Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 7 Juni 1903. No. 7619. EERSTE BLAD. Het Ex-Voto. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Parijache Kroniek. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS TAN DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maanden f 150 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Var. 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het menschdom heeft, evenals de natuur zijne periodieke omwenteliagen, zijne eb en vloed, zijn uitbarstingen van vuur en mod der. Zoowat elke eeuw, dat het ouder wordt, begint de krater weder te werken en de aarde te beven, waarna de gemaakte scheuringen zich langzaam herstellen, het groen den geteisterden bodem opnieuw komt versieren. Frankrijk is een der rijken welke het meest van die zich opvolgende plagen te lijden heeft gehad. Na de Gothen en de Hunnen, die naar Rome optrokken, hadden de verwoeste en verbrande steden nauw- 'ijks den tijd gehad uit hun asch te verrijzen of de Islam wierp zich op de kerken, kloosters en de steden, alles uit- roovende, vermoordende en verbrandende, wat het zwaard nog niet vernietigd had. Een eeuw gaat voorbij, daar komen de Noormannen met hunne schepen de Fransche kust verontrusten en overrompelen. Onder de zware stappen der Vikings hoort men het knetteren der vlammen bijna niet der in vuur opgaande abdijen, der ineenstortende tempels, noch de doodsnikken der vermoorde monniken en priesters. In de twaalfde eeuw waren het de Albigenzen, kerels zonder geloof of vaderland, die met Bra banders en landloopers, de apaches uit die dagen, Garcasonne komen plunderen en uitstelen en den heiligen Dominicus met slijk werpen en in 't gelaat spuwen. In de veertiende eeuw bracht de Honderd jarige oorlog dezelfde rampen en verwoes tingen, zoodat in Normandië de steden en dorpen jaren lang zondar priester, altaren en eeredienst bleven. Van alle hulpmiddelen beroofd, verbrandden de krijgslieden van beide partyen de beelden der kerken om zich te verwarmen en verkochten de ker kelijke kostbaarheden om zich te kunnen voeden. 3) IV. »Gij weet zeker wel, dat de vrouwen hier toch al als schoon bekend staan. Marietta was wel de schoonste der schoonen Uit de gansche streek. Zij deed denken aan eene klassieke Romemsche. Wanneer zij in den schemer van de fontein t^ugkeerde met een aarden kruik op den schouder, had men haar gehouden voor eene draagster der oflerdranken uit de treurspelen. lederen avond was die terugkeer een triomftocht. He jonge lieden, getrokken door hare schoonheid, die zy droeg zonder behaagzucht of trots, stelden zich op den weg op, om haar te zien voorbijgaan. En iederen morgen Ter nauwernood van de Engelschen bevrijd, werd Frankrijk thans door Calvijn en zijn volgelingen bedreigd en gedwongen om zich tegen die nieuwe secte te verweren weder het zwaard te trekken. Doch wat heeft het toen lang geaarzeld alvorens dien strijd goed te aanvaarden. O Allerzielendag van het jaar 1552 was to Rouaan in de St. Augustijniskerk een monnik over het Vagevuur aan 't preeken, toen een bende iugenooten, de deurender kerk openduwend, den prediker beletten verder te spreken, de dienst verstoorden en de geioovigen op schandelijke wijze mishandelden. Dit bleef zoo tien jaren voortduren en duizenden abdijen en kerken werden ontheiligd en vernield. Een zeker getal vredelievende Hugenooten betreurden deze hevigheden en gruwelen, doch ook anderen bleven den opstand aanvuren en door enkele staats lieden dier dagen gesteund, bracht de bur geroorlog vele ongelukken voort, welke gemakkelijk hadden kunnen vermeden wor den, want de Hervorming vond het volk hier tegen zich, daar het mets van Calvijn wilde hooren en daarom kon dit schisma de eenheid van Frankrijk toen niet in gevaar brengen. Nu bleef dit land bijna twee eeuwen van inwendige rust en vrede genieten tot dat het onder de zoo gunstig begonnen regeering van Lodewijk XVI langzamerhand een tijdperk van gruwelijke beroering te gemoet ging, zooals de vroegere tijden er nooit gekend hebben, en de revolutie in 1789 de geheele wereld kwam ontstellen. Evenals bij al de vroegere opstanden waren het weder de monniken, die het eerst door het canaille werden aangevallen en uitge dreven, terwijl hunne goederen verbeurd werden verklaard. Daarop volgden de reh- gieusen. Te Nantes, te Lyon, te Mans, te La Rochelle, te Parijs, in bijna alle groote steden, kwamen de Jacobijnen met hunne vrouwen de kloosters aanvallen en de gees- lijka zusters met zweepslagen uit hunne woningen jagen. Toen zag men de door de voitairiaansche geest besmette burge- kwamen zoetsappige ouders of voogden Robello een bezoek brengen om hem voor hun zoou de hand zijner docnter te vra gen, die echter zonder medelijden zonder eeuig onaersciieid te maken, alle partijen weigerde. »Eens op een avond, dat Marietta, later dan gewoonlijk, na het vallen van den avond, terugkeerde, rees plotseling een onbekende voor haar op. Instinctmatig deed zij eeu pas achteiuit. >Wees niet bang!" stamelde een stem in het duister. ïZet uw weg voort zonder om te keeren, zonder me iets te antwoor den, maar luister naar mij. Ik ben Giuseppo Martini, de broer van Paollo, die uw dier baren Giovanni doodae en ik bemin u, ik aanbid u, Marietta". »Alsof de duivel zelf' haar had aangespro ken, maakte zij een