Stads- en Gewestelijk Nieuws. eskader. Alle zeemogendheden zullen uit- genoodigd worden schepen te zenden. Prinses Louise Tan Saksen. Mag men een bericht uit Dresden gelooven, dan heeft de Saksische regeering sedert de geboorte van het kind van prinses Louise van Saksen alle mogelijke moeite gedaan om haar te bewegen in een klooster in Oostenrijk in pension te gaan. De Prinses heeft zich met kracht hiertegen verzet en het gerucht loopt, dat zij eerst tegen het midden van Juni naar Genéve zal gaan. Het Hof verklaarde haar het kind te willen laten, totdat het zes jaar oud is, maar men acht het zeker dat de prinses er nooit in zal toestemmen haar kind af te staan. Fransche kloosterzusters in België. De kloosterzusters van Avignon hebben een groot gedeelte van de oude gebouwen der abdjj van Lobbes in Henegouwen aan gekocht, welke tijdens den Franschen invai door generaai Charbonnier in brand werd gestoken. Een orkaan in de Ver. Staten. Uit Allanta wordt gemeld dat de stad Garnville in den staat Georgie eergisteren door een orkaan geteisterd werd. Ver scheiden huizen werden vernield, anderen werden een heel eind ver door den wind weggeslingerd; geheele daken vlogen als bladeren door de luchtsommige personen werden door den wind opgenomen en over de huizen en boomen meegevoerd. Men schat het getal verongelukten op 200. Door het omwaaien van eon katoenfabriek werden 80 daarin aanwezige arbeiders gedood. Groote brand te Topeka. Het bericht uit Kansas City over den grooten brand te Topeka, waarbij 200 personen omkwamen, wordt nader bevestigd. Schiedam, 2 Juni 1903. De heer mr. dr. W. J. Wijtema, secretaris dezer gemeente, is benoemd tot hoofdcom mies aan de provinciale griffie van Noord- Holiand te Haarlem. Tot agent 2e klasse is benoemd A. Jooste te Middelburg. De Schiedamsche Tramweg Maatschappij vervoerde in de maand Mei 11. 31034 passagiers. Volksbadhuis. In de week van 25—31 Mei 1903 werden genomen 499 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 57 kuipbaden 67 regen 50 regen 207 school s> 37 kinder »a3ct 81 In de maand Mei 1903 werden genomen 1770 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 143 kuipbaden 219 regen 114 regen 771 school 194 kinder h 3 ct 329 In Mei 1902 werden genomen 1684 baden. Voor het examen in boekhouden, gehouden, vanwege de Vereeniging van leeraren in boekhouden, te Amsterdam en te 's-Graven hage op 25, 26 en 27 Mei, hadden zich 259 candidaten aangemeld. Hiervan slaagden 86 candidaten, waaronder de heer C. W. Montfoort, alüier. Morgen (Woensdag) avond 6 ure zaleene muziekuitvoering in de Plantage gegeven woraen. Door de Rotterdamsche politie is in de Zandstraat aangehouden op telegrafisch verzoek de 40-jarige slotenmaker H. H., Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 154 schepen, waarvan 2 zeilscnepen en 3 zeelicnters. Hier- van waren bestemd voor Rotterdam 148, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 3, en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 131 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hiervan waren be wonende te Mulheim a. d. Ruhr, die zich aan wisselvervaisching tot een bedrag van circa 4 a i 5000 had schuldig gemaakt. Nog slechts f 8 word in zijn bezit gevonden. Hij is overgebrecht naar het Huis van Bewaring in afwachting zijner uitlevering. Rotterdamsche Pinksterdrukte. Zelden was het te Rotterdam gedurende de Pinksterdagen zoo druk als in 1903. Met alle stoombooten op Lek en IJsel en van de Zuid-Hollandsche eilanden, zoomede met alle beschikbare stoomtrams en treinen uit het Zuiden, uit Hoeksche Waard en Schiedam kwamen de reizigers, meest buitenlieden, naar de Maasstad, alwaar alle trams en koffiehuizen en openbare verma kelijkheden van 's morgen 8 uur af stampvol waren. De spoorwegmaatschappijen konden, dank zij de uitnemend getroffen maatregelen, voldoende het hoofd bieden. Half Rotterdam begaf zich Tweeden Pinksterdag volgens de traditie naar Sche- veningende treinen werden bestormd. Zondag-avond is in den Soetensteeg te Rotterdam een omnibus van de R. O. M. in botsing gekomen met een tramwagen van de R. T. M. De 22-jarige conducteur van de R, O. M. genaamd