Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdag 6 Juni 1903. l\o. 7618. algemeen oyerzicht. Het Ex-Voto. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TiS DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0-05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. .QgFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van &chiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op v®^n ^de navolgende vergunningen zijn lo. aan Th. P. Wirxel, firma Th. P. Co. en zijne rechtverkrijgenden uitbreiding zijner branderij, staande aan en Noordvestsingel no. 93, kadaster sectie no. 226, met een stoomwerktuig van 3 Paardenkracht en ketel met een verwar- "tingsoppervlak van 3 M2 °-..aan H. van der Stoep en zijne recht- erkrygenden tot oprichting van een Bewaarplaats van lompen in het pand T aan ^Hoofdstraat no. 87, kadaster sectie JL. no. 1398. Schiedam, den 4den Juni 1903. uryemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. 5 Juni 1903. Frankrijk en Marokko. Be verhouding tusschen Frankrijk en Marokko, door de fusilade aan de Marok kaansche grens in een nieuw licht getre- d®D) is nog steeds een der hoofdfeiten van den dag. Id antwoord op een interpellatie zei JOmbes gisteren in de Fransche Kamer, ^at er een samentrekking van troepen is 8®l»st. Als deze voltooid zal zijn, zal een J'oorbeeldige les gegeven worden aan de Marokkaansche roovers. Wij zullen *®ide de eerste minister represaille maatregelen nemen in den geest der 'ractaten. Noch Marokko, noch de mogend- "®den kunnen onze bedoelingen in twijfel Feuilleton. 2) III. »Denzelfden avond reeds kwam zjj zeer angstig bij mij aanklooppen. *Na de begrafenis heeft vader zijn oude Pistool gepoetst en zich tot donker toe ge- e'end. Er zal bloed vloeien, ik ben daar ®ker van, en steeds roepen om meer wraak, Pder bloed, want als de edelmoedigste ooit afstand zal doen van de vendetta, a' de moord in onze familie ook niet op laden. Er ik heb daar toch zoo'n afkeer «p En moeder is er niet meer om me troosten en raad te geven. Wat moet toch doen dat ^r Jac^er is D0S t® opgewonden, dan l zou kunnen opzoeken en hem onderhouden", antwoordde ik. »Gij alleen, trekken. Wij willen geen verovering noch inbezitneming. Aan het bestuur der koloniale groep uit den Senaat, hetwelk eergisteren met Com bes kwam spreken over de gebeurtenissen in het zuiden van de Algerijnsche provincie Oran, verzekerde de minister, dat de regeering besloten was tot eiken prijs te zorgen voor de orde en veiligheid in dit koloniale gebied. Tot dit doel worden thans drie kolonnes gevormd en zal, zoo noodig, de troepenmacht in dit gedeelte van Algerië blijvend versterkt worden. De regeering is voornemens de Marokkaansche roovers te tuchtigen, doch denkt er niet aan uit te gaan op verovering van grond gebied. Maar als de Marokkanen eens geweld gaan stellen tegenover geweld en zich niet laten kastijden wat dan vraagt de Gaulois, die het ministerie verwijt den toestand in Algerië te hebben iaten verergeren, zonder intijds maatregelen te nemen, »dan komt er oorlog. Is dat hetgeen de Regeering wil Vermoedelijk wei. Een oorlog met Ma rokko zou in deze dagen van Kerkvervolging voor Combes een welkome bliksemafleider zijn tegenover de publieke opinie. Een draadbericht uit Madrid meldt, dat de Spaansche minister-president Silvela heeft laten weten, dat de Marokkaansche oproerigheden bijna afgeloopen zijn. De Macedonische kwestie De inspecteur-generaal voor de hervor mingen, Hilmi pasja, raamt