Stads- en Gewestelijk Nieuws. Barao en Bohotle vijf Engelsche posten overmeesterd. Van de 42 Engelsche officieren werden er 39 gedood 2000 iniandsche sol daten werden gevangen genomen. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft een telegram van generaal Manning ont vangen, gedagteekend van eergisteren uit Bohotle, meldend dat de Mollah daar met krijgsvolk was aangekomen en de lijn tus- scben Dumot en Bohotle was overgegaan doordat de Abysiniers hem nazaten. Daar wij oprukten van het Zuiden en Moedogs district in onze macht hadden, zoa des Mol- lahs vlucht een nederlaag geworden zijn, indien er voldoende krijgsmacht uit Bohotle losgemaakt had kunnen wordeu. De gevan genen zeggen, dat het krijgsvolk gedesor ganiseerd is. aliteit, den heer J. W. C. Teilegen, inspecteur van den woningtoestand te Amsterdam, zal worden ingeleid. Wij zijn overtuigd, dat men in die vergadering tot resultaat zai komeneene vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen zal worden gesticht. Zoo zal in den woningnood voorzien en een aantal onmenschwaardige woningen, mets meer dan krotten, door geschikte woningen kunnen vervangen worden. De conventie van Bloemfontein. De Kaapsche wetgevende vergadering heeft gisteren de conventie van Bloemfontein goedgekeurd, waarbij de in- en uitvoer rechten voor Zuid Afrika worden vastgesteld. Met algemeene stemmen is deze beslissing gevallen na de verwerping van een amen° dement om weg te laten de bepalingen, waarbij aan Engelschen een bevoorrechte behandeling wordt toegekend en dit door de stem tegen van den voorzitter, toen er 42 stemmen voor en 42 tegen waren uitgebracht. Een Russisch-Chineesch verdrag. Volgens te New-York uit St. Petersburg ontvangen brieven zou er een verdrag bestaan tusschen Rusland en China. Rusland zou nl. Mantsjoerije ontruimen behoudens de troe pen, welke noodig zijn voor de bewaking van den spoorweg. Rusland heeft belangrijke concessiën gedaan aan Russische kolonisten, zoodat het eigenljjk toch meester blijft in Mant sjoerije. Schiedam, 30 Juni 1903. Verkiezing voor den Gemeeneraad. Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad zijn heden officieel candidaat gesteld de volgende heeren District I. P. Aleva, F. H. J. Belonje, P. de Bruin, dr. J. Endtz, P. C. M. Jansen, mr. W. H. Jansen, G. van der Most, D. Ris E.Hzn., F. J. Smit, A. Winterberg. District II. M. Bakkes, P. de Bruin, dr. J. Endtz, A. C. A Nolet, J. M. van der Scnalk Jz., N. van der Velden, A. Winterberg. District III. P. Aleva, J. O. Bender, F. H. J. Belonje, A. Blommensteyn, H. van der Drift, D. Ris E.Hzn, A. Winterberg. Het Woningvraagstuk. Wij vestigen bijzonder de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de open bare vergadering ter behandeling van het woningvraazstuk tegen morgen (Woensdag) avona in sMusis" wordt opgeroepen. Het woningvraagstuk is ook voor onze ^raeer.te een brandend vraagstuk geworden nu Zien nieuwe industrieën m onze gemeente hebben gevestigd en zich weldra nog vestigen zullen. Wij juichen het dan ook van harte toe, dat de eerste stappen gedaan zijn om te komen tot den bouw van arbeiderswoningen in deze gemeente, die tegen een billijken huurprijs voldoen aan de voornaamste eischen, die aan een arbeiderswoning moeten worden gesteld. Zooals men weet, werd het initiatief daartoe genomen in een vergadering van «Schiedam Vooruit", waarin het woning vraagstuk besproken werd. Ingevolge hit rapport door de commissie uit de vergadering uitgebracht, werd besloten maatregelen te nemen, die zouden leiden tot de vorming van een vereeniging. welke zich ten doel stelt het bouwen van goede arbeiders woningen en het verbeteren van bestaande minder goede woningen. Morgen (Woensdagavond zal dientenge- volge oe openbare vergadering worden gehouden, waarin de bespreking van deze gewichtige aangelegenheid door eene speci Schiedam Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Keve laer, onder geleide van de zeereerw. pastoors en weleerw. kapelaans der Dominicaner parochiën ditmaal ook vereerd met de tegenwoordigheid van den zeereerw. pastoor Coppens en weleerw. kapelaan Nieuwendjjk der O. L. Vrouw Visitatie parochie ver trok gisteren-ochtend 7.20 stadstijd, ten ge tale van 200 pelgrims, naar het traditioneel genadeoord Kevelaer, waar zij omstreeks 1 ure werd verwacht. Morgen (Woensdag) avond 7.28 zal zij te dezer stede terugkeeren, waarna in de Singelkerk het plechtig Lof tot dankzegging zal worden gehouden. Volksbadhuis. In de week van 22 -28 Juni 1903 werden