Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Den ondergang nati) 26ste Jaar". Vrijdag 3 Juli 1903. >o. 7638. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Beke ndmaking. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commis saris der Koningin, in de provincie Zuid- Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de.scbeepvaart op het navolgend bericht Schietoefeningen te IJ ie u id en, Nootite, 3de district. Schiedam, 2 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Gezien het verzoek lo. van de 6rma Wolters Co. om Feuilleton. i) «Ga er nog eens heeu," zei vrouw van der Kemp tot haar man, den smid, die verslagen voor zijn aanbeeld stond en ten einde raad was. »Ga er nog eens heen, en zeg den heer Peters dat ge het geld zoo hoog noodig hebt, dat ge dringende beta lingen hebt te doenals ge hem uw toe stand bloot legt, dan zal hij u ongetwijfeld betalen." «Reeds driemaal ben ik er geweest, antwoordde van der Kemp, «en ik heb nederig; om mijn geld gevraagdtelkens word ik echter afgescheept met een of ander voorwendsel, ot hoogstens met eene toezegging tegen de volgende week." «Het is toch het eenige middel om uit den nood te geraken," beweerde zijne vrouw •als ge niet binnen een dag of vier het vergunning tot oprichting van een graan- wasscherij en -drogerij in het pand staande aan den Buitenhavenweg no, 96, kadaster sectie L no. 200 2o. van A. Ilodes om vergunning tot oprichting van een loodgieterij, koper- en blikslagerij in het pand staande aan de Kethelstraat no. 20, kadaster sectie A no. 1441 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 16den Juli a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeliDg of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L, S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat gedurende de maanden Juli en Augustus de bureaux ten raadhuize des Zaterdags des namiddags ten 2 uur gesloten zullen worden. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Juli 1903. Nederland en België. De Brusselsche Petit Bleu bevat een artikel over een verdrag tusschen Neder land en België. De schrijver beweert, dat Engeland indertijd tot de scheiding van beide landen heeft aangezet met het doel den handel van het oude koninkrijk der Nederlanden een gevoeligen slag toe te brengen, dat voor Engeland een groot mededinger was. In hetzelfde artikel toont zich de schrijver een beslist voorstander geld hebt, geeft de ijzerkooper de zaak in handen van den deurwaarder, en ge weet hoe hardvochtig die is." «Ik zal vanmiddag de stoute schoenen oog eens aantrekken," zei van der Kemp, «en een nieuwe poging wagen. Denk echter niet dat het een plezierig baantje is; met de grootste moeite kan ik menheer Peters te spreken krijgen, want meestal schepen de bedienden mij af, ofwel mijnheer heeft belet of is te druk bezig; en als ik hem na lang aanhouden en dikwijls lang wach ten spreek, lijkt het wel haast of je voor onzen lieven Heer zelf staat, zulk een hou ding neemt hij dan aan. Zonder op te zien hoort hij mijn verzoek aan, en hij moet al goed geluimd zijn als hij mij een fatsoenlijk antwoord geeft, dat tot heden toch nog altijd een weigering of een vage belofte was. Meestal echter is het»Kom nog maar eens terug van der Kemp, ik kan je nu met helpen, ik heb geen tijd En toch is de man rijk, en de som van vier honderd gulden, die hij mij schuldig is, maakt voor hem niets uit. Soms ook snauwt hij mij af en vraagt of ik hem niet vertrouw, verzoekt my hem vooreerst niet meer lastig te vallen en daarmee kan ik dan gaan. 'T is treurig van een Nederlandsch-Belgisch verdrag vooral met het oog op Engelands houding tégenover den Congo-Vrijstaat. België en de Congo-Staat. in de Belgische Kamer interpelleerden gisteren Van der Velden en Lorand de regeering over de stappen van vreemde mogendheden bjj den Congo-Staat. Lemon- nier, lid voor Brussel, vroeg uitstel, want het zou van staatsmanswijsheid getuigen als men wachtte tot de Engelsche regeering een nota aan de mogendheden heeft gezonden. De bekende socialist Van der Velde, zijne interpellatie over de stappen van vreemde mogendheden bij den Congostaat verder ontwikkelend, voerde aan, dat België de hand niet aan den Congostaat kan ontrekken inmers, zeide hij, wij zijn mede-ondertee- kenaars van het tractaat van Berlijn, en wij hebben voor den Congo niet alleen goud uit gegeven, maar ook bloed gestort. Vervolgens de geschiedenis van den staat schetsend, komt spreker tot de slotsom er blijft nagenoeg niets over voor den vrijen handel. Hij erkent, dat er in de koloniën misbruiken zijn voorgekomen, gelijk trou wens overal elders. Voorts veroordeelt hij de leverantiën in natura, en ten slotte verklaart hij te betreuren, dat de afpersin gen waaraan de inboorlingen zijn blootge- stelf, niet in voldoende mate zijn onder drukt. De minister van buiteniandsche zaken zeide: Belgie heeft niet het recht om in den Congostaat tusschen beiden te komen. Pe schuldigen zijn gestraftde gewetens vrijheid wordt geeerhiedigd evenals de wet °P den slavenhandel. De Engelschen zullen de eersten zijn om ons geluk te wenschen roet het initiatief door ons genomen. Heden voortzetting der discussie. De