Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Itilaiteïl'i trots. 26ste J aar^. Dinsdag 23 Juni 1903. i\o. 7631. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TA» DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisge ving Oproeping van milicien-verlofgangers ter na-inspectie. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Schiedam, den 22sten Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Feuilleton. Naar het Buitscli.) 3) En toen hem op een middag het nieuwtje ter oore kwam: »Met Paschen gaat het kind van de warkensmeester" voor haar opvoeding naar de stad!" sloegLehmberg's Heinrich zich op de knie: ïWat de arme varkenmeester kan, kan ik dubbel en dwars. Schoolmeester, ais je mijn meisje Fran sche les wilt geven, vooruit dan maar Twee ongeloovige gezichten. Maar daar Lehmberg's Greta zag, dat bet van ernst was, zeide zij »Nee 1" Maar vader antwoordde »Ja I" En daar hij bovendien dreigend met de oogen rolde, zeide de verstandige Greta ten slotte Ja, Ja I" Reeds den volgenden dag begon George Lang»Je suis, tu es, il est I" Greta lachte en zweeg ALGEMEEN OVERZICHT. 22 Juni 1903, De ministerieele crisis in Italië. Volgens de Romeinsche bladen is de ministerieele crisis, even sdbI opgekomen als verdwenen, reeds voorbij. Alle oud ministers, met uitzondering van Giolitti en Bettolo, behouden hunne portefeuilles. Zanardelli zal ad interim binneniandsche zaken en admiraal Mozin zal ad interim waarnemen. De ondersecretaris van buiten- landsche zaken, Bacelli, heeft ontslag genomen. Dit bericht bevestigt grootendeels hetgeen reeds als waarschijnlijke oplossing van de crisis werd medegedeeld. Giolitti had binneniandsche zaken in het afgetreden Kabinet. Bettolo is een blauwe Maandag de opvolger van admiraal Morin aan marine geweest, welke laatste bij Pnneiti's heen gaan buitenlandsche zaken had gekregen. Een Spaansch eskader. De Spaansche minister van marine heeft in de Cortes medegedeeld, dat de regeering een wetsontwerp in zou dienen strekkende om een eskader te bouwen, waarvan de kosten niet werden gebracht op de loopende begrooting. Het zal bestaan uit 7 pantser schepen, 3 kruisers en verscheiden torpedo booten. Verkiezing voor de Fransche Kamer. Er heeft gisteren in het tweede arron dissement te Parijs eene verkiezing voor de Fransche Kamer plaats gehad. De heer Gabriel Syveton, candidaat der nationalisten, wiens verkiezing door de Kamer ongeldig was verklaard, is weder gekozen met ruim 6000 stemmen, terwijl zijn tegenstander, de heer Lucien Lefoyer, er ongeveer 3000 bekwam. Er hebben ter gelegenheid dezer verkiezing ernstige vecht partijen plaats gehadtwee agenten en een Maar meester deed alsof hij boos was. »Greta Lehmberg, ik zeg het tegen vader". »Dat doet u immers toch niet! klonk het vol overtuiging. Met een schelmachtigen blik nam zij de boeken en volgde hem geduldig als een lam. Na verloop van een jaar, toen het kind van den buurman thuis Kwam, kon de boer trotsch zijn op zijn Franpaise". Go boerin moest koffie met koek schenken George Lang had een onderzoek ingestelden het knaleffect was geweest. »Uw Greta is veel verder dan buurman's Marie I" Dat deed den ouden goed. De handen behagelijk over het buikje strijkend, her haalde hij »Zeg oude, onze dochter zegt hjj is verder dan buurman's Marie." De boerin knikte. Een vreugdeblos kwam over haar gelaat. Haar Heinrich was met den meester tevreden, Goddank. En het on derwijs mocht voortduren. Greta Lehmberg had zich weldra aan haar lot gewend. Maar dat zij voor haar pleizier studeerde»Neen". Zij deed het omdat vader het zoo hebben wilde, maar onderbrigadier werden gewond, de laatste zeer zwaar. Engeland en Frankrijk. Het oorlogsministerie fe Londen publiceert een telegram, dat president Loubet den 19n Juni aan koning Edward heeft gezonden, en waarin hij zijne oprechte sympathie uitspreekt voor de familie van de slacht offers der ontploffing in het arsenaal te Woolwich. De Koning antwoordde, in zijne dank betuiging, dat hij deze betuiging van sympathie aan de betrokken families zou mededeelen. De Duitsche keizer te Hamburg. Aan het feestmaal in het raadhuis te Hamburg naar aanleiding van de onthulling van het gedenkteeken van keizer Wilhelm I hield de Keizer, in antwoord op de toespraak van den burgemeester, een toost, waarin hij in de eerste plaats zjjn dank betuigde voor de ontvangst en de verwelkoming. Hij herinnerde dan aan de door Wilhelm I volbrachte taak en richtte tot het Duitsche volk de uitnoodiging nu ook deszelfs opge legde taak te aanvaarden zonder te vragen of zij zwaar of licht is, zonder zich er om te bekommeren boe bet die taak moet volbrengen. Dan zal Duitschland vooraan gaan op den weg der ontwikkeling, ver lichting en van het practisch christendom, als een zegen voor de menschheid, een bolwerk voor den vrede en een voorwerp van bewondering voor alle landen. De Keizer besloot met een: Leve Hamburg. De koningsmoord in Servië. De Engelsche regeering heeft feitelijk alle diplomatieke betrekkingen met Servië afgebroken. De gezant is teruggeroepen. Hij vertrekt Maandag naar Engeland. De consul zorgt voor de belangen der Engel- schen, De oificieren van het ltaliaansche leger, dragers van Servische ridderorden, hebben ook omdat het hem genoegen deed. En met vhem" meende zij voortaan altijd slechts den eenen