Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Den ondergang nalij Zondag 5 Juli 1903 \o. 7640. EERSTE BLAD. kosteloozeiaënting en üerinëütiii£ tegen polleen. Periodieke Raadsverkiezing. f Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAS DIT BIADl Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTllN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4deu December 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize ran den gemeente geneesheer, den heer N. F. ELZEVIER DOM, Lange Haven no. 98, driemaandelijks en wei op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, op de gewone spreekuren ge legenheid zal bestaan tot Schiedam, den 4den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Kennisgeving. Afsluiting van straten bij gelegenheid van de kermis. Burgemeester en Wethouders yan Schiedam, Brengen ter openbare kennis, dat van heden tot en met 15 Juli a. s. de volgende straten voor het verkeer met voertuigen (handwagens uitgezonderd) zullen gesloten zijn. lo. Het BROERSVELD (tusschen Lange Kerkstraat en het Heerenpad; 2o. De BROERSVEST van af de Boter straat tot aan den molen Willielmina. Schiedam, den 4den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris v. LUIK, L, S. Feuilleton. 3) (Slot.) Met vernieuwde hoop bezield ging Van der Kemp naar huis, waar het zoo treurig was gesteld. Den nacht bracht hij echter bijna slapeloos door, geheel vervuld als hij was van angst voor de toekomst. Wat zou er toch van hem en zijn gezin worden, als hy het geld niet tijdig kreegom aan een dadelijken gerechtelijken verkoop van zijn boedel te ontkomen, zou er geen ander middel zijn dan zich failliet te geven, en dit middel was al weinig beter dan de kwaal. Zy die hem geld schuldig waren, zouden dan moeten betalen, en er zou genoeg zijn om al zijne schuldeiscbers te kunnen voldoen maar de schande en het verlies van zijn goeden naam bleven dan toch over. Met angst en vrees dacht hij daar aan, hij die tot heden als eerlijk en fatsoenlijk man had geleefd en zijne zaak behoorlijk in het reede bad gehouden. De volgende dag kwam, maar hy vernam Diets van den heer Bruin. Wel kwam de Kennisgeving. Zitting der commissie van onderzoek voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat de commissie uit het plaatselijk bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden op Vrijdag 17 Julia, sdes namiddags ten 6T ure, in het gebouw de St. Joris Uoele aan het Doeleplein alhier, tot het onderzoeken van de al of r.iet gegrondheid oer redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij door de dit jaar van elders ingekomen dienstplichtigen der Schut terij zullen worden ingebracht, en dat zij, die niet voor de commissie ver schijnen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben. Schiedam, den 4den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Volledige tweejarige Cursus ter opleiding voor het Examen van Hoofdonderwijzer. Aantal wekeliiksche lesurenle jaar 10|uur, 2ejaar 11 uur. DINSDAG AVOND, WOENSDAGAVOND, ZATERDAG-NA MIDDAG. Schoolgeld f 25. Zij, die wenscnen deel te nemen aan dezen cursus, die den 2n September a. s. geopend wordt, worden verzoent zich vóór 1 Aug. u. S. SCHRIFTELIJK op te geven aan Dr c. J. VINKESTEIJN, Voors. der PI. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Schiedam, Juli 1903. De periodieke Raadsverkiezing, die het gemeentelijk kiesrecht ons om de twee jaar pleegt te brengen, staat weder voor deurwaarder hem mededeelen, dat de executie weldra zou plaats hebben, en als hij den verkoop wilde tegenhouden door het verschuldigde en de reeds hooge kosten te betalen, dan moest dit spoedig geschieden. Van der Kemp was wanhopig en ten einde raad alleen als de heer Peters hem betaalde kon nij het gevaar afwenden, en hij durfde nu den boekhouder ook haast met meer lastig vallendeze toch had beloofd hem benent te zullen zenden, zoodra hij iets wist. Ook zijne vrouw werd er mismoedig onder. Zij had zich zooveel voorgesteld van de hulp vsn den heer Bruin daarop was al hare hoop gevestigd geweest en nu kwam zij zoo bedrogen uit. Lang spraken zij tezamen daarover, overleggende Wat er nog gedaan zou kunnen worden, toen de vrouw op eens een nieuw denk beeld kreeg. »Als ge den heer Peters niet meer durft gaan bezoeken, zeide zij 'ot haren man, »welnu, schrijf hem dan een brief en maak op die manier uw be narde positie bekendde Dood dringt nu 6Q je hebt dan tenminste gedaan wat je kon." Van der Kemp vond dit middel niet kwaad. Met een oezwaard hart, maar toch met hoop bezield, zette hij zich aan den arbeid en bracht zijne gedachten zoo goed mogelijk op het papier, omstandiglijk alles mededeelend en dringend verzoekend om de deur. De groote schoonmaak oftewel vernieuwing van den Raad gaat door heel ons land de volgende week beginnen. In enkele plaatsen gaat dit werk vrij gemakkelijk, daar de in onderling overleg der verschillende partijen voor het raads lidmaatschap aangewezen personen bij eenvoudige candidaatstelling worden geko zen. Maar in onze gemeente kan dit toon beeld van burgerlijke verdraagzaamheid blijkbaar nog niet worden gegeven. Over de candidalen den 30n dezer gesteld, zal Woensdag 8 Juli moeten gestemd worden. Niet op Dinsdag, den traditioneelen ver kiezingsdag, maar op Woensdag zal deze