Dagblad voor Schiedam en Omstreken. is tc 26ste Jaars. Zondag 12 Juli 1903. No. 7646. EERSTE BLAD. Hoe het te noemen Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLADt ▼oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Yolledige tweejarige Cursus ter opleiding voor het Examen van Hoofdonderwijzer. Aantal wekeliiksche lesurenle jaar lü| uur, 2e jaar 11 uur. DINSDAG-AVOND, WOENSDAG AVOND, ZATERDAG-NA MIDDAG. Schoolgeld f 25. Zij, die wenschen deel te nemen aaB dezen cursus, die den 2n September a s. geopend wordt, worden verzoent zich vóór 1 Aug. a. s. SCHRIFTELIJK op te geven aan Dr. C. J. VINKESTEIJN, Voorz, der PI. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Schiedam, Juli 1903. Verbeterd, bericht. Aangifte van leerlingen voor de open bare lagere scholen met uitgebreid leerplan. Ouders ol voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, wordt verzocht zich vóór 23 Juli a s. aan te melden voor meisjes en jongens voor de eerste drie leerjaren bij mej. S. LAZONDER en voor jongens voor de -hoogere leerjaren bij den heer A, H. E, TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór I Januari 1898. Hoogere Burgerschool te Schiedam. Sollicitanten naar de betrekking van tijdelijk leeraar in Wiskunde, voor den cursus 1903/1904, aan bovenge noemde inrichting worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden aan den Bur gemeester uiterlijk op 25 Juli a.s. De jaarwedde (voor 19 24 wekelijksche lesuren) bedraagt 11900.benevens 1100 voor den graad van doctor, verkregen aan een Nederlandsche Rijksuniversiteit of aan die der gemeente Amsterdam en f 100 voor ieder wekelijksch lesuur boven het getal van 24, en kan wegens 3- en 10-jarigen dienst bij het Hooger of Middelbaar Onder wijs verhoogd worden met 5 en 10%. Feuilleton. 1) Het is tien jaar geleden - zoo vertelde een consul dat ik als volontair in het consulaat te Boedapest trad. Mijn oudste broeder was kort na mijn vertrek te Parijs in het huwelijk getreden. Zijn werkkring hield hem in Parijs terug en daar de consul te Boedapest slechts zelden en voor weinige dagen verlof gaf, waren drie jaren verloopen alvorens ik met mijn zwagenn kennis had kunnen maken. Zoodra ik verlof kreeg mijn koffer te pakken, schreef ik mijn broeder Maurits, dat ik den volgenden Vrijdag zou aankomen. Daar ik des morgens om zes uur aankwam, wilde ik niemand lastig vallen en verzocht Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen op sollicitanten naar de vacante betrekking van Schouwer der distilleerketels, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f200. Sollicitatiën in te dienen bij den Bur gemeester, vóór den 19 Juli a. s. Voor het Monument Dr. Schaepman. V. Ter navolgingf 1. G. Uit sympathie- 0.50 Hoe moet de houding genoemd worden, die de socialisten maar steeds blijven aan nemen Wat hebben die heeren op het geweten Het ongeluk van een deel dergenen, die hen vertrouwden. Men zou zoo zeggen: Na hun samen zwering paste hun een meer bescheiden houding. Op zijn minst moesten de socialisten erkennen wij hebben den strijd aangebonden op een oogenblik dat onze organisatie daarvoor niet berekend was, op geen stukken na berekend. Een veldmaarschalk, die den aanval begint op een tijdstip, dat hij geen behoorlijke macht kan concentreeren tegen over den vijand, dien hij aanvalt, zulk een veldheer handelt, hierover zullen allen het wel eens zijn, onverantwoordelijk. Zelfs zij, die in beginsel met de socialisten meegaan, zullen moeten erkennen, dat het in het geheel niet te verantwoorden is, om zoo slecht voorbereid als de socialisten waren, een strijd aan te gaan met een weerpartij, die eenekracht kon ontwikkelen, waarvan men tevoren wist: zij is niet te weerstaan. Dat erkent de socialistische partij vol strekt niet. Zij doet iets anderszij begaat daarom mijn broeder en zijn vrouw mij kalm in hun woning te wachten ik voegde er zelf schertsend bij, dat zij den sleutel op de deur konden laten, en mij een klein ontbijt bereiden, dat ik alle eer zou aandoen, alvorens ik bun mijn tegenwoordigheid zou verraden. Acht dagen later stapte ik, half dood van de reis, doch verheugd, in een huurkoets. De koetsier meende onder den indruk van mijn Turksche muts en pelsmantel, een Rusische vorst voor zich te hebben. Hij bracht mij in een galop naar den boulevard St. Germain, terwijl ik met genot den win- ternevel inademde. Mijn gedachten dansten in mijn hoofd als na een balnacht. Ik ver gat bijna mijn koffer in het ruituig en gaf den koetsier een tienfrankstuk in plaats van een van twee franks. Dat ik mij in den opgewonden toestand, waarin ik mjj bevond, niet in het adres vergiste, was een wonder. Het vroege uur deed mij vreezen, dat ik in huis alles in de war zou brengen. O, dacht ik, indien zij eens op de goede gedachte