Spoorwegmaatschappij zal overnemen met coupons van 1 Juni 1900 tegen de vol gende koersen 5 pet. obligaties JE 115, 4 pet. obligaties JE 112. Obligatiehouders, die in gebreke blijven op dit aanbod in te gaan en hunne stukken niet hebben ingeleverd vóór 1 September a.s. of op een later te bepalen dag, al naar mate men in speciale gevallen zal toestaan, zullen verder niet in aanmerking komen noch bij het Britsche noch bij het Trans vaalsche gouvernement. De ramp in de Unie. De ramp door overstroomingen en wer velstormen in de Ver. Staten teweeg gebracht, strekt zich veel verder uit dan men eerst dacht. Het legerbestuur zendt pontonbruggen om de vernielde vaste brug gen te vervangen. Overal in het verwoeste gebied zijn de telegraaflijnen vernield. Te Kaw-Tule, op 200 mijlen boven Kansas Ciiy gelegen, zijn 50 menschen omgekomen. Te Gainesville in Georgië zijn door een wervelstorm verscheiden huizen geheel vernield men zegt, dat daar 200 menschen omgekomen zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Juni 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 3 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rij wielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk. Tim merlieden. Ondermouters. Eenmouters- jongen. Een schoenmaker (halfwas.) —Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. - Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis. Een drukker. Een loopjongen kurkenfabriek, Een leerling smederij (boven 16 jaar.)—Brandersknechts. Een keukenmeid. Dienstboden voor meid-alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Een Slagersknecht. Een tabaksbewerker. KistenmakersVervers. Schippersknechts. Een Houtkoopers- knecht. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf werk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Zooals aan het hoofd van ons blad blijkt, is ditmaal een deel der verlofgangers van de lichting 1900 van het jaarlijksch onderzoek vrijgesteld. De doorbraak in den Kethelpolder. Uit Kethel schrijft men aan de IV. D. Crt. Van wege het Rijk zal kwijtschelding van grondlasten worden verleend voor alle gronden in onzen polder, die onder water hebben gestaan. Dit geeft althans eenige verlichting. De werkzaamheden aan de dijkbreuk en het verzwaren der geheele kade van de spoorbaan tot de Schie vorderen goed en naderen langzamerhand haar voltooiing. Deze week is reeds aproef gespuid" om de sterkte van den nieuwen dam te onderzoeken. De vijf sluizen werden geopend en het frissche, levende Maaswater stroomde met kracht naar Delft en 's Gravenhage, die daardoor van hun »stink water" werden bevrijd. Zondag wapperde uit de woningen op de groote werf te Overschie de vader- landsche driekleur, ter eere van de beide oudjes Johs. Vrijenhoek en M. Boekhout die dien dag hun 60-jarig huwelijksfeest mochten herdenken. Groot was de belang stelling op dien dag aan de oudjes bewezen Eenige menschlievende vrienden hadden gezorgd, dat er van alles in huis was en j ze de Pinksterdagen genoeglijk en onbe- I zorgd konden doorbrengen. De man 81 jaar, strompelt voort op 2 stokjes en de vrouw 80 jaar oud, is stokstijf. Met ingang van 1 Juni werden te Rot terdam brandseinen ingevoerd, laDgs de rivier de Maas, ten behoeve der drijvende stoombrandspuiteD, die zich in den regel ten dienste der havenpolitie of gemeente werken langs de rivier bewegen. Op een viortal punten langs de rivier zijn fraai bewerkte seinpalen opgericht met wachthuisjes, die telefonisch verbonden zijn. In geval van brand of scheepsrampen worden seinen met groene en roode vlaggen of gekleurde lichten gewisseld, die de richting van de plaats des onheils aanwijzen. De Ned. R. K. Volksbond, afd. Rotterdam, heeft zijn nieuw gebouw aan de Schie- kade 84 de gewezen buitenplaats Vijverhof" - betrokken. Het bestuur hoopt eerlang door verbou wingen de practische bruikbaarheid van het nieuwe gebouw nog meer te verhoogen. Bij de te Rotterdam gehouden bakkerij- tentoontoonstelling zijn bekroond Voor ingezonden brood groep II P. Verhulst, gouden medailje, F. B. Amoureus, verg. zilv. medailje, beiden met spec. zilv. med. Voor beschuit groep III P- Verhulst zilv. med. F. B. Amoureus, eerv. vermelding. Voor kunstwerk op bakkersgebied groep VI J. Hageraets, gouden med., P, Verhulst, verg. zilv. med., F. B. Amoureus, zilv. med. Omtrent