Venezolaansche havens. Een draadbericht uit New-York meldt, dat president Casto Cuidad Bolivar en an dere havenplaatsen op de oostkust van Venezuela voor den buitenlandschen handel gesloten heeft. Door dezen maatregel hoopt bij den revolutionairen, die meester van deze kust zijn, den toevoer van levensmid delen af te snijden. Vit Rome. Volgens berichten uit Rome geniet de Paus bij voortduring een uitstekende ge zondheid en verleent Z. H. eiken dag een reeks particuliere audiënties. Grootvorst Friedrich Wilhelm. Groothertog Friedrich Wilhelm van Meek- lenburg-Strelitz; heeft aan zijn volk bekend gemaakt, dat zijn diamanten bruiloft niet gevierd zal kunnen worden wegens zijn vrij slechten gezondheidstoestand. Het zal toch den 28en Juni zestig jaar geleden zijn, dat in het Buckingham-paleis te Londen het huwelijk voltrokken werdtusschen den thans regeerenden groothertog en Augusta Karoline, prinses van Groot-Brittannië. Belangwekkend proces. Daar de Engeische regeering ue terreinen en gebouwen van de door de Hollandsche Gerformeerde Kerk gestichte scholen in beslag genomen heeft zal de Synode van dit Kerkgenootschap haar een proces aan doen tot teruggave van deze eigendommen. De Synode van den Oranje-Vrijstaat zal hetzelfde besluit nemen. Vervolg Binnenland. Tegenover de vele openbare en bijzondere kweekscholen, die dit jaar wat het slage-n harer candldaten bij het onder wijs-examen betreft erg gehavend uit den strijd zijn gekomen, mag zeker wel als een gelukkig e uitzohdering worden genoemd de R. K. Kweekschool te Hoorn. Van haar zijn de vier candidaten, die te Haarlem examen deden, allen geslaagd. De nieuwe le, 2e, 3e, 4e klasse teilen respectievelijk 10, 10, 7 en 10 leerlingen, de voorbereidende 3. Evenals de H, IJ. S- M. zijn thans ook op sommige lijnen der staatsspoor de groote borden aangebracht, waardoor de machinist bij mist reeds op verren afstand gewaar schuwd wordt, dat hij een onveilig punt nadert. De eerste jaarvergadering van den Bond van antirev. Propagandaclubs in Nederland is saamgeroepen tegen 1 Juni (Pinkster maandag) te Utrecht. Het aantal parken is te Utrecht weer met een vermeerderd. Gisteren is de vroe - gere buitenplaats «Nieuweroord," jarenlang bewoond geweest door den oud Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië s' Jacob, na geheel tot park tot park ingericht te zijn, definitief voor het publiek opengesteld. Het park is gelegen aan den Catharijnen- singel bij de Nieuwebrug en begroeid met prachtig zwaar geboomte. De feestehjken »Keytreckinghe" te Amersfoort had eergisteren plaats, ten aanschouwe van veel vreemdelingen. De stad was in feestdos: De scholen waren gesloten en vele patroons hadden hunne werklieded vrijaf gegeven. De optocht is uitnemend geslaagd. De stoet was niet bijzonder groot, maar maakte in alle opzichten een goed figuur. De kei, die rijk met groen en bloemen, vlaggen en wimpels getooid was, werd op een zegenwagen door 60 «keitrekkers" in XVIReeuwsche kleeder dracht getrokken. stelling van Nijverheid en Kunstindustrie heeft tengevolge dat het aantal gebouwen opnieuw met een moet worden uitgebreid. Heeft men vroeger door een nieuwen aanbouw de gebouwen «Verlichting en Verwarming" met die van «Vervoer" verbonden, thans is in dit tusschengevoegde zesde gebouw niet de minste plaats meer, zoodat o. a. voor de Poppententoonstelling nog een afzonderlijk zevende kleiner gebouw moet gezet worden, dat binnen veertien dagen kant en klaar zal zijn. Nabij station Wijchen is gister-ochtend van den personentrein no. 450 de laatste wagen ontspoord, waardoor de sporen gedurende eenige tijd versperd geraakten. Nader meldt men ons, dat de versperring na een paar uur weder opgeheven was. De personentrein uit Nijmegen, die om 12.04 vertrekt, kon weder doorrijden. De groote toevloed van aanvragen om expositie-ruimte op de Groninger tentoon- Te Udenhout had op eenigszins plechtige wijze de eerste steenlegging plaats van het R. K. Idiotengesticht te Udenhout, dat zal komen onder de leiding van de eerw. Broeders van Padua. Tegenwoordig was een commissie uit den hoofriraad der St. Vincentius-Vereeniging en ook