De Arbeidsbeurs. (Opgave 24 Juni 1903.) Gevraagde arbeidskrachten Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk. Onder- mouters. Moutersjongens. Schoen maker (halfwas). Een schoenmakersjon gen. Steenhouwers. Een Verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis Een drukker. Een loopjongen kur- kenfabriek, Brandersknechts. Een schippersjongen. Een koperslagers leerling Een jongen meubelmakerij. Een keukenmeid, Een dienstbode voor meid' alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Winkelbediende. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopers- knechts. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijf werk, id. voor loopwerk. id. voor loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Schiedamsche Winkeliersvereeniging. De aangekondigde vergadering der Schie damsche Winkeliersvereeniging werd Dins dag-avond in het Verkooplokaal gehouden. Na lezing der notulen zei de Voorzitter, de heer F.J.Smit, in verband met een der punten in de notulen, dat door den heer Roelants, uitgever van de Schied. Ct., voor de vereeniging volgens overeenkomst was gedrukt het jaarverslag, doch het papiertje, waarop dit verslag was gedrukt, was van zoo allerminst allooi, terwijl er zooveel tijd mede was heengegaan, dat het bestuur had besloten van de aanbieding van den heer Roelants verder geen gebruik te maken. De heer B 1 o m m e n d a I, als verslag gever ter vergadering tegenwoordig, gaf «enige toelichting van het hier bedoelde geval. De heer Roelants heeft aan de Ver eeniging toegezegd voor haar gratis eenige malen per jaar te zullen drukken een blaadje ter grooté van een i/4 der Schied. Court., ten hoogste 4 pagina's telkens, elke pagina met 2 kolommen ter breedte van die der Schied. Court. Aan die belofte heeft hij ten volle voldaan. De vertraging is ontstaan door dat de copie van het ver slag geheel moest worden doorgewerkt alvorens zij ter zetterij kon worden gegeven. De heer Verhoeve, mede als verslag gever aanwezig, meende, dat de Winkeliers vereeniging van den aanvang af geen neu traal standpunt had ingenomen. Zq laadt den schijn van partijdigheid op zich door een enkel blad tot haar orgaan te kiezen, terwijl toch de beide Schied. dagbladen voor haar openstaan. Waar de beide dagbladen de berekening van advertentiën voor de win keliers zoo laag stellen, dat het wel niet lager kan, is er voor die eenzijdige be voorrechting allerminst plaats. Nu vergadert de Winkeliersvereeniging weer aan den vooravond van een katholieken feestdag, zoodat de S. Ct. wel, de N. S. Ct. morgen avond geen verslag der vergadering heeft. De Voorzitter handhaaft nog zijn meening, dat het verslag een ongunstigon indruk heeft gemaakt en zeide dat hij gehoopt had, de heer Roelants het op flink papier zou gedrukt hebben. Hieraan voegt een ander lid toe, dat tusschen de jaarver gadering en het ontvangen van het verslag twee maanden waren verlopen. Bij het bestuur der S. W. zit volstrekt geen par- digheid voor. De vergadering kon op geen enkelen anderen avond belegd worden. De heer Blommendal merkt nog op dat bij met het oog op den geringen om vang van het verslag reeds dadelijk den heer Smit in overweging had gegeven, er nog >Een woord aan de winkeliers" bij te voegen, opdat de inhoud van het blaadje grooter zou zijn. Het weinige dat er toen aan toegevoegd werd, kon het blaadje met groocer maken. Spr. zegt, dat auidelijk was omschreven wat geleverd zou worden en de heer Roelants geen verwijt verzekerd. Nog bij de behandeling der notulen brengt de heer Louis de Vries de weekmarkt ter sprake. Hij wenschte die markt tot meerderen bloei gebracht of anders liever opgeheven te zien. Het verwachte voordeel voor de winkeliers levert zjj met op. Integendeel