gevolmachtigd minister te Cettigne, die gevolmacht gedelegeerde was. Eenige weken geleden heelt zich in Den Haag een commissie gevormd met het doel een geldsom bijeen te brengen, ten voor- deele van de Haagsche politiebeambten als erkenning voor hun houding in de dagen der spoorwegstaking. Bij deze commissie is ingekomen 11431.66. Deze gelden worden verdeeld onder de bri gadiers, rechercheurs en agenten der ge- Meente politie en de hier aanwezige rijks veldwachters. In de gisteren gehouden vergadering der Maatschappij »Zeebad Scheveningen" bracht de directeur, de heer B. Goldbeck, het jaarverslag uit over 1902, waaruit blijkt dat, ondanks de hoogst ongunstige weers gesteldheid in het seizoen 1902, de directie toch met de verkregen uitkomsten en den fioancieelen toestand der Maatschappij te vreden is. De verslagen, zoomede de balansen en de winst- en verliesrekeningen van de beiden Maatschappijen (Mij. ïZeebad" en Mij. »Wandelhootd") werden ter vergadering goedgekeurd en de dividenden bepaald voor de Mij. uZeebad" op f 80 en 1 32.25 Per oprichtersaandeel, en voor de Mij. ^Wandelhoofd" op f 55 en 1 2 per oprich tersaandeel. Een twintigtal loggers en bommen, de Meesten met vlag in top en gepavoiseerd kwamen gisteren-middag uit de Maashavens °P weg ter haringvisschery dicht langs de kust en de Wandelpier te Scheveningen Voorbij. Een paar honderd Scheveningsche visschersvrouwen en dochters waren daarom °P het Wandelhoofd bijeen om hunne familiebetrekkingen een afscheid toe te Wuiven. Enkele belangstellenden, die aan boord der schepen de uitreis medemaakten, Werden door roeibootjes aan den pieraan- legsteiger afgezet. Het was daardoor gis teren-middag op het Wandelhoofd zeer levendig en vroolijk. Te Haarlem zijn de Boerengeneraals C. I. Botha en p. H. Critzinger gearriveerd. Naar men mededeelt, worden te Haar lem pogingen aangewend om het fraaie buiten Westerhout", vroeger van mevr. Visser van Hazerswoude, dat als villapark zou worden geëxploiteerd, voor vernieling te behoeden door er een vogel- en planten tuin van te maken. Er zal zich eventueel een consortium vormen dit plan te verwezenlijken. Het Amsterdamsch Comité tot ondersteu- Mug van de slachtoffers der algemeene Werkstaking zou heden te Amsterdam een collecte houden. Volgens opgave van het comité waren er op 9 Juni 548 met 953 kinderen. Huisvaders, die vroeger f 9 a f 14 Per week verdienden, hebben tot nu toe een Uitkeering ontvangen van f 4 f 6. In de Deutsche Wochenzeiting wordt Mededeeling gedaan van een staaltje van Willekeur der Duitsche politie. Drie heeren Uit Amsterdam, die een plezierreis langs den Rijn maakten, werden te Frankfort Zonder eenige hun bekende reden, gevan gen genomen en niettegenstaande de Amsterdamsche politie, op telegrafische Uavraag van de Frankfortsche, dadelijk SUnstig over hen teruggeseind had, nog 18 Uren gevangen gehouden. Ten slotte Werden zij door twee politieagenten naar bet spoor gebracht, onder strenge aanmaning v»n direct naar Nederland door te reizen eu onderweg niet uit te stappen, daar zij anders de grootste onaangenaamheden te Vreezen hadden. Drie heeren uit Alkmaar zouden Zondag per stoomüets een tocht maken. Een hunner de heer. J. M., die de fiets nog niet goed meester was had het ongeluk op den Westerweg te Alkemara in volle vaart tegen een boom te rijden, met het nood lottig gevolg, dat de machine aan stukken vloog en hijzelf door den schok tegen den boom werd geworpen en vandaar op den grintweg, waar hij met een bloedende hoofd wond bewusteloos bleet liggen. Zijn tochtgenooten droegen hem naar de naastbijzijnde landbouwerswoning van den heer Berger, waar hij liefderijk werd op genomen. De geneesheeren verklaarden, dat de heer M. niet vervoerd mocht worden, om dat zijn toestand zorgwekkend is. President Kruger heeft Zondag te Hil versum de voormiddaggodsdienstoefening bijgewoond in de Ned. Hervormde Kerk, onder het gehoor van ds. Kalkman. Bij zijn vertrek zong de gemeente hem staande toe het laatste vers van Psalm 134. Tentoonstelling te Groningen. Te Groningen is eergisteren de Nijver heidstentoonstelling plechtig geopend. De minister van Waterstaat uitte daarbij den wensch, dat deze tentoonstelling moge strekken om in ons fiand een geslacht te doen