Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Het Ex-Voto. 26sie Jaar#. algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS YAH DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER iDYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. J^ICIEELE BERICHTEN. Onderzoek der Verlofgangers. j verlofgangers van de militie te land r lichting van 1900, behoorende tot de r^ten veld-artillerie en het korps J ende artillerie, zijn dit jaar door den i mister van oorlog vrijgesteld van het ar'ijksch onderzoek der verlofgangers. gymnasium te Schiedam. Aspiranten voor het Admissie-examen hÜhk"1 ^6t ^egin van Juli a.s. zal plaats oen, kunnen vóór Juli a.s. ingeschre ven worden bij Dr. C. J. VINKESTEIJN, c Gymn. rector. Schiedam, 27 Mei 1903. 3 Juni 1903. Frankrijk en Marokko. cm,Verraderl^« overval, die den nieuwen v^.neur van Algerië aan deMarokkaan- Maandag-ochtend zag men een vijftigtal Marokkanen op het slagveld bezig met het verzamelen van hulzen der Lebetpatronen. De Zeganis bezitten zelf veel Lebelgeweren zij hebben bij den aanval daarvan ook gebruik gemaakt. Een bende van een veertigtal gewapenden scheen te wachten op de aankomst der troepen.die doorgezonden moeten worden naar Duveyrier. Zij had 's nachts laatstgenoemde plaats aangevallen en men zegt, dat het garnizoen van Duveyrier niet sterk genoeg meer is, om een ernstigen aanval der Marokkanen te weerstaan. Het Marokkaansche opperhoofd, dat bij Geryville de kameeien van een convooi buimaakte, is tot bij Fendi vervolgd, maar zonder eenig resultaat. sche grens bijna het leven had gekost, geeft Frankrijk eene geschikte gelegenheid tot tusschenkomst in de zaken in Marokko, die wellicht niet ongebruikt zal biijven. De Parijsche Patrie verneemt, dat de Fransche troepen gisteren-ochtend Figig binnengetrokken zijn. Zij hadden 60 dooden 60 gewonden. De veldtocht tegen de Marokkanen zal den 8n ot 9n beginnen. Minister-president Combes heeft Jonnart, den gouverneur-generaal van Algerië, tele grafisch geluk gewenscht met zijn behouden terugkomst. De pasja van Figig zoo meldt men oit Beni Oemf kan niet naar de oase terugkeeren en blijft met zijn gezin bij de Franschen in het fort van Beni üenif. Men verwacht, dat de sterkten van de Zenagis spoedig beschoten zullen worden, want de toestand blijft ernstig. Feuilleton. De toestand in Turkije. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de toestand aan de Turksch-Buigaarsche grens weer ongunstiger is geworden, omdat een bende opstandelingen een der Turksche voorposten heeft aangevallen. Nog meldt men uit Sofia, dat Natsjowits te Constantinopel een onderhoud heeft met den grootvizier. Men verwacht, dat de buitengewone gezant over eenige dagen naar Bulgarije zal terugkeeren om zijn regeering verslag te doen van de stemming te Constantinopel. Reuter meldt uit Constantinopel, dat de Turksche regeering bij haar plan blijft om een zeker aantal aanzienlijke Macedomërs naar Tripoli te verbannen. Hun aantal is echter op aandringen van den Bul- gaarschen agent van 350 tot 45 terug gebracht. De agent doet zijn uiterste best om de Porte tot de overtuiging te brengen, dat zjj verzoeningsgezind moet zijn en den maatregel geheel intrekken. Verkiezingen in Servië. Bij de verkiezingen voor de Servische Skoeptchina zijn gisteren alleen regeerings- gezinde candidaten gekozenvan de candi daten der oppositie is geen enkele gekozen. De toestand in Kroatië. De toestand in Kroatië is voor de Oostenrijksch Hongaarsche regeering een bron van ernstige zorg en levendige bekom mering. Er zijn thans betreffende dien toestand eenige documenten verschenen, die veroorloven zich omtrent de oorzaken van de crisis aldaar eenige rekenschap te geven. Deze documenten bestaan uit een toelichting van de Kroatisch-Slavonisch Dalmatische commissie betreffende de over eenkomst, in 1868 gesloten tusschen Magya- ren en Kroaten, vervolgens een manifest onlangs te Weenen gepubliceerd door afgevaardigden uit Kroatië, Slavonië en Dalmatië en ten slotte een reeks verklaringen van Kroatische notabiliteiten, o.a. van den banus in de Neue freie Presse. In deze stukken wordt het bestaan betoegd van een aantal misbruiken op financieel gebied, waarvoor de verantwoordelijkheid zou vallen op de Hongaarsche autoriteiten. Ook wordt daarin bestreden het uitsluitend gebruik van Hongaarsche namen en van de Hon gaarsche taal op de spoorwegen in Kroatië en Slavonië. De voornaamste grief, die tegen de Hongaarsche autoriteiten wordt inge bracht, bestaat hierin, dat laatstgenoemden weigeren te verstrekken of te laten opmaken een nauwkeurige statitiek van de inkomsten uit Kroatische bron. Zoo ligt b'ijkbaar ook op den bodem van deze kwestie weer de rijksdaalder I I. Reeds den dag na mijn aankomst te bano, het doel van bijna alle uitstapjes naar Middel-Italië, besloot ik een pelgrims reis te ondernemen naar het Meer van den beroemden Spieger van Diana, me in zijn altijd heldere wateren een 'srugkaatsing geeft van het mythologische verleden. Na het ontbijt begaf ik mij zonder gids ®n zonder rijtuig op weg. Ondanks het seizoen April was nauwelijks begonnen was het zeer warm. Ik bemerkte dit