h« - - Stads- en Gewestelijk Nieuws. Er zijn openbare inzamelingen voor de noodlijdenden geopend. Het Dresdener Hofdrama. Een officieel bericht in het Dresdener Journal meldt, dat de Koning aan de gewezen kroonprinses Louise op haar ver zoek den naam en den titel van gravin Montignoso verleend heeft. De pest in Chili. Uit Washington wordt aan den Standard gemeld, dat uit Santiago tijding is ontvangen, dat de pest zich heeft uitgebreid tot bijna alle havens van Chili en dat de postdienst met Santiago geheel in wanorde verkeert. Sinds negen weken had men geen correspondentie uit de Vereenigde Staten ontvangen. Een cycloon in Tonking. Te Marseille zijn berichten uit Haiphong aangekomen, die melding maken van een vreeseiijken wervelwind, die den 8en Juli over Tonking zou hebben gewoed. Boomen zijn ontworteld, huizen ingestort. Men beweert dat 150 inboorlingen omgekomen zijn. Men schat de schade op 20 millioen francs. Van de Europeanen zou niemand zijn gedood. De gruwelen te Kisjiuef, Telegrammen uit Rusland te Londen ontvangen, volgens welke acht honderd menschen te Kisjinef in hechtenis genomen zijn om grootendeels terecht te staan wegens aansporing tot jodenvervolging, hebben in Noord-Amenka een gunstigen indruk ge maakt. Men ziet er een bewijs in, dat de drang door de openbare meening buiten Rusland uitgeoefend, zijn doel bereikt beeft, maar het blijkt nog niet, dat Roosevelt nu het verzoekschrift der Amerikaansche Is raëlieten niet naar Rusland zal opzenden. Generaal Botha. Louis Botha logenstraft de geruchten volgens hetwelk hij naar Nederland zou gaan. Hij is van plan te Pretoria te blijven. De Times bevat een langen brief door Botha geschreven aan een vriend in Enge- 'a0d vermo®dei\ik Courtney - waarin de schrijver klaagt over den toestand in Transvaal, welke de Engelschen zelf meer verontrust en ontevreden maakt dan de Boeren. Het Engelsche bestuur vervalt weer in zijn vroegere misslagen, het verloochent Afrika, de vrijzinnige politiek, die na den oorlog werd voorgespiegeld. Botha acht het tijdstip gekomen om te spreken, want langer zwijgen zou aldus opgevat worden, dat de Boeren berusten in den slechten gang van zaken tegen woordig. De Times keurt in een hoofdartikel deze beschouwingen scherp af. De Lynchwet in de Ver. Staten. President Roosevelt heeft besloten een wet uit te lokken, waarbij de z. g. lynch wet als niet bestaand wordt beschouwd. Zij die voortaan aan een dergelijke straf voltrekking van negers deelnemen, zullen als moordenaars beschouwd en als zoodanig vervolgd worden. De Venezolaansche kwestie. Hay, de Amerikaansche minister van buiteulandsche zaken, heeft den Tsaar verzocht, drie leden van het permanente bureau van het Haagsche hof van arbitrage te willen aanwijzen om eenige kwesties in verband met de schadevergoedingseischen, die aan Venezoela gesteld zijn, te regelen. Schiedam, 16 Juii 1903. Voor de liefhebbers van uitstapjes is weer de gulden tijd aangebroken. Donderdag 23 Juli zal een goedkoope trein naar Oosterbeek en Arnhem rijden. Dienzelfden dag rijdt ook van hier een goedkoope trein naar Haarlem en Den Helder Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de geplaatste advertentiën. Gisteren-namiddag is de kermisreiziger T. H. v. T. aan den Kethelweg in een sloot geraakt. Hy werd er door burgers en politie uitgehaald, waarna hij zijn reis kon voortzetten. De toestand in den Ketheipolder. De Heide-Maatschappij heeft, naar de Telegraaf mededeelt, niet slechts hulp toegezegd, maar ook geboden. Werktuigen, gereedschappen, zelfs zaaizaad werd ter beschikking van de boeren gesteld. Er waren echter nog steeds van die echte stijfhoofdige boeren, die alles maar wilden laten gaanhet zou wel terecht komen. Doch nu zijn allen tot inkeer gekomen en zijn de landerijen flink bewerkt, alvorens er wordt gezaaid; de regens der laatste weken hebben ook krachtdadig medege' holpen. Met het inzamelen der gelden gaat het niet al te rooskleurigmen is er iets te laat mee begonnen. Was er maar een aanvang mee gemaakt, toen alles nog onder water stondals de nood het hoogst is, wordt het meest gegeven. En vooral nu het water weer weg is, wordt aan den nood niet meer gedacht. Wanneer men voorbij komt, ziet men groen; doch een onbekende weet niet, dat het alles onkruid is, dat weer moet worden uitgeroeid. Binnenkort komt het gras weer