Stads- en Gewestelijk Nieuws. BI N N eTlaNIK de Fransche, Noorsche, Belgische, Oosten- rijksche en andere officieren, die overge komen zijn voor den internationalen schiet wedstrijd van de volgende week. Bulgarije en Turkije. Uit Constaminopel wordt aan de Times gemeldlurkije gaat sti! weg voort met zich te wapenen, ofschoon het niet oorlog zuchtig is? Ministerieele crisis in Griekenland. De zitting van de Grieksche Kamer was gisteren zeer rumoerig, Een afgevaardigde van Pirgos deelde mede, dat de boeren zeer opgewonden waren en de toestand ernstig was De boeren losten schoten en verlangden met den Koning in verbinding gesteld te worden om hem hun wenschen ten gunste van het krentenmonopolie voor te dragen. De Koning telegrafeerde, dat zij vertrouwen moesten hebben in de regeering. Theotokis bood toen zijn ontslag aan, zeggende tegen den Koning, dat men krach tige middelen behoorde te gebruiken om de gisting tot bedaren te brengen. In de Kamer deelde Theotokis mede, dat tot het ontslag van het ministerie aan genomen was. Angazien de regeering om de orde te bewaren maatregelen meende te moeten nemen, welker gevolgen ernstig konden zijn, had zij er de voorkeur aan gegeven, haar ontslag in te dienen. Theo tokis wierp de verantwoordelijkheid op de oppositie. De voorzitter sloot de vergadering te midden van een hevig tumult, waarbij de afgevaardigden handgemeen werden en het publiek schreeuwde en floot. Delyannis werd onder toejuichingen door zjjn partijgenooten naar huis gebracht. Hij sprak het volk toe, zeggende dat de ministers wegloopen nu zij door hun daden oproer veroorzaakt hebben. Rusland en China. De Londenscke Standard verneemt uit TientsinDe Chineezen klagen bitter dat de Russen vooortgaan met allerlei leger behoeften in Mantsjoerije op te comman- deeren. Te Liang-serg kwang zijn o.a. tachtig wagenvrachten graan gerequireerd. Afrikaansche tolconventie. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld De stemmen zullen waarschijnlijk staken over de tolconventie, zoodat de stem van den opperrechter moet beslissen. Amerikaansche deserteurs. Van de Amerikaansche vloot, die ter reede van Kiel gelegen beeft; zijn meer dan hon derd man weggeloopen op de aanhouding van eiken deserteur is een belooning van 5 dollar gesteld. De Vesuvius. Een hevige uitbarsting van den Vesuvius heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad. Er werden steenen uitge worpen van meer dan een halven kubieke meter tot een afstand van vier- of honderd meter van den krater. Het beklimmen van den berg is van een bepaalde hoogte af verboden. silhouetten staken op uit de duisternis, 't Spjjt ons dat we u storen, maar we keken de vensters na en gooiden den boel om «Ik geloof het ook," zei Langlev bitter. «Er was geen mensch" zei Langley, op de kamer lerugkeereade. Wat Is het?" vroeg zijn vrouw slaperig. »Ik hoop dat je in bed komt Willem en niet verder op de jacht gaat. Natuurlijk was er niemand, dat wist ik veel te goed." «Ik zou wel eens willen weten, hoe jij dat wist zei Langley huiverend onder de dekens kruipend. 'Wel, ik zou 'tje ai eerder gezegd heb ben, als je je niet zoo dol hadt aangesteld," kreeg hij ten antwoord. «Vanmiddag ben ik naar den huisbaas gegaan en die zei me dat hy den man gestuurd had. Hjj was zoo vriendelijk Willem ik schaam me over je." duivels" zei Willem en verder hield hy zyn moBd. Hjj had er meer dan ge noeg van. D Schiedam, 9 Juli 1903. De Uitslag der Raadsverkiezing. De uitslag der periodieke verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad op Woensdag 8 Juli II. is als volgt: District I (Raadhuis). Aantal kiezers748 Uitgebrachte stemmen584 Van onwaarde11 Aantal geldige stemmen 573 Volstrekte meerderheid. 287 Er werden uitgebracht op de heeren P. Aleva 170, T. H. J. Belonje 33, P. de Bruin 31, Dr. J. Endtz 216, P. C. M. Jan sen 315, Mr. W. H. Jansen 306, G. van der Most 40, D. Ris E.Hz. 208, F. J. Smit 304, A. Winterberg 25. Gekozen zjjn aldus de heeren P. C. M. JANSEN, Mr. W. H. JANSEN en F. J. SMIT. District II (St. Joris Doele). Aantal kiezers981 Uitgebrachte stemmen733 Van onwaarde19 Aantal geldige stemmen 714 Volstrekte meerderheid358 Er werden uitgebracht op de heeren M. Bakkes 71, P. de Bruin 52, Dr. J. Endtz 237, A. C. A. Nolet 355, J M. van der Schalk Jr. 246, N. van der Velden 373, A. Winterberg 56. Gekozen is aldus de heer: N. TAN DER TELDEN. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. C. A. NOLET en J. M. van der SCHALK Jr. Distrist III (Gymnastieklokaal). Aantal kiezers772 Uitgebrachte stemmen525 Van onwaarde19 Aantal geldige stemmen 506 Volstrekte meerderheid254 Er werden uitgebracht op de heeren P. Aleva 137, T. H. J. Belonje 28, J. O Bender 293, A. Blommesteijo 36, H. van der Drift 272, D. Ris E.Hz. 184, A. Win terberg 37. Gekozen zijn aldus de beeren J. 0. BENDER en H. VAN DER DRIFT. (Reeds per bulletin aan onze lezers in de stad medegedeeld.) uitgebracht, bewijzen wel, dat de groote meerderheid van het kiezerskorps in een woest bedenkeljjk voorthollen op den weg der democratie geen heil zietmaar ook het stemmencijfer dat de liberale candi daten verkregen, doet zien, dat de liberalen van diverse pluimage, ontdaan van het aanhangsel waarmede zij zich vroeger plegen te tooien, beslist de minderheid vormen. Opmerking verdient ook, dat er bij over het algemeen slechte opkomst nog zooveel stemmen van onwaarde zijn uitgebracht. Moge deze verkiezing velen iets geleerd hebben - zeker nog meer dan wij hier willen neerschrijven dan zal gewis het het resultaat der aanstaande herstemming met te meer vertrouwen kunnen worden tegemoet gezien. Soiree Orpheus. In de zaal der Oificieren-Vereeninging, werd gisteren avond 8 uur door Schiedams Mannenkoor sOrpheüs" een soiree amusante gegeven, welke als alleszins geslaagd mag worden beschouwd. De groote zaal was geheel bezet, wat trouwens, waar «Orpheus" de soirée gaf, niet anders te verwachten was. Allereerst werd uitgevoerd Le chant des amis van Amb, Thomas, wat tameljjkgoed werd gezongen. Nummer twee, Gold'ne Lebensregeln van R. Genée, kwam wegen uitgebreidheid van het programma te vervallen. Alsnu werd gegeven Proloog uit de Opera vPaljas" van Leon Cavallo, door den beer J. F. H., op bepaald meesterlijke wjjze uitgevoerd en welk nummer hem dan ook een daverend applaus bozorgde. Een huwelijk op het platteland (trio) van R. Heinze en de Jaargetijden (kwartet) van G. Schellekens, konden ons zoowel wat betreft zang als voordracht slechts matig bevredigen. Serenade (trio) van R. Heinze en Na de Kermis van Richard Baaider, waren een tweetal zeer aardige nummers, die op flinke wijze werden uitgevoerd en dan ook een dankbaar applaus ontlokten. Na de pauze was de clou van deze avond De Trompetter van Krachzingen operette in èan voorspel en éen bedrijf van Ernst Simon. De trompetter, de heer J. F. H., toonde reeds in het voorspel zich in zijn rol meester. In het eerste bedrijf was, voor «Suffei Iemand deelde gisteren-avond op het kermisterrein aan de politie mede dat hem een portemonnaie met f 3 was ontrold. De waarschuwing, «past op voor zakken rollers" heeft dus wel zin. De uitslag der Raadsverkiezing op gisteren is eene betrekkelijke voldoening voor de vereenigae christelijke partijen, die zieh voor het verkiezingswerk zooveel moeite hebben getroost. In het eerste en derde district werden hunne candidaten bjj eerste stemming ge- kozen, terwijl zij in het tweede district een hunner candidaten gekozen zagen en de andere in herstemming komt. Dat mèt den heer N. van der Velden de heer A. C. A Nolet niet bjj eerste stemming gekozen werd, is zeker een teleurstelling voor zoovelen, die van den ijver en het overleg der christelijk gezinde kiezers in district II beter resultaat hadden verwacht. Maar het is hier weer gegaan, zooals het veelal bjj verkiezingen gaat. Nog te velen laten het op eene herstemming aankomen, die toch zoo gemakkelijk kan vermeden worden. De uitslag van deze verkiezing leert overigens weer de waarde van enkele stemmen. Zij die wellicht ook hier weer het argument aangevoerd hebben «het zal op mjjn stem niet aankomen", kunnen het zien indien de heer Nolet, die 355 stemmen verkreeg, er slechts enkele meer had ver kregen, zou hjj de volstrekte meerderheid bereikt hebben. De uitslag dezer verkiezing leert verder, niet alleen door het onmiddellijk resultaat, maar ook door de luidsprekende stemmen- cjjfers, dat de christelijke partijen verweg de meerderheid vormen in onze stad de stemmen op sociaal- en vrijzinnig-democra ten was de heer Th. N. zeer goed»Marietje", mejulfrouw P., was haar rol geheel meester. Haar en de trompetter komt in dezen de grootste lof, zoowel wat aangaat voordracht als zang. Damiaan", de heer B. J., en »Knotenstein", de heer