dat hij afstand zou doen van den troon ten behoeve van Karageorgievits. In de ver klaring werd gezegd, dat de Koning Servië te schande maakte door zijn huwelijk met een publieke vrouw. Als eenig antwoord greep de Koning een revolver en doodde Roemovits. De Koning vluchtte daarna met de Koningin. De officieren lieten daarna de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken halen, achterhaalden de koninklijke vluch telingen en schoten beiden dood. Ook de adju dant Pretovits en de officieren,die den Koning trouw waren gebleven,werdenneergeschoten. De aanvoerder der militairen was de eerste luitenant Misjits van het zesde regiment infanterie. Deze heeft de koningin vermoord. De koningin was dadelijk dood, maar de koning leefde nog eenige minuten De bloedverwanten der koningin, werden doodgeslagen met houweelen. O.a. werden hare broeders Nicodemus en Nicolaas ver moord bij het verlaten hunner woningeni De ministers, voor zoover zij den onheils- nacht overleefden, werden gevangen ge nomen. Des morgens vroeg reden er officieren door de stad, die omriepen dat het koninklijk paar doodgeschoten was. Draga moet verscheiden schotwonden hebben. Om H uur zou gisteren-ochtend de lijkschouwing plaats hebben van het koninklijk paar en de drie adjudanten. De minister van binnenlandsche zaken, Teodorevits, is zwaar gewond, niet gedood. Het teeken van den aanvang van het bloedbad was gegeven door een kanonschot. De berichten omtrent de stemming waarin bij dit verschrikkelijk drama de Servische hoofdstad verkeert, melden, dat de tijding met ontroering maar zonder leedwezen door het volk werd ontvangen In de morgenuren wies de menigte in de straten van Belgrado. Ondanks den stroo menden regen vertoefden duizenden men- schen in de straten rondom het paleis. Overal waren troepen opgesteld van alle wapenen en ook kanonnen. De militairen dragen geen kokarden meer met de unitialen van Alexander, maar bloemen, groene takken of bladeren in de plaats daarvan. Jonge lieden loopen bij troepen vereend door de straten zij zwaaien met vlaggen en roepen leve Karageorgewitch. Bijna alle huizen van Belgrado hebben de vlaggen uitgesto ken, maar er zijn geen rouwvlaggen. Zelfs wordt gemeld, dat Belgrado gister avond feestelijk zou verlicht worden en er een ongemeene feeststemming heerschte. De moorden te Belgrado verwekten gisteren hevige ontroering te Weenen. In de straten was het zwart van de menschen ter gelegenheid van den H. Sacramentsdag. De bijzondere uitgaven der bladen werden gretig gelezen. De Keizer vernam de tijding onder de godsdienstige plechtigheid op den Hofburg. Diep getroffenbegaf de aartshertog troonopvolger zich onmiddellijk naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Ook te Parijs en te Versailles, waar de ex koningin Nathalie vertoeft, is de ver schrikkelijke tijding met ontroering ver nomen. Bij het vernemen van den dood van haren zoon is de gewezen koningin Nathalie ten prooi geweest aan een verschrikkelijke crisisbijna was zij letterlijk gestikt. Zij kon het verhaal niet tot het einde aanhooren, ondanks het haar met alle omzichtigheid werd verteld. Haar toestand eischt nauw lettende zorg. De Parijsche bladen vergelijken de ko ninklijke familie met die van Nero, noemen koning Alexander een idioot, koningin Draga een courtisane, een schande voor Servië, De Temps heeft een bericht uit Weenen iüidendeMen zegt, dat prins George, de oudste zoon van Peter Karageorgewitch, tot koning uitgeroepen is. Peter Karageorgewitch woonde vroeger te Weenen. Hij heette echter een vriend der Bussen, terwijl zijn jongere broeder, te Parijs werkzaam als schrijver, in de repu- blikeinscbe kringen van Frankrijk betrekking aanknoopte met personen van invloed en werkte voor de aanspraken van zijn broeder Het koninklijk paar en de andere dooden zijn in eenvoudige kisten gelegd. De Koning zal vermoedelijk in het klooster Rakovisa worden bijgezet, de andere op het kerkhof te Belgrado. De Skoeptchina en de Senaat zullen 16 dezer aan de proclamatie, waarbij Karageogievits tot koning wordt uitgeroepen, door een formeele stemming hun sanctie verleenen. Bij troepen trekken de menschen door de stad en houden betoogingen voor de nieuwe regeering. Nog wordt uit Belgrado gemeld, dat de parleisgarde hevig weerstand heeft geboden, er zouden 100 manschappen gedood zijn en ook de soldaat, die Zinzar Markovits, den minister van oorlog, gedood heeft. Deze vluchtte achter een aanplakbord, waar 25 schoten op gelost zijn. Verscheiden bewoners verlaten de stad. De dooden zjjn in de kapel van den konak gebracht. De