Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oen ondergang nabij' 26ste Jiiarg. Zaterdag 4 Juli 1903. .No. 7639. Bureau Boterstraat 50. - Telefoon No. 85. PB IJ 8 Tl» DIT BLADt Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2.— Afzonderlijke Nummersq.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regels^0 60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Bekend m aki 11 g. De Burgemeester van Schiedam, Schiedam, den 3den Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 Juli 1903. België en de Congo-Staat. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren in de Kamer in het vervolg van zijn antwoord op de interpellatie over den Congostaat uiteengezet, dat de Congo- staat een strafwetboek bad uitgevaardigd en langzamerhand den werkkring der over- Feuilleton. heid had uitgebreid. De justitie achterhaalt alle misdaden en wanbedrijven; niemand is rechtloos. De minister somt alle hoven en rechtbanken op. De Koning heeft in 1896 een commissie ingesteld om onderzoek te doen naar de geweldplegingen. De staat bestrijdt de drankzucht. De soldaten genie ten een goede behandeling en slavernij komt niet voor, behalve de slavernij van dienstboden. De minister wijst op pu blieke werken en daden van menschenmin. De staat heeft zichzelf eigenaar verklaard van de aan niemand toebehoorende gronden volgens het stelsel, dat aangenomen is door de staten, die de akte van Berlijn onder teekend hebben. De minister bestrijdt de voorstelling, die Vandervelde heeft gegeven van de verdeeling der gronden. Het is niet waar, zeide de minister, dat de inlanders onteigend zijn. De beweringen van Tdkens die wegens een misdrijf tegen het gemeene recht veroordeeld is, spreekt de minister tegen, wreedheden worden gestrengeiijk vervolgd. Het stelsel van dienstbetoon is zeer voor- deeiig voor de inlanders. Verscheiden En- gelschen en Amerikanen van gezag hebben getuigd, dat de Congostaat uitstekend wordt bestuurd en dat de zwarte bevolking naar de begrippen der menschelijkheid behandeld wordt. Eens zal men in het buitenland hulde brengen aan het bewonderenswaardige beschavingswerk, dat daar ginder is verricht. Tegen het eind van de vergadering kwam de minister van staat Charles Woeste aan het woord. Deze wijzen op de misdrijven, de bloedige treurspelen, die in het be schaafde Europa werden afgespeeld, hoe sal men dat alles dan verhinderen in een staat, die 82 maal zoo groot is als België. Maar wij bestrijden het kwaad. Laten wij dan aan Engeland vragen den lastervelatocht te staken. Zou men er na de opofferingen der Belgen aan kunnen denken hun dien grond te ontnemen, doorweekt met hun bloed Woeste stelde de Kamer voor een motie aan te nemen, waarin hij de Kamer laat verklaren, dat zij, eensgezind met de regee ring, vertrouwende in de zedelijke ontwik keling en vooruitgang van den Congostaat onder het schut van koning Leopold, over gaat lot de orde van den dag. Heden voortzetting. Uit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer beraadslaagde gisteren over het wetsontwerp betreffende de vier directe belastingen. Dat bij dit fiscaal debat de onvermijdelijke politiek weer ter sprake kwam is onder de bekende omstan digheden wei te begrijpen. De minister van financiën, Rouvier, ver scheidene sprekers te woord staand, zeide, dat als de rente naar beneden is gegaan, dit een gevolg is van den politieken veld- tocht. Niets in den financieelen toestand rechtvaardigt de teruggang der rente. Ik verklaar, dat er een politiek is, die het er op toelegt de publieke fondsen te drukken, dat is uw politiek. Er is geen enkele reden om ongerust te zijn. Wij hebben geen leeningen gesloten en geen nieuwe belastingen ingesteld. Gij zult vallen, zegt men, en dat is de verklaring van den lagen stand der staatsfondsen. Het bedrag der vlottende schuld is nauwelijks hooger dan voeger. Het is waar, in de laatste jaren hebben de begrootingen een tekort aange- wezen, maar de