genomen 399 baden lste hl- 2de kl. kuipbaden 34 kuipbaden 55 r«g«n 43 regen 200 school 40 kinder» a3ct 27 De lijst bevattende de namen van inwo ners, die voor het verleenen van inkwar tiering in aanmerking komen, is aangeplakt. Bezwaren moeten, volgens voorstaande kennisgeving, tusschen 14 en 30 Juli worden ingebracht. Door den vicaris-'capitularis van het bisdom Haarlem is wegens verandering van woonplaats op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. B. Schiphorst als kerkmeester der St. Janskerk onder dank betuiging voor de in die betrekking aan de kerk bewezen diensten. Tot kerkmeester der parochiekerk van den H. Joannes den Dooper is door ZHEw. benoemd de heer dr. C. J. Vinkesteyn. De Directeur van »Schiedam Vooruit" deelt ons mede, dat door tusschenkomst van de vereeniging het terrein van de voormalige mouterij »de Rosmolen" aan de Noordvest, is aangekocht door de naaml. venn. distill, voorh. S. A. Maas, opv. v. S, Rijnbende Zonen, alhier. Het bericht door ons aan de S. Ct. ontleend, dat de panden sEendragt" weer te koop zouden zijn, moet niet zoó opgevat worden, dat de eerste koop ongedaan wordt. Slechts bouwgrond wordt te koop aangeboden. Blijkens achterstaande advertentie zal tijdens de kermis op het Doeleplein alhier geplaatst zjjn het theater nationaal, waarin optreden specialiteiten en gedresseerde dieren, terwijl pantomimes zullen vertoond worden. lingen en uitlatingen,$niet wel bij het hoofd was. Hij is aan de politie te Rotterdam, waar hij bleek te wonen, overgegeven, om aldaar thuis bezorgd te worden. Zondag-avond viel een twee-jarig kind van schipper De Vries van een 'tjalk in de Voorhaven. De moeder, die dit zag, wilde het kind grijpen, doch tuimelde eveneens over boord Op haar geschreeuw snelden een paar schippers toe, die er gelukkig in slaagden, beide drenkelingen behouden op het droge te helpen. Zondag-avond was het in het Heerenpad geruimen tjjd woelig doordat de opgeschoten jeugd ontdekt had, dat in een der woningen aldaar een geheele familie dronken zou hggen. Een vjjfta! ruiten werden gebroken en verschillende voorwerpen naar binnen gegooid. De politie maakte een einde aan die baldadigheden. De moeder van het gezin, die lijdende was, is gisteren naar het ziekennuis gebracht. Gisteren-ochtend is aihier aangehouden de jongeling L. B., die, getuige zijne han- De doorbraak in den Kethelpolder. In de raadszitting Zaterdag 11. in de gemeente Kethei en Spaland gehouden, bracht de burgemeester in het kort de feiten van de overstrooming nog eens in aller herinnering en deed hij een beroep op de raadsleden om de gemeente weer tot bloei te brengen. De heer De Ronde zeide daarop, dat de burgemeester wel voor Noord-Kethel zijn best heeft gedaan, maar vroeg waarom hij zich in het geheel niet met den Harreweg bemoeid heeftmet verhelfing van stem keurde bij de houding van den burgemeester tijdens de overstrooming zeer sterk af. De burgemeester betoogde, dat hij zich wei degelijk ook met den Harreweg en den Zouteveenschen polder heeft bemoeid. Hij verzocht den heer De Ronde hand haafde hij zijne meening zich te wenden tot zijn superieurende Commissaris der Koningin of den hoofdofficier van justitie tegenover die heeren wilde hij zich verant woorden, niet tegenover de Ronde. De heer de Jong, zeide dat de burge- meester zich in waarheid een burger- vader bad betoond waarvoor de burgemeester hem dank zegde. Den ingezetenen werd met het oog op de ramp geheel of gedeeltelijk ontheffing van den hoofdeiijken omslag verleend. De schaaicollecte voor de bewoners van den Noordkethelpoider te Scheveningen ge houden, bracht netto f 317 op. Tot 30 Juni wacht de penningmeester van het comité, de heer Vermaas, te Schevenin gen giften in. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld aan de gemeenten Kethei en Hof van Delft, voor het brengen van den Harreweg onder die gemeenten, welke weg door de overstrooming van den Kethel polder op 24 April reeds ernstig beschadigd werd, in den vorigen toestand, het daarvoor noodige bedrag uit te keeren,tot een maximum voor Kethei van f 3000, voor Hof van Delft van f 700. Ged. Staten hebben aan de Staten overgelegd een adres van de besturen der polders aan de Poldervaart, verzoekende een billijke en doelmatige regeling van het onderhoud der boezemKauen. Ged. Staten achten hiervoor vóór alies een grondig onderzoek noodig van den bestaanden toestand der boezemkaden. Op hun verzoek hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland nagegaan in hoeverre