den brand in den schouwburg te Rotterdam wordt nog gemeld, dat ook een aantal Japansche decoraties, bestemd voor een 13 Juni in den Doele te houden facyfair, die daar gereed stonden, een prooi der vlammen zjjn geworden. De brandweer trad op met 1 stoomspuit en 7 handspuiten. De waterschade is aan zienlijk. De eerste brandmeester van stoomspuit no. 1, de heer Bourguignon, is bij het 'olusschingswerk door een ruit gevallen en kwam met een hoofdwond terecht in de corridor van de galerij. De decorateur, de heer Poutsma, was tegen brandschade verzekerdde schouw burg-maatschappij loopt gedeeltelijk eigen risico. passagiers d.i. een aantal nog nooit door haar bereikt. Gisteren herdacht de heer J. van Schra- vendijk, secretaris der gemeente Viaardingen, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad als eerste ambtenaar ter secretarie. Namens het secretarie-personeel werd hij ten raadhuize door den heer Van den Berg, commies ter secretarie, geluk gewenscht en hem als blijk van aller deelneming in het feest een door den heer Niestadt vervaar digde totografie van het stadhuis op tegels in oud-Hollandsche lijst aangeboden, waarbij gevoegd was een fraai uitgevoerde opdracht en de namen der gevers, door den heer L. Knoop, ambtenaar ter secretarie, gecalli- grafeerd. De Viaardingsche gymnastiek- en scherm- vereeniging »Leonidas", onder leiding van den heer Chr. Krijger te Schiedam, behaalde bij den wedstrijd te Lisse, uitgeschreven door het gewest Zuid-Holland van het Ned Gymnastiek verbond, uit 17 deelnemende' vereenigingen, den tweeden 'prijs, een zilveren medaille met diploma, uitgeloofd door den voorzitter van het gewest Zuid- Holland van het N. G. V. Te Delft waren eergisteren-avond in de Provinciale Vaart nabij de gasfabriek drie jongelieden aan 't roeien. Door het schom melen sloeg het schuitje om en geraakten allen te water. Een der drie zwom naar den kant; de tweede klom op het bootje, maar de derde, een 18 jarig arbeider, E, wonende aan den Rotterdamschen weg> verdronk. Moord te Rotterdam. In een café aan de Wolphaertsbocht te Charlois zaten gisteren-nacht 12 uur eenige personen en wierp de 27 jarige Willem v. d. Schoor uit aardigheid met eenig water naar de vrouw van den kastelein. Hij raakte daarbij G. Westendorp, 25 jaar, die met eenige andere personen voor het buffet stond. W. daagde v. d. S. uit tot vechten, waartoe deze evenwel niet bereid was niettemin had eene worsteling plaats, waarbij v. d. Schoor van zijn tegenstander een messteek bekwam met een rendjong (Indisch steekwapen) in de hartstreek, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Dr. Postma constateerde den dood. De dader meldde zich zelf bij de politie aan en werd nog gisterennacht door den rechter van instructie^in verhoor genomen. Beide personen waren ongehuwd. W. was lichtelijk beschonken. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overbracht. Nader wordt nog uit Rotterdam gemeld G. Westendorp, die in een café aan de Wolfaertsbocht den werkman Van der Schoor doodstak, wordt heden ter beschik king der justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. De stoombootreedeiij Fop Smit en Co. vervoerde gedurende de Pinksterdagen op hare lijnen RotterdamDordrecht—Gori- chem met haar 7 raderbooten 33895 BINNENLAND. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Spoorwegenquête. Ingevolge verscheiden tot haar gerichte verzoeken, heeft de Maatschappij van enquête omtrent het spoorwegpersoneel besloten den termijn, binnen welken zij schriftelijke inlichtingen verzocht heeft omtrent de rechtsverhoudingen en de voor waarden waaronder het personeel mrdienst is, en omtrent de grieven, die bij dat personeel bestaan, te verlengen tot 15 Juni a.s. Die datum moet intusschen als uiterste termijn worden beschouwd, daar de Com missie zoo spoedig doenlijk tot het verhooren van deskundigen en getuigen wenscht ovar te gaan. Suikeraccijns. Door de vereemging van Beetwortel- suikerfabrikanten is een uitvoerig adres ge zonden aan den minister van Financiën, waarin verzocht wordt lo. De accijns der suiker worde verlaagd met minstens 50 percent, dus hoogstens worde gebracht op f 13.50 en in geen geval te verlagen met enkele guldens per 100 kilo en dat wettelijk maatregelen woiden genomen tegen de Saccharine en dergelijke, de gezondheid schadende, sur rogaten. 