te voor schijn; ja, maar een onbekende weet niet, dat de boeren niet hebben kunnen hooien en dus den geheelen winter zonder hooi, bijgevolg ook zonder vee zitten, tenzij zij hun hooi koopen. Hypotheek en pacht moeten worden voldaan uit beurzen, die dit jaar geen inkomsten, doch alleen uitgaven hebben gehad, enz. enz. En zoo is het met alles. naar Vlaardingen, het paard schrikte ter hoogte van Holy, en een paar sprongen daarom uit het rijtuig, met het gevolg dat mej, v. Roon inwendig zwaar verwond werd en twee ribben brak, terwijl mej. v. Leeuwen eveneens verwond werd. De dochter die in het tijruig was gebleven, kwam er met den schrik af. Per rijtuig werd de familie verder huiswaarts gebracht en werd in allerijl geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand is op t oogenbhk naar omstandigheden redelijk. Bij gelegenheid van den maskeradedag te Delft was het verkeer van rijtuigen en voetgangers eergisteren in de Dorpsstraat en langs de wegen te Overschie zoo druk,, dat er voor de menigvuldige fiets rijders bijna geen doorkomen aan was. Ook waren de bootjes zoo overvol, dat men te Overschie 150 passagiers op den wal heeft gezet, om niet te zinkendaaren boven sprongen verscheidene passagiers over op groentenschuiten, omdat men be. vreesd was voor zinken. De groenten- en pakschuiten maakten intusschen goede zaken. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Delft heeft een dame, die trouw hare belastingen betaalt, eene stemkaart ontvangen, in optima- forma aan haar geadresseerd. Een inzender in de D. Ct. maakt hier melding van onder mededeeling, dat aan iemand, niet ten stadhuize werkzaam, werd opgedragen er zorg voor te dragen, dat dienzelfden dag tweeduizend adressen ge schreven werden- Van alle kanten requi roerde de schrijver hulp en op deze wijze zullen er, meent de schrijver, wel meerdere abuizen zijn gemaakt. De dame in kwestie, meenende dat zij wel een witte raaf zou zijn onder de kiezers, bleef thuis en ging niet stemmen. Het station van den Hollandschen Spoor was door militairen afgezet. Het aan de N. Ct. ontleende bericht, dat gisteren-morgen de tolbaas Van der Dool op den Haagweg, tusschen den Haag en Delft, door de stoomtram was aange reden en gedood, is onjuist. De Delftsche Ct. meldt, dat v. d. D. bij het openen van den tolboom in aanraking is gekomen met den disselboom van een vrachtwagen, met het ongelukkig gevolg dat hem twee ribben werden ingedrukt en hij eenige kneuzingen bekwam. De man verkeert in bedenke- lijken toestand. Wie beschuldigt me daarvan vroee Patterson, woest rondziende. »lk," nep een vrouwenstem, en met de woede van een tijgerin, kwam de eigenares »roïd^P°H i br"'d^otn loegeloopen. «Goede God! nep hy, zij!» en hij zakte dragin de Pollt'« wegge- paft!r °ad® detectLive had afgeweten van Patterson eerste huwelijk en, in weerwil van diens bewering, dat ze gestorven was en dat ze nog leefde. Hoe hij onvermoeid elk spoor afgesnuffeld had en de vrouw ten leste gevonden, bijna verhongerend, zou te lang duren om te beschrijven. Genoeg dat Jack Aswith en Lottie gauw bruiloft hielden en dat Patterson, in plaats van Lottie tot bruid, vijftien jaar gevange- n.'t-M8 tn h waafvan hij echter geen half uiuat, toen bu reeds aan de gevolgen van oe beroerte, die hem trof bij zijn arrestatie, bezweek, en vooral dat Mark Hawthotne's aangenomen naam gered was van schande erger dan dood. Dingsdagnacht kregen twee mannen kwes tie over de betaling van bet gelag in het bierhuis van vrouw van der P. aan de Halsstraat te Rotterdam. Besloten werd het geschil op de straat uit te vechten en daarmede bezig, voelde T. H. zich plotse- ling getroffen door een paar messteken hem in den rug en de rechterzijde toegebracht. Hij zakte op de straat ineen. Eenige oogen- blikken later werd L. K., als de dader aangewezen, door de politie gegrepen. De circulaire van den Vlaardingschen handel betreffende het korten van f 1 van eiken beuken ton, waarin haring wordt aangebracht, heeft reeds ontevre denheid gewekt bij de kleine winkeliers. Dezen zijn gewoon voor het ledige fust f 1 a f 1.25 terug te ontvangen van die bandelaars, die speciaal het ledige fust opkoopen. Hun werd natuurlijk medege deeld, dat beuken tonnen geen waarde meer hebben. Het gevolg daarvan was, dat reeds geweigerd werd haring in die tonnen te ontvangen, tenzij de afzender