rpf- p^us. j ja» buiten zijn expresselijke, in duidelijk om schreven vormen te kennen gegeven wilsuiting, zijn nationaliteit ontneemt. Volgens het oordeel van adressanten pleiten verschillende gronden, zoowel van principieelen als van practischen aard tegen het voorbestaan van een wetsbepaling, die een punt van zoo uiterst groot gewicht als het behoud of het verlies der nationaliteit afhankelijk maakt, eenig en alleen, van het al dan niet nakomen van een vormelijk voorschrift. Kamerverkiezing Sittard. Volgens De Nieuwe Koerier worden voor den Kamerzetel te Sittard «als candidaten genoemd, de voorzitter van de Limburgsche Katholiekendagen, jhr. mr. Cnerles Ruys de Beerenbrouck, die den voor Kamerlid vereischten leeftijd zal bereikt hebben, indien de vervallenverklaring van den heer Arnoldts nog een tijdje aanloopt, en baron Michiels van Kessenich van Nuth, het Limburgsche Eerste Kamerlid, wiens even- tueele opvolger reeds genoemd wordt. Van de candidatuur des heeren Snijders, kapitein van het Indische leger, is geen ernstige sprake." Merken wij, zegt De Tijd, alleen op, dat van de condidatuur-Ruys de Beerenbrouck alleen dan quaestie kan zijn wanneer de verkiezing wat niet waarschijnlijk is tot in December verschoven wordt, daar jhr. Ruy3 eerst in die maand den voor het lidmaatschap der Tweede Kamer vereischten leeftijd van 30 jaren bereikt. De voorstel ling, als zou van een canaidatuir Snijders «geen ernstige sprake" zijn, is in tegen spraak met een bericht, eenige dagen geleden door De Maasbode ontvangen, waarin het neette, dat genoemde heer Snjjuers «ernstig" in aanmerking kwam. Het bestuur der Ned. Kamer van Kooph. te Londen heeft rechtspersoonlijkheid volgens de Engelsche wet, o. a. ook met het oog op het bestaande voornemen tot stichting van een bureau van handelsinlichtingen e. d., aangevraagd. In verband daarmede heeft een statuten wijziging plaats. Blijkens eene officieele mededeeling van den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland bedroeg de bevolking van de ge meente 's-Gravenhage op 1 Januari 11. 222.477 zielen, waarvan 100632 van het mannelijk en 121845 van het vrouwelijk ge slacht. De afdeeling Haarlem van het Aigem. Nederl. Werklieden-Verbond heeft met alge- meene stemmen (84) de volgende motie aangenomen,: «De atd. Haarlem van het A. N. W. V. behandelende haar politiek standpunt, spreekt hare groote afkeuring uit over de houding van den heer D. de Klerk, afge vaardigde in de Tweede Kamer voor Rot terdam van het A. N. W- V., inzake de interpellatie over de wet van op den vrouwenarbeid bij de steenfabricage en bij andere gelegenheden, o.a. bij de stakings- wetten. Bij Ged. Staten van Noord-Holland is van een klacht der wethouders te Blaricum over hun burgemeester niets bekend, aldus verneemt de N. R. Gt. uit Haarlem. De raad der gemeente Schiermonnikoog heeft zich per adres gewend tot den minis ter van Justitie, ten einde diens tusschen- komst te verzoeken in het proces tusschen de heeren Bernstorff en SchifT over het be zit van het eiland. De procedure duur nu al ruim 2 jaren, waardoor de belangen van het eiland en van de ingezetenen ten zeerste worden geschaad. De Drentsche Stoomboot-maatschappij, gevestigd te Meppel, zal 29 Juni een nieuwen motor-stoombootdienst openen van Pekela—Winschoten—Amsterdam, Rotter dam. De dienst zal in twee dagen tijds geschieden. In opdracht van de alg. verg. der afd. Arnhem van den Bond van Gemeentewerk lieden heeft het bestuur een adres gezon den aan B. en W., verzoekende het daarheen te willen leiden, dat meerdere voor de ge meente te maken werken in eigen beheer worden uitgevoerd. Ter motiveering van dit verzoek wijzen adressanten er op, dat in den laatsten tijd steeds meer werklieden wegens werkgebrek uit den gemeentedienst worden ontslagen, waaronder er zijn, die reeds eenige jaren in gemeentedienst zijn. De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft besloten zich bij adres tot de regeering te wenden met het verzoek de wet op de uitgifre van vreemde muntspeciën in dier voege te wijzigen, dat het verbeden wordt nikkeien of koperen buitenlandsche munt in Limburg