stemming in de daartoe aangewezen bureaux van de verschillende districten plaats hebben. Wij staan dus weder aan den vooravond der groote Raadsverkiezing. Het ostra cisme of scbervengerecht zal gespannen worden over het zeventiental candidaten voor de verschillende districten gesteld. Dat de burgers, die dit recht tegenover hunne medeburgers gaan uitoefenen, inder daad een scherp een tweesnijdend wapen gaan hanteeren, zal wel niemand ontkennen, die met het gemeentelijk kiezerswerk ook maar eenigzins bekend is. Van de samenstelling van een gemeentebestuur hangt toch zoo veel af. Met het bestuur eener gemeente is haar wel en wee zoo nauw verbonden daarmede is haar bloei en welvaart ten zeerste gemoeid. Houden wij dit in het oog bij de moeilijke omstandigheden» waarin onze gemeente sedert zoolang en bij voortduring verkeert, dan blijkt wel duidelijk dat nu vooral de Raadskeuze van bijzonder belang moet worden geacht, dan vinden wij daarin eene duidelijk vinger wijzing, welke mannen wij thans in dezen kritieken tjjd naar stads raadszaal moeten afvaardigen. hulp in dezen nood. Dadelijk werd deze brief verzonden. Hoe vreemd keek de heer Peters op, toen hij dit schrijven las. Onmogelijk kon hij, de bemiddelde man, zich voorstellen dat zijn uitstel om Van der Kemp te beta- leti, zulke noodlottige gevolgen kon hebben. En daar hij geen kwaad hart had, wilde hij het gestichte onheil zoo spoedig en zoo goed mogelijk herstellen. Hij riep zijn boek houder binnen en deelde dezen de zaak mede. De heer Bruin kwam nu eindelijk voor den dag met de mededeeling, dat Van der Kemp hem zijn nood had geklaagd en zijne voorspraak had ingeroepen, maar hij had het geheel verzuimd. Dit nam de heer Peters hem wel wat kwalijk, maar daarmede was de zaak niet verholpen. »Ga nu dadelijk naar Van der Kemp, zeide de heer Peters, en stel u op de hoogte van den toestand; neem alvast het geld mede, dat ik hem schul dig ben." Hoe verrast en blijde waren Van der Kemp en zijne vrouw, toen de heer Bruin hun de boodschap van zijn patroon over bracht en het bedrag afdroeg, dat deze hem medegeven had. iZij deelden den boekhou der mede, dat de verkooping elk oogenblik kon volgen en dat de deurwaarder bij zijn laatste bezoek gesproken had van de kosten, die zij zouden te betalen hebben. De heer We behoeven mannen in den Raad, die hun veelomvattende taak met den meesten ernst opvatten, die begrijpen, dat zij de belangen der geheele gemeente en van al hare nijvere burgers hebben te behartigen. We behooren mannen in den Raad te brengen, die voor een richtig, zuinig beheer der gemeente weten te waken, die de thans vooral zoo zwaar op gebrachte beiastingpenningen doen strekken uitsluitend tot het doel waartoe zij door de burgers geofferd worden. We behoeven mannen in den Raad die de zuinigheid betrachten, maar niet eene zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Het komt er nu toch vooral op aan, niet alleen een zuinig maar ook een richtig gemeentebeheer te voeren. Daartoe moet allereerst gebruik worden gemaakt van de zoo gunstige ligging van Schiedam aan de Maas en met beide handen de gelegenheid worden aangegrepen om onze stad in die richting uit te breiden, ook al zou daarbij eenig financieel ofler van de gemeente gevorderd worden. Wat het algemeen belang eischt, gereedelijk toe stand wat met met het oog op dat belang gevorderd wordt, onverbiddelijk weigeren, zoo behoort de gedragslijn onzer vroeden te zijn. In het bestuur eener gemeente behooren toch de billijkheid en rechtvaardigheid aller eerst betracht te worden. Daarbij mag niet het belang van één stand of ééne richting eenzijdig bevoordeeld worden, maar behoort het algemeen belang te worden bevorderd. Aldus geen ongehoord laag schoolgeld voor hen die den kostende prijs kunnen betalen, waardoor slechts één stand en veelal slechts ééne richting, die hoofdzakelijk van die schooi gebruik maakt, wordt bevoordeeld geen inkomstenbelasting, die den man met vast inkomen tot den laatsten cent doet betalen, den burger met vermoedelijk inko- Bruin wilde, dat Van der Kemp dadelijk naar den deurwaarder zou gaan, ten einde hem de hoofdsom te voldoen en tevens te vragen, hoeveel de kosten nu bedroegen hij wilde dit aan zijn patroon mededeelen, in de hoop dat deze daarin tegemoet zou wil len komen. En zoo geschiedde het ook inderdaad. Toen de heer Peters vernam, hoe groot de verslagenheid was welke ten huize van Van der Kemp heerschte en hoe hoog de nood gestegen was, trof dit hem en besefte hij het onverantwoordelijke van zijn langdurig uitstel van betaling zijner schuld. Hij gevoelde zich dan ook verplicht het aangerichte kwaad zoo goed mogelijk te herstellen, en hij betaalde edelmoedig- hjk al de kosten, wslke door net vonnis en de beslaglegging waren veroorzaakt. Maar het leed en het verdriet dat Van der Kemp had verduurd, kon niet ongedaan gemaakt worden. Toch deed de heer Peters zijn best om ook dit zooveel mogelijk te vergoeden, door zelf Van der Kemp te be gunstigen waar hij kon en hem hij zijne vrienden aan te bevelen. Voor Van der Kemp werd aldus uit het kwade nog wel wat goeds geboren, maar nooit zou hij toch de treurige dagen vergeten, welke hij bui ten zijne schuld had doorleefd. NIEUWE SE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1