kruis en verhaastte haar schreden. Toen zij tnuis kwam, wachtte zij zich wel haar lichtgeraakten vader over naar ontmoettiug te spreken. »Den volgenden dag, op dezelfde plaats, op hetzelfde uur sprak Giuseppo haar weer ressen in prachtige zijden japonnen gekleed, door in lompen gehulde vischwijven gevolgd, het Carmelietessenklooster binnendringen, en deze laatste, met zweepen gewapend, terwijl de burgerwacht daarbij tegenwoordig was, de ongelukkige heilige vrouwen van hare kleederen ontdaan, tot bloedens toe geese- ien, terwijl zij van schaamte en pijn ineen krompen. Na afloop dezer nexpeditie" riepen de dames de voorbijrijdende fiacres aan, zetten zich naast de koetsiers, hare hoofden met roode mutsen en eiken kransen versierende en trokken zoo scheeuwend de stad rond onder het juichen en de liederen van het beschonken dansende plebs. In de maand April van het jaar 1791 gingen de gardes rationales zelfs met de wapenen in de hand bij deze gruwelen voor en de dagbladen dier dagen, les Annales van Carra, onder anderen, verre van deze vrouwen-mishandelingen af te keuren, moe digden daarentegen met hunne bravo's de met riemen gewapende schurken aan, die de nonnen gingen afranselen. Zien wij hier thans niet, al gedurende maanden, dezelfde zamenzweringen en dezelfde manoeuvres toepassen Die oude hartstochten worden weder opgewekt en de ritueele geste wordt opnieuw gemaakt. Evenals bij de reformatie en de revolutie dringen de ongeloovige benden de kerken binnen en maken er oproer. Evenals toen willen eenige apaches die heiligdommen van den katholieken godsdienst, waarin gedurende ruim veertien eeuwen het ideaal van het Fransch ras bewaard wordt, aan hunne bestemming ontrukken en evenais toen is de regeering door hare scheeve houding of te slap optreden gedeeltelijk medeplichtig aan die ongeregeldheden, ludien de kerken in Frankrijk verdwenen, dan zoude het zeif instorten. In de vroegere eeuwen was het geloof de onoverwinnelijke burcht, waartegen noch de Sarasenen noch de Engelscben noch de Hugenooten ja zslfs de Jacobijnen bestand waren. Zoude het huidige Frankrijk dat aan. Zij zette het op een loopen, maar hij Wist baar door de volgende woorden tot luisteren en stilstaan te bewegen. Veroordeel my met zonder mij te hebben aangehoord. Ik heo al het mogelijke gedaan om Paolo te verhinderen uw broeder ie dooden. Ik ben er niet in geslaagd; Maar laat mij den last der misdaad met dragen. Ik ben al zoo ongelukkig geweest, toen ik aan uw tranen, aan uw lijden dacht. »»Ofscnoon men my altijd had geleerd u te haten, van het oogenblik al, dat ik u had gezien, nu vijf jaar geleden op het feest Ariccia, heb ik u bemind. Ik wilde u naderen om u dat te bekennen. De dood van Giovanni kwam mij den mond sluiten. Maar daar uw vaaer zich met gewroken heeft, aaar gij, evenals ik, dat bioedvergie ten moede zyt, durf ik u vragen onze beide families te vereemgen. Zou dat met een middel zijn om een eind aan die moordzucht te make l »Zoo sprekend waren zij tot dichtbij Ma> rietta's huis genaderd. Toen kon Marietta, tot in het diepst van haar ziel getroffen geloof thans voor goed verloren hebben Zoover is het gelukkig nog niet gekomen. In de schoone romaansche kerk van Ponterson, zoo lazen wij eenige dagen geleden, welke door den vader van Willem den Veroveraar gebouwd werd, bevindt zich een marmer bas-rehef, de verschillende scènes uit het Lijden voorstellende, en door een tijdgenoot van den Heiligen Lodewijk gebijteld. Geen hoofd is er ongeschonden van gebleven. Tegen den Verlosser, tegen Zijne Moeder en Zijne leerlingen werden beurtelings de dolken dar soldaten van sir Robert Knoller, de bijlen der gezellen van Montgommery en de namers der betaalde moordenaars van Robespierre gericht. Zullen de apaches der twintigste eeuwnog nieuwe schendingen aan bas relief van Pontorso n toevoegen Misschien Nuttelooze onteenngen! De oude kerk, waarin het bewaard wordt, staat nog altijd daar in haar kalmte en kracht als de onwrikbare getuige der overwinningen van gisteren en der victorie van morgen. Fidelius. Parijs, 23 Mei—5 Juni 1903. Schiedam, 6 Juni 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 6 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Tim merlieden. Oodermouters. Een schoen makersjongen. Steenhouwers. Een Verver. Een drukker. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien, Jongen voor gistpakhuis. id, voor distil leerderij id. voor kurkenfabnek, Een leerling smederij (boven 16 jaar.) —Branders knechts. Een moutersjongen. Een keukenmeid. Dienstbode voor meid alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een door die teedere, ernstige, ware woorden, zich niet weer houden zich naar hem toe te keeren. Giuseppo stond voor haar in angstige afwachting. En terwijl zij voor de eerste maal dien fleren jonkman zag, aanzag in de glinsterende oogen, gevoelde de maagd iets onbekends in haar gemoed. Dien zelfden avond, door een enkelen stillen blik, waren Giuseppo en Marietta aan elkander verloofd. Giuseppo's zuster, die niet den moed had, zelf tot Marietta's vader te gaan, kwam bij mij heel eenvoudig de geheele ontmoeting vertellen. »Er bleef dus niets anders te doen, dan den vader te winnen. Daar hield ik mij een maand lang mede bezig. {Slot volgt), NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1