leger voor de diensten tot dusver aan het vaderland bewezen. Een telegram uit Belgrado aan het Parijsche Journal des Débats verklaart uit goede bron te kunnen mededeelen, dat er 127 dooden gevallen zijn in den nacht van den lOn Juni. De samenzweerders en de soldaten, die meenden, dat zij verrast waren, brachten elkander om 't leven. De officier, die den Koning voor het hoofd schoot, werd oogenblikkelijk door zijn medeplichtigen gedood, om te voorkomen, dat hij levend in handen van 's Konings aanhangers zou vallen. Het is inderdaad een alleszins walgelijk en afschuwelijk drama, dat daar in den konak te Belgrado is afgespeeld. Omtrent den intocht van Peter I te Belgrado wordt nader nog gemeld Te 10 ure kondigde kanongebulder de aankomst van den koninklijken trein. De trein stoomde binnen en de militaire muziek blies het Servische Volkslied, de eerewacht presenteerde het geweer, terwijl de generaals en officieren salueerden en de burgers den hoed afnamen. Het gemeentebestuur bood den Koning volgens het gebruik der Grieksch schisma- tieken brood en zout aan. De Koning verliet het station onder de toejuichingen der buiten opeengepakte menigte. Jonge meisjes boden hem een bloemtupil aan. Tusschen de troepen, studenten enz. door, die de haag vormden langs den weg. werd vlug doorgereden naar de kathedraal'. Het kerkplein was bezet door het zesde (moord- regiment) en overste Maschisz, de leider der samenzweerders, galoppeerde fier te paard rond. Nieuwe kanonsalvo's brandden los. De koninklyke stoet werd geopend door de garde, dan volgde het koninklijk rijtuig, waarin Amakoamowicz naast Peter I ge zeten was, verder een rijtuig, waarin 's Konings secretaris (zijn neef) een depu taties officieren, de ministers, een deputatie Kamerleden. Meisjes strooiden bloemen op den weg en het volk schreeuwde zich schor aan juich kreten. •De kerk was geheel gevuld met hooge staatsambtenaren en officieren. De schis matieke metropolitaan luDocentius met vijf zijner bisschoppen en een veertigtal hoogere geestelijken deden dienst. Toen de Koning binnenkwam, hieven zij een gezongen zege bede aan, welke beurtelings door hen en de koren werd voortgezet. De Koning zat vlak bij het schot, dat in de Grieksche kerken het altaar afscheidt en de metro politaan hield een preek, waarin hij zeide, dat alles op aarde met Gods wil gebeurt. Peter I is door het gansche volk gekozen. Laten we God bidden, dat Hij den nieuwen koning spare en zijne regeering zegene tot welzijn des volks. De KoDing knielde neer en bad eenige oogenblikken. Daarop kuste hij het kruis beeld, dat de metropolitaan hem voorhield. Peter sprak den kerkvoogd eenige woorden toe en verliet daarop de kathedraal. In en buiten de kerk daverde het van toejuichingen. De plechtigheid had een half uur geduurd. Om elf uur reed de stoet naar het paleis. De toestand in Turkije. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat in de laatste dagen groote Turksche troepenafdeelingen, voornamelijk bestaande uit vier bataljons infanterie en vier esca drons cavalerie met 12 stukken berggeschut, zijn saamgetrokken op een punt in de nabijheid der Bulgaarsche grensstad Kus- tendje. De Turksche grenstroepen in het Rhoaopis-gebergte zijn eveneens aanmer kelijk versterkt. Deze militaire bewegingen veroorzaken groote opgewondenheid onder de Turksch- Bulgaarsche grensbewoners. Volgens een bericht aan de Times uit Constantinopel is een klooster in de nabij heid van Erzeroem geplunderd door de Koerden, die daarbij zes priesters vermoord den. Het dorp 3eom, op 12 uur afstand van die plaats gelegen, werd eveneens geplunderd. De troepen kwamen niet tusschenbeide, om den Koerden het plunderen te beletten, en dezen werden later ook niet gestraft. De Fransche Congregaties. In de Fransche Kamer waren gisteren de aanvragen om autorisatie van 81 vrouwen- congregaties aan de orde, Plichon onder steunde de aanvragen in een uitgewerkte redevoering. Op verzoek van Combes werd daarna het debat tot hedea verdaagd. De Italiaansche crisis. De minister-president Zanardelli gaf gisteren in de Kamer eene verklaring omtrent de crisis. Hij denkt, dat het nieuwe Kabinet trouw zal blijven aan den gedach- tengang, die zijn optreden bij de vorming van het vorige ministerie bepaalde. Hij heeft gehandeld m overeenstemming met de grondwet en wacht met vertrouwen de uitspraak der Kamers at. Verschillende redenaars spraken voor en tegen het Kabinet. De Kamer werd on stuimig en de verdere beraadslaging werd daarop tot heden