breng zij hun nadeel toe. Over dit onderwerp ontspint zich eenige discussie, waaraan in hoofdzaak werd deel genomen door de heeren De Vries, m r. Lodder en Smit en die eindigde met de toezegging dat de heer De V r 1 e s, die vooral voor den Woensdag als marktdag pleitte, de eerst volgende vergadering der marktcommissie zal bijwonen. Aan de orde is nu Een circulaire van den Bond van Winke liersverenigingen, gevestigd te Utrecht, met uitnoodiging tot aansluiting. De Voorzitter beveelt die aansluiting aan. De contributie bedraagt f 5,—'s jaars, De heeren De Vries en Govaart bestreden ze op grond van den ongunstigon financieelen toestand der Vereeniging. Ten slotte wordt tot aansluiting besloten met 7 tegen 3 stemmen. Een circulaire van den Ned, Bond van den Handeldrijvenden Middenstand te Am sterdam met verzoek om ook hier een enquête in te stellen naar de wettelijke regeling van Zondagsrust. De heer Louis De Vries meent, dat het hier voor te iaat is, wijl de ant woorden vóór 15 Mei moesten zijn inge komen. De heer Smit meent, dat het nog wel gaan zal. Na verdere bespreking wordt tot antwoord in toestemmenden zin besloten. Een circulaire tot deelname aan het Nat. congres van den handeldrijvenden middenstand te Rotterdam. De Voorzitter zegt, dat de kosten zijn voor de Vereeniging f 10.terwijl voor persoonlijke deelname aan het congres f 2.50 wordt berekend. De heeren De Vries en Govaart bestrijden ook ditmaal weer op grond van den financieelen toestand de deelname,terwijl ook de heeren Lissa en Odé toonen voor een deelname qua vereeniging weinig te gevoelen. De heer mr. Lodder wijst er op, dat de Winkeliersvereeniging is opgericht om de belangen van den winkeliersstand te bevorderen. Een der beste middelen daartoe is het houden van congressea, omdat daar door algemeen bekend wordt wat voor den middenstand noodig en gewenscht is. Het ligt dus wel op den weg der vereeniging die congressen te steunen. De bijwoning is voor eiken winkelier zeer leerzaam. Na verder debat wordt met 6 tegen 4 stemmen besloten aan het congres deel te nemen. De Voorzitter, de heer Smit, deelt hierna mede, dat in een vroegere vergade ring een commissie is benoemd om middelen te beramen ter bestrijding van de verbruiks coöperatie. Door spr. is een circulaire daartoe gesteld en aan een lid der commissie overhandigd. Later heeft hij er nog eens naar geïnformeerd, doch nimmer heeft hij er iets verders van gehoord. Na eenige bespreking wordt dit punt voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat door den heer Kalse is gewezen op de wenschelijkheid om de gemeente-aanbeste dingen van drukwerk, kantoor en schrijfbe hoeften ieder afzonderlijk te doer, geschieden. Besloten wordt dat het bestuur zich te dezer zake tot B. en W. zal wenden. Ten slotte is bij het bestuur er over geklaagd, dat lagere gemeente-ambtenaren een winkel hebben. Na bespreking komt men tot de conclusie, dat hiertegen geen bezwaar bestaat en er geen enkele wettelijke bepaling is het te beletten. Door het bestuur wordt nog voorgesteld, kaarten te doen drukken om de leden der vereeniging kennis te geven van de vesti ging van personen in deze gemeente. Besloten wordt, dat aan de leden kennis zal worden gegeven van de vestiging, terwijl de heer Kalse op zich neemt daar voor zonder kosten voor de vereeniging te zullen zorgen, zoodra by de mededeeling van het bestuur ontvangt. Bij de gewone rondvraag wordt gewezen op de wenschelijkheid, dat de sproeiwagens ook komen in de winkelstratendat de beerwagens vroeger rondgaat, opdat die niet tegelijk met bakkers en vleeschhouwers langs de deuren gaatdat de vuilniswagens vroeger het vuil langs de huizen ophalen. Die wenschen zullen allen worden over^ gebracht aan de commissiën onder wier toezicht deze zaken behooren. Te middernacht wordt eindelijk de slechts door een tiental leden bezochte vergadering gesloten. Belanghebbenden worden attent gemaakt op voorstaande kennisgeving betrekkelijk iet voorbereidend militair onderwijs. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de vergadering van de R. K. K iesvereeni: ging Recht, Plicht en Orde", welke morgen (Vrijdag) avond 8 ure in het Bondsgebouw wordt gehouden. Naar de S. Ct. verneemt, zijn als voor- loopige candidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing door de S. D. A. P. alhier gesteld de heeren G. van der Most, P. de Bruin, A. Winterberg en A. Blommestijn. Op de gisteren ochtend gehouden terecht zitting van het kantongerecht Schiedam werden de zaken aangebracht wegens overtreding op de hondsdolheid door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ingetrokken. Bij de examens aan de polytechnische school te Delft zijn geslaagd onze stadge- nooten de heeren J. Tak Jr. voor C Art. 64 werktuigkundig ingenieur en C. Houtman voor 3e gedeelte (B 4) technoloog. Door de kiesvereenigingen m Volksbelang" en «Vlaardingen" zijn tot candidaten ge kozen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende heeren, die allen de candidatuur reeds hebben aangenomen, A. de Witte, A. Hoogerwerf, J. G. van Wingerden, H. van Toor Jzn., J. C. van Buuren v. Heijst en Ps. Kikkert. (De beide laatste aftredend.) In de plaats van de heeren B. L. F. de Jong, J. J. J. de Groot en J. C. Maassen, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, zijn tot bestuursleden van de afd Vlaardingen van den R. K. Volksbond gekozen de heeren G. Lens, S. Verburg en A. Hertog, Omtrent het ongeluk een Vlaardingschen ingezetene te Rotterdam overkomen, kan nader worden gemeld De heer J. C. van Buuren van Heijst Jr., 32 jaar oud, lid der firma Gebr. van Buuren van Heijst, houthandelaars alhier, reed te paard langs den Spoorsingel te Rotterdam in gezelschap van twee heeren. Hetpaaid sioeg plotseling op hol, waardoor de heer v. Heijst viel en mot een been in den stijgbeugel bleef' hangen. Aan den overweg aan het spoor aan den Diergaardesingel, waar de spoorwegwachter den boom bad laten zakken, werd het dier, een paard uit de manége, tot staan ge bracht. Men weet reeds de treurige gevolgen. Zwaar gewond aan het hoofd, werd de ongelukkige^ naar het ziekennuis gebracht, waar hij spoedig overleed. Het lijk zat heden naar Vlaardingen worden overgebracht. Dinsdag-avond gaf het oud-muziekkorps der d.d. Schutterij te Vlaardingen voor de noodlijdenden van den Kethelpolder een concert in den tuin der sociëteit «Gezellig- heid". De nummers werden over het alge meen goed gespeeld. Er was ondanks het prachtige weer, weinig publiek. Het lijk van de onlangs in den Nieuwen Waterweg verdronken jeugdige Schevening- sche vrouw, «chtgenoote van den matroos L. Keus, is gisteren tusschen den Hoek van Holland en 's Gravenzande aan 't strand gespoeld. Het zal waarschijnlijk te Scheve- ninger. worden begraven. In zijne eergisteren te Delft gehouden vergadering heeft de gemeenteraad zich vereenigd met de conclusiën van het rap port der raadscommissie—Van den Bergh c. s. en het voorstel van den heer J. Nieu- huis aangenomen, waarbij de raad zich uitspreekt vóór eene verbinding van Delft met het station ZevenhuizenMoercapelle. Aan deze aansluiting wordt door hem de voorkeur gegeven boven aansluiting te Zoetermeer, zooals het plan Bos—Kröller beoogt. B« gemeenteraad gaf zijne goedkeuring aan den door B. en W. gedaneu aankoop, voor ruim f 6000, van perceeien grond onder Monster nabij de prise d'eau der waterleiding, tot welken koop de raads commissie voor de duinwaterleiding had geadviseerd. Men