gekomen waren, de onbeschaamdheid om het aldoor maar voor te stellen, alsof haar vijand, het gezag, de mer.schen ongelukkig gemaakt heeft. En dit nu is onbeschaamd ergerlijk. En bovenal ergerlijk is deze voorstelling degenen, die het gezag hooghouden, ver blijden zich over het ongelukkig lot der blinde volgelingen. En toch, niet anders wordt het gedurig voorgesteld. Verbeeld u iemand zet een kind aan om tegen een man te vechten. Het kind krijgt klappen, en nu heet het: 't is ook schandelijk van een man om tegen een kind te vechten, en dit kwaad te doen. Elk weldenkende moet zich ergeren aan het gedrag der socialisten na de staking. Het kind wordt opgezet, en de man, tegen wien de strijd begon en die overwinnen moest, krijgt de schuld. Maar 't blijft steeds de oude zaak, de klassenstrijd. 't Is die strijd, dien de socialist wil. De ordelievende partijen willen die niet. Kapitaal en arbeid, niet arbeiders en arbei ders, staan niet als twee vijandige partijen tegenover elkander. Of behooren dat niet te doen. De ordelievende wil samenwerking in het ééne maatschappelijke leven. De socialist zegtik erken wel klas senstrijd. Goedmaar dan handelt hij toch onver antwoordelijk, als hij het tot een strijd laat komen zonder behoorlijke voorbeiding dan moeten er immers slachtoffers vallen. En als hij dan nog de schade, door zijn onverantwoordelijke houding verooozaakt, wil schrijven op de rekening dergenen, die hij aanvielhoe dan Zouden de arbeiders niet hoe langer zoo meer gaan inzien, dat zij door de leiders der socialisten geëxploiteerd worden Niet om hun arbeidersbelangen te bevorderen, maar om aan het socialisme een kans van lijdelijke overwinning te be zorgen. den sleutel op de deur te laten. Ik zou zacht binnentreden, ik zou het dienstmeisje verzoeken de rust harer meesteres niet te storenik zou een weinig toilet maken, iets gebruiken en ten slotte als een nette zwager te voorschijn komen. Toen de concierge mij zag, keek hij mij met verbaasde oogen aan. Mijn muts en mijn pelsmantel, naar de Hongaarsche mode, schenen te Parijs iets clownachtigste hebben, maar zij maakten indruk. De portier groette mij zeer beleefd en wees mij de broederlijke woning, een beetje hoog op de vierde verdieping. Ik nam mijn koffer en ging de trap op. Om zeven uur 's morgens kon ik nauwe lijks een mensch ontmoeten. Ik klom de trap op, ais in een droom naai de melk kannen en brooden kijkend, die de leve ranciers gebracht haduen en die door de luie dienstmeisjes nog niet waren binnen gehaald. Eindelijk was ik er, meende ik. De portier had mij gezegd, op de vierde ver- dieping, de deur links. Wie zou het niet toejuichen, dat er voor den arbeider gewerkt wordt! Maar wie wil dwaasbedeD? Dwaasheden, waarvoor de aanstokers later alle verantwoordelijkheid van zich schuiven De arbeiders zullen wel gaan inzien, dat het toch onverantwoordelijk is, zich aan zulke leiders toe te vertrouwen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Juli 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 11 Juli 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk. Onder- mouters. Schoenmaker (halfwas). Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. Een verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongens voor gistpakhuis. Een drukker. Een jongen kurkenfabriek, Een schippersjongen. Loopjongen voor een winkel. Een keuken meid. Een dienstbode voor meid-alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Winkelbedienden. Distillateursknechts. Kantoorbediende. Boerenknechts. Tuiniersknechts. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoo- persknechts. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonde* voorwerpen. Aan het commissariaat van politie aan wezig: een drinkensblik, een gouden das speld, een sleutel, een rozenkrans, een sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen rozenkransM. Genzer, Ik was juist van plan te bellen, waardoor ik het heele huis zou hebben opgeschrikt, toen ik den sleutel in het slot zag steken. En de deur stond alleen aangezet, na tuurlijk ter wille van mij. Zacht ga ik de voorkamer binnen, ik zet mijn koffer neer en leg mijn muts en pels mantel af. Met een blik inspecteer ik de tapijten, de luxe voorwerpen, waarbij ik tot mijn vreugde den eenvoudigeu smaak mijns broeders ontdekte. Ik zie de eetkamer, ik treed binnen. Wat een heerlijk vuur in den haard 1 En daar op de tafel dampende chocolade 1 Alleen vrouwen kunnen een armen, vermoeiden reiziger zoo ontvangen, ook wanneer zij zelf onzichtbaar blijven. Indien ik mij eens warmde en zonder complimenten ontbeet Ik zet mij aan het vuur, ik drink de chocolade en wat een genot ontdek op den schoorsteenmantel een kistje uitmuntende sigaren. (Sloi volgt NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1