Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ft ptactais van ir. Schaepman. 26ste Jaara. Donderdag; 2 Juli 1903. t\o. 7637. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PR IJ 8 DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Vijf volle maanden zijn nu verloopen sinds den dag, waarop aan ons Vaderland een zijner grootste zonen ontviel. Te Rome was het, in de stad van zijn hart, dat dr. Schaepman overleed, betreurd door geheel Nederland, maar in 't bijzonder door ons Katholieken, die hem zoovéél te danken hebben. Het is mijn doel niet, hier uit te weiden over de groote verdiensten van dezen grooten manvan dr. Schaepman, wiens gaven op zoo velerlei gebied schit terend warenwiens arbeid voor geheel Nederland zoo heilrijk was wiens verdien sten vooral voor ons, Katholieken, zoo ont zaglijk zijn. De erkenning van dit alles kwam van zóóveel zijden, was zóó algemeen en inderdaad zóó schitterend en verheffend, dat daaraan maar weinig zou kunnen toe gevoegd worden. Maar wél kan en zal nog datgene geschieden, wat ais de tolk, als het sprekend bewijs van de dankbaarheid van Neerland's Katholieken zal gelden, de oprichting nl. van een standbeeld voor den onvolprezen man. Voor de verwezenlijking van dit schoone denkbeeld zijn van hooger hand sinds eenigen tijd bijdragen gevraagd, en in vele plaatsen zijn commissies gevormd tot het verzamelen daarvan, doch tot heden geschiedde niets voor de medewerking tot dit doel in onze stad. Zal dit zoo bljjven? Zal Schiedam achter blijven, waar het geldt den man te huldigen, die ook hier zijne vrienden en vereerders heeft, die vaak ook hier door zjjn machtig woord de schare heeft getroffen en bewogen Zou Schiedam niet mede willen toonen, dat het waardeert wat dr. Schaepman ook voor ons heeft gewerkt en geijverd? Ik twijfel er niet aan. Slechts heeft het, dunkt my, tot heden ontbroken aan de roepstem in eigen kringslechts mankeerde de man, die den oproep deed tot deel neming aan het schoone werk, dat getuigenis zal gever, ook van onze erkentelijkheid en waardeering. Welnu, laat deze opwekking, geachte mede-Katholieken van Schiedam, U eene aansporing tot deelneming zijn. Schenkt Uwen penning, grooter of kleiner, en zendt die in aan den heer Redacteur dezer Courant, die zich tot de ontvangst en verdere be zorging daarvan welwillend bereid ver klaart. Toont aizoo, dat waar uw hart de behoefte tot erkenning en waardeering gevoelt, Uw hand niet achterwege blijven wilgeeft allen iets en vereert U-zelve door Uwe vereering van den man, die het sieraad was van Nederland. Schiedam, Feest van St. Petrus en M. J. V. Paulus, 1903. Volgaarne verklaren wij ons bereid mede te werken tot het lofwaardig doel, dat de geachte schrijver van bovenctaande regelen, door plaatsgebrek eerst heden opgenomen, zich voorstelt. Ook Schiedam behoort zeker niet achter te blijven, waar het geldt de nagedachtenis van den grooten Doctor te eeren. Gitten tot dit edel doel bestemd, zullen wij dus gaarne in ontvangst nemen en aan het betrokken adres overmaken. Red. ALGEMEEN OVERZICHT. 1 Juli 1903. Uit Oostenrijk-Hongarije. De staatkundige zorgen laten keizer Frans Jozef geen rust. Na de Hongaarsche spreekt men nu weer van een Oostenrijksche crisis. Die heeft haar ontstaan te danken aan den terugslag dien het gebeurde te Boedapest op het Wesnsche Kabinet heeft gehad. De Keizer heeft er voorloopig zijn vertrek naar Ischl voor onbepaalden tijd voor uit moeten stellen. Een gedeeltelijke wijziging of geheele hernieuwing van het tegenwoordige ambtenaarsministerie wordt in ingelichte kringen niet onwaarschijnlijk geacht. Men gelooft dat de Keizer nog heden aan de oplossing zal beginnen. De nieuwe Hongaarsche premier Khuen Hedervary hield gisteren in het Huis van afgevaardigden zijn programrede. Hij verklaarde dat de tegenwoordige toestand onwettig is en motiveert de voorloopige opschorting van het wetsontwerp betreffende de vermeerdering van het militaire contin gent (Lawaai ter linkerzijde) De Kamer zal de begrootingsposten moeten goedkeuren en machtiging moeten verieenen tot het openen van onderhandelingen over de handelstractaten voor de instelling van het douane-tarief. Khuen kondigde aan een wetsontwerp voor de regeling van de betaling in specie. Hij is een overtuigd voorstander van het dualisme en zal steeds elke versterking van de militaire macht steunen. Hij is de liberale beginselen toegedaan en bepleit de versterking var. het Hongaarsche element. Verder doet hij «en beroep op het economisch initiatief van het huis. (Levendige toejuiching.) De toestand in Servië. Uit Belgrado wordt aan de Times ge meld: De Skoeptstjtina heeft aan de regeering verzocht, de ingediende voorstellen in te trekken. De onafhankelijke radicalen dringen aan op onmidellijke ontbinding van de Skoeptstjtina en het uitschrijven van alge- meene verkiezingen. Volgens nader bericht heeft een oekas van den Koning de Skoeptchinaontbonden. De Macedonische kwestie. Uit de iaatste berichten uit Macedonië zou men kunnen opmaken, dat Bulgarije voornemens is de mobilisatie van de Turksche troepen te beantwoorden door eene contra-mobilisatie van het Bulgaarsche leger. Hieruit zou een te vreezeu treffan kunnen volgen. Men