Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdag 13 Juni 1903. No. 7623. Bureau Boterstraat 50. - Telefoon No. 85. Kennisgeving. Kennisgeving. Koningsmoord in Servië. PB IJS TAK BIT BLAD» ▼oor Schiedam per 3 maanden t f 1.50 Franco per post door geheel Nederland j - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, gelet op art. 8 van het Provinciaal Regiement ter bevordering der veefokkerijmaken bekenddat bij de in Maart en April deze3 jaars gehouden stie- renkeurmgen, wegens hun uitstekende hoe danigheden, zijn bekroond met Provinciale «n Rijkspremiën van f 150, ƒ100 ƒ50 de Stieren van de volgende eigenaren (Vermeld op den daarbij behoorenden staat, ter ge bruikelijker plaatse aangeplakt dat de stieren, waarvoor Provinciale premiën zijn verleend, met de letters Z.H. op den rechterhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijkspremiën zijn verleend met de letters R.S. op den lin- kerhoorn dat de bekroonde stieren tot 1 September 1903 in de Provincie Zuid-Holland ter dekking beschikbaar moeten zijn in het district waarin zij zijn gekeurd tegen een spinggeld van hoogstens f 1.op straffe van niet-uitbetaling der toegekende premie, 's Gravenhage, den 19den Mei 1903. Be Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van 91. Bijl Mz. om vergunning tot uitbreiding zijner stoomwasscherjj staande aan de Hoofdstraat no. 103, kadaster sectie L no. 1390 met een stoomvat, tot het droogmangelen van waschgoed 2o. van H. J. C. van der Mark om vergunning tot oprichting van een vet- smeltery ter bereiding van witte zeep in het pand staande aan de Hagastraat no. 21kadaster sectie L no. 1095 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 25sten Juni a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter ïake mochten zijn ingekomen, kennis kan Worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Wedertoelating van vee en vleesch uit Nederland herkomstig en in den vreemde geweigerd. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holiand, de aandacht van belang, hebbenden op het navolgend bericht Schiedam, 12 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. De politie vestigt er de aandacht op, dat nog van kracht i* het bevelschrift des Burgemeesters van Schiedam van 5 April 1903, zoodat alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting lig gen, moeten voorzien zijn van een muil korf volgens het voorgeschreven model, en dat tegen hen, die hierin nalatig zijn, proces-verbaal zal worden opgemaakt. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Juni 1903. De geheele beschaafde wereld ontving gisteren "met ontroering het volgende tele gram uit Keulen, dat ons een gebeurtenis meldde, zoo geweldig verrassend, dat men ze in onzen tijd niet meer mogelijk zou hebben geacht. De Köln. Zeitang verneemt uit Belgrado d.d. heden Het leger heeft Peter Karage- orgievits uitgeroepen tot koning van Servië. De militairen drongen het koninklijke paleis binnen. De Koning en de Koningin zijn ver moord. Naar men zegt, zijn ook alle minister omgebracht. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen. Ook de Frankfurter Zeiting meldt hetzelfde. Latere berichten uit de Servische hoofd stad Belgrado bevestigden dit verschrik kelijk nieuws. Zij hielden in dat de Koning, od de Koningin vermoord zijn ten gevolge van een samenzwering van jonge officieren dat verder nog gedood waren het hoofd der politie Teodorovits en een aide de-camp des Konings, ook een gedeelte der garde was vermoord en majoor Awgy- kowits aan de hoofd der samenzwering stond. Te Frankfort werden nog berichten uit Belgrado ontvangen, waaruit bleek, dat ook de eerste minister Zinzar Markovits en twee andere ministers die zich wilde verweren tegen degenen, die hen gevangen wilden nemen, werden gedood evenals de broeder der Koningin luitenant Oergavits dien de Koning naar men zelde tot zijn opvolger had benoemd. De voorloopige regeering werd gevormd, waarvau Stojanof, Profits, Velimarkovits en Sinkovits, deel uimaken. Eigenaardig luidt het slot van dit telegramDe stad is volmaakt rustig Een telegram uit Semiin aan het Neue Wiener Tagehlatt meldde nog, dat behalve de Koning en de Koningin ook twee zusters der Koningin vermoord waren evenals een generaal een aide-de-camp en alle soldaten van de iijfwacht. De ontroering te Belgrado was onbeschrijflijk. (Een later bericht meldt, dat de zusters der Koningin nog in ieven zijn), Een gisteren in de straten te Belgrado aangeplakte proclamatie deelde mede, dat Alexander en Draga 's nachts doodgeschoten waren. Er is een nieuwe regeering gevormd en de grondwet van 6 April 1901 weer van kracit verklaard. De volksvertegenwoordi ging is tegen 15 dezer bijeengeroepen. Daarop volgen de handteekeningen der ministers. De gebeurtenis is het werk van het leger.' Behalve het koningspaar zijn de minister president, de adjudant-generaal Pretovits en de vroegere minister van oorlog Pawlowits doodgeschoten. Het gebeurde werd zoo luidt verder dit teiegram kalm opgeno men. De lijken van den Koning en de Koningin zijn in den konak (het koninklijk paleis) Het drama werd tusschen half elf en twee uur 's nachts afgespeeld. Nadere berichten melden omtrent de aanleiding tot en bet verloop van dit koningsdrama nog het volgende Een particulier telegram aan de Kölnischer Zeitung uit Belgrado van gisteren-ochend 8.20 meldt, hoe