Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad 26ste Jaarg. Zondag 3t Mei 1903. No. 7614. Bureau Boterstraat 50, Telefoon No. 85. PB IJ 8 VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 ftinco per post door geheel Nederland - 2. A&onderlij'ke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. vervoer van gedistilleerd. e Fiscus, het orgaan van de ambte naren van de directe belastingen, het a as'er, de invoerrechten en accijnzen, evat een ingezonden stuk van den heer °nst. Marres, brander te Maastricht, dat 00 voor Schiedam niet van belang ontbloot mag geacht worden. In dit stuk wordt het vraagstuk van het vrÜ vervoer van gedistilleerd uitvoerig be sproken. Aan allen die willen medewerken tot oplossing van dit vraagstuk deelt de geachte mzender voorat mede, dat hij als voorstander Van he't vrije vervoer van gedistilleerd voorop zet, »dat in alle branderijen, waar nog geen verzegelde bak staat ter opvatting van het gestookte gedistilleerd, die of wel °P kosten der schatkist ot wel op kosten Van <!«n belanggebbende moet worden ge plaatst." Voorop zet hij, »dat alle gedistilleerd, alvorens het nadere bewerking ondergaat of ir. consumtie treedt, eerst door de Admi nistratie moet opgenomen zijn, den des betrefienden borg gesteld hebbenden distil- iateur daarvoor gedebiteerd is ot den accijns daarvan betaald zal worden." De wet laat hij bijna in zijn geheel wat tabrikatie betreft en stelt de vraagwelke gegronde motieven zijn aan te voeren om dan het vrije vervoer te beletten Op de volgende wijze wordt dan die vraag door hem beantwoord Fraude is mijns inziens met de bovenge melde gegevens niet mogelijk eene dwaas heid is het fraude te noemen wat geen fraude zijn kan, b.v. het vervoeren van honderd ot duizend liter veraccijnsd gedis tilleerd kan evenmin traude zijn als het vorvoeren van een enkelen liter. Fraude is iets van de schatkist nemen wat aer sctiatkist toekomt, er is van de Schatkist niets te nemen, wanneer den accijns door hare beambten bepaald is en in Contante specie betaald of onder de noodige borgstelling verzekerd is. Laten wij eens een oogenblik nagaan welke fraudes kunnen worden gepleegd en waar vandaan die komen kunnen. Fraude van den kant van België naar ons land is onmogelijk, maar omgekeerd Ws'j ja zou een aardige duit in onze schatkist Hunnen doen vloeien, indien het vervoer langs de Belgische grenzen meer Vrijheid gegeven werd, want gedistilleerd betaalt in België met alleen 20 centimen föser accijns, maar onze goede Hollandsche Jenever kost ook nog 25 centimen aan 'nkomende rechten, dat is een verschil van ongeveer 22 centen per liter. Met fijne likeuren op tiesch is het nog erger gesteld, Ja die zijr. in België zoo zwaar met inko mende rechten belast dat ons land eene stapelplaats worden kon om van hier uit België van buitenlandsche likeuren te voorzien. Onze Regeering behoeft zich geene scru pules te maken om de traude naar België 'n de hand te werken, vele jaren zouden moeten verloopen eer onze schatkist com pensatie gevonden had door wat sedert jaren van daar uit naar Nederland gesioken is. Van den kant van Duitschland dreigt ons wel eenig gevaar, doch dat gevaar is niet minder met ons tegenwoordig onvrij vervoer. Met een deel der vrijvallende krachten bij het binnenlandsch gekneuter, zou men langs den Duitschen kant het toezicht der grens aanzienlijk kunnen verscherpen en versterken, en dan op de eerste en tweede linie het vervoer, niet toestaan dan met door een Rijks-Ontvanger afgegeven docu; ment. Wanneer al het gedistilleerd m onsland ge fabriceerd en ingevoerd, eenmaal door de Administratie opgenomen, en de schatkist den accijns verzekerd is, waartoe dienen dan nog de tallooze tijdroovende, plagerige, soms zinnelooze en voor schatkist en hande laar kostbare formaliteiten van in- en uit slaan, peilen, documenten enz. enz. 