menigte, weinig ontroerd, ontving de tijding met scheldwoorden op de Koningin. Grensincident in Turkije. Een draadbericht uit Cettinje, in dato 10 dezer, meldt Katholieke Aibaneezen uit Hotte en Gruda hebben een blokhuis aangevallen, dat bij de grens gelegen is en bewaakt wordt door een militairen post. Na ver scheiden soldaten gedood te hebben, staken zij het blokhuis in brand en namen met hun gezinnen de wijk naar Montenegro. Er zijn hier nu talrijke vlnchtingen. De Montenegrijnsche regeering heeft de Porte verzocht de vluchtelingen vergiffenis te schenken en ze naar hun haardsteden terug te zenden. Beweging in Griekenland. Tengevolge van geruchten, dat de stem ming over het krentenmonpolie in de Kamer te Athene is uitgesteld, heerscht er opwinding in den Peloponesus. Op enkele plaatsen hadden stormachtige bijeenkomsten plaats. Men vreest voor incidenten als de overeenkomst niet wordt goedgekeurd in de bijeen te roepen buitengewone zitting. Delyannes, in de Kamer sprekende, verklaarde, dat de overeenkomst niet terug genomen is en drukte de hoop uit, dat de orde niet zal verstoord worden. De regeering heeft de noodige maatregelen genomen. Uit Rusland. Een draadbericht uit Kief meldtEen Joodsch beambte, een zekere Frumkin, heeft geprobeerd generaal Novitsky, bevelhebber over de gendarmerie in het district, met een dolk te doorsteken, terwijl deze hem ondervroeg. De generaal is enkel gewond. Een menigte, die de stoomboot Moscova te Rostof aan den Don besteeg, verwekte zulk een gedrang, dat er een groot aantal personen gekwetst zijn. Gisteren ochtend is aan het station in de Friedichsstrasse te Berlijn het lijk aange komen van Boernovo, den voorzitter van den Russischen ministerraad, die op de reis van Petersburg naar Wiesbaden, waar hij de baden wilde gebruiken, onderweg aan een beroerte is overleden. Het lijk zal over eenige dagen naar Rusland worden over gebracht. Uit de Italiaansche Kamer. In de Kamer werd eergisteren in den breede beraadslaagd over het beheer der marine. Minister Zanardelli bestreed krachig het verzoek tot instelling van een parlemen tair onderzoek, ingediend door Franchetti. Hij beloofde in de begrotingscommissie volledige opheldering te geven en stelde de kwestie van vertrouwen. Bij hoofdelijke stemming werd het verzoek afgewezen met 188 tegen 149 stemmen. Frankrijk en Marokko. Een telegram uit Benif Oenif meldt, dat de djemis van Figig zich onvoorwaardelijk hebben onderworpen. De opstand in Venezuela. Een telegram uit Curasao te New-York ontvangen, meldt, dat Matos en andere revolutionaire leiders uit Venezuela daar in behoefugen toestand zijn aangekomen, na vier dagen in een open boot gezwalkt te hebben. Het grootste deel van Matos' leger is gevangen gemaakt en de opstand geëindigd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 Juni 1903. De directeur van «Schiedam Vooruit" deelt ons mede, dat door tusschenkomst van die vereeniging, «Huize Eendragt" met buitenplaats enz. aan de Tuinlaan alhier, is verkocht voor bouwterrein. Het plan is een bouwmaatschappij op te richten om het te bebouwen met moderne heerenhuizen met een plein in 't midden en van verschillende prijzen. Niet eerder kon daarvan officieel mededeeling worden gedaan. Door de firma Wolters Co. te Rotter dam is de mouterij «Haarlem", aan den Buitenhavenweg, aangekocht en zal deze met een daarbij te bouwen gedeelte worden ingericht tot het drogen en zuiveren vam graan. R.N De Stct. bevat de statuten der afd. Schiedam van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium". In de vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden is ook tot lid benoemd de beer dr. K. Heringa, leeraar aan het gymnasium alhier. Woensdag-avond viel de 10-jarige Dirk Key in de Buitenhaven en werd daaruit gered door den kapitein van de sleepboot Martina, W. van Eyk, wonende in de Piet Heinstraat. De jonge werd daarna naar de ouderlijke woning in de Zeestraat gebracht. Door de politie uit Rotterdam is eergis- ren-middag hier aangebracht een jongen, die niet op tijd aan boord van het tot uitzeilen gereed iiggende visschersvaartuig, waarop hij gemonsterd was, was verschenen. Hij is door de politie van hier naar boord gebracht om mede naar zee te gaan. Van ochtend is alhier door de rijksveld wachters aangehouden zekere H. B. M., alhier wonende, die nog voor veertien dagen hechtenis gesignaleerd stond. Hij is tot het ondergaan zijner straf naar Rotterdam overgebracht. De doorbraak in den Kethelpolder. Gisteren is door het Comité voor de noodlijdenden in den Noordkethelpolder aan de burgemeesters in Zuid-Holland