verzekert, dat de Macedonische opstandelingen hun campagne slechts zijn begonnen op aandringen van de Bulgaarsche regeering en nadat de belofte was afgelegd, dat deze zich aan het hoofd der beweging zou stellen. De Duitsche socialisten. De Duitsche socialisten schijnen onder den invloed van hun pas verkregen stern- succes hoffahig te worden, Groot opzien baart althans de verklaring van den bekenden socialist Eduard Bernstein, dat hij niet inziet, waarom de sociaal-democraten, die als op een na de sterkste partij aanspraak maken op een plaats in het bureau van den Rijksdag, niet aan het hoofd var. het rijk de bij zekere gelegenheden gebruikelijke bezoeken zouden brengen. Zulke formaliteiten raken in geen enkel opzicht de politieke begin selen van de sociaal-democratie. Bovendien komt de rijksgrondwet in weerwil van haar gebreken wat haar ontstaan en bepalingen betreft het dichtst bij de republikeinsche beginselen, omdat de Keizer een soort van bondspresident is op grond van de indertijd door de nationale vergadering vastgestelde bepalingen. De Vossische Zeit. vindt Bernstein's betoog volkomen te begrijpen en in over eenstemming met moderne begrippen. Maar eerst moet blyken of de meerderheid van de partij er mee instemt. Ook andere vrij zinnige bladen zijn het er mee eens, terwijl de toongevende bladen van de rechterzijde meest nog zwijgen. Alleen de Deutsche Tages ztg. merkt reeds misnoegd op, dat het niet fe hoopen is, dat er een socialist als hd van het bureau van dan Rijksdag ten hove zal verschijnen. Een parlementair verslaggever meldt, dat de sociaal-democraten aanspraak zullen maken op den post van eersten-ondervoor zitter van den Rijksdag voor een der hunnen. Uit de Fransche Kamer. De Kamer zette gisteren de beraadslaging over het voorstel van Debussy voort, waarbij de invoerrechten op vee en geslacht vee verhoogd worden. De Kamer keurde goed een maximum recht van 30 frs. en een minimum recht van 20 frs. voor koeien, stieren en jonge ossen van 40frcs. en 25 fr. voor kalveren. In een gisteren-ochtend gehouden ver gadering besloot de commissie maximum- en minimum invoerrechten voor te stellen van 40 en 25 frs. voor rammen, ooien en hamels; de Kamer keurde deze rechten goed. Voorts werden goedgekeurd de volgende rechtenvan 50 en 35 frs. op verse h schapevleesch, van 40 en 25 frs. op versch varkensvleesch, van 50 en 35 frs. op versch rundvleesch. Vervolgens werd het voorstel in zijn geheel met 408 tegen 56 stemmen aange nomen. Volgens nadere bericht dreigt het mini sterieCombes, dat reeds bij de debatten over de toepassing der wet op de Congre gaties over een kleine meerderheid bleek te beschikken, op een nieuwe gevaarlijke klip te stranden. De president van den ministerraad zal zich verzetten tegen elk voorstel tot verdaging van de beraadslaging over de belastingwetten. Hij zal hierom trent de vraag van vertrouwen stellen. De Engelschen in Somaliland. Het Engelsch ministerie van oorlog maakt een telegram openbaar van kolonel Roche- fort, die bij de Abessiniërs, is gedagteekend uit Bijjaado van den 6n en meldende dat de Abessin ërs te Jejo op 31 Mei de ruiters en piekeniers van den Mollah hebben ver slagen. De Mollah verloor alleen 1000 piekdragers. Spoorwegen in China. Uit Peking wordt aan de Times gemeld De Engelsche legatie heeft vier eischen gesteld ten aanzien van den aanleg van sporen. De Fransche verzetten zich krach tig tegen den derden van die eischen, strekkende om aan de Engelschen concessie te verieenen voor een spoor tusschen Jentsjeng en Pouhon, tegenover Nanghing. De Franschen betoogen, dat Cnina dan het Fransch—Belgische syndicaat zal moeten schadeloosstellen voor de afleiding van het verkeer van de hoofdlijn, die van den aan leg het gevolg zou wezen. - -ïiH.. Japan en Korea. Uit Tokio verneemt de Times De betrekkingen tusschen Japan en Korea zijn weer gespannen. Korea opperde verschil lende grieven tegen Japan. De uitvaart van kardinaal Vaughan. Donderdag heeft in de katholieke kathe draal van Westminster de plechtige Requiem- Mis plaats gehad voor de zielerust van wijlen kardinaal Vaughan. Het machtige kerkgebouw was stampvol, en honderden hadden geen plaats kunnen krijgen. Kardi naal Logue droeg de H, Offarande op, ter wijl mgr. Hedley, bisschop van Newport, de lijkrede hield. Aanwezig waren o.a. tal van diplomaten, benevens vertegenwoordigers van den Koning, de Koningin en het kroon - prinselijk paar van Wales. In den loop van den namiddag vandien- zeltden dag hield markies Halifax de bekende voorzitter van de English Cnurch Union", voor de leden dezer vereeniging een rede waarin hij o.a. verklaarde dat de nagedach - tenis van den overleden kardinaal, wegens diens ijver voor de godsdienstige opvoeding der jeugd, liefde voor de armen en persoon lijke godsvrucht in Engeland onvergeteljjk zoude zijn. Minister Combes en Lonrdes. Volgens den Figaro zou Combes voor nemens zijn de groote Fransche nationale bedevaart van zieken, die elk jaar plaats heeft onder het octaaf van O. L. V. Hemelvaart, dit jaar te verbieden, als zijnde gevaarlijk voor de openbare gezondheid- NIEUWE SCHIEUA wvuivuaiu pet O UJdcUllieil -••••ƒ 1 .üv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1