Dagblad voor Schiedam en Omstreken. is te 26ste J aars. Dinsdag 14 Juli 1903. No. 7647. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTEJITIÊN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Vreemde meisjes in Engeland. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commis saris der Koningin, in üe provincie Zuid- Holiand, de aandaent van belangtiebbenden op het navolgende bericnt Schiedam, den 13 Juli 1903. Be Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Gymnasium te Schiedam. Ouder nadere goedkeuring van H.H. Cura toren zal den len September a.s., des morgens te 85/é uufj geiegenneid gegeven worden tot het afleggen van Admissie-examen. Aspiranten kunnen voor 1 Aug. a.S. schriftelijk opgegeven worden aan Dr. C. J. VINKESTEIJN, Gymn. rector. Schiedam, Juli 1903. Feuilleton. 2) (Slot.) De gelukkigste gedachten houden mijn geest bezighalfachthm, de dienstboden slapen lang. Plotseling kraken deuren, een electrische schel weerklinkt. Daar roept in de voor kamer een vrouwenstem»Marie" 1 Welk een lieve, heldere stemIndien zij zelf is als hare stem, moet zij een schat van een zwagerin zijn. »Marie! Kijk eens, wat is dat voor een kofierEn deze muts en o, deze mantelIs er iemand binnengekomen T' »Ik heb niemand gezien." »Ik zeg je, dat iemand in je afwezigheid Voor de HERSTEMMING ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad in DISTRICT II, op Donderdag 16 Juli, blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen den Heer ALGEMEEN OVERZICHT. 13 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. De berichten over den toestand van Z. H. den Paus blijven de wereld in spanning houden en doen de gemoederen van zooveel millioenen Katholieken voortdurend zweven tusschen hoop en vrees. Na de uitdrukkelijke verklaring der geneesheeren, dat mensche lijker wijze met meer te hopen valt, behoudt de vrees echter de overhand. Als zeer oDgunstige verschijnselen moeten beschouwd worden het slecht funtioneeren der nieren en de herhaalde vorming van vocht in de borstvlies, van welk vocht ook weer Vrijdag eene groote hoeveelheid verwijderd werd. Hoezeer de herhaling van de overigens op zich-zelf niet gevaarlijke kleine operatie den hoogen lijder moet afmatten, is wel te begrijpen. Toch geeft zij den lijdenden Paus verlichting, daar zij hem bevrijdt van den benauwdneid, die de opeenhooping van vocht in de pleura veroorzaakt. Het bulletin, Zaterdag-avond 7 ure uitgegeven, luidt dan ook vrij geruststellend. De dag ging rustig voorbij. Daar de algemeene toestand verlicht bleef, kon men het onderzoek van de borstkas herhalen. De stand van de kleine hoeveelheid vocht die overbleef na de gisteren verrichte borstopening, is dezelfde gebleven. In het bovenste gedeelte van de plek, waar het vocht zit, hoort men licht borstgereutel, hier binnengekomen is. Vermoedelijk een Pool, Marie, roep mama Mooi, mijn broer woont met zijn schoonmoeder te zamen, hij, die gezwo ren had Terwijl ik verbaasd nadenk, gaat de deur open, een blonde vrouw m blauw morgenkleed treedt snel binnen. Ik sta op, ik treed haar te gemoet, een weinig verlegen, een glimlach op de iippeD, blij, zulk een aardige, jonge zwagerin te bezitten, die zoo goede chocolade kan bereiden. Ik wil mij voorsteilen, als plot seling de jonge dame een luiden gil slaakt en haar armen uitbreid, om mjj af te weren. »Mama en papa, een dief 1" Kijk 1 Mijn broer heeft dus ook zijn schoon vader bij zich in huis. »Raak my met aan, vermoed mij niet." De hemei is mijn getuige, dat ik niets kwaads in den zin had tegen dit aardige blondinnettjeik haar vermoor den Zag ik er dan ais een moordenaar uit Ach, zonder mij den tijd te