nieuwe regeering in Servië. De nieuwe regeering in Servië slaapt en ontmoedigend, haast om er wanhopig onder te worden. Als hij mij nu niet betaalt, weet ik geen raad." Het werd middag en baas van der Kemp knapte zich wat op naar het uiterlijk, schepte wat moed voor het innerlijk. Zóó gewapend ondernam hij den zwaren gang naar den rijken heer, die hem, deu beschei den ambachtsbaas, door zijn oneindig lang laten wachten op het sinds laog verschul digde geld, zoo deerlijk m het nauw bracht. Bescheiden tikte hij aan op het kantoor waar een jongste klerkje al dadeiyk zei, dat' menheer er niet was. «Jawel, riep een andere klerk, mijnheer is achter, in de fabriek; ga hem maar even waarschuwen." «Zou ik maar met liever wat wachten, tot mijnheer hier komt," opperde van der Kemp; mijnheer moest het eens kwalijk nemen, dat u hem voor mij komt roepen «Zooals je wilt", zei de bediende, wacht dan maar." Een klein kwartier duurde het, eer de heer Peters op het kantoor kwam. Van der Kemp ziende, fronsde hij de wenkbrauwen al. «Wel, wat wil je, kom je alweer om dat geldje maakt het me iastig." I «Mijnheer, neem het mij niet kwalyk," blijkbaar niet op rozen. Naar het schijnt, tracht de radicale meerderheid in de Ser vische Skoeptchina het kabinet-Avakomo- vitsch omver te werpen. Daarom zou de koning tot de sluiting van dit lichaam hebben besloten en de nieuwe verkiezing in September bepaald hebben. Onlusten in Perzië. Naar Pro Armenia mededeelt, zou in Perzië een godsdienstoorlog zijn losgebroken tegen de daar wonende Europeanen. De in een moskee in den Taurus verzamelde dweepers zouden van den troonopvolger, gouverneur der provincie, de uitdrijving gzëischt hebben van 5000 Armeniërs en het wegzenden van Europeesche beambten. De troonopvolger zou voorloopig deze eischen hebben ingewilligd en de Belgische be ambten reeds vertrokken zijn. De Belgische regeering heeft inderdaad kennis gekregen van deze onlusten, welke echter overdreven schijnen. Ze is overtuigd, dat de Perzische regeering de noodige maatregelen heeft genomen. Spoorwegongeluk in België. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, is gisteren een passagierstrein uit Antwerpen, komende van het Gare Luxemburg, te Brussel op Schaerfaeeksch gebied zijdelings ingereden op een passa gierstrein uit Antwerpen. De schok was geweldig. Verscheiden rijtuigen zijn tot splinters geslagen. Er zijn twintig reizigers gekwetst, o. w. verscheidene ernstig. Een graanhandelaar, Holstra genaamd, heeft men twee beenen moeten afzetten een ander heeft men een been geamputeerd. Volgens nader bericht is de botsing tus schen den Antwerpschen Beurstrein en een goederentrein gebeurd op de plaats, waar een zijlijn van den ceintuur-spoorweg op de hoofdlijn uitkomt, terwijl de Beurstrein uit het station Schaerbeek naar Brussel stoomde. Het ongeluk is ernstig, maar zei van der Kemp op bescheiden toon u hebt het mij al dikwijts beloofd en ik heb het zoo hard noodig, ik zou u anders niet lastig vallen." «Je gunt iemand niet eens den tijd om te betalen wanneer hij dat verkiestik raak dat gezeur moede." «Maar mijnheer, antwoordde van der Kemp, bedenk toch, bid ik u, dat ik liever niet hier kom alleen de nood drijft mij, want ik heb dringende betalingen te doen." «En dan moet ik maar klaar staan, hè? «Help mij, mijnheer, en ik zal u dank baar zijn." «Nu, zei de heer Peters, ik wil er een eind aan makenheb je terug van een bankje van f1000." Van der Kemp werd vuurrood was dit nu ernst, of spotte men met hem «Neen mijnheer, zeide hij, als ik zóó zeel geld had, dan zou ik u met lastig vallen." «Nu, dan kan ik je ook niet heipen, zei de heer Peters; kom later nog maar eens terug." (Wordt vervolgd). NIEUWE SGHIED Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen op 28, 29, 30 en 31 Juli 1903 en zoo noodig op 1 Angnstus schietoefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiden. De sector, welke tot op 4500 M. van het fort als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en de richtingen NW.-ZW. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waar schuwen en desgewenscht aan kleinere zeilvaartuigen hulp verleenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens «én uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie „Ned. Xrt," No. 22 J). Schietoefeningen van het fortPampus, Zuiderzee, 3de District. Volgens mededeeling als voren zullen schietoefe ningen plaats hebben van het fort P a m p u s, op 14, 15, 16 en 17 Juli 1903 en zoo aoodig op 18 en 30 Juli. Deze schietoefeningen maken het gedeelte der zee in de richtingen Noord, door Oost, tot Z.O., tot op een afstand van ongeveer 4500 M. van het fort onveilig. Een stoomboot zal, voor zoover mogelyk, waar schuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om bniten het onveilige gedeelte te komen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op hst fort Pampus, de batterijen Diemerdain en Durgerdam, de W.-battery nabij Maiden en den kerktoren te Muiderberg eene roode vlag waaien van minstens één nnr vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. (Zie „Ned. Krt." No. 212). tCIIIEDAM,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1