Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Woensdag 8 Juli 1903, No. 7642. Ter Raadsverkiezing! Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TIK DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers0.03 PRIJS DER ADTERTENTIËK: Van 16 regelsf0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Voor de op morgen Woensdag te houden verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad blijven wij op de gronden reeds door ons ontwikkeld, met den meesten aandrang aanbevelen voor DISTRICT I, de Heeren P. C. M. JANSEN, Mr. W. H. JANSEN en F. J. SMIT, voor DISTRICT II, de Heeren A. C. A. NOLET en N. VAN DER TELDEN, voor DISTRICT III, de Heeren J. O. BENDER en H. VAN DER DRIFT. Kiezers, komt allen trouw ter stembus, het gaat om het wel en wee van de stad uwer inwoning; het gaat om het richtig, zuinig en beleidvol beheer uwer gemeente het gaat om het behoud der kleine anti liberale meerderheid in den Raad. Niemand uwer, zoo niet volstrekt belet, blijve dus thuis, alle hens op 't dek, allen op 't appèlgeen enkele stem kunnen wij missen. De stembureaux zijn geopend van 's mor gens 8 tot 's avonds 5 ure. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De katholieke wereld is pijnlijk verrast en ontroerd door de treurmare dat Z. H. de Paus de laatste H.H. Sacramenten heelt ontvangen. Wel-is waar hielden in de laatste weken de geruchten betreffende eene toene mende verzwakking van den H. Vader met buitengewone hardnekkigheid aanhet bericht vooral dat bij het jongste consistorie op het bleeke en vervallen gelaat van Z. H. zich onmisbare sporen alteekenden van licha melijke vermoeienis en afmatting, verwekte wel eenige ongerustheid in de katholieke wereld maar niemand dacht er aan, dat het levenseinde van Leo XIII nabij zou zijn. Sinds enkele dagen schijnt dit, helaas, droevige zekerheid te zijn geworden. De bewonderenswaardige geest- en wilskracht, die Z. H. zoo menigmaal hielpen eene lichte ongesteldheid te overwinnen, dreigen ditmaal te zullen bezwijken odder den druk- kenden last der hooge jaren en den aanval eener acute ongesteldheid, Omtrent de oorzaak van 's Pausen ziekte meldt de Romeinsche correspondent van de Parijsche Temps de volgende bijzonderheden Sinds het begin van Maart is Leo XIII gaan lijden. Iedere audiëntie, iedere ver moeienis werd gevolgd door een toestand van afmatting. Hij had een of twee dagen noodig om weder op streek te komen. De toestand verergerde nog door buikloop en aandoening der ingewanden. De eerste is verdwenen, maar de tweede kwaal houdt, aan en doet den Paus bloed verliezen, wat voor een 94-jarig grijsaard buitengewoon kostbaar is. Donderdag heeft de Paus een groot aantal pelgrims ontvangen en Vrijdag wilde hij een wandelrit doen in de tuinen van het Vaticaan. Bij ongeluk stond zijn rijtuig niet klaar. De koetsier, die de paarden wilde behoeden voor de steken der horzels, was op eenigen afstand gaan staan. Leo XIII, die in een draagstoel aankwam, wilde niet wachten en ving, steunende op een ssok, eene wandeling aan. In het Vaticaan teruggekeerd, gaf hij verlof dat Hongaarsche seminaristen tot hem zouden worden toegelaten, maar de audiëntie moest bekort worden, daar de Paus zich zeer vermoeid gevoelde. Zaterdag avond bezocht dr. Lapponi den Paus en bleef in het Vaticaan overnachten. Toen was men be ducht voor longaandoening, maar vooral de groote uitputting van den hoogen patiënt wekte bezorgdheid. Een ander bericht meldt, dat de Paus na zijne wandeling zeer bezweet was en verklaarde, dat bij zich onwel gevoelde. Toen Zaterdag-ochtend het rijtuig