verdaagd. Ministerieele crisis in Griekenland. Het Grieksche ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, omdat het in de Kamer in de minderheid was. Het Pauselijk consistorie. In zijn toespraak op bet geheime con sistorie Maandag j.l. heeft Z, H. de Paus, zich ook beklaagd over de vervolging waaraan de Kerk allerwegen bloot stond. Leo XIII begon met te herinneren aan de te zijner eere plaats gehad hebbende betoogingen bij zijn jubilé. Hij wees er daarna op in welk een moeilijke positie zich het Katholicisme tegenwoordig bevond en hoe een aan het Christendom vijandige gezindheid zich overal in de zeden, wetten, openbare instellingen, de wijsbegeerte, schoone kunsten en niet zelden zelfs in de litteratuur vertoonde en nog steeds uitbreidde. Bescherming en toevlucht moest men zoeken in de goedheid Gods. De Paus kondigde ten besluite een encycliek over dit onder werp aan. De Anarchisten. Verscheidene bekende anarchisten uit Barcelona zijn plotseling verdwenen. Men verneemt, dat ze naar Londen zijn vertrok ken om daar fondsen in ontvangst te nemen voor de regeling van een algemeer.é werkstaking. De Filippijnen. De reorganisatie van het episcopaat op de Filippijnen zal weldra een voldongen feit zijn. De aartsbisschop van Manilla en de suffragaan-bisschoppen hebben op uitnoodi- ging van den Paus ontslag genomen en zullen door een episcopaat van Amerikaan- schen oorsprong worden vervangen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Juni 1903. St. Jacobs-Gasthuis. In de vergadering van den gemeenteraad van 7 April 11. werd de volgende motie van den heer De Groot aangnomen »De Raad der gemeente Schiedam van »oordeel dat de verbouw van het St. Jacobs- zGasthuis in eens de voorkeur verdient, ver- »zoekt regenten van het Gasthus dit te »overwegen, en eene financieele regeling »nader aan den Raad over te dragen." Regenten hebben aan dien wensch gehoor gegeven en deelen mede dat volgens becjjteringvan hunnen bouwkundigen adviseur de verbouwing met de vernieuwing van mobilair een uitgaaf zal vorderen van 30 a 35 mille. Het college heeft overigens wel bezwaar tegen uitvoering in eens met het oog op het verblijf der verpleegden in het gebouw. Ook blijft het collega zich verklaren tegen verkoop van fondsen of bezittingen bij de instelling behoorende. Verkoop toch van een kapitaal als boven genoemd zou met zich brengen een ver mindering van inkomsten van circa Duizend gulden, die met gemist kunnen worden, en door de gemeente zouden moeten worden aangevuld. Eene andere meer voordeelige wijze van kapitaal-belegging waarvan in genoemde Raadszitting sprake was, zou aan de hand van Art. 15 der tot regeling van het armbestuur van 23 Juni 1854, Stbl. no. 100, kunnen plaats hebben, maar wij achten het om verschillende redenen gevaarlijk om fondsen aan deze instelling toebehoorende op andere wijze dan op het grootboek te beleggen. De ontworpen verbouwing betreft de woning voor den binnenregent, die naar de tegenwoordige regenten-Kamer zou worden overgebracht. De regentenkamer zal dan meer naar links worden verplaatst. In de vestibule wordt een tochtpui geplaatst. De tegenwoordige vrouwenzaal met het oog op het trappenkiimmen, wordt bestemd voor invalide mannen. Bedsteden worden weggebroken en 12 16 ledikanten daar geplaatst. In alle localiteiten worden de tegelvloeren vervan gen door blanke Amerikaansche greenen deelende zolders beracheld en bepleisterd, de reusachtige schoorsteenboezem vervangen door meer bescheiden stookplaatsen en de vestibule verbeterd. De eetzaal blijft doch wordt door een dienslift in verbinding gebracht met de ondergelegen keuken. De trapruimten vervallen en worden ingericht resp, voor consistorie-kamer en twee badkamers. Door verplaatsing der trappen wordt het ongerief weggenomen, dat men door de zalen der verpleegden moet om te komen op een der galerijen der kerk. Onder het bordes der trap wordt een lijkenhuisje gemaakt, waardoor de begrafenissen niet meer uit een achterpoortje behoeven plaats te hebben. Door een separatie muur in de kerkruimte wordt een verbinding tot stand gebracht tusschen de beide vleugels van het gebouw. Komende in den rechtervleugel wordt in de bestaande beneden mannen slaap en zitzaal een scheidsmuur geplaatst. Het vóórgedeeite wordt ingericht als vrouwenslaapzaal, en biedt ruimte voor 20 a 24 ledikanten. Het achterste gedeelte is gedacht als vrouwenziekenzaal. De groote zaal aan de straatzijde wordt vermaakt tot twee dagzalen voor de vrouwen met een tusschen hggenden