in te voeren of uit te géven. Te Goes, waar noch de bodem, noch het stroomende water in de omstreken voor een drinkwaterleiding bruikbaar is, heeft de gezondheidscommissie thans een voorstel aan den raad toegnzonden, om achter eenvolgens een voldoend aantal groote regenbakken, van filters voorzien, te doen aanbrengen. Te Dordrecht is opgericht een commis sie van voorbereiding eener locale verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid. Zij zal uit haar midden een bestuur benoemen, waarin de patroons en arbeiders gelijkelijk zitting hebben. De taak der commisie van voorbereiding zal zijn propaganda te maken voor een plaatselijke uitkeering bij onvrijwillige werk loosheid, het bijeenbrengen van een fonds, het inrichten van een arbeidsbeurs, het in roepen van steun van gemeentewege, het inzenden van driemaandeiijksche statistieken aan de Kamers van Arbeid. Brand. TeSteendam(Gron.) is de boerenbehuizing van den heer J. Boerema met den inboedel een prooi der vlammen geworden. De kinderen hadden met lucifers gespeeld en zoo was brand ontstaan. Alles was verzekerd bij «Woudsend". GEMENGD NIEUWS. Donderdag avond is bij het rangeeren op het station Helvoirt, de dochter van den stationswachter A. S. tusschen de wagens bekneld geraakt, tengevolge waarvan zij inwendig vermoedelijk ernstige verwon dingen bekwam. Gisteren in den vroegen ochtend stortte de huisschilder S. van zijn ladder voor een ih de Rotterdamsche straat te Sche- veningen in aanbouw zijnd huis. De man greep nog een stuk muur van den gevel, maar dit trok mede. De ongelukkige, vader van een gezin, viel op zijn hersens en was terstond dood. Nabij Spaarndam zijn twee gegoede inge zetene uit 's-Gravenhage, die aldaar voor hun pleizier uit hengelen waren, op heeter- daad betrapt op het lichten van fuiken en voor den officier van justitie te Haarlem gebrachtzij bleken niet te weten, dat zij zich aan een strafbaar feit hadden schul dig gemaakt. Terwijl de wed. v. R. te Masrsen een pot met was en terpentijn op een oliestel heet wilde maken, vloog de licht vlambare terpentijn eensklaps in brand, waardoor hare kleeren vlam vatten. Gelukkig kwam er spoedig hulp van de buren, die den brand nog konden blusschen. Er moest echter geneeskundige hulp worden ingeroepen, daar de weduwe veel pijn leed door de bekomen hevige brandwonden. Gisteren-avond omstreeks 7 uur is op den Westervoortschen dijk door den veld wachter van Westervoort een der ontvluchten uit het Huis van Bewaring te Arnhem n.l. Hendriks, verdacht van 't uitgeven van valsche munt, aangehouden. De elftvangst der verschillende vissche- rijen te Kralingscheveer, Gorinchem, Am- merstol Woudrichem en Hardmxveld heeft dit jaar totaal opgebracht 71.521 elften tegen 95.921 in het vorig jaar, alzoo 24,440 stuks minder. De heer C, P. de Jong, reeder van den logger Henriette, had in Engeland een klacht ingediend tegen den eigenaar van de vischvloot Pharos te Lerwick, wegens onrechtmatig beslag leggen op dit vaartuig en een eisch tot schadeloosstelling van 250 pd. sterl. ingesteld wegens schade door het stil liggen van het vaartuig. De zaak werd behandeld voor de rechtbank te Aberdeen, waarop een aanbod van 80 pd. sterl. of f960 volgde, welk aanbod door den reeder werd aangenomen. Zondag-nacht is de sneltrein uit Parijs naar Keulen bij Feihnies aan een groot gevaar ontkomen. Een lijnwachter bemerkte dat op de sporen twee stukken ijzer lagen en vond bij nader onderzoek dat eenige sporen waren losgeschroefd en verschoven Hij kon nog bijtjjds door seinen den machinis1 van den sneltrein waarschuwen en een ontsporing verhoeden. Een Italiaansch ingenieur, Pasquali ge naamd, heeft een schroef voor stoomschepen uitgevonden, welke, naar hij beweert, 1000 omwentelingen in de minuut maakt, dat is dubbel zooveel als de tegenwoordige, en waardoor dus de snelheid der stoombooten aanmerkelijk zou worden vermeerderd. JkerKiiieuws. Kardinaal Yaughan. f Uit Rozendaal wordt ons gemeld Kardinaal Herbert Vaughanaartsbis schop van Westminster, stichter en generaal- overste der St. Jozefscongregatie van Mill Hill, is in het Si. Jozetscollege te Mill