Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 7 Juni 1903. No. 7619. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland. PB IJ 8 TAB DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Ptanco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 it PK IJS DEK ADVERTENTIËH: Van 46 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 6 Juni 1903. De toestand in Zuid-Afrika. De gouverneur van Kaapstad heeft gis teren het Kaapsche parlement geopend oeet een rede, waarin hij zijn bevrediging betuigde over het succes dat het beleid van vrede en verzoening bekroonde. Volgens berichten uit alle deelen van de kolonie, kwamen alle rassen tot kalmte en keerden *ij tot hun gewone leven terug. Hij hoopte daarom binnenkort in staat te zullen zijn °ffi een verzachting van de geringe beper kingen van de persoonlijke vrijheid aan te bevelen, aan welke beperkingen nu nog de hand moet worden gehouden. Chamberlain's rondreis heeft krachtig bijgedragen tot de tegenwoordige verbetering. Gewagende van de Bloemfonteinsche douane-conferentie zeide de gouverneur, dat hij, welke ver- schilleu er ook mochten bestaan, vertrouwde, dat de groote voordeelen van een tol-unie overwegend zouden blijken tegenover alle bijzondere tegenwerpingen en dat het parlement de conventie bekrachtigen zal. Ten slotte maant de gouverneur alls rassen aan eendrachtig samen te werken, teneinde de Kaapkolonie te maken tot den voor naamsten staat in Zuid-Afrika. Een draadbericht uit Johannesburg meldt, dat het ontwerp van de Bloemfonteinsche tolconventie gisteren bij de Zuid Afrikaansche wetgevende vergadering ter bekrachtiging is ingediend. De bestaande vaste invoer rechten op spiritualiën blijven dezelfde, met uitzondering van die op alcoholhoudende dranken van meer dan drie percent ge halte, welke rechten verhoogd worden met «en shilling het gallon. Alle gedistilleerd zal onderworpen zijn aan een invoerrecht naar de waarde van één procent. Artikelen welke opgesomd werden op een bijzondere lyst, voornamelijk werktuigen en materiaal voor spoor- en tramwegen, telegrafen enz. zullen onderhevig zijn aan een invoerrecht van twee-en-half percent naar de waarde, als zij vervaardigd zijn buiten het Veree- nigd Koninkrijk. Tot de lange lijst van vrijgestelde artikelen behooren landbouw werktuigen en gereedschappen. Een alge meen tarief van tien percent naar de waarde zal geheven worden van niet ge specificeerde goederen. Andere tarieven wijzen een geringe verhooging of verla ging aan. De Volksstem van Pretoria deelt mede, dat de financiers van den Raad aan lord Miiner de afschaffing van de Zondagsrust gevraagd hebben voor de arbeiders in de mijnen. Het verzoek zal worden toegestaan. De opstand in Marokko. Volgens den correspondent van de Times te Tanger heeft El Menehbi eenige voor; deelen op de opstandelingen behaald. Hij heeft eenigen hunner districten verwoest en rukt nu op Tarza aan. De Macedonische kwestie Uit Constantinopel wordt door Reuter gemeld, dat de Russische gezant Zinovjef tot de Porte een vertoog heeft gericht ter zake van het plan om zonder eenigen vorm van proces Macedonische notabelen te verbannen. De ambassadeur steunde tevens de stappen, door zijn Oostenrijksch- Hongaarschen ambtgenoot bij den Sultan gedaan ten behoeve der gevangenen tegen wie geen bepaalde aanwijzingen van schuld bestaat. In diplomatieke kringen, zoo voegt deze berichtgever er bij, is men optimistisch ge stemd ten aanzien van de Macedonische verwikkelingen. Men acht de crisis geweken, ofschoon er nog wel botsingen van tijd tot tijd verwacht worden tusschen de Turksche troepen en de revolutionaire benden. Uit Rusland. De gedelegeerden van den Parijschen gemeenteraad, die de Petersburger jubi leumfeesten bijwoonden, hebben gisteren een bezoek gebracht aan Moskou, waar zij natuurlijk hartelijk ontvangen zijn. De Fransche gasten maken ook nog een uit stapje in den omtrek der oude hoofdstad. Te Weenen loopt het gerucht, dat de Tsaar, als hij zijn bezoek gaat brengen aan Rome, zich twee dagen te Weenen zal ophouden. Uit de Fransche Kamer. In een memorie van toelichting vooraf gaande aan 81 verzoeken tot autorisatie van onderwijzende congregaties of vrouwen orden, concludeert de regeering tot ver werping van de verzoeken. Combes deelde nog in de Kamer mede, dat het tijdstip van de reis van president Loubet naar Engeland nog niet is vastgesteld. Alleen is 6 Juli als datum voorgesteld. Een Britscke Tol-Unie in zicht. Chamberlain zal tegen Januari 1904 een vergadering bijeenroepen van de eerste ministers der koloniën om hun gevoelens te vernemen over zijn voorstel lot een tol-unie. Uit Rome. Het consistorie, dat aanvankelijk bepaald was op 45 Juni, is eenige dagen uitgesteld Deze mededeelicg werd eergisteren door mgr. Fischer, aartsbisschop van Keulen, ontvangen van Zm. Em. kardinaal Rampolla, zoodat, naar de Germania verneemt, de Kerkvoogd zijne reis naar Rome, waarheen hij den 8n Juni zou vertrekken, heeft uit gesteld. De Romeinsche correspondent van de Indep. beige deelt in verband met dit feit aan zijn blad mede, dat Z. H. de Paus ongesteld is en aan voortdurende diarrhee lijdt, zoodat Z, H. op beval van dr, Lapponi de meest