Ook moet hij al zijn invloed aanwenden bij de spoorweg-maatschappijen, ten einde deze te doen besluiten aan de pelgrims de gewone faciliteiten te weigeren. Een en anders is aan het comité der bedevaarten naar Lourdes ter oore gekomen uit een door dat comité zeer vertrouwbaar geachte bron. Er wordt bijgevoegd, dat Combes van plan is om, indien deze maatregelen on voldoende mochten blijken, om den toevloed van pelgrims naar de Massabiellagrot te stuiten, zijn belofte, aan de vertegenwoor digers van het departement der Hautes Pyrenées gedaan, te breken er. de basiliek en haar onderhoorige heiligdommen eenvoudig te sluiten. Spoorwegongeluk in Spanje. Op de lijn Bilbao -Saragossa, tusschen Mirando aan de Ebro en Logrono, waar de brug over de Nageriila ligt, heeft Zaterdag-namiddag een vreeselijke spoor wegramp plaats gehad. Een geheele trein, twee locomotieven en zestien wagens) stortte met de brug 5 meter omlaag, gedeeltelijk in het rivierbed. Over het aantal omgekomenen loopen de berichten zeer uiteen, Volgens de jongste berichten uit Madrid, werden tot gister-avond 11 uur honderd lijken van bij de spoorwegramp verongeluk ten ter aarde besteld. Zeventig liggen nog onder de wagons. De reddingsarbeid vorderde uiterst traag wegens gebrek aan materiaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Juli 1903. Raads verkiezin g Ter aanvulling van onze mededeeling omtrent de ofücieele candidaatstelling op gisteren diene, dat gesteld zijn de volgende candidaten door de daarbij aangeduide par tijen District I. (3 vacatures) P. Ale va, (lib.); F. H. J. Belonje, (vrijz.-dem.)P. C. M. Jansen, mr. W. H. Jansen en F. J. Smit (katb. en antir.); ar. J. Endtz, en D. Ris E.Hzn., (lib. en vrijz. dem.); P. de Bruin, G. van der Most en A. Winterberg' (soc.-dem.) District II. (2 vacatures) M. Bakkes, (vrijz. dem.)dr. J. Endtz, (lib. en vrijz.- dem.) A. C. A. Nolet en N. van der Velden (antir. christ.-hist. en kath.)J. M. van der Schalk, (lib.)P. de Bruin en A. Winter- berg, (soc.-dem.) District III. (2 vacatures) P. Aleva, (lib.) J. O. Bender en H. van der Drift, (antir. christ-hist. en kath.)D. Ris E.Hzo, (lib. en vrijz.-dem.) ;F. H. J. Belonje,(vrijz.-dem.) A. Blommensteyn en A. Winterberg (soc.- dem.) De Arbeidsbeurs. (Opgave 1 Juli 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk. Opper lieden. Oudermouters. Moutersjongens. Schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Steenhouwers. Ververs. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongens voor gistpakhuis, Eon loopjongen karkenfabriek. Een drukker. Een schippersjongen. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid- alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. - Een Boekbinder. Winkelbediende. Distülateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht.Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopersknechts. Koet siers. Personen voor lichte werkzaam- neuen, ~- id. voor schrijfwerk, id. voor Lupwerk. - id. voor loswerk. Gelegenheid gezocnt voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. J ubilee—Dekker. Heden herdenkt de heer A. J. Dekker, hoofd der christelijke school aan de Broersvest, den dag waarop hij vóór 25 jaar tot hoofd eener school werd benoemd. Na korten tijd slechts negen maanden als hoofd te Domburg werkzaam te zijn geweest, werd de heer Dekker tot hoofd eener christelijke school alhier benoemd, zoodat hij ook nagenoeg 25 jaar in onze gemeente als hoofd werkzaam is. Al dien tijd heeft de heer Dekker zijne eervolle betrekking tot tevredenheid der betrokken schoolautoriteiten, ook tot voldoening van de ouders der kinderen, vervuld. Veelzijdig was dan ook de hulde, die hem op dezen zijnen jubeldag werd gebracht. Bij het binnentreden van de school, waar van een der lokalen, met slingers, vlaggen- trofeën en levend groen kwistig was ver sierd, werd hem door de kinderen een welkomstlied toegezongen, waarna hem het cadeau zijner leerlingen zes salonstoelen met bijgaand album, werd vereerd. De receptie heden-middag in bedoeld schoollokaal gegeven, was druk bezocht. Namens het schoolbestuur werd de jubi laris toegesproken door ds. Van den Broek, die hem een stoffelijk huldeblijk in porte feuille vereerde. Daar verscheen ook een deputatie van het Rijksschooltoezicht onder leiding van den arr.