Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. Ingezonden Mededeelingen. doeken, busten enz. te lezen, waaronder, indien men ze gelooven wilde, niets of bijna niets zeer bezienswaardigs gevonden wordt. Doch »la critique est aisée, mais l'art est difficile" en wij begrypen niet, dat onder zoovele mooie en verdienste lijke werken de minder goed geslaagden alleen een algemeen afkeurend of zelfs minder vleiend oordeel over het geheel moeten doen vellen. De ongeveer zestig zalen doortrekkende, mist men natuurlijk, de drukke en volte in aanmerking genomen menig goed werk en het kleine bestek waarover wij hier beschikken, laat ons alleen toe over hetgeen het allerbelangrijkst is wat te zeggen. Na de prachtige por tretten, welke in de Société Nat. des Beaux Arts zjjn president Carolus Duran exposeert, trof ons niets zoo sterk als het groote decoratief paneel van den reeds bekenden schilder Weertz, dat bij voor de gaanderij der Sorbonne vervaardigd heeft en het Kermisfeest der Perkementen te St. Denis in den 15de eeuw voorstelt. Dit uitgebreid tafreel is zoo talentvol en met smaak geschilderd, dat men op de canapé daar over een plaatsje tracht te krijgen om «enigen tijd die honderden mannen, vrouwen, knapen, meisjes, ruiters, grappenmakers enz. te volgen, die langs de kramen heen- wandelen en allen in de kieederdracht dier dagen een allerbekoorlijkst schouwspel opleveren. Wij kenden vele kleine por tretjes van dezen meester, welke zeer fijn en knap gedaan waren en waarmede hij zich reeds een naam maakte, doch nu is zijn inzending een waar kunstwerk, waarop hij trotsch kan zijn. In de «Société des Artistes Francais" beviel ons onder de vele schoone werken de tryptiek van den schilder Goffroy, buiten gewoon. Ook van grooten omvang en van een bijzondere aantrekkelijkheid is zijn voorstelling van het liefdewerk »de la goutte de lait" van Beileville, waar aan de moeders gepastoriseerde melk voor hare zuigelingen verschaft wordt. Met wat een krachtig penseel en teekenaarshand zijn die vrouwen en kinderen, doctoren en bestuursleden daar gegroepeerd en verplaat sen zij ons in de werkelijkheidDe eere- prijs verkreeg dit jaar Gabriel Ferrier met zijn prachtig schilderij »Douleur." De Heilige Maagd het Hoofd van den Verlosser omhel zende. Het doode lichaam van Christus is zoo meesterlijk weergeven, dat de grootste kunstenaar hem dit kan benijden. De houding der geheele teekening en het coloriet is onverbeterlijk. Zijn gevaarlijkste concurrent, Henri Martin, gaf een veel uitgebreider werk te aanschouwen, dat bijna evenveel bewonderd wordt, doch in de nieuwere richting iets buitengewoon goed geslaagd mag heeten. In een tryptiek, eeri groot veld met maaiers, vrouwen en kinderen, laat hij ons een lucht, boomen en land zien, dat de natuur zoo treffend nabootst, dat men er lang op een afstand op starende, zich buiten in de volle zon zoude gaan gelooven, waaraan de warmte in de zaai ook haar deel zeker bijdroeg. Da tryptiek van den grooten meester Jean Paul Laurens, episodes uit het leven en droevig einde van Jeanne d'Arc weergevend, kon ons minder behagen, hoewel uit alles de kunstenaar spreekt, doch de toon is minder krachtig dan dit in vele zijner be roemde werken het geval is. Door den als tuin aangelegen benedenhal onzen tocht eindigend, bewonderden wij met een talrijke menigte het als uit het leven genomen standbeeld van den geleerden en weisprekenden Dominicaan Père Didon,die mat zijn armen over de borst geslagen en zijn vurig oog, zijne tegenstanders daar staat af te wachten. Jammer dat het iets kleiner is dan hij in werkelijkheid was, anders zoude men gelooven hem weer levend voor zich te zien. Hier spreken uit hem dien het voorstelt en uit het werk van den kunstenaar, die het vervaardigde, het onwrikbaar geloof in het verhevene en ideale, wat ons aandoet en veredelt. Parijs, 6—-19 Juni 1903. Fideuus. Schiedam, 20 Juni 1903. Door B. en W. dezer gemeente zijn tot leden der commissie van examen voor toelating tot de le klasse op de Hoogere Burgerschool benoemd de heeren A. J. Dekker, J. A. Jansen, A. H. E. Tijl en Mej. S. J. Lasonder, hoofden van scholen alhier, en de heeren J. Bitter, M. J. de Boer, E. Haselhof en dr. J. van Leeuwen, leeraren aan de Hoogere Burgerschool. De Arbeidsbeurs. (Opgave 20 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Onder- mouters. Moutersjongens. Schoen maker (halfwas). Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Een Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis Een drukker. Een loopjongen kur- kenfabriek. Een leerling smederij (boven 16 jaar.) Een leerling koperslagerij. Brandersknechts. Een zifter. - Een schippersjongen. Een jongen meubelma kerij. Een jongen leerlooierij. Een kenkenmeid. Een dienstbode voor meid alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Winkelbediende. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopers- knechts. Koetsiers, Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf werk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. „Recht, Plicht en Orde". De vergadering door de R. K. Kiesver- eeniging ïRecht, Plicht en Orde", gisteren avond in het Bondsgebouw gehouden, was slechts eene voorloopige, waarin slecht eene algemeene bespreking van de aanstaande periodieke verkiezing voor den gemeente raad plaats had. De bespreking van de candidaatstelling in de verschillende districten leidde dan ook voorloopig slecht tot het resultaat, dat algemeen de wenschelijkheid van eene her nieuwde samenwerking der behoudende partijen erkend werd. Aanst. V r ij d a g-avond za! eene nieuwe vergadering worden gehouden, waarin het bestuur het verloop van het te houden overleg tusschen de besturen der verschil lende anti-liberale kiesvereenigingen zal mededeelen. Daarna zal tot definitieve candidaatstelling worden overgegaan. Gevonden voorwerpen. Aan het commissariaat van politie aanwezigeen blauwbonte kinderschort. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen portemonnaie met f 0.84 P. v. d. Burg, Broersveid 46*een porte monnaie met f 0.26wed. Kok, Broersveid 20een sleutelP. Beljaars, Hoofdstraat 16 (Maashofje); een postduif: wed. v. d. Hoeven, Broersvest ll8; een petW. Scholte, Oude Kerkhof 13 een gasfitters- nijptang: F. Pille, W. Franken 1. laan 466 een horloge met ketting W. Woensdrecht, Hoogstraat 21een muilkorfA. Veringmeier, Gasstraateen gouden broche: C. Koning, Heerenstraat 37 In verband met achterstaande advertentie van de stoomververij en chemische- en witwasscherij »De Phoenix" verzoekt de directie ons te willen mededeelen, dat de regimentswasschen in genoemde wa3scherjj niet meer behandeld worden. In een gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuwlandschen polder werd in de plaats van wijlen den heer J. van den Bérg Jz. tot voorzitter ge kozen de heer A. Zeeuw alhier, thans rnede-bestuursltd van dezen polder, terwijl later een nieuwe verkiezing zal plaats hebben voor het derde bestuurslid. Gisteren middag is de 11-jarige M. Vester, wonende aan de Kinderbuart, aan de Lange Haven door een steen die daar werd geworpen, zoodanig getrcfien, dat hij een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Hij moest zich door een dokter laten ver binden. Gisteren-namiddag zijn bij het lossen van een kar met puin, aan de Voorhaven, kar en paard door achteruitrijden in een 3 a 4 meter diepe put geraakt. Beiden werden, zonder letsel te hebben bekomen, uit de put gehaald. Heden-ochtend zijn door de politie alhier aangehouden twee personen, die met bedelbrieven langs de huizen liepen. Na verhoor zijn beiden ontslagen. Den 23n Juni a.s. hopen onze stadge noten Jan Amoureus en Jozef Kleinekoort te herdenken, dat zij 45 jaren lid zijn van het St. Antoniusgilde der zakkendragers alhier. Beiden zijn op bijna 70-jarigen leeftijd nog steeds trouw werkzaam. De doorbraak in den Kethelpolder. Op uitnoodiging van den burgemeester van Delft heeft het bestuur van de afdeeling Delft en Omstreken der Hollandsche Maat schappij vati Landbouw zich gevormd tot eene commissie, die zich zal belasten met het innen van gelden voor de door de overstrooming te Kethel getroffenen. De helft der gelden zal voor de bewoners van den Kethelpolder gebruikt worden de andere helft voor de bewoners van plm. 160 hectaren land om Delft, die tengevolge van het verbod tot mtmalen mede zeer geschaad zijn in huu bediijf. Naar het Goudache Übl. verneemt, zal, door bemiddeling en met warme aanbeve ling van het dagelijksch bestuur der ge meente Gouda door aanbieding van een inteekeniijst aan de waiersnoodcommissie te Kethel en Spaland dezer dagen een beroep worden gedaan op de offervaardig heid ook van de ingezetenen van Gouda tot leniging vau den nood der door de bekende overstrooming zoo zeer geteisterde bevolking van die gemeente. Waar voor de Boeren van Zuid-Afrika met milde hand is gegeven, zal ongetwijfeld aan dit verzoek om milde gaven voor de boeren van ons eigen vaderland door velen gaarne worden voldaan. De brand te Rotterdam. Omstreeks 7 uur gisteren-avond is de laatste brandspuit, die nog dienst deed bij de blussching van den brand in de voor malige Rotterdamsche suikerraffinaderij, die zich tot het hoofdgebouw beperkt heeft, ingerukt. Enkele manschappen bleven met een paar slangen op het terrein, om dienst te doen bij een eventueel opflikkeren der vlammen. Al het vuur was toen zoo goed als gebluscht, leverde ten minste geen gevaar meer op. Het totaal der brandschade wordt geschat op ruim vier ton gouds, waaronder circa een ton aan hout der firma van der Lugt, twee ton opstallen der gemeente, benevens f20.000 aan hout der gemeente. Door een commies van de H. IJ. S. M. is bij de politie aangifte gedaan van de ver missing aan het Maasstation te Rotterdam van een kofter, toebehoorende aan een inmiddels naar Amerika vertrokken dame en voor een waarde van ongeveer f400 aan lijfgoed inhoudende. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Juni. Vóór de behandeling der marinebegrooting nam de Kamer verschillende kleine wetsont werpen zonder debat of hoofdelijke stemming aan. De algemeene beschouwingen over M a r i n e-b egrooting werden geopend door den heer Staalman, die eeii krachtig optredend minister noodig achtte om onze marine te redden, waarbij de toestanden vooral bij het personeel zeer bedenkelijk zijn. De geest van het personeel is, vaak door kleinzielig en roekeloos straffen, bedorven. Spreker betoogde dat men anti-militaristische neigingen bij het personeel niet tegengaat door het wegjagen der matrozen, doch door het opsporen van de oorzaak en aanleiding van de ontevre denheid, en drong aan op spoedige reorga nisatie van het personeel, op verplaatsing van de werf naar Willemsoord, die in Amsterdam misplaatst isop afschaffing van den oorlam. De heer V e r h e y, zich vereenigende met 's Ministers denkbeelden betreffende het personeel en den aanbouw, drong aan op opneming van een divisie-generaal en van een directeur der marine artillerie in de defensie-commissie, met het oog op het vraagstuk der levende strijdkrachten. Het karakter van den Marine Raau keurt spreker goed. Door oprichting van een departement van landverdedigmg verwachtte spr. geen betere samenwerking tusschen oorlog en marine. De heer Verhey achtte voor station- neering in West-Inoië de Sumatra nog voldoende en drong aan op samenstelling van strafstatistieken ter opsporing der oorzaken var. den minder goeden geest bij het personeel. De heer Van VI ij men sympathiseerde volkomen met de instelling en de bevoegd heden van de marine- en defensieraden en vroeg hoe de minister zal optreden tegen den marinebond, wanneer blijkt, dat bij werkelijk de tucht ondermijnt. De heer Van Gijn vreesde voor kust verdediging en de daarmede betrekking hebbende belangenvertraging van den inge- stelden defensieraad. De heer Hugenholtz vreesde van een z.i. onnoodig zenden van een groot schip naar West Indië een meerderen aan bouw in Nederland. Ontevredenheid bij het marine-personeel schreef hij toe aan den slechten dienst en de onvoldoende salarissen, voeding en huisvesting van dat personeel en vooral aan de behandeling der minderen door de superieuren en de gebrekkige rechtspositie van de minderen aan boord, zoomede aan onrechtvaardige strafoplegging. De heer Van Bylandt betuigde zijn vertrouwen in den minister en hoopte, dat deze den geest van het stelsel van zijn beide voorgangers zal volgen, opdat er ein delijk eens een vaste lyn in de marine tactiek komt. Ook constateerde spr. de toezegging van mmister Kruys, dat pensioen of onderstand zou worden verleend aan weduwen van in Ind:ë aan cholera overleden militairen. De heer De Visser betreurde het, dat de minister de aanstaande reorganisatie van het personeel te beperkt heeft opgevat en vreesde, dat op deze wijze geen afdoende verbetering zou verkregen worden. Breede grondslag is ook hier eische6n griet van spr. is, dat de minister reeds ten opzichte van de aanwerving van korporaal stokers stelling heeft genomen, voor het geheele reorganisatieplan wordt voorgelegd. Te meer is spr. dit een grief, omdat hier bij het advies van de meerderheid der stokers-commissie is gevolgd, terwijl dat volgens spr. ondeugdelijk en uit den tijd is. De meerderheid der commissie bestaat daar bij niet uit technici, de minderheid wel. Er wordt nu geanticipeerd op het eind oordeel der reorganisatie-commissie. De heer Brum mei kam p betuigde ver trouwen in den minister en instemming met den marineraad van defensie, Spr. ver wacht hier geen twistcollege als velen doen. Alleen, waarom die raden voor bekwame gepensioneerden gesloten Spr. geeft zulks nog in ernstige overweging. Na afdoening van de Marine begrooting zullen nog verschillende kleinere wetsont werpen aan de worden gesteld, o a. dat op gebruik van telegrafen en telefonendat op het candidaat Indisch ambtenaarschap en dat tot goedkeuring van drie tractaten van internationaal privaatrecht. 20 ct. per regel. Het Mensehdom. Over 't algemeen hoort men in onze tijden wel spreken over den achteruitgang van het menschelijk geslacht. Dit is zeker wel een gevolg dat het bestaan, dat wil zeggen, de strijd om het leven dagelijks moeilijker wordt en men zich niet de gewenschte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2