volstrekte rust moet in acht nemen. Intusschen blijkt uit eene mededeehng in de Voce della Verita, dat Z. H. Dinsdag nog vier audiënties heeft verleend aan hooggeplaatste prelaten. Uit Rome wordt aan de Parijsche Rappel nog gemeld, dat de Paus sedert eenige dagen lijdt aan een ingewandsaandoening. Hij heeft echter eergisteren eenige kardinalen ontvangen. Katholiek actie in Spanje. Het Madridsche katholieke blad Universo bevat een pauselijk schrijven aan den aartsbisschop van Toledo, kardinaal Sancha, waarin dezen wordt opgedragen een katholieke partij te vormen en de katholieke actie te organiseeren. De eerste stap in deze richting zal o. a. zijn de bijeanroeping van een onderwijs-congres te Salamanca. Het Dresdener Hofdrama. Van Prinses Louise van Toskana wordt nu weer gemeld, dat de groothertog, haar vader, haar wèl een bezoek te Lindau zal brengen. Daarna zou de prinses met haar kind naar Frankrijk gaan en zich vestigen op het kasteel Kaano (Rhóne), eigendom van gravin Mathilda da Saint-Victor, weduwe van een kamerheer van den graat van Chambord. De Dreyfus-zaak. De procureur-generaal Weber te Genua heeft langs diplomatieken weg aan de Fransche regeering bevestiging of ontken ning der onthullingen gevraagd door den Pruisischen luitenant Wessel aan de Peiit Bleu gedaan. Deze steunt op de onthullingen om te kunnen vaststellen, dat de door Duitschland gevraagde uitlevering een politiek karakter draagt. Hij zeide, dat de Duitsche regeering hem in haar macht wil hebben, omdat hij aan Frankrijk de namen heeft opgegeven van de drie agenten, die de in het bordereau vermelde stukken hebben opge leverd. De bevestiging der onthulling door de Fransche regeering zou een revisie der Dreyfus-zaak tengevolge hebben. Waarborg voor den Congo-Vrijstaat. De groote vereeniging van Belgische ingeneurs en industrieelen hebben een circulaire verspreid, waarin gevraagd wordt, den Congo Vrijstaat te waarborgen tegen vreemde ondernemingen. Hongersnood in Kwangsi. Uit Washington wordt aan de Daily Telepraph gemeld, dat de Amerikaansche consul-generaal te Kanton een verschrik kelijke hongersnood in Kwangsi bericht. Er moeten daar een millioen menschen honger lijden. De regeering zendt hulp. Amerikaansche en Engeische zendelingen zullen geld uitdeelen tot leniging van den nood. Ongevallenwet. Men meldt aan de IV. R. Cf. uit Den Haag Het Bureau van Consultatie voor de Ongevallenwet zal eiken Dinsdag-middag vergaderen in het gebouw van den Hoogen Raad, tot het toevoegen van een verde diger. Om een verdediger te krijgen, moet men 4o. voorzien zijn van een bewijs van onver mogen 2o. overleggen een afschrift der beschikking van de Rijksverzekeringsbank waartegen men in beroep wenscht te komen, of van het geschrift, waarbij daartegen in beroep gekomen is. Geen toevoeging geschiedt, indien het bureau niet volkomen van het onvermogen des aanvragers en van de aanvankelijke gegrondheid zijner bezwaren of beweringen overtuigd is. Organisatie van de Katholieke Actie. In de XXième Siècle schrijft V. C. een hoofdartikel over de organisatie der Katho lieke Actie in Nederland, naar aanleiding van een onderhoud dat schrijver had met mr. Aalberse. Na uiteenzetting van het bekende plan, antwoordde mr. Aalberse op de vraag, of zijn inzichten kans op ver wezenlijking hebben, o. m. het volgende ïOp dit oogenbhk is alles gereed opdat het werk tot stand kome, ontbreekt niets anders dan het »fiat" van HH. DD. HH. de Bisschoppen, Het komt mij voor, dat wat betreft het pernament Centraal Bureau hunne toestemming zeker is. Misschien zullen HH. DD. HH. zich meer gereserveerd betoonen omtrent de kwestie van de centra lisatie van het bestuur der katholieke werken; ten ODzent bestaat de geneigdheid, waarmede men ook op sociologisch gebied dient te rekenen, om elk diocesaan district als een afzonderlijk, afgesloten terrein te beschouwen. Maar, hoe dit zij, dit plan van het Centraal Bureau zal verwezenlykt worden." Op de vraag, hoe een Centraal Bureau kan ontstaan, dat niet tot grondslag heeft het Centraal Comité, op zijn beurt berustend op de locale organisaties, antwoordde mr. Aalberse, dat het eerste niet hoofdzakelijk behoeft te steunen op het tweede, en dat aangenomen zelfs, dat het er feitelijk wel op zou gebaseerd worden eene volkomen organisatie, welke alle bestaande katho lieke vereenigingen en instellingen omhelst volstrekt niet noodig is. Volgens de inzichten van mr. Aalberse zou het tot stand brengen van deze volmaakte organisatie over alle deelen des lands juist het werk moeten zijn van het Centraal Bureau eene ver klaring welke overeenkomt met hetgeen de ontwerper hierover schreef in het Katho liek Sociaal Weekblad. Bij de treinafdeelingen der 3 regimenten veld-artillerie, reps, te Utrecht,'s-Gravenhage en Breda, zullen de miliciens der lichting 4898 van 9 tot 29 september voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Gisteren-nacht is er ingebroken in per ceel no. 319 Vaillantlaan te 's-Gravenhage. De dieven hebben zich toegang verschaft aan de achterzijde der woning en zijn daarop naar den uitbouw gegaan, waar de bewoners sliepen. Zonder opgemerkt te NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5