die naar Greta Lehm berg's overtuiging de volmaakste man op aarde was, reeds daarom, omdat hij de eenige mensch was, die vader de waar heid zeide. In het tweede jaar werd het echter veel prettiger. Toen begon hij met haar verhaaltjes te lezen, en in bet derde een langen roman, waarin iets stond van verlangen en liefde. En George Lang zette met trotsch de ont wikkeling van het meisje voort en gaf haar het beste wat hij geven konhet laatste van zijn kennis. Dat Lehmberg's kind niet terwille van zich zoo vlijtig leerde, wist hij al lang. Maar dat het met spijt aan den tijd dacht, waarop vader zou kunnen zeggen. »Met werelds gedoe is 't nu voorbij", hoorde hij met verborgen vreugde. vZwijg toch", zeide zij als hij zich beklaagde, vkomt tijd, komt raad". Gp een oude piano leerde zij spelen, om dat buurmans gouvernante het ook kon. 't Kostte eerst wei moeite, maar loeren deed deze aan de regeering te Belgrado gezon den ais protest tegen den koningsmoord. Gisteren-ochtend is de Servische delegatie door koniDg Peter te Genève ontvangen, Velemirovitch sprak den Koning toe, wenschte hem geluk met zijn verkiezing en deed hem mededeeling van het proces verbaal der nationale vergadering. De Koning drukte in zijn antwoord zijne diepe erkentelijkheid uithij zeide o. a.mijn hart zal voor niets anders slaan dan voor het welzijn van mijn volk. Koning Peter moet verklaard hebben, dat de vraag wat met de moordenaars van koning Alexander moet gebeuren eene binneniandsche aangelegenheid van Servië is. Een teiegram uit Madrid meldt, dat ook het Spaansche Haf den rouw voor 21 dagen beeft aangenomen wegens dea dood van het Servische koningspaar. De drie zusters van Draga zijn Vrijdag avond te Weenen aangekomen. De dames vertelden, dat de gebeurtenissen te Belgrado veel verschikkeiijker waren geweest dan in de couranten had gestaan. Zij waren in geen vijf dagen uit hun kleeren geweest en hadden in voortdurende angst geleefd. Zij waren nu biij, dat zij de Servische grens achter den rug hadden. De Somaliland-expeditie. Daar de toestand in Sonaaliland in den laatsten tijd reden tot ongerustheid heeft gegeven, zooals een gister-aTona uit Simia ontvangen Reuter-telegram meldt, is gene- raal-majoor Egerton, een officier, d:e zich in de Indische grensoorlogen heeft onderscheiden, tot commandant benoemd van het 27e regiment Punjabis, om deel te nemen aan de Somaitland-expeditie. Dit regiment bestaat uit 250 Engelschen en 250 inlanders, behoorende tot de bereden infan terie. Generaal Egerton ontving order onmiddellijk naar Somahland te vertrekken. Nog andere troepen worden gereed ge houden. ze het toch. Eindelijk na jaren studie, klonk er een wals door de kamer. Dat was vader naar den zin. Dat bracht vrooiijkheid en leven in huis. En de boer had er niets op tegen dat zijn dochtertje met haar onder wijzer meeging naar de woning waar de piano stond. En het opgewekte meisje dacht dikwijls aan zijne nabijheid. Hunne samenkomsten was haar bijna als een droom. Eq dien droom wilde zij droomen. De onderwijzer verbeeldde zich zeiven niet, dat de bloesem, die onder zjjn op voeding zai tot veile ontwikkeling geralakte, voor hem eens verloren zou zijn, veroren onder den dwang van een man, in wiens oogen zijn schoolmeesterswijsheid voor niets, zijn armoede voor alles gold. Maar juist deze armoede vrijwaarde hem voor jalousie en voor de gedachte dat hij wei eens een minnaar van de rijke Greta Lehmberg kon zijn. Wordt vervolgdl-. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Roepen bij deze op de milicien-verlofgangers, van de lichting 1895, JAN SONNEVELD, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regi ment Infanterie SIMON VAN GIJN, loteling der gemeente 's-Gravenhage, behoorende tot het Korps Genietroepen CHR1STOFFJEL MARTINÜS BEIIER, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regi ment Infanterie JACOBUS TRONK, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regi ment Infanterie van de lichting 1896, HENDRICUS SLAVENBURG, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regi ment Infanterie; THEODORUS FRANCISCUS VAN DER TEEMS, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regi ment Infanterie ANTONIUS BERNARDUS BRINKMAN, loteling dezer gemeente, behoorende tot het Regiment Grenadier, en Jagers CORNEL1S LANDZAAT, nommerverwisselaar met Jacob Bakloteling der gemeente Overachie, behoorende tot het 3e Regi ment Hnzazen, en JACOBUS ZAGW1JN, nommerverwisselaar met Johannes Peter Logeman loteling der gemeente Rotterdam, behoorende tot het 2e Regiment Veld-Artillerie. om op Zaterdag 4 Juli c.k.des voormiddags ten 9 ure, in uniform gekleed en voorzien van alle Klee ding- en Uitrustingstukken, van zakboekje en verlof pas, in het Beursgebouw te ROTTERDAM te verschijnen, teneinde aldaar door den Heer Militie- Commissaris in het 2e district van Zuid-Holland, nader te worden onderzocht. Voorts worden zij her innerd aan de strafbepaling van Art. 131 der Militie- Wet 1901, dat zij bij niet verschijning of niet in het bezit zijn van huDne Kteeding- of Uitrustingstukken, hen met groot verlof medegegeven, in werkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoog ste drie maanden gehoudenzullende de duur van dezen dienst door den Minister van Oorlog worden bepaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1