-schoolopziener, den heer Faure. die den jubileerenden hoofd onderwijzer ook namens de hoofden der openbare scholen, daarbij meerendeels tegen woordig, en den heer Kruyer, hoofd der christelijke school aan de Tuinlaan, toesprak- Het college van B. en W., door den Burgemeester, den wethouder mr, Jansen en den waarn. secretaris Van Luik vertegen woordigd, deed mede van zijne belangstelling blijken. Namens de Piaats. comm. van toezicht op het L. O. verschenen dr. C. J. Vinkesteyn en de heer F. A. C. Lechner en sprak eerst genoemde, die vooral de geschiedenis van des jubilaris school in herinnering bracht. Het hoofdbestuur van »Christelijk Volks onderwijs" liet zich mede niet onbetuigd het getuigde bij monde van den secretaris, den heer C. W. Bentvelt, van zijne deel neming in het feest. Eenige collega's van christelijke scholen te Vlaardingen en tal van particulieren deden verde van hunne belangstelling blijken. Als tolk der vroegere onderwijzers, die het jubileerend hoofd dankbaar herdenken, sprak de heer J. van der Laan, hoofd te Ridderkerk. Zij vereerden den jubilaris een bronzen pendule met candelabres, vergezeld van de beste wenschen voor zijn tijdelijk en eeuwig geluk. De tegenwoordige onderwijzers, als wier woordvoerder de beer H. Wilkeshuis optrad, vereerden hun jubileerenden chef een gouden lorgnet tot blijvend aandenken. Blijkbaar getroffen door die veelzijdige deelneming dankte de geachte jubilaris allen in hartelijke, welgekozen bewoordingen. Morgen zal hy zijn zilveren feest nader vieren met de kinderen zijner school, die hem zeker met alle weidenkenden in deze gemeente nog een reeks van gelukkige jaren in zijn eervol ambt toewenschen. met de Hoofdbrug, waardoor de raast van het vaartuig brak. Dat de liefde niet altijd bestendig van duur is, is ook in deze gemeente een keer te meer gebleken. Een bruigom, die heden in het huwelijksbootje zou stappen, deed gisteren-avond weten, dat hij van zijn voor nemen afzag. Met het teleurgestelde bruidje werden door dit zeldzaam geval velen verrast, die heden reeds vroeg hun leiicitatiekaarijes hadden verzonden of die gereed hadden liggen. De Raad van Beroep voor de Ongevallen wet te Rotterdam zal binnenkort de vraag behandelen, of het bedrijf der graancontröie valt onder de verzekeringsplichtige bedrijven. Men schrijft ons d.d. 30 Juni uit Maas land Bij de heden gehouden candidaatssteiling van twee leden van den gemeenteraad zijn gecandideerd de heeren W. Doelman en A. Noordam, zoodat deze beide aftredenden als lid van den Raad herkozen zijn. Men meldt aan de lel uit Delft dd. 30 Juni. Het bulletin van heden iuidt De nacht was rustig. De pijnen zijn gedaald. Algemeene toestand zeer vooruit gaande. Aan het bovenstaande kan worden toe gevoegd, dat het in het voornemen ligt, dat de heer Van Marken zoo spoedig mogelijk naar het buitenland vertrekt tot het ondergaan van een kuur. telijke gronden de wijze van handelen met deze wetten. De minister van Binnenlandscbe zaken, de heer Kuyper, de verschillende spre kers beantwoordend, betoogde, dat aan art. 10 der Militiewet was voldaan door de indiening. Meer vordert dit niet. Hij geeft echter toe, dat het wenschelijk is met het oog op omstandigheden als deze, artikel 110 aan te vullen. De Eerste Kamer kan z. i. evenmin over gebrekaan deferentie klagen dan wanneer een wetsontwerp wordt verworpen. De Minister wilde echter gaarne af wachten of de heer Mees kans zag, bij amendement de woorden van het wets ontwerp in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen toestand. Zoo ja, dan had hij geen bezwaar het wetsontwerp te handhaven. Nog had de heer Mees de opmerking gemaakt, dat in het wetsontwerp geen bepaalden termijn wordt genoemd, tot welke de miliciens onder de wapenen m°?o-nn worden gehouden. Zoo was gebeurd in IödJ toen de ingelijfden tot uiterlijk 30 beptember 1859 en in 1870, toen zij tot 20 October 1870 onder de wapenen werden gehouden. Minister Kuyper meende,dat dit wei kon bij een buitenlandschen oorlog, wanneer de miliciens niet langer dan noodig onder de wapenen zouden worden gehouden, doch dat by binneniandsche onrust allicht gevaar zou bestaan, dat de termjjn te lang werd genomen. Heden is de minister van Oorlog aan het woord ter beantwoording van den heer Ter Laan en den den heer Drucker, voor zoo ver deze ook even de nadeelen van het onder de wapenen zijn van de miliciens besprak, daarby zyn vreugde uitsprekend dat, dank den persoonlijken dienstplicht, alle standen gelijk den druk hebben gevoeld. H. M. de Koningin Moeder zal 17 en 18 Juli Gromgen bezoeken. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeente-reiniging, ontstaan door de benoe ming van en opzichter Visser tot hoofd opzichter, hebben zich 37 sollicitanten aan gemeld. De Schied. Tramwegmaatschappij ver voerde in de maand Juni 11. 33050 pas sagiers. Gisteren-nammiddag viel de 11 jarige L. Braak, wonende Broersvest, op de Koe markt getroffen door een zenuwtoeval. Hij bekwam daardoor een hoofdwond. In het café van den heer Slavenburg werd by bijgebracht en vervolgens naar de ouderlijke woning geleid. Bom SCH 3 Drie Gebroeders geraakte gisteren namiddag met de touwen verward Op den straatweg naar Delft, ter hoogte van »Reineveld is Zondag een wielrijder, die naast de stoomtram rijdende deze vooruit wilde komen, met zijne machine gevallen, die tusschen de wielen geraakte. De berijder zou onder de tram gekomen zijn als de machinist Sonnevela niet zóó spoedig bad gestopt, dat de jongeman ongedeerd kon opstaan en met den schrik vrijkwam. Door dit voorval was hij evenwel zoo zeer ontsteld, dat hij naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Uit Aken werd heden aan de Köln, Ztg. gemeld: Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren avond uit Oldenburg teruggekeerd. Hij zal hier waarschijnlijk nog ongeveer drie weken verblijf houden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 30 Juni. De heer Van W ij c k vroeg en verkreeg verlof aan de Regeenng eenige vragen te mogen richten over de nadeelige gevolgen die de Ned. Tuinbouw zal ondervinden van het nieuwe Duitsche toltarief. Aan de orde waren de wetsontwerpen betrekkelijk het onder de wapenen houder, van de lichtingen 19UU, 1901 en 1902 De heer Troelstra drong aan op wijziging van art. 110 der Miiitiewet in dien zin, dat in voorkomende gevallen onverwijld een wetsontwerp tot het onder de wapenen houden der lichtingen moet worden ingediend en niet nadat de miliciens reeds zes weken onder de wape nen zijn. r Spr' n'nT't"8 dat er aanleiding was tot de oproeping en constateerde, dat de buitengewone oproepmg eigenlijk de aan leiding ia geweest tot het uitbreken van d8 rS ak,1Dg- D8 noodzakelijkheid om de miliciens langer dan 6 weken onder w,rd De heer Troelstra kwam ten slotte bij voorbaat op tegen verlenging van den tw van tfs®n een blijvende verster king van de militaire macht. De heer Ter Laan drong aan op spoediger en mildere toekenning der ver goedingen. Wijzenden op de weigering van collectieve verzoekschriften, kwam hij op tegen de beperking van het recht van petitie. De heer Drucker ontkende, dat de aanneming dezer wetten tevens beteekent een goedkeuring van het beleid der regee ring. Daarmee wordt enkel goedgekeurd het oproepen van de miliciens. Ook spreker kwam op tegen het voornemen der regeering tot versterking der militaire macht en verlenging van den diensttijd. De heer Mees bestreed op staatsrech De vorstelijke familie Von Wied keert heden-ochtend naar Duitschland terug. Haar kortstondige overkomst hield verband met den verkoop van landgoederen onder Wasse naar, welke zij gisteren nog bezochten. Blijkens een telegram van den gouver neur generaal van Nederlandsch-Indië, van 29dezer, wordt de gouveriiements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 206,000 pikols. _.:i Djambi. Te Genemuiden is bij de familie het telegrafisch bericht gekomen, dat de onder luitenant van het O.-I. leger E. Japin bij eene schermutseling in Djambi gewond is Spoorweg-enquête. De enquête-commissie voor de spoorweg toestanden heeft eergisteren hare zittingen aangevangen tot het hooren van getuigen. Die verhooren zullen in den eersten tijd dagelijks worden afgenomen. Maandag vergaderde de commissie in het gebouw der Tweede Kamer. Op de dagen van deze week, dat de Tweede Kamer bijeen is, zal de commissie zitting houden in de voormalige bureelen der Statistiek, onder de vergaderzaal der Eerste Kamer. De 4 laatste dagen dezer week vergadert de commissie ook 's avonds. De heer Oudegeest, oud-ambtenaar bij de staatsspoorwegen, voorzitter van de veree- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel, zal a.s. Donderdag-avond door de enquête- worden gehoord. Zaterdag-middag ten drie uur (het uur waarop de griffie der arrond.-rechtbank gesloten wordt) was de termijn verstreken, gedurende welken het ex-Kamerlid Arnoldts verzet had kunnen aanteekenen tegen het vonnis, bij 't welk hij werd verklaard te zijn in staat van faillissement. Aangezien de heer Arnoldts van zijne bevoegdheid ten deze geen gebruik heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2