Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ananas. 26ste Jaar«:. Donderdag 11 Juni 1903. :>o. 7622. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAS DIT BIADs Voor Schiedam per 3 maandenf 50 Franco per post door geheel Nederland - 2. - 0.05 Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0-1® Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den H. SACRAMENTSDAG zal de Ar ie nice tschiedamsche Courant Donderdafj-nvond niet ver schijnen. OFFICIEELE BERICHTEN. Gemeente-Drinkwaterleiding. Wegens reparatie aan de hoofdbuis zal da Watertoevoer Donderdag-avond 11 dezer na 8 uur eenigen tijd afgesloten zijn. De Directie. Gymnasium te Schiedam. Aspiranten voor het Admissie-examen dat m het begin van Juli a.s. zal piaats hebben, kunnen vóór Juli a.s. ingeschre ven worden bij Dr. C. J. VINKESTEIJN, Gymn. rector. Schiedam, 27 Mei 1903. Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Schiedam- Het Toelatiogs-Examen zal worden af genomen in de eerste helft van Juli. Aangifte van candidaten kan geschiede «oor 1 Juli schriftelijk met opgave van uaam, voornaam en datum van geboorte der candidaten, de klasse, waarin het examen gedaan zal worden en de school, waarin zij onderwijs ontvangen mondeling eiken Dinsdag en Donderdag van I1/* tot 2*/4 'n het schoolgebouw. Leerlingen van lagere scholen met uitge breid leerplan te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, die een getuigschrift over- ieggen van het Hoofd der school, waarin deze verklaart, dat zij met vrucht het onderwijs in de zesde of eene hoogere klasse hebben doorloopen, zijn van het toelatings examen tot de eerste klasse vrijgesteld. Leerlingen van de lagere scholen te Schiedam, zoowel openbare als bijzondere, die zoo'n getuigschrift van het Hoofd der school overleggen, behoeven alleen examen te doen in de beginselen der Fransche taal. De Directeur, M. HORN. ALGEMEEN O VERZICHT. 10 Juni 1903. Frankrijk en Marokko. De tuchtiging der Marokkaansche grens- stammen blijkt reeds een aanvankelijk succes gehad te hebben. Afgezanten vaD zeven ksoers kwamen bun volledige onderwerping aanbieden, maar generaal O'Connor weigerde hen te ontvan gen, Hij liet hun weten, dat hij niet met zaakgelastigden, maar met de djema s zelf wilde onderhandelen. Hij zal 24 uur op hen wachten. Zijn zij er dan niet geweest dan zal hij opnieuw beginnen. Stammen uit de buurt die zich bij die van Figig hadden aangesloten, hebben den strijd opgegeven en zijn naar hun tenten j teruggekeerd. Frankrijk is niet van plan de oase te verwoesten, maar die van Figig moeten de expeditie betalen en de moordenaars en plunderaars, benevens geweren en munitie uitleveren. In een antwoord op een vraag in de Kamer zeide de Spaansche minister van buitenlandscbe zaken gisteren, dat de Fransche expeditie tegen Figig alleen tuchtiging van de rebellen ten doel heeft en de Spaansche regeering niet tusschen beide moet komen. bet eens zijn over de uitlegging van het tractaat van Berlijn en de Oostenrijksch Russische voorstellen in zake Macedonië steunen. De Oostenrijk Hongaarsch-Russi- sche overeenkomst is de meest hechte basis tot het bewaren van den vrede. De Porte doet haar best de verbeteringen, door de regeeringen te Weenen en te St. Petersburg voorgesteld, in te voeren. Volgens telegrammen uit den Balkan aan de Times schieten de Turksch-Buigaarsche onderhandelingen goed op. Natsjowits heeft althans gedaan gekregen, dat de gestrenge maatregelen van de Turken in Macedonië verzacht worden. Noorsch ministerie. Koning Oscar heeft het verzoek om ontslag van de ministers van Oorlog en Landbouw aangenomen. Tot minister van Oorlog is benoemd de kapitein der genie Thomas Haf toe. Oostenrijk en Italië. In antwoord op desbetreffende vragen zeide de onderstaatssecretaris van Binnen- landsche zaken gisteren in de Kamer, dat maatregelen tot het bewaren der orde met het oog op de manifestaties te Insbiück zyn gegeven volgens de begrippen van orde en rust en uit eerbied voor een verbonden en bevriende mogendheid. De Kamer nam met 182 tegen 131 stemmen de marine-begrooting aan. De Macedonische kwestie. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de minister van Buitenlandsche zaken gisteren in de Kamer, dat alle mogendheden De Brusselsche Suiker conventie De Oostenrijksche regeering heeft haar afgevaardigden van de Suikerconventie terug geroepen. De afgevaardigden zijn gisteren namiddag met den exprestrein van 6 uur vertrokken. De commissie der Suiker- conventie beschouwt het Oostenrijksche stelsel als gebaseerd op de opbrengst strijdig met de Conventie. Oostenrijk moet daarom óf wel zijn wetgeving veranderen öt zijn goedkeuring aan de Conventie hechten öt wel een raiddei zoeken, waardoor het uit de conventie voordeel kan trekken. De toestand in Zuid-Afrika. De statistiek van de Kafferswetving voor April toont aan, dat er ongeveer 9300 geworven zijn, 600 gingen er naar Barkeston, De huur van 4600 is afgeloopen zij zijn weggegaan. De wetgevende raad te Pretoria heeft gisteren-middag met algemeene stemmen besloten om Dingaansdag onder de alge meene feestdagen op te