Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Opbter Hj je peeite-reMm 26ste Jaar». Zaterdag 20 Juni 1903 No. 7629. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PRIJS T A 5 DIT BLADi Yoor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTElfTIËNs Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QjjTICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op het navolgend bericht: Schietoefeaingea in de stelling van Den Helder 3e District. (Naar het Duitsch.) 1) Wie beneden op den grond staat en om hoog kijkt, waar een golvende heuvelrug den dalgrond van den dorren geestgrond scheidt, meent in het schoolgebouw met het leien dak en de drie bliksemafleiders een luchtspiegeling tusschen hemel en aarde te zien. Eerst wanneer men, zooals de jonge onderwijzer, voor het venster van de klasse de bekoorlijkheid van het landschap in te gengestelde richting op zich laat werken verdwjjnt de fata morgana. Dan ziet de blik over het tuintje enden haag van kleine den nen heen, op de blauwe, door een weelderige graszee zich slingerende beek en rust op de gevels van met stroo gedekte boerenhui zen, die zich achter hunne eiken en dennen verbergen. George Lang drooomde reeds lang zoo. De Schiedam, 19 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Burgemeester en Wethouders van SCHIEDAM roepen op sollicitanten naar de betrekking van op eene aanvangsjaarwedde van f 050. benevens vrije woning. Sollicitatiestukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 1 Juli e k. Gemeente-ambtenaren. Voor de betrekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 24 sollicitanten aan gemeld. Voor de betrekking van opzichter der gemeente reiniging worden sollicitanten opgeroepen. Wanneer volgt er nu een nieuwe oproe ping van sollicitanten voor de betrekking van Directeur der Gemeentewerken Reeds bijna 11 maanden is die betrekking onvervuld gebleven. De opzichter, wien men het salaris van den Directeur heeft opge drongen, neemt haar al dien tijd reeds waar. Moet die toestand nog langer bestendigd blijven Moet de waarnemende Directeur nog langer het salaris blyven genieten, dat de Raad zeker volstrekt niet bedoeld beeft voor een zoo langdurige waarneming vast te stellen. Op een jaarwedde van f2500 plus vrije woning en emolumenten heeft de Raad, lentegeur van de uitbottende berken be dwelmde hem. Wel stonden in veel minder aantal de vreemde »heksbioemen", die vroe ger de vrees van de onverwende dorpskinde ren voor den ouden knorrige schoolmeester zoo mogelijk verhoogd hadden. Slechts hier en daar een trotsche tulp, verwelkend door den lentegloed. Ook de bijenstal naast het hazelnootpnëel gaf een verwaarloosden aan blik. Dit alles kwam, omdat het welzijn van zijn schoolkinderen den onderwijzer meer aan het hart lag dan zijn bloemen en bijen. »Greta Lehmberg, jij schrijft alweer niet. Jij moet nablijven." Vluchtig rood kleurde het door blond haar overwelfde voorhoofd, van den strafredenaar, terwijl hij zijn lorgnet vast op den neus druk te en op 't meisje neerzag, welks gestalte tusschen de smalle lichamen van twee jongens bijna als die van een volwassene uitkwam. Greta Lehmberg had, terwijl de basstem onder de snor bromde, het hoofd met ge heel laten zakken. Met trotschen blik zat zij daar. Haar hoofd werd vuurrood tot onder de krans van haar goudkleurige vlechten. »Jij blijft dus. Da anderen marsch." die indertijd het salaris vaststelde, zich voorgesteld te krijgen een Directeur, theo retisch en practisch voor de door hem te vervullen betrekking bekwaam. Nu behoort een van beiden vast te staan Of de waarnemende Directeur is de rechte man op de rechte plaats en dan moet hij zoo spoedig mogelijk tot het ambt benoemd worden, of hij is de rechte man niet en dan behoort hij zoo spoedig mogelijk door een meer waardig titularis te worden vervangen. Of is wellicht da geheele betrekking van Directeur der Gemeentewerken evenmin noodig als die van adjunct-directeur der Gasfabriek en Drinkwaterleiding, die indertijd noodzakelijk moest gecreëerd worden, maar in den laatsten tijd geheel onnoodig werd geheeten. Het zijn maar vragen die wij stellen. Toch meenen wij, dat ze niet misplaatst zijn en het betrokken college, hoezeer het met werk is overladen, er de noodige aandacht aan zal willen wijjden. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Juni 1903. De Duitsche Ryksdagverkiezingen. De uitslag van de stemming in alle 397 districten, waar verkiezingen voor den Rijksdag moesten plaats hebben, is thans bekend. Er zijn 184 herstemmingen noodig. Gekozen zijn 31 conservatieven, 88 leden van het centrum, 14 Polen, 6 vrije conser vatieven, 54 sociaal-democraten, 4 wilden, 6 Elsassers, 1 nationaal-liberaal, 1 Deen, 1 anti-semiet en 3 leden van den Beier- schen Boerenbond. Bij de herstemmingen zijn betrokken37 conservatieven, 122 sociaal democraten, 24 van de vrijzinnige volks partij, 65 nationaal liberalen, 11 van de vrijzinnige vereenlging, 4 Elzassars, 8 Po len, 16 vrije conservatieven, 1 lid van den Bund der Landwirte, 13 anti-semieten, 35 van het centrum, 10 wilden, 6 leden van den De boeken werden luide dicht geslagen, de lessenaar toegeklapt. Ook de zondares was opgestaan. En ter wijl de leeraar dreigde bij vader en moeder over haar te zullen klagen, kneep zij de lippen op elkander. Niet vragen. Toen hief hij het hoofd op: «Dikkopje! Het zit zeker in je bloed! Zoo, ik