in zijn program voor het komende financieele jaar de inkomsten van het wilajet Uskub op 507.121.83 gouden piasters, die van Saloniki op 67.410.588 en die van Mouastir op 46.143.511. De uitgaven worden onderschei denlijk geraamd op 22.626.093 voor Uskub 44.753.985 voor Saloniki en 30.479.398 voor Monastir. De militaire uitgaven zijn hieronder niet begrepen. Uit Bourges wordt aan de Times nog gemeld Marietta, kunt hem tot rede brengen en tot barmhartigheid aanspo-en. Verlaat hem geen oogenblik. In uw bijzijn zal hij niets onder nemen. Houd hem bezig, door hem teeder te spreken zonder verbittering over den dierbaren overledene. Robello is geen slecht mensch. Hij is streng van natuur, maar van het oogenblik af, dat hij zal weenen, sta ik voor hem in." »De week liep ten einde, zonder dat de oude zich gewroken had. Zondags, na het einde der Mis, kwam Marietta opgewonden bij mij. »Vader heeft geweend I Vader heeft ge weend 1" Waarom Wij waren beiden bezig met het opruimen van de kleederen en kleinere zaken van Giovanni en toen wij zijn roode hemd, door de kogels doorboord, in handen kregen, zag ik een traan langs; zijn wangen rollen. Toen heb ik tegen hem gezegd »Niet waar, vader ge zult Paolo r.iet dooden? Gij zult zijn vader niet iaten weenen en lijden, gelijk wij nu lijden en weenen Zweer mij, dat gij het niet doen zult 1" Er gleed een laatste beweging van opstand over zijn gezicht, I maar toen toen drukte hij zich tegen De toestand in het vilajet Adrianopei blijft ernstig. Macedonische en Bulgaarsche grensdorpen bergen honderden vluchtelingen, terwijl versterkte benden stroopers de bergen onveilig maken. De Porte blijft daartegen werkeloos. Den 26n Mei zijn gevechten geleverd bij de dorpen Korogas en Achiihet dorp Kojowo moet geplunderd zijn door de Turksche troepen, die een aantal der aanzienlijkste bewoners gevankelijk weg voerden. Het dorp Pirok moet hetzelfde lot ondergaan hebben. Telegrammen door de Weener JSeue freie Presse ontvangen, spreken van een botsing, die bij Pretrisj in het wilajet Saloniki voorgevallen zou zijn tusschen de opstandingen en de Turksche troepen. Men zegt, dat de opstandelingen vier dooden hadden en de Turken twee. Te Koepriii is een een geheime bergplaats niet 12 K. G. dynamiet ontdekt. Een telegram uit Serajemo aan het zelfde blad maakt melding van voortdurende gevechten aan de Montenegrijnsche grens tusschen Albaneezen en Turken. Verscheiden Alba- neesche gezinnen moeten op het grondge bied van het vorstendom gevlucht zijn. De Weener bladen deelen mede, dat de Oostenrijksche oorlogsschepen bevel hebben gekregen om van Saloniki te vertrekken en naar Poli terug te keeren. Onder de Turksche troepen uit Kieir.- Azie, die naar Oud-Servië gezonden zijn, heerschen de pokken in hevige mate, de sterfte moet bijzonder groot zijn. De Ser vische regeering heeft sanitaire voorzorgs maatregelen getroffen langs de grens. Het Constantinopelsche blad Ikdam wijdt een vriendelijk artikel aan het nieuwe Bulgaarsche ministerie. Het is blijkbaar de wensch van het nieuwe Kabinet de goede betrekkingen van Bulgarije tot den souverein, den Sultan, te versterken. De verstoorde handel zal nu spoedig weer op normalen voet komen. mij aan en zeide hij onder tranenvlk zweer het je kind 1" »Uw taak is nu nog niet geëind-gd," zeide ik toen tegen Marietta. »Het is niet alieen noodig, dat uw vader De Martinus laat leven, maar hy moet ze ook vergeven. Want als de haat in zijn hart blijft leven, is zijn