nemen. De Boeren leden van den raad dankten hun medeleden hartelijk voor dit teeken van welwillendheid daarmede deden zij meer dan vele rede voeringen voor verzoening. Van de gemeentewet werd het artikel aangenomen, dat kleurlingen en uitlanders van het gemeentelijk kiesrecht uitsluit. De Daily Mail verneemt uit Johannes burg, dat Botha op eigen band blijkt te handelen. De meerderheid van de Boeren weigert aan politiek te doen, zooiang zelf bestuur ontbreekt. Vit de Zuid-Amerikaansche Staten. De meest tegenstrijdige berichten over den toestand in Venezuela zijn te Parijs ontvangen. Particuliere tegrammen uit Curasao verzekeren, dat na een gevecht van drie dagen de gouvernementstroepen in het Westen op de vlucht zouden zijn gedreven in de buurt van Borquesimento. De vice-president Gomez en generaal Arenos zouden te San Pnilippe verslagen zijn, groote hoeveelheid wapenen en ammu nitie in handen der vijanden achterlatend. De Daily Telegraph verneemt uit Was hington, dat Noord Amerika weigert de sluiting der Venezoiaanscne havens door Castro te erkennen. De Vereemgde Staten zenden een oorlogs schip naar Cmli, ongerekend de tier schepen van het voor Montevideo bestemde eskader. Aanleiding tot de uitzending zijn de ongun stige berichten over den toestand m Cmli, Het Amerikaansch eskader. De Amerikaausche mirme-devisie ver liet gisteren Lissabon met bestemming naar Kiel. Scheepsramp nabij Marseille. Volgens de laatste opgaven zijn bij de scheepsramp der Lihan die op een half uur afstand van Marseille werd aangevaren door de Insulaire (bij aalme zee en helder weer 1) met minder dan 117 personen van de 200 in de golven omgekomen. Bij de botsing is weer gebleken, hoe kleine oorzaken groote gevolgen kunnen Feuilleton. 2> Daags nadat Ignatius zijn dienst bij Wer ner verlaten had, was het voor Frankfort een gewichtige dag. Napoleon, de groote Fransche keizer, zou die stad met een bezoek vereeren, Hij had bericht, voor tienen te zullen aankomen. Maar hoe nauwkeurig hij anders altijd op tijd was, ditmaal kwam hij meer dan een kwartier te laat. De klokken luidden, toen hy door de keurig versierde straten trok, en de menigte, die zich overal langs den weg verdrong, liet een geestdriftig Vive 1' empereurl hooren. Napoleon schenen echter alle betuigingen van eerbeid en blijdschap ongevoelig te laten Hij was ontstemd, zeer ontstemd, en achtte het blijkbaar de moeite niet waard, die ontstemdheid te verbergen. De reden hiervan was, dat men hem op het laatste station voor Frankfort een vol kwartier op versche paarden had laten wachten, omdat de voor uitgezonden koerier zich een kwartier in den tijd van aankomst vergist had. De toorn des keizers kon zich op den koerier niet luchten, daar deze al weer verder getrokken was; hij koos dus een ander ofter en dit was koning Frederik die hem aan tafel zou j ontvangen. Deze geleide zijn gast naar de eereplaats aan tafel en verzocht hem, na de lange en vermoeiende reis eenige vérfrisschingen te gebruiken. De keizer dankte met een kort woord en nam plaats. Om hem heen zat een deltigc kring vorsten. De tafel begon. Maar hoe aanlokkelijk en kostbaar de aangeboden gerechten er ook mochten uitzien, Napoleon nam er niets van Ook de kostbare wijnen werden onaange roerd gelaten. Nu schreet de toenmalige hofetiquette voor dat spyzen en dranken, die door den voornaamsten gast aan tafel geweigerd wer den, ook door de overige aanzittenden niet gebruikt werden. De heerlijke schotels en glazen met hun aanlokkelyken inhoud gingen dus juist van tafel, zooals ze gekomen waren. Koningen, vorsten en hertogeo mochten honger en dorst lijden, omdat een oud-artillerie:luitenant daar plezier in had. De koning van Wurtemburg was over dit geval buiten zich zelf. Dat de keizer het speciaal op hem gemund had, stond bij hem vast. Maar wat er tegen te doen Niet anders dan 'skeizers booze luim verdragen. Maar toch er was nog één middel, hij stond op en zei: Majesteit, het spijt mij, dat het mij niet gelukt is een verfnssching te vinden, welke Uwe Majesteit welgevallig is. Wil Uwe Maje steit dus zoo goed zijn, mij iets bepaalds te noemen wat welkom zou zyn." Napoleon's blik vloog even de tafel over, toen sprak hy het enkele woord «Ananas Daarop zette hij zijn gesprek met den koning van Saksen, dat bij een oogeubhk onderbroken bad, voort. Dit eene woord verwekte algemeene ver legenheid m het paleis. Dat er geen ananas aanwezig was, wist de Koning op het eigen oogenblik, dat Napoleon Uet woord uitsprak. Had bij niet in de oogen des keizers een heimelijk genot zien hchteo, dat het hem gelukt was, den vorst in verlegenheid te brengen? Ananas moest er zijn, dadelyk, hoogstens binnen een kwartier, waar ze vandaan kwam of wat ze kostte kon den koning Giet sche len. Zeil ging de vorst in de voorkamer en deelde de noodige bevelen uit. Naar alle kanten werden bekenden uitgezonden om m Frankfort ananas te zoeken. Slechts éen bereikte zijn doel, hij herinnerde zien name lijk in Werners broeikas voor een paar dagen ananas gezien te hebben. (Slot volith NIEUWE S HM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1