r-v Brusselscbe suikerconventie. De kwestie van het Oostenrijkscb-Hongaarsch contin gent is niet in stemming gebracht, omdat de Oostenrjjksche afgevaardigden namens hun regeering verklaarden, dat dit systeem door een ander zal worden vervangen, dat men aan de Kamer zal voorleggen. Vervolgens heeft de commissie de Rus sische en Deensche wetgeving onderzocht. De Fransche inkomstenbelasting. Het wetsontwerp op de Inkomstenbelas ting door minister Rouvier bij de Kamers ingediend, omvat een trapsgewijze hoofdelijke belasting in verhouding met de gezameiijke inkomsten en een belasting op den grond slag van de huurwaarde van de woning. De hoofdelijke belasting bedraagt H/j percent van de gemiddelde inkomsten r.a een wisseleuden aftrek, voor alle <nkomsten tot 20.000 fr. toe. De belasting naar de huurwaarde van de woning is 4 percent. De Inkomstenbelasting zal de personeele belasting op de grondslagen van meubelen en deuren en vensters vervangen. Het Bloemfonteinsche tolverbond. In de wetgevende vergadering te Kaap stad, stelde Gordon Sprigg gisteren voor, het Bloemfonteinsche tolverbond aan te nemen. Het moet, zegt hij, in zijn geheel aangenomen of verworpen worden. Merriman oefende in den breede een scherpe kritiek op het ontworpen tolverbond. De Kaapkolonie is in deze zaak beleedigd en met minachting bejegend, zeide hij. Het is onbillijk, dat de regeling van de belasting van het volk aan het Parlement uit handen wordt genomen. Hij teekende er krachtig verzet tegen aan, dat de kolonie op het stuk van voorkeurstarieven binnen het rijk gebonden wordt. De Britsche handel heeft de voorgestelde hulp niet noodig. Indien die handel achteruit gaat, ligt het aan de nalatigheid, onverschilligheid en onmatigheid der Bntsche fabrikanten. Hij hoopt, dat een vergelijk kan getroffen worden. Men verlangt van de Kaapkolonie, dat zij haar eerstgeboorterecht voor een schotel linzeD vei koopt om onder de hielen der Randmag- naten te komen. De gezondheid des Pausen. De Romeinsche correspondent der Courier de Bruxelles schijft aan zijn blad het volgende Met de loffelijke bedoeling het publiek niet ongerust te maken, is men hier zeer terughoudend met berichten over de ge zondheid des Pausen. De katholieke bladen zwijgen en de liberale geven slechts aan gename berichten, zeggende, dat Leo XIII een zeer lichte ongesteldheid heeft. Den volgenden ochtend voegt men erbij, dat hij veel beter en den daarop volgenden, dat hij geheel genezen is. De waarheid kan moeilijk uitkomen onder al deze opti- mitische verzekeringen, 't Staat dan ook te vreezen, dat men op een goeden dag den dood van Leo XIII verneemt zonder geweten te hebben, dat bij ziek was. Ongetwijfeld kan de Paus, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, nog lang leven, en ik wensch dit van ganscher harte. Maar zij, die noch optimistisch noch pessimistisch gestemd zijn en meenen, dat 't beste is eenvoudig de waarheid te zeggen, erken nen, dat de Opperherder sinds 6 maanden langzaam verzwakt. Daar zijn geest echter helder blijft en zijn wilskracht groot is, verzet hij zich tegen de lichamelijke ver zwakking en ziet er nog goed genoeg uit om den indruk te maken van een grijsaard, die nog verre van zijn uiteinde is. God alleen kent het uur van Zijn Piaaisbekieeder hier beneden, de Katholie- kunnen slechts wenschen, dat het niet spoedig moge slaan. De datum van het aanstaande consistorie is nog niet vastgesteld. Eerst werd de 15e aezer maand genoemd, vervolgens de 18e, toen de 22e en nu spreekt men weer van aen 25en. Het Dreidener Hofdrama, De prinses van Toskane is met haar dochtertje uit Lindau over Romanshorn vertrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Juni 19Ü3. De Arbeidsbeurs. (Opgave 17 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor valwerk. Tim merlieden. Ondermouters. Schoen maker (halfwas). Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Een Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaieD. Jongen voor gistpakhuis Een drukker. Een loopjongen kur- kenfabriek. Een leerling smederij (boven 16 jaar.) Brandersknechts. Een moutersjongen. Een schippersjongen. Een koperslager. Een jongen meu belmakerij. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Distillatenrsknechts. Kantoorbedienden. Ëoerenknech ts. Een tuiniersknecbt. Een Slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkooperknechts. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf werk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was> schen aan huis gevraagd. Voor de betrekking van secretaris dezer gemeente, waarvoor tot heden gelegenheid was zich aan te melden, hebben zich 24 sollicitanten opgegeven. Door een schoenwinkelier aan de Hoog straat alhier is aangifte gedaan, dat bij door eene vrouw, zich noemende v. P., vermoedelijk is opgelicht voor twee paar zeelaarzen. Later is toch gebleken, dat de vrouw aan het opgegeven adres niet woonde. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Heden-ochtend is in een logement alhier aangehouden zekere H. J. K., voor drank misbruik gesignaleerd tot het betalen van fl boete. Nadat hij de boete betaald had, is hij leengezonden. - - De circus Blanus, die zooveel kleine plaatsen bezoekt, heeft thans de gemeente Pernis met een bezoek vereerd. De burge meester zag er geen bezwaar in om ver gunning te verleenen tot het geven van voorstellingen. De anti-revolutionaire kies- vereeninging dacht daar anders over. Een motie werd aangenomen, waarin de toe stemming betreurd werd en het bestuur werd opgedragen den burgemeester te be wegen alsnog opdat besluit terug te komen. Deze motie heeft geen resultaat, want de voorstellingen gaan door. Op aanwijzing van een zoon van zijn patroon is aan het Maasstatiou te Rotter dam, waar hij 's morgens met den Duitschen trein aankwam, aangehouden de pakhuis knecht A. Lauer, die van zijn patroon, een meubelmaker te Frankfort a/M., ongeveer 1500 mark heeft verduisterd. Ongeveer 200 mark was nog in zijn bezit. Twee mede plichtigen van hem wisten hier te ontkomen, doch zijn te Frankfort a/M, waarheen zij terugkeerden, gearresteerd. Lauer, wiens uitlevering wordt aangevraagd, is naar het huis van bewaring op den Noordsinge) overgebracht. eener kerk luidkeels zijn groenten uit te venten. De man werd herhaaldelijk bekeurd, maar daarom bekommerde hij zich niet. Toen evenwel een volksoploop ontstond, weid hij door de politie gearresteerd. De Kamer van arbeid voor het confectie bedrijf en aanverwante vakken te Delft heeft zich geconstitueerd. Benoemd werden tot voorzitter-patroon de heer B. G. Fliehé, tot voorzitter-werkman de heer C. van der Tuin en tot secretaris de heer G. W. van Ditmars. Een Rotterdammer, die van meening is dat men niet den Zondag, maar den Sabbath als rustdag moet nemen, maakte Zondag onder kerktijd op straat propaganda voor zijn denkbeelden, door in de nabjjbeid BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 Juni. Interpellatie 'tGooi. De heer Heemskerk interpelleerde de reg. over de bevoegdheid van de zooge naamde vergadering van Stad en Lande, aangaande hare bemoeiingen met de ge- meene heiden en weiden in Gooiland, ook in verband met de droevige gebeurtenis van 1 Mei j.l. in de gemeente Blaricum.— Hij trad in breedvoerige beschouwingen om aan te toonen de rechtsonzekerheid die bestaat aangaande den eigendom van en het bestuur over de gemeene heiden en weiden van Gooiland. Spreker vroeg of de regeering bereid is desnoods door wettelijke maatregelen een einde te maken aan de rechtszekerheid, of de regeering een onderzoek heeft ingesteld naar de reden waarom de burgemeester van Blaricum de hulp van militairen heeft ingeroepen. En ten slotte of de regeering de bedoe ling heeft te waken voor een juiste toe passing van art. 184 der Gemeentewet, ook voor de Gooische gemeenten. De Minister van Justitie ver klaarde zich bereid tot een onderzoek naar de rechtsonzekerheid, wanneer die althans niet langs gewonen rechterlijken weg is op te heffen. De Min. van Binnen 1. Zaken achtte den burgemeester van Blaricum bevoegd om militaire hulp in te roepen, doch sprak scherpe afkeuring uit dat de militairen in deze zaken waren gebruikt om ais politiemacht op te treden. Hij be treurde, dat dit optreden een menschenleven kostte en zal voor tie toekomst een aan - schrijving richten tot do burgemeesters van Gooiland. Na repliek van den heer Heemskerk, die de Regeering dankte voor inlichtingen, constateerde de heer T r o e I s t r a, dat de Minister van Binnenl. Zaken het doodschieten van Smit op 1 Mei te Blaricum toeschreef aan het verkeerd optreden van den burge meester dier gemeente. De burgemeester heeft partij gekozen in een privaatrechterlijk geschil en daar door zijn bevoegdheid overschreden. In dit geval trad hij verkeerd op, terwijl hij bij de onlusten op de Paaschdagen, toen er brandstichting voorkwam, in zijn gemeente niet optrad. Spr. meent dat de burge meester behoorde te worden ontslagen. Minister Kuyper herhaalde, dat' hij zijri afkeuring aan den burgemeester van Blaricum te kennen had gegeven, doch dat een nadere beslissing over de handelwijze van den burgemeester moet wachten op een in te stellen justitieel onderzoek. De interpellatie is