1 Wanneer men toch aan vreemdelingen vertelt dat onze wet ons verbiedt meer dan een liter veraccijnsd gedistilleerd te vervoeren, ja dat men pogingen gedaan heeft om dat vervoor tot een halven liter te beperken, dat men de bevolking een grief maakt literdragers er op na te houden omdat het gemakkelijker is b.v. twee liter ot twee flesschen bij een afnemer te be zorgen in twee keeren zonder document, dan een document te schrijven, naar den Ontvanger te loopen, daar een duplicaat te halen, zijn beurt at te wachten, thuis te komen er. op de seconde te passen dat men weg mag gaan, daarbij nog een loopje te nemen, omdat men niet te veel tijd krijgt, ziet, dan proesten die vreemdelingen het uit van het lachen en ze hebben gelijk ook. Is het dan ook te verwonderen dat men ons dikwijls in den vreemde voor de Chi- neezen van Europa verslijt? hoegenaamd niet en dat is omdat eenige oude pruiken vast houder. aan vóórhistorische wetten, onvat baar schijnen voor moderne begrippenja hun heengaan afwachten moet alvorens men hier gedaan krijgt, wat bij andere naties reeds versleten is. De mensch van onzen tijd verlangt naar vrijheid, gelijkheid en broederschap en dat plagerige, dat knoeterige, dat onnoodige zinnelooze moet zooveel ais mogelijk uit onze samenleving geweerd worden. Wat is nu b.v. peilen waartoe dienen af die geleibiljetten welk recht heeft dezen of genen Inspecteur meer dan een anderen om den eenen alles toe te laten en den anderen alles te beletten? zien wij niet met onze achterlijke wet op het gedistilleerd dat een ambtenaar de bevoegdheid gegeven wordt iemand totaal te ruineeren I Dat zijn Russische toestanden die in het kader van Nederland en in onze hedendaagsche samenleving niet meer te pas komen. Voor de kortingen behoeft men bepaald het vrije vervoer niet te stremmen. Wat zou beletten b.v. een zekere korting toe ie kennen bij uitslag van den fabrikant of bij invoer in het Rijk en daarbij nog iets op den aanwezigen voorraad bij de verplichte een, twee of driemaandelijkscbe peiling? De kortingen zouden natuurlijk niet moeten worden gegeven met voorbehoud zooals nu, voor zoover die volgens de reke ning blijken noodig te zijn, maar geven moet men die kortingen, geven zooals ze de wijnkoopman krijgt, dan bestaat geen fraude door kortingen, dan kan geen fraude mogelijk wezen, dan is het ook uit met dat zinneiooze jachtmaken om iemand zijne rechtmatige korting te ontfutselen. Kortingen zijn noodzakelijke, stilliggend gedistilleerd verliest in een jiar minstens 2 °/0 van zijn sterkte, zonde.' van zijn volumen te spreken, hij die het niet gelooft dat die de rekeningen van de Arak-Entrepots van Amsterdam maar eens controleert. Kortingen zijn noodzakelijk voor verlies bij het overhalen. Het is noch de fabrikant, noch de trafikant die den accijns betalen moet maar wel de verbruiker, dus is het niet meer dan billijk dat de schatkist vergoede wat niet in con sumtie komt. Wie dus meewerken wil tot eene goede zaak, geve de motieven op welke tegen het vrije vervoer van gedistilleerd zijn, 't is te hopen dat men het daarheen zou weten te leiden, dat Nederland op denzelfden voet komt als Duitschland, België en andere Rijken, want wat daar toch kan zonder fraude, waarom zou dat bij ons niet kunnen wanneer het documentenstelsel geen zin meer heeft dat men dan toch ten minste geen blijk geve zmr.eloozer te wezen dan een verouderde wet, door iets te willen handhaven wat het gezond verstand ver oordeelt. ALGEMEEN OYERZICHT. 