men in Belgrado vertelt, dat koning Alexander in den iaatsten tijd zijn voornemen ten uitvoer wilde leggen en van Draga scheiden. De Koningin zou dit bemerkt hebben en het hebben wiilen verijdelen. Eenige hooggeplaatste militairen wilden de Koningin gisteren-nacht met geweld uit den konak verwijderen, maar stieten op tegenstand bij de aanhangers der Koningin. In het verbitterde gevecht, dat toen volgde, zouden de Koning en de Koningin met hun aanhang gevallen zijn. Bij het Servische gezantschap te Parijs was gisteren nog geen enkel bericht ont vangen over den opstand. Nicolits, de Servische gezant, was niet te Parijs. De Fransche minister van Buitenlandsche zaken Delcassé, ontving echter gisteren ochtend een telegram uit Belgrado, waarin de vermoording van den Koning en de Koningin bevestigd wordt. Uit verschillende berichten uit Belgrado laat zich verder het volgende opmaken Drie dagen geleden keerde de mogelijke troonopvolger, Nicodemus LoeDj'ewitsa, de broeder van koningin Draga, uit Brussel terug Nu vreesden zijn tegenstanders, dat de tegenwoordige Skoekpsjtina weldra piechtig haar toestemming zou verleenen tot diens benoeming tot troonopvolger. Daarom trokken in den afgeloopen nacbt de oficieren van de samenzwering naar het koninklijk paleis en eischten samen met den leider der radicalen Z nkovits, dat de Koning afstand zou doen van de kroon ten behoeve van den pretendent Karageorgievits. Toen kolonel Naumovits den Koning de vooruit klaargemaakte akte van abdicatie voorlegde, schoot deze den kolonel neer. Daarop een wild tumuit, waarbij de Koning op den drempel van zijn slaapkamer werd neergeschoten door de oficieren in opstand. Alexander heeft nog eenige minuten geleefd Intusschen was de minister van ooriod Paulovits en de minister president Markovits met eenige trouwgebleven officieren naar het paleis gehaald. Daar zijn zij echter dadelyk gevallen onder de scholen en sabelhouwen der samenzweerders, die hen aanvielen onder het uiten van kreten voor Karageorgievits, den nieuwen Koning. De eerste luitenant Misjits van het zesde regiment infanterie, een leerling van de krijgsschool te St. Pe tersburg, is de eerste geweest, die de hand heeft geslagen aan koningin Draga, die zich aanvankelijk had verstopt. Zij is evenals haar broeders, naar men zegt, doodgeslagen met de bijl, waarmede men de deuren der vertrekken had opengebroken. Ook de ad- spirant-troonopvolger Loenjewitsa moet op die wijze om het leven zijn gekomen. De lijken van het koninklijk paar werden in het paleis gelaten, de overige lijken naar het hospitaal gebracht. De geheele bloedige paleisrevolutie is afgespeeld 's nachts tusschen elf en twaalf uur Uit de berichten door de Wiener Zeitung en National Zeitung omtrent dit verschrik kelijk drama ontvangen, is nog het volgend e af te leiden Woensdag-avond 11 uur liet de officier van de wacht Roemovits de deur van de koninklijke slaapkamer springen met dyna miet en drong hij met eenige officieren gewapend met revolvers de kamer binnen. Vooraf hadden zij den kommandant van de wacht vermoord en aan de wacnt bevel gegeven heen te gaan. Roeunvits wude den Koning dwingen een siun te leekenen, waarbij in overleg met den radicalan teiUer Ljoeba Zankovits van hem geë.seht werd, NIEUWE SCHI „De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijver heid en van financiën Gelet op do wet van 30 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), aangevuld bij de wet vaD 1 Augustas 1880 (Staatsblad no. 123) en gewijzigd bij do wetten van Ifi April 1886 (Staatsblad no. 61), 15 April 1896 (Staatsblad no. 68), 21 Juni 1901 (Staatsblad no. 167) en 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 14); Mede gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad no. 194) en 14 Augustus 1888 (Staatsblad uo. 142) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met intrekking van de gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche «aken en van Financiën, van 16/22 Augustus 1898 (Nederlandsche Staatscourant van 23 Augustus 1898 no. 196), in de gevallen, waarin de vreemde autoriteiten, op grond van de daar te landen geldende veeartsenijkundige voorschriften, de toelating van uit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleesch mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de volgende voorwaarden io. dat de invoer geschiede langs hetzelfde kantoor als de uitvoer plaats greep; 2o. dat aan het eerste kantoor, hetzij in originali dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittreksel, de vrachtbrief wurde overgelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt; 3o. dat het weder ingevoerde niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd, dan na door den distrietsveearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzoek is vrijgesteld het vleesch hetwelk voorzien is a. hetzij van een merkteeken ais bedoeld bij het Koninklytt besluit van 21 November 1902 (Staats blad no. 199); b. hetzij van een merkteeken, stempel of verklaring, ten bewijze dat het vóór den uitvoer bij eone Keuring van gemeentewege of door een geëxammeerden veearts voor verbruik geschikt was bevonden.'' 's-Gr a v e n h a g e, 19/22 Mei 1903. De Minister van Waterstaat, Handelen Niiverheid DE MAREZ OIJ ENS. De Minister van Financiën, HARTE VAN TECKEENBURG.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1