opstaan, dat zich meer en meer zal toeleggen op den bloei onzer nationale industrie. Hij hoopte, dat inzonderheid de tuinbouw-tentoonstellmg zou bewijzen, dat op dit gebied nog veel is te doen in de provincie Groningen. Spr. eindigt met een woord van hartelijken gelukwensch en sympathie aan de leiders der tentoonstel ling, onder de uitnemende auspiciën van den heer Scholten. Moge zij druk worden bezocht en der natioBale nijverheid ten goede komen. In naam van H. M. de Koningin verklaart spr. de tentoonstelling geopend. Aan het 's avonds gehouden diner werd een telegram van huldebetuiging gezonden aan H. M. de Koningin en prins Hendrik te Soestdijk, namens de 119 dischgenooten. Een dronk werd gewijd aan de Koningin en den Prins. Getoost werd o.a. door den minister van Handel, Waterstaat en Nijver heid, die wees op de sympathie, die stad en provincie van Hr. Ms. regeering hebben ondervonden en die een dronk wydde aan den Commissaris der Koningin. De burgemeester dankte den minister voor diens belangsteling. Mr. Doornbos dronk op de pers. De heer Brouwer, hoofdredac teur van de Leeuwarder Ct., dankte namens de pers. Door het slechte weer ging de optocht niet door en was er veel minder publiek op de been dan men verwacht had. Van den aanleg van een tramweg NijmegenVenlo zal vooreerst wel niets komen, nu de ontwerpen van dat plan de heer R. H. Eyssonius de Waal, oud kapitein van den generalen staf, is overleden. De meeste der betrokken gemeenten hadden hem reeds concessie verleend en subsidie toegezegd. Te Ginneken heeft zich een nieuw geval van pokziekte voorgedaan, en wel bij de vrouw van A. P., tuiniersknecht, wonende aan de Karnemelkstraat aldaar. Zij weigert zich in de barak voor besmettelijke ziekten te laten opnemen. Het gezin bestaat uit man, vrouw en 5 kinderen. ttEMEJïGD 2ÏIEUWS. Te Nieuw-Weerdinge heeft eejt t*<fer zijn eigen kind doodgeslagen. In «eir'vwist met zijn vrouw trachtte hy deze met een stoel te slaan, maar trof zijn kind, dat kort daarna overleden is. Zaterdag a. s. vertrekt mevrouw Botha met hare vyf kinderen uit Amsterdam naar Zuid-Afrika. Zondag hebben de ouders van de schoolmakkers van de kinderen van van generaal Botha in een speeltuin in het Terkamerenbosch tot afscheid een feest gegeven, een laatst bewijs van de achting, die het gezin te Brussel geniet. De kans is thans zeer groot dat Artis te Amsterdam weer in het bezit zal kunnen komen van een paar giraffen (mannetje en wijfje). Het is namelijk vrij zeker, heden of morgen een paar dezer hoogst interessanto dieren in Soedan gevangen Artis zullen bereiken. Deze dieren komen echter op proef of op zicht en blijven gedurende een volle maand voor risico van den dierenhandelaar in den tuin van het genootschap. Is deze proeftijd verstreken," en blijkt het, naar het oordeel van den directeur van het genootschap, dat de giraffen gezond zijn, zonder gebreken, en geheel voldoen aan de door den directeur gestelde eischen, eerst dan zal worden overgegaan tot aankoop dezer giraffen, en wel door de vereeniging Artis-fonds, welko dan de dieren aan het genootschap Natura Artis Magistra ten geschenke zal geven. Te Osch zat de 17 jarige Piet Ermers, die gedeeldelijk lam is, bij het vuur te spelen met een hondje. Op een oogenblik, dat hij het dier grijpen wil, valt hij op zijn rech terschouder in het vuur, stoot nog een ketel met aardappelen, die over het vuur hangt om en krijgt het kokend water over gelaat en hals. Hoewel de jongen ernstige brandwonden bekwam, is zijn toestand echter niet levensgevaarlijk De milicien v. K., uit Woensel, in gar nizoen te Gorinchem, bond zich een wrat van zijn hand, waarna hij ten overvloede met een meisje, waaraan vermoedelijk eenig vuil, nog eens sneed. Het gevolg hiervan was, dat de hand opzwol en opname in het hospitaal noodzakelijk werd. Hier bleek, dat bloedvergiftiging was ontstaan en amputatie van de hand neodig was. De ongelukkige is eergisterennacht aan de gevolgen overleden. Tengevolge van een ontploffing van een kanon op een Engelsch schip, dat in de buurt van Spanje manoeuvreerde, zijn twee matrozen gedood en twintig gewond. De slachtoffers werden aan land gezet, waarna de manoeuvre werd hervat. Bij het beklimmen van de sKaiseregg" by Schwarzenburg i3 de 26 jarige prote stantsche geestelijke Hofmann uit Albbige n in een afgrond gestort. De toerist bleef ongewoon lang weg, men zond daarom een gids op verkenning. Deze vond het lijk van den heer Hofmann. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank eischte gisteren tegen een deurwaarder uit Schoonhoven wegens valschheid in een authentieke akte twee maanden gevangenis straf en ontzetting uit zijn ambt als deurwaarder te Rotterdam, Schoonhoven en Woerden. De Tsaar heeft van een Fransche deputatie een standbeeldje vau goud en verguld zilver ontvangen, voorstellende de gewapende vrede en een werk van Faloze. De Tsaar bewonderde het en zeide tegen de heeren: »Ja, gewapende vrede. De vrede kan enkel op deze wijze gehandhaafd worden. Men moet altijd klaar staan." Dat is dezelfde man die de oproeping voor de Vredesconferentie schreef, merkt de Parij sche correspondent van de Times op. De instructie in zake den doodslag ge pleegd door den uit België hierneen gebrachten Verstraten op een korperaal van de jagers in de Krayenhofstraat te 's-Gravenhage zal binnen weinige dagen gesloten worden. De beklaagde moet volledig zijn misdaad bekend hebben. De St. Pieterskerkelectrisch verlicht. De eerbiedwaardige St. Pieters kerk te Rome, die gedurende zoovele eeuwen, wanneer het duister was, slechts verlicht werd door het zachte licht van kaarsen, zal thans nieuwmodisch worden verlicht. Er zal namelijk electrisch licht worden aangebracht, en wel 20,000 lampen, ieder ter lichtsterkte van 5 kaarsenhierva n zijn reeds 628 lampen in verschillende deelen van het reusachtige gebouw geplaatst. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg eischte gisteren tegen J. M., wegens verduistering, in zijn betrekking van brievengaarder te Groede gepleegd, 1* jaar gevangenisstraf. Financieele Mede deelingen. Het comité van houders van buitenland- sche schuld maakt het volgende bekend Het ontwerp der conversie van de Turksche schuld, beeft noch zijn steun, noch zijn goedkeuring ontvangen. Het bestuur heelt op den 25sten as. een algemeene vergadering van houders der Turken B. C. D. bijeengeroepen, om kennis te nemen van het rapport van den heer Babington Smith, die voor de belangen der Belgische, Nederlandsche en Engelsche houders opkwam bij den raad der j»Dette publique". De vergadering zal een commissie te be noemen hebben, die rapport over de conversie zal moeten uitbrengen. Laatste Berichten. Heden-middag werd te Rotterdam van wege de directie der Rotterdamsche Tram wegmaatschappij aanbesteed bestek 7, het maken van kunstwerken ten behoeve van de lijn Rotterdam—Hellevoetsluis, gedeelte RotterdamHoogvliet Ingeleverd waren 14 biljetten. De laagste was de heer C. Nieuwen- huysen te Ierseke, voor f 25.636, De heer Ed. Wienhoven, alhier, schreef in voor f 25.850. H. M. de Koningin keert, a.s. Dinsdag 23 dezer van Soestdijk naar Het Loo terug. Z. K. H. Prins Hendrik, nu in Aken vertoevend voor een kuur, zal na afloop daarvan, waarschijnlijk, op het eind der volgende maand, een tweedaagsch bezoek aan Nijmegen brengen. Tot chef van do secretarie ter prov. griffie van Zuid-Holland is benoemd de heer F, D. R. Reijnders, adjunct-commies le kl. De rechtbank te 's Gravenhage heeft naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak van Uitdenbogaardt, verdacht wor dende van diefstal met geweldpleging met betrekking tot den dubbelen moord te Berkel- Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 17 Juni 1903. Otficieale noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 17 Juni. Moutwijn f 7'/,. por Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: fS1/*. Jenever 112.50. Amst. proef 114. Prima Graanspiritus f 141/»—f 15. Spoeling f 0.50. Berlijn. Spiritus in loco («"fP- Spirit, p. Juni j a Juli/Aug. Üamb. Maïs 16.75 1650 15.75 15.75 f.) 57'/». 17.— 1650 15.75 15.75 New-York. Amsterdam. 16 Juni Rogge op lev. zonder noteering. 17 Juni Rogge op lev. zonder noteermg. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 16 Juni 2.12 cM. 17 Juni 2 25 c\J. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 1210 Disc. 3* pGt. -48.10 3 t - 47.97* 3 Parys Antwerp. .rtt 16 Juni. 17 Juni' 15 Juni 563/,. 16 Juni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3