de eerw, pater Gardiaan der Capu- cijnen te Handel. De eerste steenlegging geschiedde door den heer Wever, voormalig president van den Raad van Toezicht op het Idioten gesticht te Oss. Dezer dagen is de groote gevoeligheid der toesteilen voor draadlooze telegrafie gebleken uit een kennisgeving door onze regeering aan die van België gezonden. Daarbij werd namelijk medegedeeld, dat de berichten met zulke toestellen afgezonden en bestemd voor het Belgisch station van La Panne, dicht bij Ostende tegelijkertijd te Vlissingen werden waargenomen. Brand en Onweer. Men schrijft ons uit Maastricht nader dat er bij den brand, die daar in de fabriek der firma Henri de Beaumont gewoed heeft, ook een menschenleven te betreuren valt. Na afloop van den brand vond men het verkoolde lijk van den verver W., die in de fabriek bezig was met het verven van ledikanten. Hij was ongehuwd. Te Hedel is eergisteren namiddag tijdens een onweder het huis v. W. door den bliksem getroften, waardoor er brand ontstond, die zich aan twee aangrenzende panden medegedeelde. Alle zijn een prooi der vlammen geworden. Te Varik brandde eergisteren-morgen de woning van den koopman I. geheel af. Bij dezen koopman woonde tijdelijk zijn vader in, wiens woning te Ophemert voor een paar maanden in de asch werd gelegd en die nu gisteren door het vuur verloor, wat hij toen had gered of sinds weer had aan gekocht. Gedurende het korte, maar hevige on weder, dat zich boven Diemen ontlastte, heeft een treurig ongeval plaats gehad, De veehouder J. Den H. ging zijn woning uit, om naar het land te gaan en werd vlak bij de deur door den bliksem getroffen en gedood. tfKMENttl) NIEUWS. In den laatste nachten heeft het in de provincie Groningen zóo sterk gevroren, dat het ijs des morgens in de sloten lag. De vruchtboomen hebben zeer veel geleden. Gisteren zijn aan het Centraal-station te Amsterdam aangekomen een zestal mooi afgewerkte derde-klasserijtuigen H. IJ. S. welke door electriciteit worden verlicht. Dit zijn, voor zoover men weet, de eerste wa gens van dien aard. Aan postbeambten werd eergisteren-nacht 3 uur op hun postrit door een persoon, nabij Elten, gevraagd naar den weg naar Emmerik. Zij denken, dat het de gisteren nacht uit het huis van bewaring te Arnhem ontsnapte H. is. Te Emmerik is door het opschuiven van een raam bij een tapper ingebrokende toonbanklade is gelicht en 75 sigaren zijn gestolen. De politie vermoedt, dat de tweede ontsnapte K. de dader is. Z. H. de Paus heeft aan het katholieke dagblad, de Köln. Volkszeitung, twee zijner Latijnsche gedichten gezonden, welke den H. Vader pas kort geleden uit de pen zijn gevloeid. Een telegram uit Madrid meldt, dat te Valdepenas, in een hotel, een kist, door een onbekende neergezet, en die in plaats van (zooals 't etiket luidde) chocolade, 40 K.G. kruit bevatte, is ontploft. Eene vrouw en 3 kinderen werden gedood, 12 personen zwaar gewond. Men herinnert zich de operatie van Barnum's aan eengegroeiae meisjes Radica en Doodica, waaraan de laatste is bezweken. Radica echter heett een kuur doorgemaakt te Nizza en is thans zeer gezond. Het begin van tuberculose, waaraan zij bij de operatie eed, is geheel genezen, en de kleine Indische is thans vroolijk en wel te Parijs teruggekeerd, De abdij van Monte Cassino, die onlangs bezocht werd door keizer Wilhelm en koning Victor Emmanuel, ontving op Hemelvaarts dag het bezoek van de koningin-weduwe van Italië Margaretha. H. M. woonde daar de H. Mis bij, die werd opgedragen door den hoogwaardigen abt. De Koningin gebruikte vervolgens met den abt in de vorstenkamer het dejeuner en bezichtigde daarna geruimen tijd het klooster. Een der paters deed met verlof der Koningin verscheiden fotografi sche moment-opnamen van het bezoek. Kerknieuws. Morgen (Zondag) wordt in de O. L, V. kerk, Keizersgracht te Amsterdam, de plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen door de paters Redemptoristen die den volgenden dag, 1 Juni naar hunne respectievelijke missiën zullen vertrekken. Eerw. paters L. Luykx en A. Koopmans met de Fraters Joannes en Stanisslaus gaan per stoomschip Prins Willem VI naar