voorkwam, kon de Paus niet gevolg geven aan zijn voornemen om door de tuinen te rijden en toen begon 's Pausen ziekte ruchtbaar te Worden. Den nacht van Vrijdag op Zaterdag bracht dr. Lapponi door in de particuliere bibliotheek van den Paus, die een gedeelte vormt van 's Pausen slaapvertrek afgeschei den door een damasten gordijn met 's Pausen wapen. Gedurende den nacht was de hooge lijder onrustig. Tegen twee uur verscheen dr. Lapponi aan het ziekbed des Pausen, die klaagde over slapeloosheid, doch volgens zijn gewoonte welgemoed en opgeruimd van geest was. Gedurende dien nacht had Z. H. een aanval van bewusteloosheid, die zich,- volgens de Tribuna herhaalde en waarvan een een half uur duurde. Niemand dan dr. Lapponi en de trouwe kamerdienaar Pio Centra werden bij den Paus toegelaten. 1 egen 6 uur in den ochtend kon de geneesheer vertrekken, daar de hooge lijder ingeslui merd was. In den loop van den dag herhaalde dr. Lapponi zijn bezoek en constateerde een aandoening aan de longen. De voeding kon slechts met moeite geschieden en gedu rende den geheelen Zaterdag gebruikte Z. H. niets anders dan een paar lepels houilion-gelei. Tevens werd besloten dat wasZondag—dat een consult zou plaats hebben prof. Mazzoni, denzelfden die een paar jaar geleden Z. H. opereerde van een gezwel. dit consult bevestigde Mazzoni de reeds door Lapponi gestelde diagnose tengevolge van den ouderdom kunnen de longen zich niet meer voldoende uitzetten. Hij keurde de reeds gevolgde behandeling goed. De algemeene toestand achte hij den hoogen leeftijd van den zieke in aan merking genomen, ernstig, ofschoon op dat oogenblik niet onrustbarend. De Paus scheen zelf het ernstige van zijn toestand in te zien, want tot Mazzoni zeide hij Voor de eerste maal vindt ge mij niet met zooveel goede hoop bezield dan anders. Het bleek spoedig dat de geruchten omtrent eene verergering van 's Pausen toestand waarheid inhielden. De kardinaal vicaris zond een dringende boodschap aan alle kerken van Rome om het Allerheiligste uit te stellen en gebeden op te zenden voor den Paus, die de H. Communie ging ont vangen. De boodschap wekte ontroering in de kerkelijke wereld, daar zij het uiterst ernstigste van 's Pausen toestand aantoonde. Mgr. Pifferi, de sacristein des Pausen diende hem het A. H. Sacrament toe. De stoet vertrok uit de Paulinische kapel en ging door de hertogzaal naar 's Pausen vertrekken. De grootwaardigheidsbekleeders van het Pauselijk Hof en de kardinalen vormden den stoet. Het was een indruk wekkend en zeer roerend schouwspel. Toen de stoet van 46 kardinalen, die waskaarsen droegen, in de, kamer des Pausen trad, nam de Paus, die zelf verzocht had de H. Communie te ontvangen, de stola, die de opperkamerheer droeg. De oppercere- moniemeester ias vervolgens de geloof belijdenis en toen de Paus zelf de woorden »Heer, ik ben niet waardig" gesproken had ontving hij de H. Teerspijze te midden van de algemeene ontroering. Gisteren vroeg de H. Vader om ook het H. Oiiesel te mogen ontvangen. Aan zijn verlangen werd 's avonds half elf voldaan. Lij de plechtige toediening van het H, Oliesel aan den Paus waren behaive de sacristein Pifferi tegenwoordig de onder- sacristeiD, de majordomus mgr. Cagiano de Azevedo, de opperkamerheer Bisleti, de adeiijke gardes Anamoro en Pecci, de commandanten Rospighosi, Toriez en Sac- chetti, de geheime kamerheeren mgrs. Misaiatelli, Zichy, Sauz de Samper en Scapinelii, de geheime kamerheer Mazzo- hm en de secretaris Angeli en Soderini Sterbioi, drager van de Gouden Roos. He Paus antwoordde op de gebeden