To Utrecht heeft zich een R. K. ver- eeniging ter bescherming van meisjes in het aartsdiocees geconstitueerd. Het bestuur bestaat uit mevr. Van Baerle—-Bosch van Drakestein, mevr. Schaepman—Enrhardt en mevr. SpronckDe Neve. De nationale conferentie van Vrije socia listen en anarchisten in Nederland, welke eerst gedurende de Paaschdagen te Utrecht zou worden gehouden, doch wegens de staking moest worden uitgesteld, zal, volgens de IV. Arnh. Ct. thans op de beide Pink sterdagen te Arnhem plaats hebben. Uit goede bron verneemt de Tijd, dat het machinepersoneel der Staatsspoor thans een aanmerkelijke verhooging van salaris heeft gekregen. De N. Arnh. Ct. wijdt een extranummer met fraaie afbeeldingen aan het St. Elisa beth's gasthuis te Arnhem, ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van dit »werk der liefde". Te Velp bij Arnhem zal in Augustus door de vereeniging Algemeen Belang voor Velp en Rosendaal een tentoonstelling van fotografieëa worden gehouden, waaruit eene keuze voor eene reclameplaat voor de vereeniging zal worden gedaan. De mede dinging, waarvoor reeds verscheidene me dailles ter beschikking van de jury zijn gesteld, is opengesteld voor al ie Neder- landsche amateur-fotografen (zoowel dames als heeren). Van 14—16 Juli zal te Middelburg een internationole tentoonstelling van rashonden en pluimgedierte worden gehouden. De Belgische Regeering heeft strenge maatregelen genomen, om aan het smok" kelen van varkens uit Nederland een einde te maken. Bij alle bewoners aan de Nederlandsche grens is door de rijks-ambtenaren het ge tal varkens opgenomen, terwijl op boete van 25 tot 100 frank van elke koop, verkoop, geboorte of slachten binnen 2 uren aangifte moet worden gedaan. txEMEKttl) SIEUWS. Te Heerenveen is gevankelijk binren- gebracht een bruidje uit de gemeente Engwirden die zich in haar laatsten dienst te Sneek scnuldig maakte aan diefstal ten nadeele van haar meester. Een jonge dame uit Kampen was Don derdag ter gelegenheid van het Gymna- stiekfeest Zwolle komen bezoeken. Ze wenschte eenige ansichten te verzenden en ging daartoe in een sigarenwinkel die ook ansichten uitstalde. Bij het uitzoeken der kaarten kwam haar hoed met bloemen in aanraking met de gaspit op de toonbank. In een oogwenk liet het vvur zijn vernie lenden adem over het hoofdtooisel gaan. Gelukkig wist de ansichtkaarten-verzame- laarster er zonder kwetsuren af te komen, maar ook zonder hoed. De fietsrijder, wien Woensdag-namiddag het noodlottig ongeval met doodelyken afloop in de Prinsenstraat te Den Haag overkwam, was de hotelhouder v. d. L. te Scheveningen uit het van Stolpark. Het lijk is gister-avond naar Scheveningen overgebracht. Te Scheveningen is een Franschman aangehouden, wiens opsporing door de Fransche regeering, verzocht was ter zake van diefstal en verduistering van 8 a 9000 francs. Woensdag-uvond is de ruim 70-jarigen wachtsman aan boord van de in het droog dok te Middelburg liggende nachtmailboot Koningin Regentes, tengevolge van een misstap van een aanzienlijke hoogte in het ruim van het schip gevallen, waardoor hij hoogst ernstig, vooral aan het hoofd werd gewond. De man werd, na voorloopig ver bonden te zijn, naar het gasthuis overge bracht, waar hij reeds aan de gevolgen is overleden. In de Voss. Zt. wordt de vraag bespro ken, of er reden is een kouden zomer te verwachten. Het antwoord luidt niet be moedigend. De waarneming van talrijke ijsbergen in den Atlantischen Oceaan, zuidelijker dan in andere jaren om dezen tijd, zoodat de mailbooten haar koers hebben moeten wijzigen, toont dat in het Poolge- gebied vroeg dooiweder is gekomen en bij ervaring volgt dan een natte, koude zomer in Noord-Europa. Er zijn nog andere verschijnselen die bewijzen, dat in het hooge noorden de toestand anders is geweest dan gewoonlijk. In den afgeloopen winter verschenen een buitengewoon aantal zee honden op de kusten van Noorwegen en groote vischzwermen bleven weg, tot groote schade voor de Noordsche zeevissche- rijen. In Finmarken kwamen duizenden robben en walen uit het' hooge