tekorten zyn sedert den aanvang van het jaar verdwenen. Ik heb geaarzeld alvorens ik het ontwerp inkom stenbelasting heb ingediend. Ik heb het ingediend om te voldoen aan datgene, waartoe wij ons verbonden hadden. Die beiastmg kan onder het publiek geen schrik verspreiden. Rouvier is bereid de Kamer te gelege- nertijd by te staan bij de behandeling van de inkomstenbelasting. Voor het oogenbiik verzoekt hij de Kamer tevreden te willen zijn met het aannemen der vier belastingen De eerste vier artikelen werden aangeno men, waarna de vergadering ten einde liep. De Senaat heeft met 180 tegen 88 stemmen besloten over te gaan tot de behandeling van het eenige artikel van het wetsontwerp, strekkende tot aanvulling van de wet op de vereenigingen met betrekking tot de competentie der recht banken, die last hebben gegeven tot de iikwidatie der Congregatiegoederen. Daarna werd de vergadering gesloten. Uit Oostenrijk-Hongarije. Het Oosteimjkscüe Kabinet-Fon Körber heeft, naar de Foss. Zeitung meldt, Zondag zijn ontsiag-aauvrage bij den Keizer inge- diend, doch de Keizer zou, voigens de Wiener Zeitung den heeren hebben verzocht, hun portefeuilles te blijven behouden tot 30 Juli 1904! Wie weet of het Hongaarsche ministerie Ktiueu, welks optreden een voorloopige capitulatie voor de oppositie partij inzake de militaire wetten, aanleiding is geworden tot Von Körber's besluit om af te treden, dan nog leeft. De meerder heid der onafhankelijkheidspartij gevooeit grooter lust om Kboen, die er rond voor uitkomt, dat zijn concessie slechts tijdelijk is, even fel te bestrijden als zij Szeil bestreden heeft, doch tot dusverre weigert Kossutn en zijn aiuije daaraan mee te doen. Voor diens houding zal nun definitief besluit vermoedelijk afhangen. De parlementaire verwarring, is te Boe dapest op dit oogenbiik schier even groot ais te Weenen. Het zijn onaangename dagen, zei keizer Frans Jozef dezer dagen te Braunau, waar hij het 700-jarig be staan der stad meevierde tot een afge- 2) Zoo kon Van der Kemp heengaan, troos teloos en radeloos. Zijne vrouw was veront waardigd, maar wat baatte het. Andere middelen waren niet voorhanden, en toen de ijzerkooper na een paar dagen nog eens stuurde met de kwitantie, moest de bode zonder geld worden weggezonden. Er brak nu een onaangename, treurige tijd voor Van der Kemp aan. De gerechtelijke vervolging bleef niet uit en spoedig zou de veroordee ling tot betaling volgen, waarmee de schuldeischer dan vonnis had en het recht tot executie verkreeg. Kon dit niet voor komen worden, dan was de ondergang van Van der Kemp zeker, want onvermijdelijk zou hij streng vervolgd worden. Hij durfde dea heer Peters niet meer gaan bezoeken neen, hoezeer de nood ook drong en hoezeer zyne vrouw hem er toe aanspoorde, hij durfde niet. Intusschen ging de tijd voorbij en de noodlottige dag naderde al meer en meer ny brak ten slotte aan en het vonnis werd geslagen, waarbij Van der Kemp natuurlijk tot betaling werd veroordeeld, want zijne schuld ontkennen kon hij niet. Treurig was de toestand van den armen man, die aldus buiten zijne schuld met ondergang werd bedreigd. Be echtgenoote van Van der Kemp was eene flinke vrouw, die uitstekend haren Plicht begreep om haar man in moeilijke ogenblikken tot bulp en steun te zijn. "fmder terneergeslagen dan haar man, die ais verslagen was door het dreigend gevaar, zon zij op een middel om dat gevaar nog e ezweren, ten einde den noodiottigen aS te vermijden. Hare aansporing, om nogmaals den heer Peters om betaling te gaan vragen, mocht niet batenVan der P Was duar met toe te bewegen, zóó- zeer vreesde hij den rijken heer. Toch moest h«t b i eön middei zlJa tot bereiking van hüiA6)' en °Pe#DS kwam zij op een denk beeld, dat redding beloofde. Z6ld? Z1J tot Van der K««np". wij i a zaak n,et aldus laten gaan en ons ais t ware moedwillig in het ongeluk laten storten. Als ge met naar den heer Paters wilt gaan om een laatste poging