30 Mei 1903. Prins Hendrik te Weenen. Het bezoek van den Prins-gemaal der Nederlanden aan het Oostenrijksche Hof is thans een der hoofdfeiten van den dag, dat om het officieel karakter aan dat bezoek gegeven, vrij druk besproken wordt. Onder het binnenrijden van den trein, die den Prins der Nederlanden gisteren te Weenen bracht, speelde de militaire muziek »Wien Neeriandsch Bloed." De Keizer, in maarscbalksuniform, met de versierselen der Oranje Nassau-orde, begroette prins Hendrik, Nadat de prins aan onderscheidene personen van rang was voorgesteld, ging hij langs de compagnie soldaten, die tot zijn eer was opgesteld. De vaandels van den troep werden ten groet naar beneden gehouden. Aan het station waren tegenwoordig de stadhouder van Neder-Oostenrijk, lujtenant- veldmaarschalk graaf Pour, de Duitsche gezant en de Nederlandsche officieren aan de rijschool te Weenen verbonden. De Nederlandsche gezant was den prins tege moet gereisd. Na de hartelijke begroeting van den Keizer en de wederzijdsche voorstelling van de leden van het gevolg reed de Keizer met den Prins Gemaai in een open rijtnig naar den Hotburg onder warme toejui chingen van de menigte, die in dichte drommen stond geschaard. Aan den Hof burg werd de Prins begroet door de hooge hofbeambten. Om half negen had 's avonds he; diner plaats bij den Nederlandschen gezant. De Prins-Gemaal kwam daar met zijn gevolg en het geleide, dat hem is toegewezen en ook aartshertog Reinier en eenige hooge hofbeambten zaten daar aan. Heden (Zaterdag) is de Prins bij den Keizer in den Hotburg te dineeren gevraagd. Ook bij aartshertog Reinier, die eenigszins met den Prins verwant is, zal ter eere van 's Prinsen bezoek een feestmaaltijd gegeven worden. te kennen gegeven aan den rijkskanselier Goiuchowski over de anti-Oostenrijksche betoogingen, die in Italië zijn voorgekomen. Chamberlain in het Lagerhuis. De Londenscha Standard zegt naar aan leiding van het debat eergisteren in het Lagerhuis gehouden Er schijnt geen twijfel aan te zijn of Chamberlain heeft wel den krachtige steun van een deel der unionis tische meerderheid verkregen, maar hij heeft zich verder gewaagd dan een aantal leden der regeeringspartij, naar men gelooft eenige leden van de regeering zelf inbe grepen, op het oogenblik bereid zijn te gaan. Fransclie inkomstenbelasting. Het ontwerp van wet op de inkomsten- lasting, dat de Fransche regeering zal indienen, tegelijk met de begrooting, strekt tot wijziging van het belastingstelsel, niet tot het scheppen van nieuwe lasten naast de bestaande. Het ontwerp schaft de belas ting op deuren en vensters af, verandert de personeele belasting in een belasting op het geschatte inkomen van een belasting plichtige en voert een belasting in op de huiswaarde van huizen. Russische censuur. De Londensche Times zegt een telegram ontvangen te hebben van baar correspon dent te St. Petersburg, waarin deze mede deelt, dat de Russische regeering hem gelast heeft het Russische grondgebied te ver laten, Het oorspronkelijk beteekende bevel schrift beval het vertrek op eergisteren avond, maar op voorspraak van den Engel- schen gezant zijn den correspondent drie dagen toegestaan om zjjn huiselijke aange legenheden te regelen. Onlusten in Algiers. Een draadbericht uit Oran meldt, dat een convooi van ezeldrijvers is aangevallen in de omstreken van Figig, Velen zijn gewond. Er is artillerie aangekomen met den sneltrein. De toestand is ernstig. Oostenrijk en Italië. De Italiaansche regeering heeft door haren gezant te Weenen haar leedwezen De Chineesche kwestie. De Chineesche kwestie dreigt eerlang, getuige de voortdurende wapeningen van Rusland, een nieuwe bron van troebelen te worden. Volgens den Pekingschen correspondent van den Times gewagen alle berichten uit Mantsjoerije van eene buitengewone be drijvigheid der Russen aldaar. Voortdurend worden groote hoeveelheden levensmiddelen en steenkolen geiost te Port Arthur, en een kwart miliioen ton kolen moet voor dadelijke levering besteld zijn. De Standard verneemt uit Tientsin, dat de Russische gezant aldaar aangekomen is. Zijn reis door Siberië heeft van Moskou uit veertien dagen geduurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5