de tegen woordige toestand verbetering eischt. Uit het overzicht, dezer dagen ontvangen, blijkt dat verscheidene boezemkaden naar hun oordeel reeds in 1902 onvoldoende waren Ged. Staten verzoeken de behandeling van het adres te willen verdagen totdat" het onderzoek beëindigd is. Zij vertrouwen dat intusschen Delfland njd.g en krachtlg 2a, optreden tegen nalatige onderhoudplicht.gen zoo de jongste ramp de polderbesturen nog niet voldoende wakker heeft gemaakt. Ged. Staten hebben aan de gemeentebe sturen van Rotterdam en Schiedam en aan het bestuur van Delfland kennis gegeven van hun voornemen een aanvang te maken met de proefnemingen ten behoeve van de aanvulling en wijziging der reglementen van Delfland en Schieland, ter bevordering van de doorstrooming van den Schieboezem. Aan den Stationsweg te Rotterdam viel gister-middag een 48 jarige verversknecht uit de dakgoot van een drie verdiepingen hoog pand. Doodelijk gekwetst werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. In de Zaterdag te Vlaardingen gehouden raadsvergadering werd besloten, met 7 tegen 6 stemmen, aan te koopen de aan de firma IJzermans behoorende panden op den Doyor voor f 50.0Ü0 De bedoeling is de passage op de Westhavenkade te verbeteren door een rijweg langs die panden aan de, zijde van de haven aan te leggen, en wanneer dit blijkt niet voldoende te zijn, door weg ruiming van de gebouwen. Het kohier van den hoofdeiijken omslag werd vast gesteld en het heffingspercentage bepaald op 3.2 pet. tegen 3 pet. in 1902. De heer J. Buters heeft ontslag genomen als president van de aid. Vlaardingen van den R. K, Volksbond. Zaterdag-middag werd op het tjalkschip Helena, liggende in de Rijnhaven te Rot terdam, een 60 jarige bootwerker zoodanig door de warmte bevangen, dat hij ineen zakte. Per bancard naar het Ziekenhuis ge racht, bleek hij bij aankomst reeds overleden. Ongeveer terzelfder tijd werd een werk man in de Witte de Witbstraat zoodanig door de warmte bevangen, dat hij in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 169 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 165, voor Maassluis 1 envoor Hoek van Holland 3. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 151 schepen, waarvan 9 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 147, voor Schiedam 3, en voor Vlaardingen 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 416, en het aantal netto registertonnen 586,458 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Naar men verneemt, is bij de door den bewindvoerder in de zaken van het kassierskantoor S. en Co. te Delft gedane opening van de brandkast de kas, welke volgens de boeken een saldo van pl. m. f1200 moest bevatten, in orde bevonden. Ook de boeken moeten tot op het oogenblik van vertrek van den firmant S. behoorlijk zijn bijgeschreven. De notaris A. D. M. Post Uiterweer assisteerde den bewindvoer der bij de inventarisatie der diverse waarden van het kantoor. Van den firmant S. is nog geen spoor ontdekt. PROGRAMMA van de Uitvoering door het korps stafmuzikanten der d.d. Schutterij ie Rotter dam Donderdag 2 Juli, 's avonds 8 ure, in de Offi cieren-Vereeniging te geven. 1. Unsere Garde Marsch R. Förstir. 2. Ouverture Le domino noir E. Auber. 3. Bei uns zu Hase Wals S. Strauss. 4. Fantazie uit Tne Belle of New-York (nieuw.) O. Kerker. 5. Salut musical a John, Philip Sousa (nieuw) opgedragen aan den heer Sousa. A. Seidil. 6. Ouverture Mignon A. Thomas. 7. Espana Rhapsodie E. Chabrier. 8. Fantasie uit Lohengrin arr A. Seidel (nieuw) R Wagner. De correspondent van de Iel. meidt nog over de aankomst van H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Oldenburg. Bij aankomst van het vorstelijk paar aan het station speelde de regimentsmuziek van de eerewacht van de Oldenburgsche infanterie, op het perron opgesteld, het »Wien Neerlands bloed. De Koningin zag er zeer opgewekt uit. De bevolking, die haar sinds haar bezoek van voor twee jaren zeer lief heeft, ontving haar met een hartelijkheid als zjj in haar eigen land slechts zou kunnen ondervinden. Overal zag men de Nederiandsche driekleur en de Mecklenburgsche vlag wapperen. De Koningin verklaarde zeer ingenomen te zjjn met deze vriendelijke ontvangst. Bij aankomst op het het Residenzschloss werd de koninklijke standaard geheschen. 's Avonds te 8 uur was er familie-diner in het Eiisa- beth-Anna- paleis. H. M. de Koningin, terugkeerend uit Ol denburg, arriveerde gisteren-middag IQ mm,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2