geld of middel van bestaan rondzwierf. Hij is over de grenzen gebracht. Gisteren-avond is uit een cafe aan de Groote Markt alhier zekere H. T. verwijderd, die zonder geld gelag eischte en een gordijn zou vernield hebben. Door de politie is van ochtend aange houden de schippersknecht C. J. v. V., die gesignaleerd stond voor het betalen van twee geldboeten van f 1 of 2 dagen hech tenis. Hij heeft de boeten betaald. Ten nadeele van een kostgangers is in een logement aan de Breedstraat ontvreemd een blauw colbert en vest, vermoedelijk door een logeergast, die vertrokken was. Maandag den 8 Juni a. s., des namiddags halt twee uur, zal vanwege de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij in het Centraal- personen-station te Amsterdam worden aanbesteed het maken, leveren, opstellen en verven van de plaatijzeren bovenbouwen van 8 vaste bruggen in het 2e spoor tus- schen Schiedam en Maassluis. Begrooting f 65,300. De doorbraak in den Kethelpolder. Is de gemeente Kethel door de doorbraak in den Noordkethelpolder reeds getroffen door een watersnood, thans dreigt water- nood. Er komt een volkomen gebrek aan drinkwater. Alle vaarten en wateringen! die tot heden steeds goed drinkwater ver schaften, de Verspeekpomp, die door een hevelleiding het water uit de Poldervaart in het midden der gemeente bracht, zij alle leveren thans nog slechts water, bedorven en verpest door de gestorven rottende visch water, dat bjj het koken met schuim be dekt wordt en dat, bij eventueel gebruik, de noodlottigste epidemieën zou na zich kunnen sleepen. De burgemeester heeft zich dan ook ge wend tot den heer dr. Ruysch, inspecteur der volksgezondheid, om met dezen in over leg te treden omtrent maatregelen, te nemen ter voorziening in dezen waternood. Waarschijnlijk zal men wel moeten beslui ten zich tot een nabijgelegen gemeente te wenden om van de daar bestaande water leiding het water te doen aanvoeren. De heer P. Sr. H,, te Overschie, Vrijdag een fietstochtje door de Krimpenerwaard makende, is te Nieuwpoort door toedoen van twee honden, zoodanig met de fiets gevallen, dat hij deerlijk verwond en be wusteloos in een naast bijzijnd huis moest worden gebracht, waar direct heelkundige hulp verstrekt werd. Zijn toestand is vrij redelijk. Aan de Ceintuurspoorbaan bij Hillegersberg is Zaterdag-ochtend het lijk gevonden van den conducteur van de Staatsspoor. Hij moet door een ongelukkig toeval om het leven zijn gekomen en laat een vrouw met vijf kinderen na. Zaterdag was het de dag dat de inrich ting voor Doofstommenonderwijs te Rotter dam, 50 jaren bestaat, waarvan de onver getelijke D. Hirsch de oprichter was. Van 1853 tot 1887 bleef hij er de zie! van en zag hij door eigen energie de inrichting groot worden, welke zoo ontzaglijk veel zegen om zich heeft verspreid. De heer Jc. Bikkers, die zijn taak over nam en zich mede geheel aan zijne schoone roeping wijdde,^overleed helaas slechts twee maanden geleden. Diep werd dit verlies gevoeld en geen wonder dus, dat alle idee om dezen 50- jarigen herdenkingsdag feestelijk te vieren, tot een volgend jaar werd uitgesteld. Toch had op dezen dag in alle stilte een plechtigheid plaats, welke voor de oud leerlingen toch het hoofdmoment der feestviering was te noemen, nl. de onthulling en overdracht van het borstbeeld van D. Hirsch, dat, gebeiteld door den heer Chr. van Wijk, voortaan de inrichting zal sieren. Wenscben wij de inrichting toe, dat zfj ook onder de bekwame en bezielende lei ding van den tegenwoordigen directeur den heer A. F. Febmers, steeds moge bloeien en velen ten zegen zij. 4-;$ Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 175 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 1 zeelichter. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 168, voor Schiedam 3, voor Vlaardingen 1, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 117 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 116, en voor Maas sluis 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 333, en het aantal netto registertonnen 438,274 meer dan tot op gelijken datum in 1902. BINNEN LAM). De duur van het verblijf van H. M. de Koningin op Soestdijk, ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder, is voorloopig vast gesteld op eene maand. Daarna zal H. M. weer naar het Loo terugkeeren- De voorbereiding van de door de Regee ring kort na haar optreden toegezegde afschaffing der Staatsloterij is zoover ge vorderd, dat de indiening van bet daartoe strekkend wetsontwerp aan de Staten^Gene- raai niet lang meer op zich zal laten wachten. Het zou gelijk wij reeds vroeger meldden de bedoeling zijn, de loterij niet in eens, doch slechts geleidelijk op te heffen. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Zaterdag-ochtend te 10.30 reden de Vorstelijke Bezoekers met groot gevolg uit naar het Stedelijk Museum ter bezichtiging van het geschiedkundig medisch pharma- ceutisch museum, door dr. Daniels bijeen gebracht. Onder het rijden werd H. M. de Koningin een bouquet aangeboden bij de school van mej. Peters op de Keizersgracht, bij de Beerenstraat, waar de schoolmeisjes op de stoep.het Wilhelmus" zongen. Op een hooge stoep naast de Hoogere Burgerschool voor Meisjes op de Keizers gracht had een heer van middelbaren leef tijd post gevat, die op een piston uit voile borst het sWien Neerlands bloed" blies, tot groot vermaak der hofhouding en der om standers. Hierna werd gereden door het Vondelpark, waar een ontzaglijke menigte allerwegen verspreid was, vooral moeders met kinderen. In het stedelijk museum werd eerst de Sophia Augusta-stichting bezichtigd, waar de heeren P. en J. H. Van Eeghen, Van Sillem en Sterck de Hooge Bezoekers op de merkwaardigheden wezen. Bij de bezichtiging van het historisch pharmaceutisch museum deden dit de hee ren dr. Daniels, dr. J. B. Van Geuns en Van der Wiele, lector in de pharmacie en Lehman. In de kamer, die een denkbeeld geeft van krankzinnigenverpleging in de 17e eeuw, gaf de Koningin Haar verlangen te kennen met den Prins een oogenblik te verwijlen in een oude dolhuiscel. Aldus geschiedde. Na haar bevrijding verklaarde de Konin gin die verpleging zeer wreed te vinden Na vluchtig de zalen en het schutterij museum doorgewandeld te hebben, keerden de Vorstelijke Bezoekers naar het Paleis terug, waar Zij te 12 uur aankwamen. Daar werd even later de lunch gebruikt. De eere-wacht der mariniers werd op dit oogenblik vervangen door een compagnie van het 7de regiment infanterie. Te 1.30 kwamen de rijtuigen weer voor om het Echtpaar te brengen naar den Am- stel voor het bijwonen van de roeiwedstrij- den van de »Hoop." Had het tegen 1 uur geregend, thans was het weer fraai weder. Overbodig te vermelden, dat het gebouw kwistig was getooid met groen en bloemen en dat de beide oevers door dichte drom men belangstellende waren bezet. De waterspiegel leverde een verrassend schouw spel op door de tallooze botters, sloepen en gieken, die in een heerlijken bloemenwed strijd met elkander om den voorrang ijver den. Te 3.30 was net Vorstelijk Paar aan het Rokin ter bezichtigin van de tentoon stelling in Arti. Er waren 268 kunstwerken, die door Koningin en Prins met groote belangstelling werden bezichtigd. De Maat- schappij had zorg gedragen voor een aardige attentieop een der bovenzalen was het portret van wijlen Z. M. Willem III gehangen, benevens de oorkonde met medaille door den Koning in 1868 bij Zijn bezoek aan Arti der Maatschappij geschonken. Deze attentie stelde H. M. vooral op hoogen