noorden, zoodat men al bang was dat de ijstijd weder was aangebroken Al deze verschijn selen doen echter een natten, kouden zomer verwachten. Aan alle hoofdstations te Berlijn zijn thans bureelen geopend waar reizigers kosteloos inlichtingen kunnen ontvangen omtrent huisvesting, zoowel in hotels als in pensions en particuliere woningen, ook met opgaaf van prijzen. Het vaak zoo lang durig zoeken naar passend onderkomen wordt aldus voorkomen. Echts cheidingen. De Kreuz. Zeit. bevat een eigenaardige statistiek omtrent de huwelijken in Maart, van dit jaaar, te Berlijn gesloten. Onder de bruiden waren zes vrouwen, die driemaal van hare ecbt- genooten waren gescheiden. Eene van haar trouwde een man, die reeds driemaal gescheiden was de echtgenoot van eene andere had twee echtscheidingen achter den rug. Acht-en-veertig andere vslechts eenmaal" gescheiden vrouwen hertrouwden De toevloed van landverhuizers is in Hamburg zoo groot, dat het aan logeerruimte ontbreekt en men schepen voor logies moet inrichten. Deze week vertrekken er niet minder dan 9000 landverhuizers naar de Nieuwe Wereld. Een ongeluk in de Alpen. Jean Schmutz, een der bekendste bergbesteigers, is op zijn laatsten tocht door een nood- lottigen val om het leven gekomen. Hij had het plan opgevat, den Saleve, een berg van 1170 M. hoogte, m de nabijheid van Genève, te beklimmen, en was Zondag bij het aan breken van den dag alleen op weg gegaan. Toen den volgenden dag nog geen bericht van hem was ontvangen, werd een onder zoek ingesteld, en vond men zijn verminkt lijk in een afgrond van 500 voet diep. Uit een onderzoek, dat later werd ingsteld om de oorzaak van zijn val te weten te komen, bleek dat hij op een gevaarlyke rotspunt bij de Tron Tine was uitgegleden. In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar lang in volkomen afzondering leefde. Hij zat meestal te lezen, kwam nooit de deur uit en sprak geen sterveling, behalve een oude meid, die zijn huishouding deed. Als jonge man had hij op een vacantiereisje een jonge dame ontmoet, op wie hij smoorlyk ver liefd geworden was. Weer thuis gekomen, vroeg hij per brief haar hand, en toen die brief onbeantwoord bleef, trok hij zich voor altijd uit het leven terug. Bij zijn dood sloegen de erfgenamen in zijn bibliotheek bij toeval een oud boek open en vonden daarin den brief met het huwe lijksaanzoek, gelakt en gefrankeerd. De arme man had vergeten hem op de post te doen. Twee harten. John Firman, een 25 jarig bewoner van Paterson, New-Yersey, houdt er twee harten op na. Deze zonder linge afwijking is door de geneeskundigen met volkomen zekerheid vastgesteld. De man is volkomen gezond en vermoedelijk de eenige jonkman in de wereld, die twee harten heeft weg te schenken. Kunst en Letteren. De toestand van den heer Rogmans is steeds vooruitgaande. Het gevaar kan, als er zich geen verdere complicaties voordoen als geweken worden beschouwd,- Posterijen en Telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht van belang stellenden op het koninklijk besluit van 28 April 1903, hetwelk gelegenheid geeft om postzege's te perforeeren, mits op eene door hem, directeur-generaal, goed te keu ren wijze. Zij. die hiervan gebruik willen maken, worden uitgenoodiga een ontwerp van het perforatie-merk, of het geperforeerd zegel zeif, in duplo ter goedkeuring in te zenden. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie, de heer Pop, is naar Londen vertrokken, ter bijwoning als gedelegeerde van het internationaal telegraafcongres aldaar. Gedurende de afwezigheid van den heer Pop, die in de laatste helft van Juni wordt terugverwacht, zal de functie van directeur- generaal der posterijen en telegrafie wor den waargenomen door den administrateur, den heer De Bloeme. Rechtszaken. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank vorderde Woensdag tegen F. M. Souwer, die tijdens de staking op de deur der woning van den wisseiwacbter Kors een biljet plakte met de woorden »Hier woont een onderkruiper, ronselaar van spoorweg personeel", wegens beleediging 1 week gevangenisstraf. De heer Frank van der Goes heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der Amster- damsche rechtbank, waarbij hij tot gevan genisstraf voor den tijd van 4 maanden werd veroordeeld wegens het in de verga dering van den Bond van Miliciens door hem gesprokene. Naar men verneemt, werd de persoon van L. F. Schmitz. die thans te Leeuwar den gevangenisstraf ondergaat, in zake den dubbelen moord te Berkel gehoord naar aanleiding van eene opgave van den ver dachte (Uyttenboogaarat), dat deze op den dag van den moord den geheelen dag in de herberg had vertoefd, welke destijds door Schmitz te Rotterdam werd gehouden. Dit moet echter door S. zijn weersproken, althans niet bevestigd. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 23 Mei. Aangekomen van de trawlvisscherij SCL1 341 Phoenix, schip per M. van Baak, &CH 266 Hoogenraad, schipper A. Keus, beide geladen met verse he visch. Te Pernis is thans ook binnengekomen de sloep Eersteling, schipper P. Roobol. Ook van deze sloep gaat de bemanning ter haringvisscherij, zoodat er thans reeds vier sloepen zonder volk zijn. öcüeepvaan. Newcastle, 23 Mei. Vertrokken s.s. Boldonmet steenkolen naar Scniedam. Laatste Berichten. Heden-middag werd een weesmeisje op de Hoogstraat nabij den Langen Achterweg aangereden door een wagen met steenen het wiel ging haar over den voet en de wagen stootte haar tegen de borst, waardoor zij aan beide getroffen plaatsen nog al pijn hadzij werd in een winkel binnengebracht. Djambi. De correspondent der JS. R. Ct. te Bata via seint heden De toestand in Djambi is slechter. De bevelhebber heeft om versterking gevraagd. Twee compagniën van het 9e bataljon staan gereed, Mgr. Bottemanne t Nader wordt omtrent het betreurd ver scheiden van Haarlems Bisschop nog gemeld, dat Monseigneur gisteren-namiddag 10 minJ vóór 3 uur is overleden. De lijkplechtigheden zijn als volgt gere geld Dinsdag-avond half acht zullen de Metten gezongen worden, terwijl Woensdag ochtend half elf de plechtige uitvaart aan vangt. Kaapsche rebellen. Men seint aan de N. R. Ct. uit Dord recht Ik verneem zoo even van betrouwbare zijde, dat generaal Louis Botha naar Holland zou hebben gekabeld, dat volledige amnestie is verleend aan alle Kaapsche rebellen en degenen, die in Holland ver toeven, dus veilig kunnen terugkeeren. Burgerlijke Stand. Geboren: 21 Mei. Hendrik Frederik, zoon van P. van Eijk en M. H. Muller, Lange Achterweg. Philippus Jacobus Wilhelmus, zoon van G. H. Haesakkers en A. J. M. J. Dalmeijer, Willemshofje. 22. Pieter, zoon van P. van der Kraan en C. Eijgendaal, Kinder buurt. Jan, zoon van C. L. H. Winkelman en J. Verschoor, Singel. Overleden: 22 Mei. Cornelis Johannes de Jongh, oud 61 jaar en 9 maanden, Doelehofje. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 23 Mei 1903. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor da Beurs. Zaterdag 23 Mei. Moutwijn 18. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie, voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f81/,- Jenever: 112.50. Amst. proef 114.—. Prima Graanspiritus f 141/,—f IS. Spoeling f 1.10. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco Rogge, p. Mei Juni Spirit, p. Mei i Juni/Juli. Maïs 17.75 17.75 1525 15.25 22 Mei. 17.75 18.— 15 75 15.75 f.) New-York. Amsterdam. 22 Mei Rogge op lev. zonder noteering. 23 Mei Rogge op lev. zonder noteering. Rijnboogte Keulen ('s morg. 11 uur) 22 Mei 2.50 cM. 23 Mei 2,44 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11£ Disc. 3| pCt. Parys -48.10 3 Antwerp. - 47.92^ 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. il/% Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *v, i Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico I Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink, Petrol My Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. j Union Canadian Prolongatie 23 Mei. 80V, 84 V, 39'/4 81 153 500 89 79Vs 86 78 34V, 25-78 81 Via 22V, 70 28V, 88 3»/* 22 Mei. 33 Mei. 20 Mei 541/*. 541/*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6