J. A. v. W. werd door beide voertuigen overreden, doordat hij van de bus geslingerd werd. De man werd met verwondingen aan het linkerbeen en aan het hoofd naar het Ziekenhuis overgebracht. Schouwburgbrand te Rotterdam. Heden-ochtend kwart over zeven is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het bovengedeelte van den grooten schouwburg aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam, waar de requisiten-lokalen gevestigd zijn Door het spoedig en kracntig optreden der brandweer mocht het gelukken den brand tot dit gedeelte te beperken, dat echter groote schade geleden heefthet atelier van den heer Poutsma, waar alles voor een der eerstvolgende voorstellingen was gereed gemaakt, is geheel uitgebrand Een begin van brand, door overwaaiende vonken veroorzaakt aan een nabij liggend pand in de Crispijnlaan, werd nog in den aanvang gebiuscht. Nationale Bakkerij-tentoonstelling. Men schrijft aan de Tel. uit Rotterdam Toen wij deze week melding maakten van de plechtige opening der Nationale Bakkerij-Tentoonstelling, door de Bakkers gezellen-vereeniging Bijstand zij ons doel" uitgeschreven, mochten wij reeds consta- teeren dat deze tentoonstelling in gehalte die van voor twee jaren verre overtrof. Thans hadden de grootste leveranciers van bakkersgereedschappen en bakkers ingrediënten zoodanig van hun sympathie doen blijken, dat alle vier de wanden van de groote zaal van het Verkooplokaal voor hunne étalages in beslag genomen moesten worden en stond men verbaasd over tal van machinerieën van ingenieuse vinding, welke de instructie heeft uitgedacht om den bakker de uitoefening van hun bedrjjf gemakkelijker en voordeeliger te maken. De stoomtrawler Anna IJm. 34, bestemd voor de visscherij-maatschappij D. Kotter te IJmniden, die* op de werf der firma Bonn en Mees te Charlois de vorige week tijdens het afloopen was omgevallen, is Vrijdag-avond half zeven met goed gevolg afgesleept door de zeesleepboot Noordzee en te water gebracht. stemd voor Rotterdam 130, en voor Schie dam 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 356, en het aantal netto registertonnen 468,143 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Verdronken. Zondag-middag 4 uur is een 16-jarige knaap, Kieviet genaamd en wonende te Rotterdam, op de Plas onder de gemeente Hilligersberg met zwemmen verdronken. Door de Rijksveldwacbt werd het lijk opgedregd en naar het drenkelingenhuisje te Hilligersberg overgebracht. In de Vliet bij Maassluis is Zondag een 14 jarige jongen met zwemmen verdronken. BINNENLAND. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, burgemeester der gemeente Groningentot olficier in de orde van Oranje Nassau mr. Sybenga, griffier der Staten van de provincie Groningen. H. M. de Koningin zal gedurende Haar verblijf te Soestdjjk, elke week een dag op 't Loo komen.Heden (Dinsdag) komt H. M. voor 'teerst, vergezeld van H. M. de Koningin Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zond aan het bestuur der Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, als bijdrage en belangstelling in het werk van het hospitaal kerkschip, f 200. Ingevolge eene gunstige beschikking van H. M. de Koningin zal het groote Perzische tapijt, aan Hare Majesteit geschonken door den Sjah van Perzië en zich thans bevin dende op de Perzische tentoonstelling te 's-Gravenhage, na afloop daarvan eenige dagen tentoongesteld worden in het Museum voorland- en volkenkunde en het Maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam. Prins Hendrik te Weenen. Zondag-voormiddag bezocht de Prins Gemaal der Nederlanden de Keizerlijke schatkamer, en woonde daarna de gods dienstoefening bij in da Evangelische kerk. Om halt een werd bij Aartshertog Otto en gemalin in het Angartenpaleis een dejeuner- dinatoire gegeveD, waaroij ook aanzaten de Keizer, Prins Hendrik en gevolg, de leden van het Nederiandsch Gezantschap en den Prins Gemaal toegevoegde adjudanten. Zondag-namiddag woonde de Prins Gemaal de wedrennen te Freudenau bij en Maandag avond werd door den Nederlandschen ge zant een diner gegeven, waaraan aanzaten de Prins Gemaal, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken Goluchowski, de minister-president Körber, de Duitsche ambassadeur Wedel en de Hongaarsche minister ad interim Szechenyi..Maandag ochtend vertrok de Prins Gemaal naar Krain. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van Oorlog wordt Donder dag of Vrijdag tot hervatting zijner werk zaamheden aan het Departement terug verwacht. Wegens gebrek aan fondsen kan een aantal declaratiën ten laste van het dienst jaar 1902 niet door het Departement van Justitie worden betaald. De begrooting van Justitie moet daarom verhoogd worden met f141.200, waartoe een wetsontwerp is ingediend. Blijkens mededeelingen van den Oosten- rjjkschen gezant heeft de Oostenrijksche regeering een internationale prijsvraag uitgeschreven voor het meest practische systeem van scheepslichters in de Oosten rijksche kanalen. Inlichtingen dienaangaande Aan het strand te Scheveningen is Zaterdagavond geducht gevochten tusschen militairen en burgers. Een infanterist werd zoodanig mishandeld, dat zjjn gezicht letter lijk met bloedende wondjes bedekt was. De politie kwam tusschenbeiden en hield twee der daders aan. Op een bank bij de waterpartij in de ScheveningscheBoschjes werd Zondagochtend een horloge gevonden, waarbjj een briefje, waarin een 18-jarige jongen aan zijn moeder kennis gat, dat hij zich Zaterdagavond in de waterpartij had verdronken. Toen de politie Zondag aan het dreggen ging, kwam de boodschap, dat de jongen zich blijkbaar bedacht had. Hjj was Zaterdagnacht kalm b(j moeder thuis gekomen, Ter voorkoming van dierenmishandeling, waarover herhaaldelijk geklaagd werd, is thans aan de mannen, die vergunning hebben aan het Scheveningsche strand met paarden en ezels te staan; verboden bij het drijven een stok of een zweep te gebruiken. Het aantal extra-treinen dat vanwege de H. IJ. S. M. op de lijn Amsterdam—Den Haag—Rotterdam gedurende de Pinkster dagen liepen zou zijn bepaald op 32 Hiervan liepen 10 Zaterdag, 7 Zondag en 15 Maandag. zijn dagelijks te bekomen tusschen 10 en 12 uren des voormiddags aan de kanselarij der Oostenrijksche legatie, Lange Vijver berg 4, 's-Gravenhage. (Sf.-Cf.) Sedert 21 April werden door den Alge» meenen Nederlandschen Politiebond drie verguld zilveren dienstmedaiiles uitgereikt wegens 30jarigen trouwen dienst; 7 zilve ren medailles weger.s 20 jarigen trouwen dienst en 9 bronzen medailles wegens 10- jarigen trouwen dienst. De beruchte Verstraeten, in zijn omgeving meer bekend onder den naam van »Nelis de Bels", die onder verdenking staat één der hoofddaders te zijn van den reeds onlangs vermelden internationalen effecten- diefstal, is Vrijdag-avond per trein van 7.35 uit Frankryk, waar hij was aangehou den, te 'sGravenhage aangebracht. Aan de Fransche Regeering was zijn uitlevering verzocht ter zake van mishan deling met doodelijker. afloop. Den 4n Augustus a. s. en volgende dagen zal te 's Gravenhage worden afge nomen het tweede examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verificateur, voor ten hoogste twee plaatsen, welker ver vulling waarschijnlijk eerst in den loop van 1904 zal kunnen plaats hebben. Scheveningsche Pinksteren. Men schrijft ons uit Scheveningen Zoo druk als ditmaal is het hier op den traditioneelen »Pinkstertwee" nog wel nooit geweest. Alles trof dan ook samen prachtig weer, dat de strugglers for life met vrouw en kroost in groepen, in massa naar het strand dreef, en opening van het Kurhaus- seizoen dat den strugglers for high life even min rust gunde in 't Haagje, zoodat de vele middelen van vervoer nog te kort schoten om de reislustige menigte heen en weer te brengen. Menigeen nam zijn beenen maar op, wijl wachten op een tram- plaat=je hem te lang duurde. Er zal geld verdiend zijn, zoowel door de »Kur-etablisse menten" en de winkels, als door de honder den ambulante kooplui, die al voor dag en dauw een standplaats innamen. Van alles was te krijgen op den strandboulevard behalve. fnssche lucht, 't Was er op de breede trottoirs zoo druk als in de Spuistraat, en voor alle zitgelegenheden waren meer vermoeiden dan plaatsen. Toch had iedereen schik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2