Fr. M., vervulden hun rollen zeer goed,, terwijl «de tante", de heer P., bepaaid eenig was. In het afscheidslied kwam de «Trompetter" weder uitstekend tot zjjn recht, terwijl «Marietje" in de «Behoede U Godtoch heb je mooi geblazen" «Behoede U God, het heeft niet mogen zijn," haar bepaald zeer aardig geluid, aan een kunstige voordracht paarde. De koren waren over het algemeen zeer goed en gaven bijjk van stude. De pianobegeleiding was bjj den heer Limbach in uitstekende handen. Over het algemeen was het een zeer welgeslaagde avond. Een woord van oprechten dank voor het door Schiedams Mannenkoor Orpheus gebodene, terwijl wij daarbij tevens den wensch uitspreken, dat «Orpheus" meerdere malen dergelijke uitvoeringen zal geven. Bjj volgende kermisgelegen heden hopen wij weer van Orpheus' uitvoering te genieten. Gisteren-middag is alhier aangehouden een veldartillerist, wiens opsporing door de militaire autoriteiten in den Haag was verzocht. De man is naar Delft gebracht om van daar verder naar den Haag overgebracht te worden. Heden-middag omstreeks half twee had A. Veringmeijer, werkzaam in de branderij van de heer J. H. van Gent aan de Boter- straat, het ongeluk dat een stookjjzer dat tusschen de ketels stond, hem tegen het onderlijf viel, waardoor hij aan dit lichaams deel hevige pijn leed. Nadat dr. Endtz de noodige hulp had verleend, is de man per rjjtuig naar zjjBe woning vervoerd. Bjj gunstig weder zal aanst. Zondag middag van 3—tot 5 uur in de S. O. V. een volksconcert worden gegeven, dat voor niet leden van den tuin tegen betaling van 10 cent toegankelijk zal zjjn. Blijkt bij deze eerste maal dat van zoo'n concert een goed gebruik wordt gemaakt, dan zullen er meerdere volgen. Den 19n dezer zal ouze vroegere stad genoot, de eerw. frater C. Kleypool, van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus te Leuven, de H. Priesterwijding ontvangen. Woensdag 22 Juli d. a. v., zal de nieuw- gewijde in de parochiekerk van O. L. V. van den A. H. Rozenkrans alhier zijne Eerste Plechtige H. Mis opdragen. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 9 Juli, 's n.m. 8VS uur. Voorzitter J. E. N. baron van Schimmel penninck van der Oye. De Voorzitter deelt mede, dat morgen verschillende wetsontwerp in de afdeelingen zullen wordeD onderzocht. Verder is het voornemen Vrijdag a.s. 11 uur in openbare behandeling te nemen het tractaat met België over den spoorweg Gent Terneuzen en dan Dinsdag 21 Juli a.s. zoo mogelijk de daarvoor vatbare ontwerpen af te doen. Spr. dringt voor de volgende vergadering op beter opkomst aan, daar thans nog juist het noodige ledental aanwezig is. De heer Bultman geeft in overweging, Vrijdag geen zitting te houden, omdat dan verschillende plaatsen gemeenteraadsver kiezingen zijn. De heer H a v e 1 a a r dringt wegens de urgentie aan op behandeling op Vrijdag van het tractaat. De heer Van der Biesen stelt voor die behandeling op morgen te stellen vóór net afdeelingsonderzoek, waarbij de heer Van Lier zich aansluit. Na eenige discussie wordt op voorstel van den voorzitter besloten, het tractaat Gent—Terneuzen Donderdag 3 uur in openbare behandeling te nemen. De vergadering wordt daarna gesloten. Heden (Donderdag) begeeft H. M. de Koningin zich van het Loo naar Soestdijk om Hare tante de vorstin van Beatheine te begroeten, die daar de gast is van H. M. de Koningin-Moeder. Nog heden keert H. M. weder op het Loo terug. Z.K.H.prins Hendrik brachtZaterdagte Aken aan de kunst werkplaatsen van den heerAugust Witte een lang bezoek. Met groote belang stelling bezichtigde de Prins vooral ver scheiden eerste klasse werken van deze inrichting. De technieken van de goud smidskunst liet Z. H. zich nauwkeurig uitleggen en volgde dan met klimmende belangstelling den kunstarbeid der afzon derlijke werklieden, voornamelijk de bewer king van den fijne filigraan en het in 't vuur vergulden. Ook 't zware drijfwerk, den beitel- en nielieerarbeid, wijdde Z. H. bijzondere aandacht. Een eigenaardige verrassing viel hem ten deel, toen de heer August Witte Jr., de directeur van den filiaal in Den Haag, in zijn tegenwoordigheid zijn wapen emailleerde. De Prins verliet de werkplaats onder betuiging van de hoogste erkentelijkheid. Be Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, is gister-namiddag 5 uur van Den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2