eed niets waard." »Maar hoe moet ik dat aanleggen »Bid tot de H. Maagd, uwe patrones. Zij zal u licht geven." »Zij ging terstond voor het beeld van O. L, Vrouw bidden en na daar lang en vurig te hebben gebeden, was zij weder bij mij terug. »Ik heb het gevonden!" riep zij.»Ikheb aan de H. Moeder Gods beloofd niet te trouwen, zoolang de vrede tusschen onze vijanden niet is beklonken. Sedert den dood van Giovanni heeft vader slechts éèn ver langen; nl. vóór zijn sterven een kleinzoon te bezitten. Welnu, hij zal er geen hebben, als onze beide families zich met, in het openbaar, voor God en de menschen, zuKen hebben verzoend. Maria heeft mijn belofte." J »Gelijk zij wel geraden had, zoodra da De zangwedstrijd te Frankfort. Het Duitsche Keizerpaar werd op het stadhuis te Franfort, waar het gisteren ter eere van den zangwedstrijd vertoefde, door de stadsautoriteiten gehuldigd. De Keizer hield een redevoering, waarin hij de ont wikkeling van Frankfort een gevolg noemde van hetgeen het zwaard van zijn glorie rijken grootvader verworven had en wat hij een bewijs noemde, dat Frankfort onder Pruisisch bestuur bloeide. Het nieuwe Duitscbe rijk zag Frankfort tot nieuwe glorie zich ontwikkelen. Met de moderne ontwikkeling moge de zorg der oude tra dities hand aan hand gaan. Alleen zij die aan tradities hechten, kunnen het in de wereld tot iets brengen. De aan den eersten burgemeester verleende ordesketen was het bewijs, dat Frankfort aan de spits stond van de sociale politiek, welke de Keizer zoo na aan het hart lag. De Keizer' deelde mede, dat het te Frankfort liggende 63ste artillerie-regiment den naam van Frankfort zou dragen en dronk op het heil van Frankfort. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg meldt men aan de Standard. De Boerenpartij heeft besloten in de Transvaaische politiek een werkzaam aandeel te nemen. Binnenkort worden er bijeenkomsten belegd. De correspondent van de Standard te Johannesburg ziet in dat besluit der Boeren-partijhet begin vaneen woelig tijdvak. Een draadbericht uit Pretoria meldt nog De luitenant-gouverneur beeft voor het overig deel der vonnissen van de meerder heid der gewezen burgers, die gedurende den oorlog wegens militaire vergrijpen ver oordeeld zijn, vrijstelling van straf gevraagd. Een afgevaardigde van de Kamer van mijnwezen in Zuid-Afnka, de heer Charles Nourse, heeft in Oeganda 1000 zwarten gerecruteerd, waartoe de heer Chamberlain onlangs verlof had gegeven niettegenstaande het protest der vereenigingen tot bescher- rouw over was, wilde Robello haar een gemaal zoeken. Maar zoodra hij het eerste woord over een huwelijk sprak, deelde zij hem haar belofte aan de H. Maagd mede- Hij kreeg een aanval van schrikke- lijken toornals samengeperst door een lange zachtmoedigheid kwam de vijand schap weer voor den dag. Hij noemde haar een ondankbare dochter en een onwaar dige zuster. Hy wilde haar uit het huis jagen. Eindelijk werd de man van eer, die door den toorn in hem was ingeslapen, wakker. Wat men ook zegge, oi wat men ook doe, een belofte, vooral aan de H. Maagd, is heilig. «Toen deed hij afstand van het gehoopte geluk een kleinzoon te bezitten en begon vurig te hopen, dat Marietta, bij gebrek aan oanbidders, nooit zou huwen en hij dus de schande met zou behoeven te kennen, zich met de Martini's te verzoenen. »Maar hij had buiten den waard gerekedn, in dezede scnoonheid zyner docuter. (Wordt vervolgdh NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1