laten, met niet overmachtig siijrngeruiseh. De pols is minder klein en minder zwak. De polsslag is 86, de ademhaling 28 en de temperatuur 36.9. Alles te zamen genomen voelt de zieke zich meer verlicht. Het rapport is geteekend door Rossoni, Mazzoni en Lapponi. Volgens de Italia zouden de geneesheeren in hun bulletin 's Pausen toestand minder ernstig voorstellen uit vrees dat de Paus die bulletins zal te lezen krijgen. DeMessagero bevestigd, dat de kardinalen, die Vrijdag den Paus bezochten een pijnlijken indruk ontvingen tengevolge van de buitengewone vermagering en verzwakking van den hoogen lijder, de moeielijkheid die hij ondervindt bij pogingen om zich te bewegen en om te spreken. De Fracassa zegt, dat Rossoni niet aarzelde te verklaren, dat de toestand zoodanig is, dat geen illusie van mogelijke genezing meer overblijft. Dat de H. Vader zelf zijn naderend einde reeds lang gevoeld heeft, bewijzen wel zijne uitlatingen tegen verschillende personen die het voorrecht hadden in particuliere audiën tie ontvangen te worden, onlangs nog tegen over kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, bij diens afscheidsaudiëntie. Toen ik Donderdag (dat was Donderdag voor veertien dagen) vau den Paus afscheid nam zoo deelde kard. Fischer mede zeide de H. Vader: »Gij zult Leo XIII niet weer zien I" »»Ik hoop van wel, Heilige Vader"", antwoordde ik, »er wordt zooveel voor u gebeden", »sJa"", hervatte de Paus, alleen de gebeden mijner kinderen houden mij oog m het leven." De belangstelling in 's Pausen ziekte, zich ook uitend in een vurig gebed voor zijn innig gewenscht herstel, is dan ook enorm groot. De Messagero meldt, dat men aan Paus mededeeling doet van eemge der duizenden telegrammen die uit alle streken der wereld op het Vaticaan aankomen, vooral die der regeerendekatholieke vorstenhuizen. Ook de protestantsche vorsten laten zich niet onbetuigd. Vrjjdag-avond bracht een adjudant van den Duitschen keizer een mun naam en mijn hoedanigheid te noe men, verbleekt zij, wankelt en valt in onmacht. Ik vang haar gelukkig op in mijn armen. Drommels, wat een schoonzusters I Ik wist niet, wat aan te vangen. Maar plotseling verschijnt een meisje, loopt huilend weg, komt dan terug in ge zelschap van een matrone in morgenkleed en een dikken heer, die zijn das ombindt. »Mijn dochter!" riept de dame uit. «Mijndochterin de armen van oen Kozak 1" brult de heer. »Mane, loop naar de politie, en gij ellendeling, spitsboef, inbreker, iaat mijn dochter met rustl" »Maar mijnheermaar mijn goede mevrouw." De dame ontrukt mij haar dochter, die weer begint bij te komen. »Maar, mijnheer, ik ben geen inbreker ik ben Pierre Taxis, volomair bij het consulaat te Boe »Dief, schurk, moordenaar, inbreker De meid komt ademloos weer binnenge- hold; achter haar de portier, buren, twee eigenhandigen brief des Keizers over, die door mgr. Bisletti zou worden overhandigd. De gewone bezoeken van de vreemde am bassadeurs en de Romeinsche adel duren voort en de lijsten met hun handteekeningen groeien steeds aan. In een interview deelde prof. Mazzoni den correspondent van het Centrum mede Dm ij n e meening is dat de Paus nog kan leven tot Dinsdag; op dit oogenblik is gevaarlijk de werking der nieren, waardoor het bloed wordt bedorven, wij zullen trachten het water kunstmatig te verwijderen. De correspondent van het Hbld. schrijft uit Napels. Toen de couranten de diagnose van 's Pausen ziekte vermeldden longont steking, kreeg een ieder, die iets weet van gewonen loop der menschelijke ziekte, een schok. Ditmaal zou het onvermijdelijke dus gebeuren want dat longontsteking op drie-en-negentigjarigen leeftij i een