schreef aan de Tel d.d. eergisteren uit Delft Aan houders van vorderingen op de firma S. Co. is medegedeeld, dat het kantoor morgen weder zal worden geopend voor behandeling der loopende zaken. Intusschen heeft de in genoemde firma geïnteresseerde Haagsche bankierzaak O. v. T. zich geheel van de gehouden administratie op de hoogte kunnen stellen. De heer S. moet de laatste dagen vóór zijn vertrek in een nerveuzen toestand zijn geweest. Des Woensdags zeide hij naar Delfshaven te zullen gaan. Het blijkt achteraf, dat hij aan het opgegeven adres niet geweest is, maar van Woensdag op Donderdag te Arnhem logeerde. Of het ge rucht waarheid bevat, dat htj daar ook nu nog gezien is, is nog niet gebleken. B1NSE5LA3D. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Gelderland, mr. A. H. M. van Berckei. Tot toelating wordt besloten. De heer Van Berckei legt de ver- eischte eeden af en neemt zitting. Ingekomen is het bericht van het over- lijuen van Jhr. AlDerda van Ekestein. De Voorzitter spreekt zijn leedwezen over dit overlijden uit, dat zal worden beantwoord met een brief van rouwbeklag. Ingekomen is het bericht dat de heer Van Heek ontslag neemt als lid der Kamer, om gezondheidsredenen en om gebrek aan behoorlijken tijd. Besloten wordt om Woensdag-voormiddag te 11 uur in de aideelingen te onderzoeken eenige wetsontwerpen, waaronder de Marme- begrootingen Vrijdag te 11 uur eene openbare vergadering te houden om alsdan de in staat van wijzen verkeerende wetsont werpen te behandelen. De heer Godin de Beaufort stelt voor om het wetsontwerp omtrent het kanaal Ter Neuzen aan te houden en eerst aan de Regeering te verzoeken antwoord op deze twee vragen lo bestaat er aan leiding voor de vrees dat België eenzijdig de spoorwegen op Belgisch grondgebied GentMechelenTer Neuzen zal naasten, zonder conventie met Nederland omtrent net niet hellen van difïerentieele rechten, ten gevolge waarvan de toestand van Ter Neuzen achteruit zou gaan2o kan de Regeering de verzekering geven dat bij eventueele conventie omtrent het kanaal Ter Neuzen de nooaige voorwaarden zullen worden gesteld, zoodat Ter Neuzen in geen minder conditie zal komen dan Gent op het stuk van tarieven Het voorstel wordt aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdag, voormiddag 11 uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. Bij de voortzetting der beraadslaging over de Marinebegrooting verklaarde de heer F 0 c k zich een krachtig voorstander van de opleiding van Indo-Europeesche jonge lingen aan de kweekschool te Lsiden. De heer Van Karnebeek waar schuwde tegen het op den voorgrond brengen van de belangen van het personeel ten koste van het materieel. Nadat de heer Marchant had aange drongen op verbetering van de toestanden by het personeel, tot wering van kwade invloeden van buiten, verklaarde de M 1 n i 3- ter van Marine te aanvaarden den politieken grondslag van dit Kabinet. Hy is bedacht op versterking van de vloot in Indië en verdedigde de samenstelling van Marine- en Defensieraden, welke laatste over actueele zaken heeft te adviseeren, hetgeen alleen actief dienende officieren kunnen doen. De stationneering van een schip in West- Indië kan de Minister met opheffen. De matrozen moeten zelf afschaffing van de oorlam wenschen. Andere dranken opdringen acht de Minister ongewenscht. De proef met de opleiding van Indo-Europeanen aan de kweekschool te Leiden is voorloopig geslaagd. De ontevredenheid bij de mariniers is niet groot, wel bij de matrozen, waar een kern is, leden van den Matrozenbend - die leiding ontvangt van buiten en tegenzin opwekt tegen den dienst by jongeren. Do Minister is van oordeel dat de klach- i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2