Dagblad voor Schiedam en Omstreken. j§j|j26ste Jaarg. Zondag 21 Juni 1903. No. 7630. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland. PRIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. A&onderljjke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTlfiS: Van 16 regelsƒ0.00 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 Juni 1903. De nieuwe koning van Servië. De Servische hoofdstad houdt zich onledig met het maken van haar feesttoilet om den nieuwen koning te ontvangen. Geld schijnt er in overvloed en de decoratie belooft dan ook schitterend te zijn. De Regeeringsauto- riteiten hebben bet blijkbaar momenteel zeer breed en laten het daarom ook zeer breed hangen. Nu bestaat er voor de heerschende partij dan ook wel reden om ter eere van Peter I, die Maandag avond uit Genère naar Weenen vertrekt en Woensdag te Belgrado aankomt eenB flink in de bus te blazen. De gewijzigde grondwet van 1888, die gisteren in werking trad, werd eergisteren door Z. M. goedge keurd in tegenwoordigheid der leden van zijn militaire Huis, die overgekomen waren om hem te begroeten en de pijnlijke zorg waarmede de nieuwe koning vermeden heeft in zijn proclamatie aan het adres der moordenaars, ook maar het geringste onaangename woord te zeggen, daarentegen belovende alles te zullen vergeten en zonder rancune den troon te zullen bestijgen, heeft op Avahoemowitsj cum suis een uitstekeoden indruk gemaakt. De president van den ministerraak verklaarde dan ook aan een medewerker van den Petit Parisien, dat de moord van den lln Juni «wel is- waar geweldige en betreurenswaardige doch noodzakelijke daad" was geweest. Servië, verlost van een despotisch regiem, dat bet land twintig jaar lang ongelukkig maakte, zal thans toonen dat zijn bevolking niet uit kannibalen doch uit beschaafde lieden bestaat. Avokoemowitch en al zijn verwanten in Servië wrijven zich de handen over de vriendelijke telegrammen door de vreemde souvereinen tot Peter gericht, doch zij bo schouwen de zinsnede, waarin keizer Frans Jozef spreekt van Servië's «diepen val door de afschuwelijke bloeddaad", als een weinig te streng. De bladen te Belgrado hebben dan ook bij de publicatie van dit telegram, die woorden maar weggelaten. Doch wat te doen met de officieuse mededeeling, voor komende in het Russische regeeringsblad, waarvan wij gisteren melding maakten Deze wordt verspreid over de geheele wereld en kan door de Servische pers onmogelijk worden weggegoocheld. Dit Russische communiqué geeft een voor koning Peter, zjjn «vaderlandslievende regeering" en zijn «dapper leger" onaan gename toelichting op des Tsaren geluk- wensch. Duidelijk blijktuithetRussischcowwwmgue> dat als voorwaarde voor het behoud van Ruslands vriendschap de bestraffing der moordenaars wordt geeischt. Koning Peter komt daardoor in een lastig parket. Dat hij te Belgrado een ernstig onderzoek zou laten instellen naar het gebeurde en de bedrijvers van den aanslag, de ware schul digen naar verdiensten zou laten bestraffen met den dood, verbanning of gevangenis het is eenvoudig ondenkbaar, wij hij op die wijze de begunstigers zelf van zijn candidatuur, de lieden die hem tot koning hebben verheven, tot doodsvijanden zou maken, en rechters, getuigen, kortom allen, die bij het proces zouden worden betrokken, gerecruteerd zouden moeten worden uit de gelederen der misdadigers of van hun aan hangers. Het eenig mogelijk is wellicht een proces als dat van Jameson na diens beruchte strooptocht, doch waarbij dan een of andere lakei of Obrenowitch gezinde officier de veroordeeling beloopt, die eigenlijk paste voor kolonel Misjitsj, den konings moordenaar of voor kapitein Masjin. Een bedriegelijke comedie moet het in elk geval worden. De Londensche Times verneemt uit Belgrado nog: Er verluidt, dat de revo lutionairen in het paleis aanzienlijke schatten hebben vermeesterd, waaronder 8000.000 francs van de laatste staatsieening en 2.000.000 francs geheime toelage aan Draga. In het Engelsch Hoogerhuis heeft Lands- do wne gisteren verklaard, dat deEngelsche gezant te Belgrado last heeft gekregen niets te doen, dat zou kunnen uitgelegd worden als een officieele erkenning van de voorioopige regeering. De Engeische re geering acht het onwenschelijk, dat hij te Belgrado zou zijn bij de inhuldiging van de nieuwe regeering. Hij heeft mitsdien order gekregen Belgrado tijdelijk te veriaten. Frankrijk, Duitschland, Italië, nemen een houding aan welke met de Engeische overeenkomst. Rusland en Oostenrijk zijn bereid het nieuwe regime te aanvaarden, maar Rusland heeft daarbij de opheldering gegeven dat het verwacht, dat een gerechte straf zal worden opgelegd aan de menschen, bij de misdaden betrokken. De toestand in Turkije. Uit Constantinopel verneemt de Times Aangezien men geweigere heeft in het openbaar in te schrijven voor het kapitaal brnoodigd voor den aanleg van den spoorweg naar de Hedzjas, gelast een decreet var. Sultan alle Mohammedanen om elk ten minste vijf piasters tot de kosten bij te dragen. in verband met den terugkeer van Natsjewits te Sofia seint de correspondent van de Times aldaar, dat niemand gelooft in de beloften, die de Sultan en de vizier hem gedaan hebben. De ministerieele crisis in Hongarije. De ministerieele crisis in Hongarije blijkt nog niet zoo spoedig opgelost