gesloten. Regeling der werkzaamheden. Na de pauze deelde de Voorziter het besluit van de centrale afdeeling mede, om in de afdeelingen, o.a. de volgende wetsontwerpen te doen onderzoekenhet Vaccinewetje, de intrekking der griffiers- emolumenten en de wijziging der wet op de Vermogensbelasting. Verder wordt besloten om Donderdag 25 Juni in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot wijziging van de Hooger Ondei wijswet. Na afloop van eerstgenoemd sectie-onderzoek zal de marine-begrooting in openbare behandeling komen en daarna eventueel de wetsontwerpen op de oproe- Pin8 spoed der lichtingen 1900, 1901 en 1902, Interpellatie Steenfabrieken. Aan de orde was daarna de interpellatie van den heer de Vries over den arbeid in steenfabrieken, en wel naar aanleiding van het Kon. besluit van 16 Maart 1903, spe ciaal betreffende art. 15 in zake steen fabrieken. De interpellant ontwikkelde bezwaren tegen het besluit, waarvan de inwerking treding wel is verdaagd tol 1 October, doch dat ook na dien tijd nadeel zal brengen aan patroons en arbeiders beiden. De steen industrie is reeds niet bloeiend, ook door de doodeude concurrentie met België. Ook is het besluit onnoodig, omdat inderdaad de arbeid der vrouwen en jeugdige personen niet zoo zwaar en gevaarlijk is. Voorts oordeelde spreker, dat art. 15 van het besluit in strijd is met art. 4 van de arbeidswet. Hij vroeg ten slotte, waarom de in art. 15 genoemde arbeid onvoorwaar delijk was verboden, in plaats van dien arbeid aan voorwaarden te binden en of de Regeering bereid is, bedoeld artikel nog in nadere overweging te nemen. De Min. van Binnenl. zaken achtte het niet wel mogelijk den arbeid aan voorwaarden te binden. Daardoor zouden de toch al geringe verdiensten der vrouwen en jeugdige personen nog geringer worden. Z. Ex. zal, na een persoonlijk bezoek aan de steenfabrieken, overwegen of door het stellen van voorwaarden het verbod rede lijker te maken is. De heer Van W jj c k, die den vrouwen arbeid in de steenfabrieken verdedigde, hoopte, dat het Koninklijk Besluit niet ongewijzigd zou blijven bestaan. Daartegenover bleef de heer N o 11 i n g dien arbeid schandelijk noemen en wenschte veeleer verscherping dan verzachting van het Koninklijk Besluit. Heden 11 uur voortzetting. Daarna sectie onderzoek. De St. Ct. bevat een besluit van den llden Juni 1903, houdende machtiging tot uitgifte van schatkistenpromessen volgens de wet van 5 December 1881. Bij dit besluit wordt de minister van Financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistpromessen tot een bedrag van acht millioen gulden. Onlangs heeft men kunnen lezen, dat eenige landgoederen van de familie Von Wied aan den Wassenaarschen weg onder Schevemngen waren aangekocht door H. M. de Koningin, Een van de motieven die daartoe hebben geleid, moet het verlangen zijn geweest van H. M. om, nu Zij over Zorgvliet niet meer heeft te beschikken, een andere gelegenheid voor vrije wande lingen en wandelritten in de nabijheid van Den Haag te hebben. En voor den Prins geven de uitgestrekte goederen gelegenheid tot jachtvermaak. Van het bestemmen van Zorgvliet tot Koninklijk verblijf, met paleisbouw daarin, schijnt dus voorgoed te zyn afgezien. Ten gerieve van Z. K. H. den Prins zijn gisteren een aantai hefnjtuigen en paarden naar Aken overgebracht. Daarheen heeft zich ook een gedeelte van het personeel van het Koninklijk Staldepartement begeven. De minister van Financiën heeft een commissie van ambtenaren der verschillende departementen benoemd om te onderzoeken, of er termen zijn de wet van 1815 betreffende de korting op rijkstraktementen en pensioenen buiten werking te stellen of te wijzigen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 23 dezer, des avonds te 8£ uur. Naar men aan De Nederlander bericht, zal de heer Van L mburg Stirum, thans in Londen zich bevindende, wegens ongesteld heid, de eerste zittingen der Kamer niet kunnen bjjwonen. Met de nacht-mailboot van de ^Zeeland" is gisteren de directuur-generaal der poste rijen, de heer Pop, uit Londen te Vlissingen aangekomen. De hoofdambtenaar reisde met de mailtrein van 5 uur 44 naar 's-Gravenhage. In verband met den koningsmoord in Servië is gemeld, dat een officier Masjin, die bij de gruwelijke gebeurtenissen be trokken was, indertijd Servië moet hebben vertegenwoordigd ter Vredesconferentie te 's-Gravenhage in 1899. In het offlcieele verslag van genoemde Conferentie staat echter vermeld, dat Servië is vertegenwoordigd geweest, o.a. door tolonel Maschine, buitengewoon gezant en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2