Suriname, terwijl de eerw. paters A. Tweehuijsen en M. Verburgt met frater Ephrem, dienzelfden dag de reis naar Hamburg aanvaarden, van waar zij den 3den Juni per stoomschip Prins Eitel Friedrich naar Brazilië zullen stoomen. Wijlen H. Holtus heeft aan de Roomsch- Katholieke kerk te Wageningen een legaat besproken bestaande in 5 heerenhuizen met tuinen, gelegen aldaar, geschat op een waarde van 145.000. Kunst en Letteren. De heer Van Isterdael, cellist van het Haagsche Toonkunstkwartet, is benoemd tot leeraar voor violoncel aan het koninklijk conservatorium te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 Mei. Janna, dochter van J. Bats en M. Tintel, Buitenhavenweg. 28. Martha Margaretha, dochter van G. van Heijgen en J. M. Kroon, Hoogstraat. 29. Hendrik, zoon van F. W. Ruseier en M. C. Vrijenhoek, Hagastraat. Overleden: 30 Mei. Lena Krabbendam, oud 41 jaar en 7 maanden, Grofbaan. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 30 Mei. Thans ligt het grootste gedeelte van de visschersvloot, die hier havent, in de Buitenhaven en Nieuwe Haven gereed ter haringvisscherij om de volgende week naar zee te vertrekken. De schepen zijn netjes In orde gemaakt, keurig geschilderd en opgetuigd. De vloot is weder vermeerderd met 6 nieuwe schepen er zullen nu 56 loggers en bommen van hier uitvaren. Laatste Berichten. De heer A. Gouka alhier, voorzitter der Kynologen-Vereemging «Nederland", is be noemd tot eere-voorzitter van de op 14, 15 en 16 Aug. a.s. te Zutfen te houden-hon dententoonstelling van de Duitsche Doggen- club. De schiet-en schermvereeniging «Willem Teil" zal 7 Juni a.s. haar eersten wed strijd feestelijke openen in de groote zaal der Officieren-Vereeniging. Heden-middag heeft op de Maas alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl de 11-jange Lambertus van Ingen, wonende in de Houtstraat alhier, daar aan het zwem men was, verdween hij plotseling in de diepte en kwam met meer boven, zoodat de knaap verdronken is. Wel is men on middellijk met dreggen begonnen, maar tot heden-namiddag 6£ uur was dit te vergeefs. Heden-middag te 43/a uur viel Jan Ruseier, wonende in de Heerenstraat, in de Schie,doordat hij zijn beenen wilde afspoelen. Een man, die het ongeluk zag, sprong hem na en slaagde er m den drenkeling behouden op het droge te brengen. (S. Ct.) Reuter seint heden uit Weenen: Prins Hendrik der Nederlanden legde in den loop van den voormiddag bezoeken at bij de hier vertoevende aartshertogen. Ter eere van prins Hendrik hadden beden- voormiddag in de Keizerlijke manége proe ven van rijkunst plaats, 's Middags zat de Prins met de leden van het Nederlandsche gezantschap aan een déjeuner dinatoire bij aartshertog Reinier aan. Jnr. van Tets, gezant van Nederland te Berlijn, eenige dagen geleden in den Haag aangekomen, is heden naar zijn post teruggekeerd, Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 30 Mei 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 30 Mei. Moutwijn f8,— per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Nameizs de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 879- Jenever f 12.50. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14'/jf 15. Spoeumo f 0.80. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco I Rogge, p. Mei i Juni S Spirit, p. Mei Juni/Juli. Maïs 18.10 17.60 15 75 15.75 (z. 55. 18.50 17.75 15 75 15.75 f.) New-York. Amsterdam. 29 Mei Rogge op lev. zonder noteering. 30 Mei Rogge op lev. zonder noteering. Rijnboogte Keulen ('s morg. 11 uur) 29 Mei 2.01 cM. 80 Mei 2.01 cM. Wegens Beurs vacnntiedag geen notee ring van effecten enz. Als Amerika iets onderneemt, doet het dit op 'n grootsche wijze en ontziet dan niet alle opofferingen. Zoo heeft de republiek Argentinië nu den oorlog verklaard aan de tuberculose. De gezondheidcommissie heeft o. m. acht millioen etiketten doen drukken, bevattende voorbehoedmiddelen tegen die gevreesde ziekte. Deze etiketten moeten op de lucifersdoosjes geplakt worden. Al branden de lucifers niet, toch zal het publiek er door «verlicht" worden. 29 Mei. 30 Mei. 28 Mei 54S/4. 29 Mei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6