Hill, Londen N.W., overleden. Sport. De Internationale hondententoonstelling van Nimrod in «Tivoli" te Utrecht is gistren- ochtend geopend. Ongeveer 750 honden zijn ingezonden, waarvan vele uit het buitenland, o.a. een tweetal nummers fox-terriers uit Petersburg. Onze Koninginnen hebben gisteren-mid dag de tentoonstelling bezocht. Om half drie kwamen zij per rijtuig aan de grens der gemeente Soestdijk aan, verwelkomd door den burgemeester van Utrecht, die vervol gens den tocht medemaakte. In den tuin van «Tivoh" namen de vorstinnen plaats onder een baldakijn. Na ontvangst door 't hoofdbestuur van «Nimrod" werden aan HH. MM. door mevr. van Tuyll van Seroos- kerkenBoreel van Velsen en mevr. Hooft De Pesters van Utrecht ruikers van orchi deeën aangeboden. De secretaris van «Nim rod", dr. Kloppert van Hilversum, bood HH. MM. daarna den catalogus der tentoonstel ling aan, waarna Zij de tentoonstelling be zichtigden. Laatste UerichEeu. Heden-middag heeft het personeel ten raadhuize van den vertrekkenden gemeente secretaris afscheid genomen. Hem werd bij monde van den heer Van Luik een viertal fotografiën, Schiedamsche gezichten, tot aan denken vereerd. In welgekozen bewoor dingen betuigde de heer mr. dr. Wijtema allen zijn dank. Z. K. H. de Prins wordt tegen 8 Juli van Aken, waarheen hij na zijn bezoek aan de groothertogelijke familie te Oldenburg terugkeert, op het Loo terugverwacht. Onze diplomatieke vertegenwoordiger te Belgrado zal zich aansluiten bij de hou ding van andere mogendhedenhet niet- onderhouden van officieele betrekkingen met de voorloopige regeering van Servië. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde heden W. J. P., 30 jaar, brandersknecht te Schiedam, wegens ongedekt vervoer van gedistilleerd en weigering van visitatie, tot boete van f 25, subs. 5 dagen en boete van f 10, subs. 2 dagen hechtenis. P. de B., 31 jaar, los werkman te Schiedam, wegens ongedekt vervoer van gedistilleerd en weigering van visitatie, tot f 25boete, subs. 5 dagen hechtenis, en tot f 10 boete, subs, 2 dagen hechtenis. Haarlems Bisschopszetel. Naar de Msb. uit de meest gezagheb bende bron verneemt, heeft het kapittel van het bisdom Haarlem officieel bericht uit Rome ontvangen, dat er een nieuwe voor dracht van drie candidaten voor de bis schopskeuze moet worden opgemaakt. Burgerlijke Stand, j Geboren: 17 Juni. Antonius, zoon van L. van Dijke en T. J. M. Orerzier, Lange Kerkstraat. 18. Evert, zoon, van N. van der Horst van J. Romeijn, Mariastraat, Alida, dochter van E. M. Magielse en J. van den Bos, Vellevestsingel. 19. Geertruida Wouterlina, dochter van G. S. Montfoort en G. Kammeijer, Boterstraat. Overleden: 18 Juni. Cornells van Leeuwen, oud 2 weken, Nieuwsticht, Noord zijde. 19. Jacob Huiswaard, oud 58 jaar en 10 maanden, Lange Kerkstraat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 20 Juni 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 20 Juni. Moutwun f 8.per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwun: f81/». Jenever: f 12.50. Amst. proef f 14. Prima Graanspuutus f141/»—f 15. Spoeling f G.80, Berlun. Spiritus in loco 16.50 17.- 1650 1650 15 75 15.75 15.75 15.75 Maïs 58 V». 1 57?/,. New-York. Amsterdam. 19 Juni Rogge op lev. zonder noteering. 20 Jam Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 19 Juni 2.71 cM. 20 Juni 2 63 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09£ Disc. 3 pCt. Parjjs -48.07$ 3 \ntwerp. - 47.95 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. I1/» Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *7, 7. Turkije C 7 China. i 4 Japan. 5 Binn. Mexico J Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage 1 Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj. j Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika j Common Atchison Shares 1 Ene Common Missouri 2e Missouri j j Common Mexican Share6 i 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. J Union j Canadian Prolongatie 20 Juni. 80»/, 38»/, 37 V, 401/. 171 496 83 78 667, 32 20»/, 641/, 23 V» 797s 47, 19 Juni, 20 Juni- 16.50 f.) IS Juni 19 Juni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6