onnet- roepelijk vonnis mag genoemd worden, weet iedereen. Eu tosn kon bijna niemand het gelooven. Wie Leo XIII dikwijls gezien neeft als stofidhjke verschijning meer schim dan lichaam wie kennis genomen heeft van aiies wat in de laatste jaren publiek over nem is geworden, had iets van een ontsterfeiijksiegende in zich voelen groeien. Wat kan er aan den H. Vader sterven, zeide mij nog onlangs een aardige oude dame, die den Paus kort tevoren gezien had: ihij is iouier zenuwen en geest." Dergelijke indruk moest men wel krijgen. Leo XIII was in de laatste jaren in al zijn onvermoeide arbeidzaamheid op allerlei gebied, een versch.jning geworden, die ue gedachte aan het stoffelijke bjjna met opwerkte: louter wilskracht en geestelijk bestaan, dat un zich zelf de kracht tot voortleven putte. Rossoni, de in consult geroepen professor zeide, dat hij zich er op voorbereid had een stervende te zien en hoogst verrast was, den Paus te vinden met zóo klaar bewustzijn en zoo levendigen geest, dat ook politieagenten, enz. Allen spreken gelijk. Het blijkt nu, dat ik de cnocolade van een zekeren heer Pre valley uitgedronken en zijn sigaren gerookt en zijn doenter omarmd heb. Piotsing, te midden van het leven, verheft zich eindelijk een bekenae stem. »Maar dat is Pierre, miju jongste broeder, die mij komt opzoeken eu zich in de ver dieping vergist neeft. Op merkzaam gemaakt door het gedruisch was mijn broeder, die een verdieping lager woonde, toegesneld en üadniet veetmjeua mijn onschuia te bewijzen. Het tooneel eindigde mat een komiscn gelach, dat zich voorcplaute van de meid op den portier en van den portier op de politieagenten. Maar het avontuur was daarmee niet uit. Ik werd de vriend der Prevai.ey's, ua hun schoonzoon. En zoo komt het, dat ik nooit myu tegen woordige vrouw geduwd zou neooen. iudieu ik mij met in een verdieping vergist nau. NIEUWE SCHIE Volgens eeue mededeeling aan de Britsehe Regeering gedaan door eene Uhristelijlce Vereeniging voor jonge vrouwe», welke zich teD doel stelt vreemde meisjes, die van het vasteland nasar Engelaud overkomen, te beschermen en te helpen, is het gebleken, dat velen dier meisjes in het waandenkbeeld dat daar op eene gemakkelijke wijze veel geld valt te verdienen, naar Engelana oversteken zonder eenig uitzicht op eene betrekking en zonder behoorlijk daarvoor opgeleid te zijn. Niet in etaat tot het verrichten vau huishonde lijken arbeid, welke voor haar gevonden zonde kunnen worden, noch opgeleid voor arbeid van hoogere be- beteekenis, zijn die meisjes blootgesteld aan de grootste gevaren. Slechts voor '/6 van de mjer dsn 2000 meisjes, waarmede de bovenbedoelde vereeniging in •ik der jaren 1901 en 1902 in aanraking kwam, kon geschikte arbsid g vonden wordeo. Sommigen hebben mogelijk door bemiddeling van anderen een werkkring gevonden, maar een groot aantal moet op onbekende wegen zijn afgedwaald, bij gebrek aan de noodige middelen om naar baar vaderland terug te keeren. Voor haar, die in staat siju tot het verlichten vsd huishoudelijken arbeid of bevoegd tot het geven van onder wijs in de Ersnsche en Duiische talen en in muziek is er in JBugelaud een arbeidsveld te vindeu. Aan de genen, die daartoe niet zijn opgeleid en aan haar, die een gemakkelijk leveD zoeken, moet de overtocht naar Engeland ten ernstigste ontraden worden. Het is daarom wenschelijk, dat de meisjes, welke zich om in haar levensonderhoud te voorzien naar Engeland wensehen te begeven, vooraf de zekerheid trachten te verkrijgen, dat zij met hare capaciteiten in eene geschikte betrekking knnnen worden geplaatst. JL C. i HET,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1