zeer slechten indruk van den toestand. Leo XII kon ternauwernood meer spreken hij mompelde eenige woorden en had de groot ste moeite bij het geven van zijn zegen. Het einde moet nabij zijn, zoo is de Paus verzwakt. Het Giornale d'ltalia beschrijft den toe stand van den Paus, die gesteund wordt door een dubbel borstkleed, waarover hij het nachthemd en een wit kapje draagt; zijn gelaat is ontzettend mager, alleen, de blik die nog schitterend is, leeft daarin. Men is bang den lijder zeer te doen als men hem over eind helpt. De Trïbuna zegt, dat de Paus een ver zwering aan den lever heeftmen zou de sporen van een kyste gevonden hebben van denzelfden aard als die waarvan de Paus vier jaar geleden geopereerd is. Het Gior nale beweert, dat de doktoren den geest minder helder vinden de groote zwakte tast ook de geestvermogens aan. De Paus zal sterven aan gebrekkige werking der Dieren, Volgens de Patria heeft Mazzoni gezegd, dat de ademhaling benauwder wordt en de beenen koud zijn. De Italië zegt, dat de geneesheeren alle hoop verloren hebben de Trïbuna dat de Paus onsamenhangende zinnen uitspreekt en zijn helderheid van geest begint te verliezendat is het begin van het einde. Gedurende het consult der doktoren vertelde de Paus hun zijn levens loop, er bijvoegende dat hij geloofde, nog wel den nieuwen morgen te zullen zien. De bloedverwanten van den Paus bevinden zich thans op het Vaticaan. Volgens andere inlichtingen zeggen zij, die op het Vaticaan geweest zijn, dat de Paus weer wat beter is en spreken kan en dat hij zijn helderheid van geest behouden heeft. Lapponi moet aan de kardinalen gezegd hebbeD, dat er nog geen dreigend gevaar is. Volgens de laatste berichten heden-nacht van het Vaticaan ontvangen was de toe stand van den Paus echter beslist verer gerd. De omgeving durfde ternauwernood hopen, dat de hooge lijder den nacht door zou komen. In spanning worden dus nadere mede- deelingen afgewacht. Zal nu werkelijk het einde daar zijn of heeft men nog slechts met een voorbijgaande ongunstige wending te doen? Bulgarije en Turkije. De verhouding tusschen Bulgarije en Turkije blijft blijkbaar voortdurend zeer gespannen. Men meldt nu weer een gevecht tusschen Turksche en Bulgaarsche troepen aan de grens. De Turken beschuldigen de Bul garen van grensschennis. De ministerraad is eergister-avond bijeengeroepen. Er wor den nieuwe troepen onder de wapens geroepen. Turkije heeft den laatsten termijn van den Franschen eisch tot schadeloosstelling aan Lorando Tubini betaald. Het incident is derhalve afgeloopen. De Porte heeft een belangrijke concessie aan de Roemeensche Koetzo-Wallachen gedaan, die tot dusvfcr officieel te boek stonden als behoorende tot de Grieksche gemeente. Zij worden nu als een afzonder lijke gemeente beschouwd. De ministerieele crisis in Griekenland. In de Grieksche Kamer zette de minister president Ralli gisteren het program van het Kabinet uiteen. Hij beloofde zijn best te zullen doen om de bezwaren der mogend heden tegen monopolie op te heffen. Hij aanvaardde een gedeelte van het politieke program van Delyannis. Ralli verzocht de Kamer om een votum van vertrouwen in het Kabinet en de Kamer verleende dat met algemeene stemmen. De hervormingspartij in China. Uit Sjanghai wordt aan de Times gemeld Krachtens een keizerlijk decreet heeft de taotai een mandaat tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den hoofdredacteur en de medewerkers van de Chineesche krant Soe pao wegens oproerige taal. Men ziet hierin een poging om de her vormingsgezinde partij te muilbanden. Keizer Wilhem op reis. De Duitsche keizer is gisteren-middag om half twee te Bergen (Noorwegen) aan gekomen. Minister Kallay f De Oostenrijksche minister van financien, de heer Kallay, is gisteren overleden. Generaal Botha. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat generaal Botha aldaar is aangekomen om zijn vrouw en kinderen af te halen, die Dinsdag aldaar aankomen. Tegen een ver tegenwoordiger van Reuter zeide de generaal dat het nutteloos was handenarbeid voor de mijnen uit den vreemde te halen. Er was, meende hij, op het oogenblik alleen ontwikkelingsarbeid aan den gang en delving werd nog niet gewenscht. Botha sprak als zijn overtuiging uit. dat er genoeg werk krachten zijn zoowel voor de delving der mineralen als de ontwikkeling der mijnen< Maar hij was overtuigd, dat de bij de mijnen belanghebbende magnaten, de markt bewerken om Aziaten over te krijgen. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld De troepen van den Sultan zijn Teza binnengerukt na een hardnekkigen tegen stand. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Juli 1903. Gemeénte-Secretaris. Ter benoeming van een secretaris dezer gemeente is door B. en W, een voordracht opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren Mr. A. F. Victor Sickenga, secretaris te Harlingen Mr. G. Noorman, secretaris te Veendam. Yolksbadhuis. In de week van 6 —12 Juli 1903 werden genomen 236 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 37 regen 19 regen 120 school 36 kinder» a3ct 6 Gisteren-namiddag is de 11-jarige Maria Lakerveld, wonende aan de Heerenstraat, in de Gerrit Verboonstraat aangereden door een fiietsrijder, waarbij zij den arm kreeg ontveld en over pijn in de lendenen klaagde. Bij de politie is aangifte gedaan door W. Wessels, werkzaam in de Mariastraat, dat hij door een daar werkzaam zijnde brandersknecht is mishandeld. Zaterdag-namiddag halfzeven ontstond een begin van brand in den toren van de R. K. kerk te Overschie, mogelijk ontstaan doordat de loodgieter Wenzelaar, met gebruik van spirituslamp, daarin werk had verricht. Door het vreemde gezicht, dat rook uit den toren kwam, waren er spoedig vele menschen ter plaatse, die dadelijk behulpzaam waren om emmers met water in den toren te brengen, waardoor zeer snel het begin van brand was gebluscht en slechts weinig schade was aangericht. Spuit 1 was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet in werking te worden gebracht. Door de R. K. Kiesvereeniging »Recht en Orde", district II te Rotterdam is tot candidaat voor den gemeenteraad in dat district in plaats van wijlen dr. J. van den Berg gekozen de heer H. G. M. van der Vijver. Het resultaat van de stemmingen in de vier districten te Rotterdam, waar de ge meenteraadsverkiezingen moeten plaats hebben, is, dat in district V de aftredende liberale raadsleden herkozen zijn en dat in de district I, III en IV voor alle zetels moet herstemd worden. In herstemming komen eveneens het eenig aftredend anti revolutionair en het eenig aftredend sociaal democratisch lid. Ook de 2 overige anti revolutionaire candidaten en 4 roomsch katholieke komen in herstemming. Ia een district komt de christelijk-historische candidaat in herstem ming, in het andere viel hij af. De 4 vrijzinnig-democratische candidaten, die dadelijk afvielen, kregen al zeer weinig stemmen, het minst van allen, en ook de sociaal-democraten, behalve de aftredende heer Spiekman, konden het in geen der districten tot 300 stemmen brengen. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad te Vlaardinger-Ambacht bij de periodieke aftreding vaa de heeren A. v. d. Ende Dzn. en J. D. Man in 't Veld waren uitgebracht 118 stemmen. Daarvan verkregen de heeren A. v. d. Ende 103, J. C. Man in 't Veld 70 en P. v. d. Kooy Jr. 44 stemmen, zoodat de aftredende leden werden herkozen. In de vergadering van de afdeeling »Vlaardingen" van de Vereeniging tot Be vordering der Nederl, Visscherij werd door het bestuur medegedeeld, dat de verschil lende reeders veel belangstelling hadden getoond in de plannen tot oprichting van een visscherijschool aldaar, hetgeen vooral gebleken was uit de wijze waarop inge- teekend was voor de contributiën. Het bestuur kan nu voortgaan met de voorbe reidende maatregelen tot uitvoering der plannen. De werkzaamheden aan het onder Maassluis gezonken stoomschip Woolwich zijn thans geëindigd. Naar gissing werd aan de opruiming 7000 KG. dynamiet verbruikt. BINNENLAND. Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Raad van Beroep te Rotterdam tot plaatsvervangend voorzittermr. A. J„ Bik. advocaat, procureur en rechter-plaatsver vanger in de arrondissement rechtbank aldaar; tot plaatsvervangend griffier: mr. H. J. F. Heyman, advocaat en procureur aldaar. Door den heer C. A. Vogel, wethouder te Goedereede, is aan H. M. de Koningin vernietiging gevraagd van het besluit van Geaeput. Staten, waarbij de heer D. Breen als lid van den raad is toegelaten. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan de paardenstoeterij van den heer C. Meulenbergh te Kerkrade. De Prins was vergezeld van jhr. v. Pelser, consul der Nederlanden te Aken, jhr. Van Suchtelen' van de Haare, alsmede den opperstalmeester. Aan Z. K. H. werden 58 hengsten en merries gepresenteerd, waaronder verschei dene, die op verschillende tentoonstellingen eerste prijzen behaalden. De Prins kocht twee prachtige merries. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 17 Juli a. s. niet plaats hebben. De Regeering is voornemens om de ei- schen der toelating tot het eerste studiejaar aan de Rijksveeartssenijscbool. zoodanig te wijzigen, dat het admissie-examen nagenoeg gelijk wordt aan het eindexamen der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus. De minister van Buitenlandscbe Zaken heeft, in verband met de op 19 Februari 1901 door de Tweede Kamer, gehouden beraadslaging ter zake van de motie van den heer van Raalte, aan de Kamer doen toekomen exemplaren van het onlangs door de commissie voor de consulaire examens uitgebracht rapport, houdende nadere uiteenzetting van hire denkbeelden omtrent reorganisatie van den Nederlandsche con- suiairen dienst. De Nederlandsche vice-consul te Patras geeft den Nederlandsche krentenhandelaren in overweging inlichtingen bij hem in te winnen alvorens nieuwe zaken aldaar te doen. De verkiezing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Rotterdam III, noodig geworden doordat de heer J. B. Verhey opgehouden heeft lid der Kamer te zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juli e.k., de stemming en herstemming, zoo noodig, resp. op Donderdag 30 Juli en Donderdag 6 Augustus. De ziekte van Z. H. den Paus. Het jongste telegram van kardinaal Rampolla ontvangen bij de Internuntiatuur te 's-Gravenhage, luidt eenvoudig »Etat grave" (toestand ernstig.) Dr. Kuyper te Rolduk. Men schrijft aan den Tijd uit Rolduk dd. 11 Juli Z. Exc. de minister van Binnenlandsche Zaken, die 's avonds te voren uit Maastricht te Aken was aangekomen, arriveerde hier per rijtuig, in gezelschap dr. Nolens, circa lOVg uur Bij zijn aankomst hadden de leeraren en leerlingen zich opgesteld op het terras vóór de kerk. Van daar begaf zich naar de Aula, waar de directeur, dr Corten, Z, Exc. in eenige korte woorden welkom heette en hem begroette, niet alleen als den verte genwoordiger van heir over ons gesteld gezag, maar vooral als de man van hooge wetenschap, stoere werkkracht en wijs staatbeleid en, last not least, als den Chris ten, die, bezield met een vurig geloof en ridderlijken moed, het had aangedurfd ook in ons volle, openbare leven de christelijke vlag te ontplooien, en het zich tot levens taak had gesteld, in Nederland de vrijheid van het christelijk onderwijs te handhaven •n te verhoogen. De minister antwoordde hierop, dat 't hem een groote voldoening en een ware vreugde was nier te vernemen, dat men ook in deze kringen zijn streven begreep en met waardeering en sympathie begroette. Krachtig spoorde hij allen aan tot stand vastig en eendrachtig samenwerken, erop wijzend hoe, wat ons ook scheiden mocht, ééo zaak ons allen vereenigthet geluk van ons dierbaar Nederland en de eer van Hem Dien ook de volkeren als hun Heer en Meester moeten erkennen. Na aan de kleineren eenige interessante bijzonderheden verteld te hebben uit zijn eigen jonge jaren, richtte de minister zich meer in het bijzonder tot de ouderen. In een rede van meer dan een half uur wees hij hen erop welke macht in de toekomst ligt in 400 christelijke jongemannen, en zeide bun dat ze mannen moesten worden van onzen tijd, die het volle leven van hun tijd meeleven en niet altoos in hun eigen kringetje blijven ronddraaien, mannen wars van alle loomheid en Jan Saliegeest. Hij ontwikkelde voor ben op hoogst oorspron kelijke en treffende wijze de bekende spreuk »Cognata ad sidera tendit." De hooge ideale opvatting en de practische toepassing van deze woorden maakten op allen den diepsten indruk. Vele zijner toehoorders zullen uit deze sympathieke en innig warm gevoelde rede menig kernachtig gezegde en hartroerend, geestverheffend woord diep in zich opge nomen hebben en door het leven met zich dragen als een blijvende herinnering en krachtige aansporing tot een vol, rijk en opgewekt christelijk leven. Om 12 uur bezichtigde Z.Exc. de inrich ting van onderwys, zijne bijzondere aandacht schenkend aan het historische karakter van het oude Rolduk. Daarna werd hem door den directeur een diner aangeboden, en om 1 uur vertrok Zijne Exc. wederom met den trein naar Sittard. Naar aan De Tijd wordt gemeld, is ook de heer J. Claessens, hoofd eener school

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2