kan het niet verdragen Nu verliet hij met haar de school. Hier zonneschijn, lachend gonzend leven. En hij in de zwarte jas liep kalm voor haar aan. Toen werd het haar te machtig. Tranen Ei wat tranen. Zij haatte hem immers, den boozen afschuwelijken man. Meisje", reeds was hij naast haar hield haar hand in de zijneen trok de wederspan- nige met zich mee, »zie je met, dat ik het goed met je meen Je kon in plaats van de tiende, de eerste zijn". Daar zij nog altijd zweeg haastte hij zich op haar eergevoel in te werken. »Je vader heeft de mooiste boerderij, Jij bent eenig kind. Daarom moet jij allen het voorbeeld geven. Wien God iets toevertrouwt, moet daarmee woekeren". Toen keek zij hem aan, helder, uit hemels- Beierschen Boerenbond, 8 van de Zuid- Duitsche volkspartij en 8 Welfen. Tegenover de boosaardige bewering dat de rijkskanselier von Bülow tengevolge van den uitslag der verkiezingen voor den Ryksdag eene staatkundige ziekte heeft opgeloopen en daarom de kamer houdt, verzekert men uit ministerieelen hoek, dat von Bülow het al voor de verkiezingen hevig in de maag had en dat zijne ziekte niets te maken heelt met een crisis in regeeringskringen. Naar de Kreuzzeitung verkondigt, ver klaren de leiders der conservatieve partij, dat het de vaderiandsche plicht is der conservatieve kiezers bij alle herstemmingen, waarbij sociaal-democraten betrokken zijn, tegen deze te stemmen en ook in de districten van Berlijn de vrijzinnigen in hun strijd tegen de socialisten te steunen. Niet alleen de vrijzinnige, maar ook de nationaai-liberale bladen, die meer aan den lickerkant staan, willen daarentegen van het denkbeeld eener degelijke prtnclpieele houding bij de herstemmingen niets weten en verklaren, dat er gevallen zijn, waarin de socialist, ais zijude eeu minder groot kwaad, boven den reactionairen tegenstander de voorkeur verdient. Ook zullen, naar men in sommige kringen meent, vele democratische leden van het centrum in West en Zuid-Üuitsch- land bij de herstemming liever stemmen op een sociaal democraat dan op een nationaal- liberaal van de rechterflank of een conser vatief. De nieuwe koning van Servië. Koning Peter heeft gisteren te Get ève het militaire huis ontvangen, dat heden in functie treedt. Het vertrek van Peter is nu vast bepaaid op Maandag avond. Hy zal zich niet te Weenen ophouden en Woensdag te Belgrado aankomen. In een mededeeling van het Russische regeeringsbiad staat te lezenEen week is er verloopen sedert de bloedige omwente- blauwe oogen. Hare lippen beefden.Daar om juist. Ik ben dikwijls zoo moe". Zoo moe De onderwijzer zag verrast op het bloeiende meisje. »Omdat ik moeder om vier uur al bij het meiken help I Moeder is zoo vaak ziek. Dat komt omdat moeder als kind reeds veel heeft moeten werken. Spoedig krijgen wij weder een meid, dan wordt het beter." Naast elkaar liepen zy verder. De jonge menschenopvoeder zweeg. Het was hem als of hy nu een onrecht had goed te maken. Maar vergiffenis kon hy met vragen. Jij doet zeker liever landarbeid dan op schooi te leeren?" »Ja", erkende zij eerlijk, »veel liever"! Nu knikte hij en drukte haar hami. Maar hij gevoelde nauwelijks den druk van de na re. Want zij zag daarginder het bruine dak van haar vaders huis. George Lang glim lachte. »Je vader ik wilde nem aUyd ai eens opzoeken". De toon van zijn stem was ander wei den. Als een bedekt verzoen Kions dit ge gons. Lemberg's Greta kreeg dan o >n moed, toen zij meester naar naar vader- iu> geleidde. (Wordt vervolgd NIEUWE SBH Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen in den loop der maanden Juli en Augustus 19J3 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuur monden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en iu welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo- magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aao- gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt Een roode en witte vlag beteekent N zwarte vlag 0., wit en roode vlag Z., witte viag W., wit en zwarte vlag N.-O., rood en zwarte vlag Z.-O., zwart en witte vlag Z.-W., zwart en roode vlag N.-W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of slee pen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden ver leend aan kleine zeiïvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken ea zulieu, behalve de maatregelen hierboven vermeld, voor het varen over dag, op genoemd fort aladan 3 roode lantaarnlichten, vertikaal ten opzichte van elkander getoond worden. (Zie „Ned. krt." No. 201). Schietoefeningen op deHarssens Reede van Texel 3e District. Volgens mededeeling alsvoren zullen op 80 Juni, 1, 2, en 3 Juli, en zoo noodig op 4 Juli 1903 schiet oefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber bij welk vuur de reede tot op een afstand van 4500 M. van het fort als onveilig moet worden beschonwd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag op het fort geheschen wordeu, minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover moge lijk, de schepen zal waarschuwen on desgewenscht V «BW»®! hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om bui- ten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedo magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen, als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. (zie „Ned. krt/' No. 201).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1