vaardigde, mijn vacantie zal er dit jaar bij inschieten. En dat nog wel te midden van den komkommertijd Sommige Weener avondbladen deelen mede, dat de Keizer de aanvrage om ontslag van het ministerie-Körber niet heelt aangenomen. De Wiener Algem. Zeit. zegt, dat er nog geen olficieel bericht over de crisis is. De Wiener Zeitung maakt een eigen- handigen brief van der. Keizer aan v. Körber openbaar, bepalende dat Oostenrijk en Hongarije van 1 Juli 1903 tot 30 Juni 1904 de gezamelijke uitgaven zullen deelen, daar de parlementen het te dien aanzien niet eens zijn kunnen worden. 's Pausen gezondheidstoestand. Dr. Lapponi heeft, naar men uit Rome aan de lndép. meldt, verklaard, dat de Paus thans zeer wel is. Alle gevolgen der lichte ongesteldheid, waaraan Z. H. onlangs heeft geleden, zijn thans geheel geweken. Daarentegen meldt de Parijsche Temps, dat de Paus gisteren onwel was. Loubet naar Londen. President Loubet zal zich Woensdag a. s. van de groote militaire revue te Aldershot tegen drie uur naar het Victoria- station begeven, waar de Koning en de Koningin hem zullen ontmoeten. Op het terrein zal de Koning te paard het défilé der troepen bijwonen. De Koningin en de heer Loubet zullen in het rijtuig blijven. Te Dover zullen gedurende de vier feestdagen de straten over een lengte van verscheiden kilometers met guirlandes en eleotrische Jampem zijn versierd. Ook de Prins van Wales-pier zal over hare gan- sche lengste electrisch verlicht zijn. De oorlogsschepen bij Dover zullen geïllumi neerd worden. Steinburg naar Washington. De Nordd. Algem. Zeit. verneemt, dat vrijheer Speck von Steinburg, die in Januari met een buitengewone opdracht naar Washington gezonden werd en die tot dusver consul-generaal in Britsch-Indië geweest was, tot gezant bij de regeering der Ver. Staten is benoemd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Juii 1903. Jaarverslag Kamer van Koophandel. Wij ontvingen het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over 1902 over den toestand van nijverheid handel en scheepvaart. In afwachting dat ons de noodige ruimte zal ten dienste staan om dat verslag als gewoonlijk te behandelen, ontleenen wij daaraan thans het volgende algemeen overzicht In het algemeen overzicht van ons vorig jaarverslag gaven wij als onze meening te kennen, dat het jaar 1901 aan onze gemeen te in haar geheel genomen, zooal geen voorspoed, dan tenminste niet zóóveel tegen spoed gebracht had als waardoor (afgezien van het jaar 1900) de laatstvoorgaande jaren zich hadden gekenmerkt, en dat dit moest worden toegeschreven aan den min der ongunstigen toestand van het branders- betrijf en aan de vesting van meedere nieuwe industriën. Welnu wat van het jaar 1901 gezegd werd, beschouwen wij als ook toepasselijk op 'tjaar, waaraan dit jaarver slag gewijd is. Immers ook in 1902 (het zal nog nader worden uiteengezet) verkeer de het brandersbedrijf in een tamelijk gun- stigen toestand, terwijl zich tevens in onze gemeente verschillende nieuwe industriën vestigden. Waar nu het gewicht dier feiten voor onze stad er niet minder op is geworden, oaar nog steeds haar wel en wee voor een zeer oelangrijk deel van het genoemde be- arijt alnangt en wegens den achteruitgang van dat bedrijf de vestiging van nieuwe industriën voor haar van meer dan gewone beteekems is, daar ligt de gevolgtrekking voc$ de hand, dat wat het geval was in 1901 het ook moet geweest zijn in het vorige jaar. Loonstaten. Wij meenen goed te doen de werk gevers in verzekeringsplichtige bedrijven nog eens attent te maken op de wets bepaling in zake het invullen en bijhouden der loonstaten. Dat dit zoo nauwkeurig mogelijk moet worden gedaan, blijkt uit de bepaling, dat beslist iedere werkman, al is die slechts een korten tijd als los werkman in dienst, op die lijsten moet voorkomen. Op het niet naleven van een en ander is een zware straf gesteld voor ieder feit dat geconstateerd wordt voor ieder werk man, die niet op de staten voorkomt, hoewel hij toch in dienst is bij den be trokken patroon, wordt f 100 boete opgelegd. Men zorge dus steeds de loonstaten behoorlijk ingevuld te hebben De Kermis in den Tuin. Het programma der kermisvermakelijk heden in de Schied. Olficieren-Vereeniging toont wel aan, dat wat er in den tuin ook veranderd is, de traditioneels kermisver makelijkheden nagenoeg ongewijzigd blijven. Alleen is er ditmaal Woensdag-avond geen tooneelvoorstelling en zal er Maandag na de kermisweek een specialiteitenvoor stelling plaats hebben ter vervanging van de gebruikelijke comedievoorstelling. Zondag vangen de vermakelijkheden weder aan met een