prijs. Tot den maaltijd ten Hove van Zaterdag waren behalve de vier dagelijksche gasten, genoodigd de leden van Gedeputeerde Staten met den griffier der Staten. De eere-wacht is eergisteren betrokken door eene compagnie van het 7e regiment infanterie. De galavoorstelling in den schouwburg, waar Koningin en Prins Zaterdag-avond 8 ure ontvangen werden was druk bezocht. De kleurige costumes der dames deed zeer mooi onder den lichtschijn der gloeilampjes. Hoogere ambtenaren en grootwaardigheids- bekleeders werden in menigte opgemerkt. Toen het vorstelijk echtpaar binnentrad, rezen allen op en terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, namen de Koningin en de Prins buigende hun plaatsen in. Onmiddellijk begon de voorstelling van seen Amsterdamsche jongen" van Van Lennep met korte door muziek aangevulde tusschen- poozen gespeeld. Het spreekt van zelf dat er meer naar de Koningin en den Prins gekeken werd dan naar het stuk. Het was ongeveer kwart over tienen, toen de voor stelling eindigde, waarna de vorstelijke bezoekers de zaal verheten met hetzelfde ceremonieel als bij hun komst was in acht genomen. Zondag woonde het vorstelijk echtpaar in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening bij. De predikant ds. Lammerink bracht de vervlogen regeeringsjaren der Koningin in herinnering en bad Hare Majesteit sterkte toe bij het vervullen van haar taak, hopende dat zij een lange reeks van jaren een rijke zegen voor haar land en volk moge zijn. Ook voor prins Hendrik en de Koningin- Moeder smeekte hij sterkte af. Zondag middag kwart voor tweeën reed het Koninklijk Echtpaar weer uitde Koningin was in witte zijde, de Prins in de uniform van schout-bij-nacht. Langs de eindelooze rijen menschen in de straten plantte zich het hoera geroep voort, zoodra het koninlijk rijtuig met de witte nijgende gestalte der Koningin in het zicht kwam. Bij het gebruikelijk bezoek aan Artis betuigde de Koningin hare voldoening over de belangwekkende dierenverzameling. Na het bezoek aan Artis ging de rijtoer door het Oosterparkkwartier en langs de Oostenburger, Witteburger en Kattenburger grachten, waar alom vele menschen stonden. De Buitenkant vertoonde een levendigen aanblik. Op de Wassenaer paradeerden de jongens in het want, die toen de stoet passeerde, een driewerf hoezee joelden, waarbij vroolijk met de mutsen werd ge zwaaid. Het muziekkorps der Jantjes speelde het Wilhelmus". Omstreeks vier uren waren de Koningin en de Prins in het paleis op den Dam teruggekeerd. Behalve het gevolg van H. M. de Konin gin en de Prins en de vier dagelijksche gasten dineerden ten hove ds. C. J. Lam merink, ds. H. W. van Loon, de heeren J. M. B. Beuker, president van Artis en J. W. Boellaard, kolonel-commandant der d.d. schutterij. De toestand van den luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, die wegens ongesteldheid vrij geruimen tijd niet te zijnen bureele werkzaam is, was heden niet ernstiger. De generaal is niet bedlegerig. Het pantserdekschip Holland, zal om streeks medio Juli 1903, en het pantserdek schip Friesland na een oefeningstocht met de adelborsten 2de klasse, 1ste afdeeling, omstreeks 1 November 1903 naar Oost- Indië gedirigeerd worden. Het Landedfjk Comité tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene werk staking ontving tot heden in totaal f27.194.23. Mgr. C. J. M. Bottemanne. f Omtrent de laatste uren van Haarlems doorluchtigen Kerkvoogd ontleenen wij aan den Tijd nog de volgende bijzonderheden: Vrijdag-ochtend 11 ure verzamelde zich het kapittel in het bisschoppelijke paleis, lo koorkleed begaven zich de hoogwaardige kanunniken naar het vertrek, waar Mon seigneur op zijn ziekbed lag. De zeereerw. heer M. P. M. Möllmann, secretaris van het