Dagblad voor Schiedam en Omstreken. iberg's 26ste Jaarg. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Ti» DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER AD VERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. IJFFIC1EELE BERICHTEN. Kennisgeving. Toelating van vee bestemd voor de land bouwtentoonstelling te Winterswijk. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden op bet navolgend bericht 's Ixravenhage, 18/22 Mei 1903 De Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid DE MAREZ OYENS. De Minister van Financiën, HARTE VAN TECKLENBURG. Schiedam, 20 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Regeling van het voorbereidend Militair onderricht. De Burgemeester van Schiedam, Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 2) In het dal was de lente. Zij streelde het riet met haar zachte adem. Zij speelde m de toppen der eiken die reeds begonnen uit te botten en boven het dak met de ge kruiste paardekoppen uitkwamen. George Lang liet zijn blik over huis en hof gaan. Onder de boomen op de zwarte modder knorden de varkens, kakelden de kippen en sprongen de veulens en het jong vee. Dat alles maakte een indruk van wel stand. Ook wist George Lang dat de eigenaar reeds sedert jaren over de lokale aangele genheden bijna alleen te beslissen had. De beer stond op de deel tegen de gevulde ruiven. «Meisje waar ben jij zoo lang ge weest". Daarmede ontving hij zijn kind, de korte pijp tusschen de onbebaarde lippen en richtte zijn oogen op den persoon, d;e het meisje volgde. »Tji non normon, mees ter, wat brengt je tot mij 1 Heeft het meisje iemand opgegeten Een nieuwe doorboren de blik trof het paar. «Nou nou, kom nader. En als de meester honger heeft dat goedje heeft altijd honger kan bij voor mijn part meedoen". «Ik dank" antwoordde George Lang. »Ik had met u willen spreken over de hij schrapte zich even de keel over de nieuwe gymnastiektoesiellen. Lehmbergs Greta ging na even haar be geleider aangezien te hebben, naar moeder 'n de keuken, terwijl Lemberg's vader; de beenen uit eikaar de handen in de broek zakken begraven, antwoordde »Hm ja, ik was bij de stemming er ook tegen. Onnutte kosten. Mijn mesje is een meisje, die heeft geen gymnastietoeïtellen noodig George Lang meesmuilde. Hij wilde tegen werpingen maken, maar Lehmbarg's Greta kwam met een stalend gezicht zeggen «Moeder heeft de soep al binnengedragen." In de kamer, tusschen witgekalete muren, nam de familie aan de eene tafel, het personeel aan de andere plaats. De borden waren netjes geschuurd, de gestoofde aard appelen dampten en de kleine bleeke vrouw De aanmelding tot deelneming aan het voorbereidend mititair onderricht geschiedt jaarlijks vóór 1 Augustus, in de bedoelde garnizoensplaatsen bij den commandee rende officier der Infanterie of der Vesting- Artillerie; in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Schiedam, den 20sten Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Parij'sche Kroniek. Niettegenstaande Frankrijk zelf in eene steeds toenemende staat van spanning en beroering verkeert en de burgers van het zelfde land dagelijks door misdadige leiders meer en meer tegen elkander worden opgezet, zoodat het vaak tot bloedige gevechten komt, veroorzaakte het door niemand verwachte bericht der moorden op den Koning en Koningin van Servië gepleegd, hier zulk eene beweging van verbazing, dat het op eene verstomming geleek. De snel achtereenvolgende berich ten dier nachtelijke slachting in den Konak van Belgrado, bevatten zulke ongewone gruwelen, dat men zich, ze lezende, eens klaps in de barbaarsche tijden terug waande. Niets ontbreekt aan dit sombere drama wat in geheel de beschaafde wereld een algemeen gevoel van afgrijzen en afkeuring verwekt heeft. Het naspel zelf werd niet vergeten en de geheimzinnige in alle stilte bezorgde teraardebestelling der slachtoffers geeft aan deze Koningsmoord geheel de met het fijne kopje, lachte den gast zoo vriendelijk toe, dat hij ten slotte dapper mee at en zijn misnoegen overwon. Vee. Weder. Korenzakken. Lehmberg's vader vertelde. De boerin zweeg steeds. Maar haar blik zeide«schoolmeester eet tot je genoeg hebt. En kom zoo dikwijls weder tot je zelf een huisvrouw hebt. Voor de gast vertok, riep de boerin haar kind toe: «Dertig eieren!" Met ieder ei de kleine legde zij ter zijde deed zij een goede wensch mee in de korf Dat de meester ten haren wille «niet uit de school geklapt had" deed haar goed.Daarom dertig eirenEn omdat het voor meester, was nog tien eieren bovendien. George Lang hield woord. Zijn bezoeken werden steeds geregelder herhaald. Met het eigenaardige van den boer moest hij vrede hebben, wilde hij vriendschap met de boe rin sluiten, die hem aan zijn overleden moeder deed denken. Hij bewonderde het geduld, waarmede de ziekelijke vrouw alle nukken van haar echtgenoot verdroeg, en zocht de nabijheid van haar kind, wier werk zaamheid in het huis en den tuin hem aantrok. locale kleur welke die nieuweeuwsche samen zwering kenmerkt. De Serviërs, die van ons Westersche Europeanen een complete verzameling van wetten en instellingen, zoo als eene constitutie, een parlement, eene begrooting, ja tot zelfs een grootboek hadden overgenomen, zouden met wat ver stand gelukkig kunnen leven, doch al dat westersche was maar een vernis en nu dit ging verslijten, kwam eensklaps de ooster- sche aard weder te voorschijn en vertoonde ons een aangrijpend treurspel, terwijl met onze wat verzachte zeden het in eene comedie en dus meer in de vormen had kunnen eindigen. Gevoelden zij behoefte om van regeering te veranderen, waarom volgden zij ons ook hierin niet na, in plaats van als wilden den Koning, de Koningin en haar broeders, de geheele familie te ver nietigen, zoo als men, dit nog alleen in de oude treurspelen ziet gebeuren Ook in Servië gelijkt het op de regeering der Apaches en de nieuw gekozen, niet te benijden souverein, Peter Karageorgewitch, mag wel nooit vergeten, dat de treden van den troon, welke hem wacht, met konink lijk bloed bezoedeld zijn en dat een nieuw militair komplot ook hem eerstdaags kan treffen «want in die zaken", il n'y a que «Ie premier pas qui coute". De groote jaarlijksche Kunstmanifestatie der Salons, van de «Société Nationale des Beaux Arts" en der «Société des Artistes Francais", beiden in het Grand Palais de l'Avenue Nicolas smaakvol ingericht, be zorgde ons eene weldadige afleiding in deze in vele opzichten gedrukte dagen, en een genot wat alleen de kunst aan haar minnaars kan schenken. Die groote hal binnentredende, schijnt ons elk jaar de indruk er van nog toe te nemen en die honderden schilderijen, beelden en andere kunstwerken vindt men zeker nergens m de wereld en dat jaarlijks, in zulk een grootsche lijst te bewonderen. Belachelijk is het verschillende critieken over al die Sedert het bezoek van den onderwijzer in het huis harer ouders, was Lehmberg's Gretha geheel veranderd, Spoedig was zij op school reeds de vijfde. En tegen Passchen had het meisje haar doel bereikt Zjj was nummer een der klasse en baar blik zeide «Dat meester, doe ik allemaal voor u, omdat u mij toen bij vader niet slecht ge maakt hebt 1" Doch als George Lang nu kwam, vond hij Lehmberg's Greta niet meer aan de tafel van haar ouders. Naar overoude zeden, waar aan de boer streng de hand hield, had de erfgename na haar inzegening haar plaats aan de disch der dienstboden moeten inne men. Maar na den maaltijd ontmoetten on derwijzer en leerlinge elkaar spoedig. Dan gingen zij naar de haag van bet kreupelhout en keken over de weiden naar het noorden, waar de beukenbank stond, daarna op rus tige korenvelden, en dachten, dat de wereld een goudschitterende kogel was. Ook de boer was gewoonlijk goed gehu meurd. Dat zijn Greta bij het examen de beste geweest was, had hem met trots vervuld. (Wordt vervolgd). NIEUWE S „De Ministers yan Waterstaat, Handel en Nijver heid en van Financiën; Gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 187Q (Staatsblad n. 194), 14 Augustus 18S8 {Staats blad n. 142) en 8 Februari 1902 (Staatsbladu. 15); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van den invoer van rundvee, schapen, geiten en varkens, bestemd voor de vanwege de afdeeling Winterswijk der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Lmdbouw op 9, 10 en 11 September e.k. te Winterswijk te houden internationale landbouwten toonstelling, afwijking van de verbodsbepalingen, ver vat in de eerstgenoemde twee koninklijke besluiten, wordt toegestaan onder voorwaarde a. dat aan het 1ste kantoor worde overgelegd eene verkiaring van het bestuur vau voornoemde afdeeling, ten bewijze dat de dieren, waarvan de soort, het aan tal en het signalement te vermelden zijn, voor be doelde tentoonstelling zijn ingeschreven b. dat de dieren van het 1ste kantoor naar Win terswijk worden vervoerd per spoor, zonder overlading en afgescheiden van ander yee cdat de dieren, voor zooveel zij na afloop der tentoonstelling hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht dan sa door den districts veearts te Zutphen of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden". gezien de beschikking van den Heer Minister van Oorlog, dd. 23 Juli 1902, lie afd. no. 90, brengt bij deze ter kennis dat bovenbedoelde regeling in hoofdzaak de navolgende bepalingen bevatj Het voorbcreident militair onderricht heeft iu het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoevt bij het schoolonderwijs iQ gymnastiek, de bekendheid te vorderen met de een voudigste militaire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht sterkt, om lo. aan jongelieden, die zich daartoe vrijwillig aan melden de gelegenheid te openen tot het ontvangen van elementair practisch en theoretisch onderwijg in den dienst der Infanterie en der Vesting- Artillerie 2o. aan toekomstige militieplichtingen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaam heid en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld hij artikel 104 van de Militiewet 1901, Z-o als zij zijn vastgesteld bij Koninklijk ^Besluit van den Isten April 1902 (Stiiaisblad no. 48); So. aan jongelieden, die eeoe verbintenis willen aangaan als vrijwilliger voor het Reservekader, zooveel doenlijk de gelegenheid te geven de geoefendheid te verwerven, vereischt voor het verkrijgen van het militair Getuigschrift, tot toelating bij de categoriën van dat kader, voor zooveel daarbij het overleggen van bedoeld getuigschrift wordt vereischt. Het voorbereidend militair onderricht wordt, óók buiten de garnizoenen van het leger, door militaire instructeurs p aatselijk gegeven. Het voorbereidend militair onderricht omvat oefeningen a. voor de jongelieden bedoeld snb lo. en 2o. hier boven genoemd naar een programma verdeeld over twee achtereenvolgende wintertijdperken b. voor de jongelieden bedoeld sub 3o, hierboven genoemd over één winterlijdperk. De onder a en b bedoelde wintertijdperken dureD, naar gelang van de plaatselijke omstandigheden, van af 1 of 15 November tot ultimo Februari. De oefe ningen hebbeu plaats gedurende tenminste 4 uren per week. Naarmate van de geschiktheid der localiteit strekt het voorbereidend militair onderricht zich uit, hetzij alleen over de militaire oefeningen, dan wel, geheel of gedeeltelijk ook over de lichaamsoefeningen, volgens daarvoor vastgestelde programma's. Het voorbereidend militair onderricht wordt gegeven kosteloos voor de deelnemers Het kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24-jarigen leeftijd. Voor zooveel de benoodigde localiteit beschikbaar of op billijke voorwaarden te verkrijgen is, wordt het gegeven a. iu plaatsen, waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar een militaire cursus voor vrijwilligers Voor het Reservekader wordt gehouden, indien aldaar ten minéte 5 adspiranten-vrijwilliger voor het reservekader of iu het geheel ten minste 10 deelnemers de lesseu volgen b in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien aldaar ten minste 5 adspiranten-vrijwilliger voor het reservekader of in het geheel ten minste 20 deelnemers de lessen volgen. Het bestuur en het toezicht over het voorbereidend militair onderricht is opgedragen aan den Inspec teur der Infanterie. Genoemde Inspecteur doet vóór 20 Januari, naar door hem vast te stellen regelen een onderzoek ins tellen naar de mate van geoefendheid van hen die dingen naar het bewijs hetzij voor militaire bekwaamheidheizij voor li chamelijke geoefendheiddan wel naar beide. Tot bedoeld onderzoek worden toegelaten de lo te ling en voor de lichting van het loopende jaar, zoo wel degenen, die aan het voorbereidend militair onderricht hebben deelgenomen, als zij, die zich op andere wijze hebben geoefend II y a a l'origine de tous les pou- voirs des choses qui font frémir. Bourdaloue.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1