reeds bij het vertrek uit Ariccia, waar de eg een helling begint, die eerst bij de erk van Galloro, een onbeteekend bouw werk, eindigt. Om een oogenblik op een frissche plaats uit te rusten trad ik er binnen. Evenals buiten, was het gebouwtje ook binnen Mijnwerkerscongres te Brussel. Op het congres van mijnwerkers in de laatstverloopen dagen te Brussel gehouden, stelden de afgevaardigden uit Oostenrijk, smakeloos. Maar toen mijn oogen over de gewitte muren dwaalden, werden zij plotse ling getrokken door een vreemd voorwerp, dat in het koor boven een pleisteren madonna hing. Het was een soort van schilderij, omringd door een stoffige rood fluweelen draperie, waarop geroeste dolken en pistolen waren vastgehecht. Terwijl ik mij het hoofd pijnigde om de tegenwoordigheid van die bloedige en moordende wapenen in dit heiligdom, en nog wel boven de Maagd vol goedheid, te verklaren, trad een zeer oude priester uit de sacristie. Ik kon den lust niet weer staan naar hem toe te gaan en hem in een geradbraakt latijn, door wijzen en bewegingen versterkt, te vragen naar de beteekenis van die heiligschennende zege- teekenen. «Spreek maar geruist Fransch", antwoord de de oude pastoor van Galloro. «Ik versta en spreek uw taal als de mijne". «Die geschiedenis daar, zou ik wel eens willen uitgelegd hebben." «Ja, dat is een heele geschiedenis". «Ik zou ze gaarne willen weten". «Kom dan met me mee. Ik zal ze u ver tellen" II. Wij verlieten de kerk. Hij geleidde mij uaar den tuin, die terzijde van de kerk lag en noodigde mij uit met hem op een be schaduwde bank plaats te nemen. Vóór ons ontrolde zich het grootsche panorama van het Romeinsche landschapeerst de veel kleurige vlakte, en daar achter de beweeg lijke blauwe zee. «Wat gij een draperie noemt, begon de priester, is in werkelijkheid een ex-voto. Een halve eeuw reeds hangt bet daar. Ik was pas in deze parochie gekomen. Trouwens, ik ben er niet uitgeweest. Ik was toen vijf-en-twintig jaar, nu ben ik vijf-en zeventig. «Maar laat ik u eerst vertellen, dat er in Galloro twee naijverige families wonen, bij wie de moordzucht en de wraak erfelijk zijn. Zonder onderbreking, sedert drie geslachten, brachten de Robello's en de Martini's de vendetta in praktijk, die we- derkeerige moordpartijen, die op het oogenblik alleen nog maar op Corsica worden aangetroffen. «Het hoofd der Martini's was vermoord geworden en liet twee kinderen na, nog zeer jong: Paulo en Giuseppo. De oudste Robello had een zoon Giovanni en een dochter Marietta. «Den dag na mijn indiensttreding bracht men Robelie zijn Giovanni thuis, de borst Frankrijk en België v.oor, dat de mijnwer kers bij Kamerverkiezingen werklieden canaidaat moeten stellen of ten minste de socialische candidaten steunen. Met alge- meene stemmen nam het Congres een besluit, waarin de mijnwerkers worden aangespoord deel te nemen aan politieke bewegingen en Parlementsverkiezingen. Ook de Engelsche afgevaardigden stemden allen daarvoor. Stranding op de Frausclie kust. De Duitsche kruiser Amazone, die eer- gisteren-ochtend op de kust bij Brest aan den grond was geloopen, is zonder uiterlijke beschadiging vlot gekomen. Gister-avond ging het schip zich weer voegen bij het Duitsche smaldeel, dat bij de Engelsche kust kruist. De Fransche overheidspersonen hadden alle hulpmiddelen ter beschikking van de Duitschers gesteld. Een Duitsche prins te Madrid. Prins Hendrik van Pruisen is weer uit Madrid vertrokken en naar zijn schepen teruggekeerd. Den laatstee dag zouden er allerlei feestelijkheden hebben plaats gehaa, maar het regende zoo geweldig, dat de parade en het stierengevecht niet door konden gaan. In officieele kringen blijft men er den nadruk op leggen, dat het bezoek van den Duitschen prins van elke politieke beteekenis ontbloot is geweest. Turksche Schuld. Een keizerlijk iradé, gisteren te Constan tinopel uitgevaardigd, heeft nu het ontwerp tot unificatie van de Turksche schuld definitief bekrachtigd. Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg-Mij. De Engelsche Staatscourant meldt, dat het Engelsche gouvernement op 1 September de obligaties van de Ned. Zuid.-Afrik. door twee kogels doorboord. Paolo Martmi de moordenaar, had zoodra bij tot den mannelijken leeftijd was gekomen, den dood van zijn vader gewroken. De eerste beweging van den man wiens kind men gedood had, was, op den moor denaar los te stormen en hem neer te slaan. Maar de zachte Marietta, de zuster van het slachtoffer, stelde zich in den weg «Ik smeek u, wacht tenminste tot na de begrafemns 1" «Die begrafenis was aandoenlijk. Ieder was bewogen, toen hij daar in den schoot van het kerkhof een jongeling van twintig jaar zag verdwijnen, de eenige hoop eener oude familie. Hevige snikken schudden Marietta heen en weder. Robelio bood het lijden het hoofd. Hoewel hij geen traan stortte, ging hij er toch onder gebukt. In zijn oogen vlamde de wraak. Toen ik de gebeden voor de overledenen gebeden en de laatste schop aarde over Giovanni's lijkkist had gestrooid, nam ik het jonge meisje ter zijde en zei haar «Kom gerust hij mij als je m vrees ver- keert." Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1