te zullen Zljn, als men aanvankelijk geneigd was, te denken Tisza heeft althans bedankt voor de vorming van een nieuw Kabinet. De verkiezingen in Denemarken. De kroonprins-regent van Denemarken, die tijdelijk Jzijn hoogbejaarden vader ver vangt, heeft gisteren een Kabinetsorder uitgevaardigd, volgens welke de Rijksdag in buitengewone zitting na de nieuwe verkiezingen is bijeengeroepen tegen den 25n van deze maand. Uit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft gisteren be raadslaagd over de interpellatie van Renault- Mierlière en de Montebello over den disci- plinairen toestand van het leger en over de redenen, welke den minister van oorlog hebben doen besluiten, een legerkorps- bevelhebber van zijn functie te ontheffen. Een motie van Goarsy, door minister André aanvaard, luidende dat de Kamer vertrouwt in de kracht van den minister van oorlog om de republiek door het leger te doen eerbiedigen, is met 319 tegen 69 stemmen aangenomen. Het Spaansche budget. In de vergadering der Spaansche Kamer las de minister van financiën gisteren de begrooting voor; de uitgaven bedragen 968.377.100, de inkomsten 1.033.839.000, het netto saldo bedraagt 47.854.272 peseta's De ontwerpen betreffende de consolidatie der schuld en de 4annuiteïten, ten bedrage van 700 millioen peseta's, welke de bank in deposito heeft, het ontwerp op de zegel rechten, de belasting op de fabricatie van alcoholische dranken, de ontwerpen tot uitbreiding der marine enz. zyn in de be grooting opgenomen. De gezondheidstoestand des Pausen. De correspondent van de N. Ct. te Rome meldt dd. 15 Juni De Corriere della Sera schrijft in haar nummer van heden-ochtend, 15 Juni «In deze dagen hebben onrustbarende en overdreven berichten over de gezond heid van den Paus de rondte gedaan, en doctor Lapponi heeft het, natuurlijk, zijn plicht geacht, die allen tegen te spreken. Zeer zeker is Leo XIII niet in den waren zin des woords ziek, want er gaat geen dag voorbij zonder dat hij aan een of meer personen audiëntie verleent. «Toch kan ik u verzekeren" het is de Romeinsche correspondent van de Corriere della Sera, die schrijft «dat, niettegen staande het optimisne van de daarbij belanghebbende entourage v,in den Paus, de toestand van Leo XIII in het geheei niet als geruststellend kan beschouwd worden. Gisteren b. v. en ik hoorde dit van zeer bevoegde zijde waren de beenen van den Paus geheel gezwollen. En dit is, in aanmerking genomen Leo's hoogen leeftijd en diens temperament een vrij ernstig symptoom. «Ge moest zien hoe de Paus de heetste zomermaanden doorbrengt. Toch is niet buitengesloten, dat hij ook deze crisis zal te boven komen, maar de algemeen e overtuiging in het Vaticaan is, dat we aan het begin van het einde zijn." «Woordelijk geef ik u terug wat een hoog personage, die goed op de hoogte is, mij zeide. «Daarenboven is Leo XIII erg teneerge- slagen en bedroefd over den loop, dien de gebeurtenissen in Frankrijk nemen, en vooral over het aangekondigd bezoek van Loubet aan Rome, «Dat moet Leo XIII hebben gezegd is een slag, dien we niet hadden verwacht." En natuurlijk brengt die moreele depres sie het hare ertoe bij om den Paus nog meer physiek te verzwakken. Oogenblik- kelijk gevaar is er nog niet. Aldus de opinie van den correspondent der Corriere della Sera, die ik volkomen deel. Oogenblikkelijk gevaar is er met, maar niemand van mij a collegaas, ook van de buiteniandsche pers, durft zich intusschen van Rome verwijderen. Het Neger vraagstuk. De Londensche Daily Telegraph verneemt uit WashingtonRoosevelt en de neger Booker Washington hebben, geconfereerd. De laatste deelde mede dat de Gecharterde Maatschappij hem bad aangeboden naar Zuid-Afrika te gaan om het neger vraagstuk te bestudeeren. Roosevelt ried hem aan het aanbod te weigeren en diens volgens besloot hij daartoe. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag 24 dezer niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken overwegende, dat volgens ingekomen ambts bericht, de pest te Durban voorkomtbeeft lo. Durban besmet verklaard wegens pest 2o. het aantal quarantaine-dagen, bepaald op tien. Door de regeering is aan de Tweede Kamer voorgesteld om de vergoeding aan milliciens, die daarvoor in aanmerking komen, voor het verblijf onder de wapenen te ver- hoogen. Het tegenwoordige maximum van f20 voor elk tijdvak van dertig dagen of minder zou de regeering willen zien ver hoogd tot het maximum van f 1 per dag. Naar de Tel. verneemt, zullen weldra ontwerpen tot wijziging van de Armenwet en de Drankwet het departement van Binnenlandsche Zaken verlaten. Nederlanderschap. De Nederlandsche kolonie te Parijs heeft een adres aan H. M. de Koningin gericht en aan de voornaamste Nederlandsche vereenigingen in het buitenland verzocht een eensluidend adres te willen doen onderteekenen en eveneens aan H. M. de Koningin aan te bieden. Van dit breedvoerig gemotiveerd adres is de conclusie, dat adressanten het in het belang achten van het moederland, zoowel als van de Nederlanders daarbuiten, dat ten spoedigste art. 7 sub 5 der wet van 12 December 1892 (Staatsblad no. 268), op het Nederlandschap en het ingezeten schap worde gewijzigd en door een bepaling vervangen, welke aan geen Nederlander NIEUWE SCKIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5