matinee, waarbij zal plaats hebben het oplaten van met gas gevulde luchtballons. Maandag en Dinsdag hebben weder de gebruikelijke kinderfeesten plaat. Op Maan dag koek trekken (3—6 jaar), blokjes rapen (jongens 6—8, meisjes 6—10 jaar), bak- werpen (jongens 8—10 jaar); Dinsdag balanceerspel (meisjes 1013 jaar), stok- springen (jongens 10-13 jaar), geblindoekt steken naar de schijf (meisjes boven 13 jaar) zakloopen (jongens 13—16 jaar). Na afloop der wedstrijden op beide dagen brillante voorstellingen van de prestidigi* tateur D. Th- Schramade van Rotterdam. Donderdag en Vrijdag zullen voorstellingen worden gegeven door de Nederl. Tooneel- vereen. te Amsterdam. Zaterdag is er als gewoonlijk, groote specialiteiten-voorstelling afgewisseld door een groot militair concert, Bengaalsche verlichting van den tuin en gebouwen en ten 12 ure vauxhall en schitterend vuurwerk. Maandag d.a.v. zal, zooals reeds gezegd, weder een specialite'ten-voorstellmg worden gegeven. Zooals wij reeds opmerkten, bleef in bovenstaand program de Woensdag onbezet. Er is echter toch voor eene alleszins gewenschte aanvulling van het program gezorgd. Woensdag-avond geeft vOrpbeus" ni. de soirée amusante, die zij in de laatst- verloopen jaren in de kermisweek pleegt te geven. Voorzeker zal het dien avond in den Tuin vol zijn, immers de kermis- soirées van ïOrpheus" hebben van oudsher een goede reputatie en die zullen zij ook nu wel weder handhaven. Bij Kon. besluit van 25 11. no, 45 zijn de statuten goedgekeurd van de hier te vestigen Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank. Gisteravond zou een kermisreiziger een jongen geschopt hebben, waardoor hij het publiek tegen zich kreeg, dat het toch al niet op hem scheen begrepen te hebben en hem te lijf wilde gaan. In een café aan de Boterstraat nam hij zijn toevlucht. Na aldaar langen tijd vertoefd te hebben, kon hij zich onder polietietoezicht naar zijn tent begeven, waardoor erger voorkomen werd. Van nacht is de 14-jarige W. R., thuis behoorende te Rotterdam, hier zwervende gevonden. De jongen is door de politie naar de ouderlijke woning, die hij sedert Maandag verlaten had, teruggebracht. Heden was het voor een vijftal gemeente werklieden en wel voor D. van Dijk, (straat- (maker); A. Giphart (tuinman)C. Huisman timmerman), N. Visser (grondwerker) en B. van Wamelen (straatmaker), een aan gename dag. Zij allen waren toch meer dan 25 jaren in üienst bij de gemeente geweest en waren daarom verzocht in de vergadering der Commissie voor gemeentewerken te komen, waar hun door den heer Burge meester, als waarnemend voorzitter vau deze commissie, onder hartelijke bewoordin gen ieder een enveloppe met inhoud werd ter hand gesteld. Door C. Huisman werd, namens hun allen, den Burgemeester en de Commissie met een enkel woord dank gezegd voor het geschenk. De Rotterdamsche gemeenteraad benoemde gisteren tot directeur van het onder Poortugaal op te richten krankzinnigenge sticht op een jaarwedde van f5000 met vrije woning, vuur en licht den heer dr. W. Vos, geneesheer-directeur van het Rijkskrankzinnigengesticht te Grave. Goedgekeurd werd het voorstel tot aanschaffing van een tweede drijvende Mornson-heistelling. Het voorstel tot aanleg van het Van Hogendorpsplein met het aangrenzend gedempte gedeelte van de Vest, dat mede aan de orde kwam, moest worden aange houden, daar de stemmer, staakten over een amendement om ook aan de Noordzijde van het plein een balustrade te plaatsen. Een 60-tal hoofdlieden en brandmeesters der Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer maakten gisteren een boottocht per stoom boot Volharding IX van uit Woerden langs den Ouden Rijn, via Alphen naar Leiden, alwaar geluncht werd in »Maison Prins op het Rapenburg. De boottocht werd voort gezet langs Lisse en Hiliegom naar Haarlem, waar heden-avond een feestdiner plaats heeft bij Gebr, Brinkmaan op de Groote Markt. Het muziekkorps der Jagers uit den Haag vergezelde de feestvierende brandweer lieden en gat gisteren-avond een concert bij Gebr. Briukmann. Het doei van den feesitocht was in 't bij zonder een hulde te brengen aan den onlangs afgetreden president-hoofdman der Roti. Vrijwillige Brandweer, den heer J. Kramer, die in Maart 1.1. zijn gouden jubileum vierde, alsmede de bevordering van twee brand meesters tot nooidman. Te Viaardingen kwam men Woensdag voor de candidaatstelling van den heer A. Hoogewerf bij de raadsverkiezing in het tweede district tien minuten na 4 uur zoodat de lijst niet meer aangenomen werd. Gisteren-ochtend arriveerde in de haven te Viaardingen de stoomlogger VL 179, Johanna JSeeltje, schipper J. v. d. Ster reeder H- v- Burg, Het schip had een lading van 110 tonnen haring, waarvan 75 als eigen vangst. Hoewel de berichten niet bepaald gunstig luiden, moeten er meerdere schepen met haring onderweg zijn. Men meldt aan de N. R. Cf. uit Delft Door rijkskommiezen is geverbaliseerd tegen de branderij onder de firma Vlek en Co., wegens frauduleuzen uitslag van gedis tilleerd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Juli. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verbetering der positie van de klerken en beambten bij de Dep. van Algem. Be stuur en bij de Hooge Colleges van Staat, merkte de Minister van Binnen- landsche Zaken naar aanleiding van geuite wenschen door de heeren Smeenge, Helsdingen en Pastoors op, dat deze rege ling een eerste stap is. De niet-departe- mentale beambten komen voor een zelfde .regeling ais nu voor anderen is voorgesteld, bij de aanstaande begrooting aan de beurt. Als assistent boden inderdaad dezelfde diensten doen als de boden, dan erkent de Min. dat zij bij het bodenpersoneel moeten worden ingedeeld. Pensionneering op 65 jarigen leeftijd der beambten zal de Min., evenals het toekennen van een vergoeding voor kleeding, over wegen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens werden aangenomen de wets ontwerpen tot voorkoming van gelijktijdig genot van pensioen en uitkeering in verband met de Ongevallenwet en tot bekrachtiging van provinciale heffing in Friesland. Onder de vele aangenomen conclusiën en wetsontwerpen behoorde ook dat tot wijzi ging van het contract met de stoomvaart- mij. Nederland betreffende den maildienst. Daarna ving aan de beraadslaging betref fende de wijziging der wet op de suiker accijns, overeenkomstig de suikerconventie, waarbij de heer van den Berch van Heemstede betoogde, dat onze suiker industrie door de conventie lijdt, en in nadeelige conditie tegenover het buitenland verkeert. Hij drong aan op helfing eener surtaxe evenals de heer van B ij landt. De heer Schaper betreurde het, dat de verlaging der accijns was teruggenomen, betoogende dat bij bet in werking treden der conventie zonder aanmerkelijke accijns- verhooging, de suikerprijzen tot nadeel van 't volk zouden stijgen. Als zijnde kunstmatige protectie, verklaarde hij zich tegen surtaxe - neffiog. De heer Tydeman sloot zich in hoofdzaak bjj net betoog van den heer Schaper aan, veel ondersteunend van wat die spreker van de suikeraccijnsverlagmg had gezegd. De heer F r u y 11 e r bepleitte verlaging van den accijns, maar ook verlaging van den surtaxe. Voor spr. was het laten vallen van de surtaxe eene teleurstelling. Hij drong nadrukkelijk op surtaxehelffng aan en weer legde de aangevoerde bezwaren. De vergadering werd daarna tot heden ochtend 11 ure verdaagd. Bij besluit van H. M. de Koningin is be paald, dat voortaan op Zon- en erkende Cnristeiijke feestdagen geen oefeningen of wapenschouwingen zuilen gehouden worden tenzij zulks in bijzondere omstandigheden door H. M. wordt bevolen. H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Dins dag, 7 Juli, openen het nieuwe gebouw der Christ. Vereeniging voor zenuwlijders te Zeist. Nader verneemt men, dat het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Groningen geheel een officieus karakter zal dragen. Misschien zal H. M. ook een kort bezoek brengen aan het Museum van oudheden aldaar. Op 13 Jnni j. 1. is Harer Majesteits ge zant te Washington namens Nederland toegetreden tot de op 7 Mei dt.v aldaar door Italië, Groot-Bntannië en Ierland en Duitschland met Venezuela gesloten proto collen betreffende de onderwerping aan eenige geschilpunten in zake de verdeeling der door Venezuela aan onderscheidene mogendheden afgestane 30 pet. der opbrengst van de te La Guayra en Puerto Cabello geheven invoerrechten. {St.et.) Behalve de thans ten paleize Het Loo vertoevende hofdignitarissen zullen van af heden tijdens H. M. 's verblijf aldaar nog in dienst zijn graaf Schimmelpennmck, adjudant; graaf Van By.andt, kamerheer, en baron Van Heemsta, ordonnans-officier. De minister van Binnenlandsche zaken zal den 9en dezer Venlo bezoeken. Dit bezoek geldt voornamelijk het bezichtigen van eenige fabrieken, o. a. van de stoom pannen-, steen- en buizenfabriek der firma Canoy Herfkens Co. De minister van Justitie heeft besloten dat een ter zake van doodslag veroordeelde vrouwelijke gedetineerde in de strafgevan genis te Rotterdam; wier straftijd zal verstrijken 5 April, 1904, en een mannelijke gedetineerde in de strafgevangenis te Groningen, veroordeeld wegens poging lot V i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2