en behield nog steeds zijn helderheid van geest. Na het H. Ouesel ontvangen te hebben, richtte de Paus zich enkele oogenblikken op van zijn oorkussen en zeidde, terwijl hij de aanwezigen zegendeDit is mijn laat ste zegen". Iedereen was zeer bewogen. Terwijl gisteren nog in den middag eene lichte beterschap in 's Pausen toestand werd opgemerkt, zoodat hij met tamehjken eet lust wat gebruikt had en Lapponi om kwart na vieren het Vaticaan verliet met het voornemen er om half acht voor het consult terug te keeren, verminderde tegen den avond de toestand weder. H«t bulletin van gister-avond 8 uur meldt dat zich bij den Paus een algemsene en toenemende depressie vertoont. De adem haling is sneller en zwak, de pols klein en herhaaldelijk niet te voelen, de lichaams warmte nog altijd beneden de normale. De geestelijke vermogens zijn onverzwakt. Het bulletin is geteekend door Lapponi en Mazzoni. Een nader telegram meldde nog Nadat de dokters de toenemenden toestand van zwakte bij den Paus hebben vastgesteld, hebben zij thans bijna de hoop verloren, dat hij de ernstige crisis doorkomt. De Paus voedt zich zeer weinig en geheel ontoereikend om de kracht van het hart te onderhoudendit dreigt stil te staan en kan alleen werken door de voorbijgaande prikkels van opwekkende middelen. Men gelooft echter, dat de Paus den nacht nog door zal komen. Hij heeft bijna den geheelen dag in een leunstoel doorge bracht, want als hij gaat zitteB, gaat het ademhalen gemakkelijker. Hij blijft echter volkomen helder van geest en spreekt in weerwil van het verbod der dokters met de secretarissen. Reeds Zondag-avond kreeg men te Rome in de nabijheid van het Vaticaan den indruk, dat men in ernstige afwachting van eene groote gebeurtenis was. Op net St. Pie- tersplein stond een groote menigte voor ae bronzen deuren van het Vaticaan en nam nieuwsgierig de prelaten en andere Vati- caansche grootwaardigheidsbekleeders op, die kwamen aanrijden en ioopen. Voort durend ernstiger berichten kwamen uit die geheimzinnige deur, waardoor ook de ge zanten van verscailleDde mogendheden in en uitgingen. Later op den avond, om half elf, waren de beroemde loggia's van Raphael nog verlicht, verder ae beide vensters, waai- achter de pauselijke huiskapel. Daar was de geheele pauselijke hofstoet bijeen in gebed voor den opperpriester. Daarooveu scheen het licht door de vensters van Rampolla, die zich echter spoedig verauiS" terden; de staatssecretaris verliet zijn studeervertrek. Verschillende souvereinen deden van hunne belangstelling blijken, het eerst seinde de Duitsche keizer, daarna kwam een telegram van den koning van Spanje. President Loubet in Engeland. President Loubet, te kwart over tweeën te Dover geland en door den hertog van Connaught ontvangen, kwam gisteren om 4.15 aan het Victoria-station te Londen, waar hij door den Koning en de voornaamste leden der koninklijke familie ontvangen werd, Loubet en de Koning reden met het konmkljjk geleide naar Yorkhouse, da resi dentie van den prins van Wales. Langs den weg werd hij allerhartelijkst begroet. De straten waren prachtig versierd. President Loubet eu minister Dslcassé bazochten den Koning in het Buchingham- paleis, na het bezoek in het Yorkhouse. Da talrijke voor het paleis verzamelde menigte bracht hun een luide ovatie, President Loubet keerde na de verder atgeiegd bezoeken naar het Fransche gezantscnap. hotel terug en begaf zich om 8.30 m»ar hoi Buchingham-pateis om aan net oankei deoi te nemen. Aan het banket bracht de Koning aan f NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1