te doen tot het verkrijgen van uw geld, ga dan eens spreken met zijn boekhouder, den heer Bruin. Van dezen hebt ge toch geen onaan gename bejegening te wacntea, want hij is een gesemkt persoon, die wel bereid zal zyn bij zijn patroon voor u te spreken. Leg hena uw toestand ook eens bloot en verzoek hem, een goed woord voor u te doenik twijfel er niet aan, of dit zal helpen." Van der Kemp liet zich dit gezeggen hij gevoelde ook het onverantwoordelijke' van eene houding, die hem onnoodig ten gronde zou richten. Hij volgde dus in den avond, op het tijdstip dat de heer Bruin thuis zou zijn, den raad zijner vrouw op en begaf zich naar diens woning. De boekhou der was verbaasd bij het vernemen van de groote ongelegenheid, waarin Van der Kemp verkeerdehij wist wel dat de heer Peters hem herhaaldelijk zonder betaling had weg gezonden, maar dat dit uitstel zulke kwade gevolgen zou hebben, daarvan had hij geen denkbeeld gehad. Hij beloofde nu, met zijn patroon te zullen spreken, en dit wel reeds den volgenden morgen, toen Van der Kemp hem mededeelde dat de nood drong en langer uitstel hem noodlottig zou zyn. Met een verruimd hart verliet Van der Kemp den heer Bruin hij was nu weer met de hoop vervuld, dat alles nog ten beste zou keeren. Hoezeer veranderde even wel zyne stemming weer, toen den volgenden dag de deurwaarder bij hem kwam en beslag legde op zijne meuöelen en huisraad ook op al der. voorraad in zyne smederij, en' een bewaker over dit alles achterliet. Deze dag en nog een volgenden da» gingen voorbij, zonder dat Fan der Kemp iets van den heer Bruin vernam. Hy klaagde zijn nood aan zyne vrouw en verklaarde er mets van te begrijpen, want de boek houder had toch stellig beloofd voor hem te zullen spreken. In den avond van den tweeden dag begaf mj zich dus opnieuw naar den neer Bruin; de angst en de onge rustheid dreven hem daartoe. Wat hij er vernam, was evenwel weinig bemoedigend. »Gister, zoo zeide de neer Brum, »was de heer Peters onverwacut uit de staa gegaan en toen ik heden morgen weer op net kantoor kwam was net zoo druk aen ge- heeien dag, dat ik geene geiegeuneid kon vinden om over u te spreken. Maar morgen zal het wel gelukken en ik Oeioot u, mijn best te zullen doen." (iSlot volgt). NIEUWE SCHIEDAWISCHE COURANT brengt ter openbare kennis dat de stemming ter verruiling der vacaturen in den gemeenteraad ontstaande, bij de a.s. periodieke aftreding van zeven leden, aal gehouden worden op WOENDAG 8 JUTiI aanstaande, van des voor- middags acht tot des namiddags vijf uur, en wel in Kiesdistrict 1, ter benoeming van drie leden, over de candidaten P. ALEVA, T. H. J. BELONJE P. DE BRUIN, Dr. J. ENDTZ, P. C. M. JANSEN Mr. W. H. JANSEN, G. VAN DER MOST* D. RIS E.Hz. F. J. SMIT en A. WINTERBERG Kiesdistrict II, ter benoeming van twee leden, over de candidaten M. BAKKES P. DE BRUIN, Dr. J. EXDTZ, A. C. A. NOLET, J. M VAN DER SCHALK Jr., N. VAN DER VELDEN en A. WINTERBERG; Kiesdistrict III, ter benueming van twee leden, over de candidaten P. ALEVA T. H. J. BELONJE, J. O. BENDER, A. BLOMMESTEIJN, II. VAN DER DRIFT, D. RIS E.Hz. en A. WINTERBERG; dat tot de stemming niemand wordt toegelaten, dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermeldende kaart, bevattende eene op roeping voor de atemming; dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft verloren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt Uitgereikt, mits hij voldoende van zijn indeatiteit doe blijkenen dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is dat art. 12S van het wetboek van strafrecht lnidt Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis' straf van ten hoogste een jaar. h *j ,°Ver, het geval Tan den oucl kapitein Tilkene Aaa \Ba der Velde den vorigen dag gesproken Til- Kens moet onwillige kaoetsjoedragers ter dood ge wacht hebben. Hij beweert evenwel op last van zijn meerderen te hebben gehandeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1