitoefening van den katholieken eeredienst door de aanzetters en hunne acbter de schermen zich verbergende officieele aan hangers worden voorgesteld. De Katholieken heeten de uitdagers, en daar de apaches te Belleville door de geloovigen geducht werden afgerost, en de prefect van politie, de heer Lépine, er zelfs door een der ministerieele onruststokers met een ledige ftesch naar zijn hoofd geworpen, gewond werd, is het bijna niet twijfelachtig of de Katholieken zullen er de schuldigen van moeten worden. Het zal hier nog eindigen, dat de bestolenen gestraft, en de dieven en moordenaars beschermd worden, wel te verstaan, wanneer de bestolenen of aange randen Katholieken en geen vrijdenkers, vrijmetselaars of joden zijn. In de Kamer, welke den 19den dezer weder bijeen kwam, geleken de eerste zittingen meer op vergaderingen van het Groot- Oosten dan op een Fransch parlement. De staatkundige hartstochten beheerschen er alles en dringen de ware belangen van het land op den achtergrond. Door den gods dienstoorlog worden al de krachten van dit eens zoo machtig rijk in een ellendig en strijd van staatkundige partijen verspild. Erankrijk is aan zijn verdelgers overgele verd en niettegenstaande velen het voor gevoel van den naderenden ondergang hebben blijft het als een dol ros voorthollend tot dat een machtige hand het tot staan zal brengen. Geve God du spoedig gebeure en dat deze treurige angstige dagen, welken wij hier beleven, mogen verkort worden Fidelius. Parijs, 1023 Mei 1903. De behandeling van het geschil betref fende belastingen in Japan voor het Arbitragehof vangt eerst aan, nadat vooraf in September, de wisseling heeft plaats gehad der eerste nota's. Het is nog niet zeker of die formaliteit te Parijs zal ge schieden dan wel in Den Haag, in verband met de woonplaats der arbiters. Het mooie weer lokte met Hemelvaarts dag velen naar buiten, zoodat de Residentie en Schevemngen een buitengewone drukte vertoonden. Alleen de stoomtram der H. IJ S. naar Scheveningen vervoerde ongeveer 13,000 personen. De tentoonstelling van «Die Haghe in «Buitenrust" trok eveneens een talrijk publiek. Het Wandelhoofd «Koningin Wilhelmina" werd gisteren reeds door 7500 personen bezocht. Vrijdag-avond vergaderden te Leiden op initiatief van de afdeeling van het Ned. Werklieden-Verbond, een vijftiental vak en werkliedenvereenigingen, ter bespreking van plannen tot oprichting van een eigen vereenigingsgebouw. Resultaat was, dat een comité uit de besturen werd gevormd en daaruit een dagelijksch bestuur werd ge vormd, die de zaak nader zal uitwerken. Te Haarlem is na een langdurige ziekte overleden, de heer G, J. van Dieren Bijvoet geboren te Bloemendaal 2 Febr. 1829, van 1868 tot 15 April 1902 lid van den Haar- lemschen gemeenteraad. Ook om zijn practischen blik, maakte hy deel uit van verschillende commissiën en waren hem tal van betrekkingen toevertrouwd, o.a. lid van het R. K. paroch. armbestuur, regent van het St. Elizabeth-Gasthuis, enz. De burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, heeft het eere-voor- zitterschap aanvaard van de commissie, welke zich gevormd heeft om de werkelooze miliciens te steunen. Eene opgave van de verdere leden van het centraal-comité en van de sub-comités zal met een door geheel Nederland te ver spreiden circulaire nader bekend gemaakt worden. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is f1200 geschonken. In een goederenwagen, geladen met bestelgoed meegekomen met trein no. 217 uit Amsterdam, brak gisteren-avond op het Centraalstation te Utrecht brand uit. De vlammen werden spoedig gebluscht, doch de wagen verbrande voor een groot deel. Spoorwegongeval. Men meldt aan de Tel uit Weesp, dato 21 dezer Toen de goederentrein, die circa kwart voor 3 van hier in de richting Amsterdam vertrekt, op een zijspoor moest worden gebracht, liep, waarschijnlijk door het niet goed aansluiten der tongen, de locomotief, met tender en een bagagawagen, op de rails Amsterdam—Hilversum. Het breken der koppeling had ten gevolge dat een 5 tal zand-, een vee- en 2 bagagewagens langs het zijspoor werden voortgestuwd en min of meer op- en in elkaar schoven. Een zandwagen kwam dwars over de rails te staan en werd geheel vernieldtwee bagagewagens, die uit de rails waren ge- loopen, werden ingedrukt; de veewagen ten deele versplinterd en een baga gewagen werd geheel vervormd onder aan den spoordijk gevonden. Slechts de locomotief en een 2-tal zandwagens bleven op de rails staan. Het geheel is een ware ruïne; een 7-tal wagens werden nagenoeg geheel verbrijzeld, terwijl de grond als het ware omploegd is. De rails zijn op vele plaatsen geheel stuk of verbogen. Dank zij de activiteit en kalme voort varendheid van den stationchef, werden de overige wagens door de locomotief van den sneltrein Hilversum—Amsterdam op ®®n ander zijspoor getrokkeD, zoodat de spoor dienst zoo goed mogelyk langs èén lijn kan plaats bebben. Even daarna stoomde de Koninklijke rei langzaam langs de plaats de onheiis, e Vorstelijk Echtpaar overzag de verwoesting van uit den waggon. NIEUWE HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5