bisdom, las de geloofsbelijdenis, waarop Monseigneur met gebroken stem den eed aflegde. Daarna las de hoogeerw. vicaris mgr. Gallier de Commendatio Animae to vroeg Z.H.Eerw voor het geheele bisdom den iaatsten bisschoppelijken zegen. Met plechtig handgebaar en krachtige stem sprak Monseigneur de woordenPax et benedictio etc. Alle aanwezige geestelijken namen daarna een kort afscheid .van den Bisschop. Aldus voorbereid tot dan dood, bleef Monseigneur volkomen bij kennis. Langzaam ontzonken hem de levenskrachten. Ten half drie waren de beide secretarissen en enkele toevalligaanwezigegeestelijken getuige van zijn sterven. Toen Monseigneur de laatste absolutie ontving van secretaris Möll mann was bij nog helder van geest en ontsliep, bijgestaan door zijn secretarissen, zonder merkbaren doodstrijd, nog op een onverwacht oogenblik ten half drie. Het lijk werd daarna overgebracht naar de aula, waar het in vol ornaat Zaterdag avond werd gekist. Zondag en Maandag was er van 1 tot 4 uur gelegenheid tot bidden bij het lijk op het vertoon van een visitekaart. Dinsdag-ochtend 10 uur wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar de kathedraal van St. Bavo, waar de ge- ioovigen worden toegelaten van 12 tot 5 uur. De Metten zijn bepaald op Dinsdag avond 7'/a uur, de Lauden en de uitvaart door mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, zullen plaats hebben Woensdag morgen lO'/a uur. Daarna heeft de over brenging plaats naar den bisschoppelijken grafkelder te O verveen. Door Monseigneur, die zelf zijn zeer een voudig bidprentje heeft gemaakt, is uit; drukkelijk bepaald, dat geen lijkrede mag worden gehouden en dat aan de begrafenis alleen zullen deelnemen de leden van het hoogwaardig kapittel en de secretarissen. In verband mst deze bepaling zal de ter aardebestelling zeer eenvoudig zijn en zullen er geen corporaties worden genoodigd. Deze kunnen echter wel bij de uitvaart tegenwoordig zijn, doch wegens de beperkte ruimte kunnen aan de bestuursleden geen gereserveerde plaatsen worden verzekerd Tot vicaris-capitularis van het bisdom Haarlem (waarn. bisschop) is Zaterdag door het hoogwaardig kapittel gekozen de hoogeerw.heer mgr.B. Dankelman, kanunnik, deken en pastoor te Haarlem. Tot de officieele ger.oodigden tot de feesten ter herdenking van het 200-jarig bestaan der stad St. Petersburg behooren o.m. de heeren jhr. mr. O. A. Elias en P. Latenstein, respectievelijk burgemeester en oudste wethouder van Zaandam. Het ge meentebestuur van St. Petersburg huldigt met die uitnoodlging de gemeente Zaandam, waar de stichter van St. Petersburg, tsaar Peter de Groote, zich als timmerman vestigde, en wiens woning daar nog altijd een aantrekkingspunt is voor tal van vreemdelingen. Het is bekend, dat de feesten aanvangen den 29en Mei a. s. (16 Mei Russische tijdrekening). De heeren Elias en Latenstein zullen vermoedelijk de uitnoodiging aannemen. Binnenkort zal te Utrecht een samen komst gehouden worden, hoofdzakelijk met het doel besprekingen te houden over het krankzinnigen wezen in Nederland. Tot bij woning van deze belangrijke conferentie zullen alle autoriteiten, tot het krankzinni genwezen in betrekking staande, uitgenoo- digd worden. Verschillende sprekers van naam zijn aangezocht om het woord te voeren er. hun opiniën bloot te leggen. Cp debat wordt door de inleiders prijs ge steld. De tentoonstelling van Nijverheid en Kunstindustrie te Groningen zal precies op tijd klaar zijn. Den 15den Juni te half drie zal de Minister van Waterstaat die evenals de Minister-President eere-voorzitter van het bestuur is, de tentoonstelling openen in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. Behalve de Nederlandsche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2