een uit- noodiging gezonden om in hunne gemeente hunne medewerking te verleenen tot het bijeenbrengen van gelden ten beboeve dier noodlijdenden. De Rotterdamsche gemeenteraad had gisteren slechts één onderwerp op de agenda, dat eenig debat verwachtte, nl. het voorstel betreffende de voorloopige exploitatie van de tramlijn Oldebarneveldstraat—Lage Erf, waarbij het, zooals men weet, gold de ver vanging op die lijn van de stoomtram door een paardentram. Vooraf gingen o.a. een aantal voorstellen tot verkoop ruiling of verhuring van grond. Onder deze laatste kwam voor dat tot ver huring van een trein aan de Deutsch-Rus- sische Naphta Import Gesellschaft te Berlijn, waarbij de Raad een crediet toestond voor het in orde brengen van dat terrein. Wat het adres van A. V. Hartog Co. en A. Hartog betreft om coucessie voor een hooggelegen brug over de Maas vereenig de de Raad zich met het afwijzend preadvies van B. en W. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft de voorstellen tot vervanging van de stoomtram op de lijn RotterdamDelfshaven door een paardentram, aangenomen, met dien verstande, dat de paardentram zal moeten doorrijden tot de Van Duyststraat en de toestemming verleend wordt tot wederopzegging toe. De Chr. Nat. Kiesvereeniging voor Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, heeft op haar jongste leden vergadering uitvoering gegeven aan het ingekomen voorstel van de kiesvereeniging «Nederland en Oranje", om alle aftredende leden van den gemeente raad candidaat te stellen of te steunen. Of zij, nu de liberale kiesvereeniging «Vlaardingen", op het voorstel niet is ingegaan, uitvoering geeft aan hetgeen «Ned. en Oranje" bedoelde met deze verkiezing, wordt sterk betwijfeld. Ter audiëntie bij den minister van Waterstaat hebben de heeren G. Knuttel en C. C. Bertram, namens bewoners van Hot van Delft en Delft, de bezwaren toege licht, door genoemde bewoners ingebracht tegen het doortrekken van de Westlandsche Stoomtram door de Koenderstraat en langs den Spoorsingel te Deift. Daarbij is door den heer Knuttel gewezen op de historie van dit onderwerp, waaruit blijkt, dat in de Kamer bij de behandeling van het betrek kelijke wetsontwerp, 10 Mei 1901, toegezegd is door den minister om te zullen letten op de bezwaren nu geuit. Ook Ged. Staten namen toen toen bij de toekenning der subsidie dat standpunt in» Uit goede bron verneemt de N. R. Cl. nog, dat een der Kamerleden den minister zal interpelleeren over het bij de regeering van 1901 en die van heden, verschillend inzicht in deze zaak. Voorzien van een groot aantal handtee- keningen, zoo van leden van den Raad, kas siers, industrieelen, fabrikanten, winkeliers, hoogleeraren der Polytechnische School is aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin verzocht wordt de ontwor pen spoorlijn Hoek-van-HollandDelft—Zoe- termeer, voor het gedeelte beoosten Delft zoodanig te doen aanleggen, dat het meest bevolkte deel der streek tusschen Delft en Zevenhuizen doorsneden wordt op de wijze als is aangegeven in het adres van den heer A. O. A. Van der Meer de Walcheren c.s. Adressanten vreezeD, dat, mocht de lijn worden aangelegd zooals concessionarissen vragen, nl. met aansluitingspunt te Zoeter- meer, de belangen van Deift eer zullen worden geschaad dan gebaat, omdat alsdan alle dorpen tusschen Delft en Zevenhuizen in een toestand van isolement bouwen. BINNENLAND. Lichting 1902. Bij Kon. besluit is de Minister van Oorlog gemachtigd om van de miliciens der lichting 1902, die zich thans onder de wapenen bevinden, hen, die behooren tot de eerste ploeg der lichting, zoodra mogelijk overeen komstig art. 118 van genoemde wet met verlof huiswaarts te zenden. De minister heeft bepaald met groot verlof te doen vertrekenlo. hen die zich in hun garnizoen bevinden op 13 Juni a. s. 2o. de overigen ook op dien dag, of anders zoo spoedig mogelijk daarna, mits niet op Zondag. De Haagsche kronikeur der N. Gr. C. schrijft Er wordt veel gesproken over de plannen die H. M. de Koningin zou hebben met den aankoop van de aan den Leidschen straat weg, aan den zoom van ons heerijjk bosch gelegen drie «Horsten" de fraaie buiten goederen van de Vorstin Yon Wied, maar ik geloof, dat men daarbij een te ruime plaats inruimt aan de fantaisie. Men beweert n.l. dat H. M. het voornemen zou koesteren om deze buitengoederen voor een deel des jaars te gaan bewonen, opdat de Prins, wiens liefhebberij o.a. is boschcultuur en landontginning, ook tijdens het verbljjt in den Haag zich daarmeê bezig kan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2