2o. De wetsvoordracht te wijzigen in den zin eener remboursabele definitieve surtaxe van frs. 5.50 op Ruw en frs. 6 op geraffineerd. De Limburgsche Katholiekendag. De vijfde Limburgsche Katholiekendag werd Maandag U. gehouden in het stadje Weert, dat voor dezen dag in feesdos gestoken was. Op de Markt bij het station en op meer andere plaatsen waren eere- boogen geplaatst terwijl de voornaamste zalen, lokalen en hótels waren versierd. Vooral in de groote parochiekerk was met kwistige hand aan de versiering gewerkt. Nadat s ochtend 8£ ure in de St. Mar- tinuskerk eene H. Mis was opgedragen, hielden de verschillende afdeelingen hare vergaderingen in de daarvoor aangewezen lokalen. In de vergadering van den Provincialen Bond van Kruisverbonden hield de heer mr. P. Truijen, advocaat en procureur te Roermond, eene rede over het onderwerp Drankwetsherziening. De vergadering nam conclusiën lo. Eendrachtige samenwerking van alle Nederlandsche drankbestrijders is met het oog op de aanst. drankwetsherziening gewenscht, 2o. Als grondslag daartoe dient een program van wenschen samengesteld door het uitvoerend drankwet-comité, 3o. van bijzonder gewicht, is de in dat program voorkomen zinsnede, Bierhuizen hebben eene afzonderlijke »vergunning" noodig in een beperkt aantal. In de algemeene vergadering van de R. K. Onderwijzers uit het bisdom sprak de heer J. M. Hermans, leeraar aan de Bisschoppelijke Kweekschool voor onder wijzers te over de roeping der school en de opleiding van den onderwijzer. In de vergadering van den Limburgschen R. K. Volksbond sprak kapelaan Souren, aalmoezenier van den arbeid te Maastricht, over het Secretariaat van den Arbeid. De volgende conclusiën werden genomen, lo. De vergadering spreekt de wenschelijkheid uii, dat worde opgericht een bestendig secre tariaat, waarvan voorlichting en actie kan uitgaan, 2o. draagt den centralen raad op, zoodra mogelijk tot uitvoering over te gaan. In de druk bezochte vergadering van de jeugdige afdeeling jDe Hanze" werden conclusiën aangenomen, strekkend om het streven van »De Hanze" krachtdadig te ondersteunen en ijverige pogingen in het werk te stellen, opdat in alle handelsplaatsen der provincie zoodra mogelijk eene afdeeling dezer vereeniging worde gesticht. Op de vergadering van den Limburgschen Landbouwbond sprak de heer Van der Marck, te Heel, over »de Ongevallenwet voor de landbouwers". Na al deze vergaderingen werd de receptie var. wege het gemeentebestuur ten raadhuize gehouden, waar de verschillende corporatiën werden toegesproken door burgemeester Janssen, eere voorzitter, terwijl muziek op de Markt de receptie opluisterde. In de algemeene vergadering in de Martinuskerk spraken prof. Helieputte, lid der Belgische Kamer, alsmede dr. H. Poels uit Venlo. Nadat Z. D. Hw. mgr. Drehmanns der vergadering zijn bisschoppelijken zegen bad geschonken, werd ze gesloten/ In eene algemeene vergadering van spoorwegpersoneel, te houden op Donderdag avond 4 Juni a.s. in Den Haag, spreekt pater Weijers over »De beteekenis en de bedoeling van artikel I13bis van het Alge meen Reglement voor den dienst op de spoorwegen of de vergoeding der Kroon voor het genaaste stakingsrecht." De vergadering is door »Recht en Plicht" uitgeschreven. Te Scheveningen was het gisteren Pinkster drie rumoeriger dan de beide vorige dagen, niettegenstaande er toen een veel grootere menschenmassa zich door het dorp bewoog, Nadat gisteren-voormiddag de politie hevig verzet had ondervonden bij de aanhouding van een paar personen, die in een herberg den inboedel stuk sloegen, waren gisteren-middag in de hoofdstraten van het oude dorpsgedeelte nagenoeg alle herbergen gestoten uit vrees voor dronke- manstooneeltjes en vechtpartijen. Bij de H. IJ, S. M. bestond eergisteren gebrek aan materieelalle wagens die dienst konden doen, waren voor locaal ver keer in gebruik, van de oudste 3e klasse tot de fraaie rijtuigen der D. treinen zelfs de wagons Parijs—Amsterdam werden na aankomst van den exprestrein van Parijs met pracht- en postnjtuigen op het traject Amsterdam—Haarlem gebruikt I Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het Centraal-Station te Amsterdam alle en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2