gang, dienende deze bij uitgangsdagen als ingang voor de vrouwelijke verpleegden. Op de bovenverdieping vindt men in den linkervleugel aan de voorzijde een groote en een kleine dagzaal voor mannen benevens een logeerkamer annex aan de woning van den binnenregent, daarachter een mannen- slaapzaal voor 20 24 bedden, een zieken zaal en verder een linnenkamer. In den rechtervleugel zijn gedistribueerd aan de voorzijde een groote mannendagzaal, een groote en een kleine mannensiaapzaal gezamenlijk voor 26 32 bedden en twee dienstbodenkamertjes. Waar mogelijk, worden op alle slaapzalen waschgelegenheden gemaakt benevens afzon derlijke privaten met portalen. Belanghebbenden meenen wij er ook te dezer plaatse op te moeten wijzen, dat de honden van af morgen (Zaterdag) weer gemuilkorfd moeten zijn. Honden, die niet van den wettelijk omschreven muilkorf zijn voorzien, worden door de politie opgevangen. In de Woensdag gehouden vergadering van het departement Schiedam der Maat schappij tot Nut van 't A'gemeer. werd, naar de S. Ct. meldt, behandeld het voorstel tot wijziging van het spaarbankreglement. Art. 5 gaf tot breede discussie aanleiding. Het departementsbestuur wenschte de be paling van het maximum-rente zooals totnogtoe het geval is geweest te be houden, terwjjl het spaarbankbestuur had voorgesteld de regeling van de rente aan zich te hebben. Een motie om een commissie te benoemen, welke te onderzoeken zal hebben, op het verkrijgen van meer of geheele zelfstandig heid van de spaarbank, wenscheiijk en mogelijk is, zonder dat daarbij uit het oog werden verloren de belangen van het depar tement en om de verdere behandeling der aanhange voorstellen te schorsen, werd aangenomen. De wjjze van samenstelling dezer com missie werd mede bepaald en de vergadering daarop gesloten. Gisteren-middag is het 9 jarig dochtertje van den heer Bijlo, wonende aan de Hoofdstraat, aldaar door een bakkerswagen aangereden, waarbij het kind gelukkig slechts een lichte ontvelling heeft bekomen. Den ln Juli hoopt de heer A. J. Dekker, hoofd der bijzondere school aan de Broers- vest den dag te herdenken, waarop hij gedurende 25 jaren aan het hoofd eener school zal hebben gestaan. BINNENLAND. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat geduren de Harer Majesteits verblijf in het buitenland (van 26 Juni 1903 tot 29 Juni daaraanvolgen de) de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. Tegen Donderdag 2 Juli is Oudegeest gedagvaard, om voor de enquête commissie voor het spoorwegpersoneel te verschijnen. Aldus meldt Het Volkalsof Marlborough gaat ten oorlog I Het Hollandsch College. Volgens 11 Progressista moet binnenkort een begin worden gemaakt met de stichting van het Hollandsen College te Rome. Het aankoopen van een geschikt gebouw zou bij invloedrijke personen veel tegenstand hebben ontmoet, doch thans mag men ver wachten, dat weldra aan den wensch des Pausen gevolg zal worden gegeven, en dat het nieuwe studiejaar voor de Roomsche studenten zal beginnen met een eigen College. Blijkens mededeeling van den consul-ge neraal der Nederlanden te Kaapstad, onder vinden immigranten in Zuid-Afrika groote moeilijkheden bij het inwisselen van Engel; sche banknoten, die vroeger met eene kleine korting door de Banken werden aangenomen, thans echter van aldaar onbekende personen overal geweigerd worden. Belanghebbenden worden dus ter vermij ding van moeilijkheden gewaarschuwd zich niet van Engelsche banknoten te voorzien, maar van eenen zichtwissel of chèque op Kaapstad. Het bestuur van de Nederl. Automobiel club heeft van den plaat3v. directeur-generaal der posterijen en telegrafie, den heer De Bloeme, een schrijven ontvangen, waarin o.a.' verzekert dat het hem een aangename taak is om, nu het postvervoer weder zijn nor malen gang gaat, terug te zien op de door de leden van de Club en bepaaldelijk door haar secretaris zoo welwillend bewezen be langrijke diensten, tijdens de jongste strem ming van den spoorwegdienst, door welke hulp 't mogelijk is geweest die dagen het postvervoer, de omstandigheden in aan merking genomen, op vele wegen behoor lijk te regelen. Uit het fonds, bijeengebracht tot het verleenen eener gratificatie aan de Haag- sche politiebeambten wegens de voor hen zoo zeer verzwaarde diensten gedurende den stakingstjjd, welk fonds geijjk gemeld is, dezer dagen is verdeeld ontvingen de 14 aldaar gestationneerde rijksveldwachters ieder i 2.80terwijl de politieagenten naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2