den prijs met de waarde van een eiken ton verlaagt. Dinsdag-avond reed de familie Van Roon terugkeerende van de feesten te Delft, Minister Kuyper bezocht eergisteren Delft op uitnoodiging van professor Pekelharing. Door den Senaat van het D. S. C. oificieei ontvangen in de senaatskamer van het feestgebouw, hield dr. Kuyper een toespraak waarin hij zijn voldoening en bewondering uitsprak over de mooien stoet. Uitweidende over het technisch onderwijs, wees de Minister op den grooten vooruitgang der laatste jaren op dit gebied. Zyn ideaal vooi Nederland was een Technische Hochscnute en hij dronk ten slotte op den bloei dei Polytechnische Scdooi en op de toekomst der Technische Hochschule. Aan de dames Kuyper, een docüter en een nichtje van den Minister, aan mejullrouw de Struve, een dochter van den Kussischen gezant te 's-Gravenhage, werden bouqnetten aange boden door den Senaat. Daarna werd het feestgebouw bezichtigd. Dr. Kuyper roemde zeer de groote Byzantijnsche zaal, en bezichtigde zeer belangstellend de tentoon stelling door den heerWaltman georganiseerd van voorwerpen van geschiedkundige waarde voor het D. S. C. Van deze tentoonstelling namen de gasten een souvenir mede. In den avond vertrok dr. Kuyper weer naar Den Haag. Waarschijnlijk zouden de dames gisteren het cour bijwonen. De Holl. Speor vervoerde eergisteren naar de lustrumfeesten te Delft van uit Den Haag 14.734 personen. De drukte duurde tot laat in den nacht, want eer de laatste trein uit Delft in Den Haag bmnenstoomde, was het half drie. Men meldt uit Delft Er zijn Dinsdag door de overgroote drukte ter gelegenheid van den maskera dedag verschillende ongelukken gebeurd met de Haagsche tram. Een militair werd de arm afgesneden en twee andere per sonen, eene juffrouw en een heer, werden over het been gereden. N°g spreekt men van meer ongelukken a"9 v«roorzaakt door het opdringen van het overtalrijk publiek, dat de slachtoffers onder de tram heeft gedrongen, terwijl deze rijdende was. BINNENLAND. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft eergisteren, na volbrachte kuur te Aken en vóór zijn vertrek aldaar aan een aantal autoriteiten een afscheidsdiner aangeboden. Uit Aken wordt gemeldt, dat prins Hendrik der Nederlanden daar Maandag een bezoek heeft gebracht aan de staal- kaartenfabriek van Geulen en Nebe. Z.K. H. bleef twee uur en toonde herhaaldelijk zijn ingenomenheid met wat hij te zien kreeg. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden komt den 24sten dezer te Nieuwediep, om den volgenden dag den zeilwedstrijd der Marine-Jachtclub bij te wonen. Hij zal logeeren bij den schout-bij-nacht Wentholt. De Koningin en de Prins in Limburg. Juist te 3.07 reed gisteren-middag de Koninklijke trein het station te Maastricht binnen, waar de Meckienburgsche en Oranjevanen wapperden en een compagnie der dd. schutterij met vaandel en muziek onder bevel van kapitein J. Schaepkens stond opgesteld. Daar was ook aanwezié een Wilhelminakorps, zijnde een damesrij die zich had gevormd om H. M. Wilhelmina een bloemhulde te brengen. Al deze dames ten getale van 12, gekleed in wit costumes met driekleurige cocarde, waarop een zilver W en een oranjelint, waren opgesteld in een halve maan met een plantengroep op den achtergrond. prins Hendrik, die reeds vroeger per rijtuig vae Aken was aangekomen, de Limburgscke leden van de Eerste en Tweede Kamer de Commissaris der Koningin, Ged. Staten' hoofdambtenaren, de gemeentebesturen van' Maastricht en Meersen, enz. Toen de trein het station binnenreed, hief de Schuttersmuziek het Volkslied aan. De Koningin was gekleed in een costuum van grijze zijde, met witte kant, en droe°- een grijzen hoed met lichtblauwe aigrettes. De Prins was in schout-bij nacht uniform De ontmoeting van het Echtpaar was zeer hartelijk. Dadelijk werd de eerewacht geïnspecteerd. Door mevr. De Ranitz en mevr. Lohman werd een groot bloemstuk een kussen met een veld van witte rozen, waarin een W uit orchideeën aangeboden. De ontvangkamer aan het station was meesterlijk versierd en geheel in style Louis XVI gemeubeld (notenhout met goud). Nadat de autoriteiten waren voorgesteld werden de rijtuigen bestegen en reed dé stoet naar de stad, voorafgegaan en gevolgd door maréchaussée en veld-artillerie. Bij het station en langs de te'volgen smaakvol versierde straten waren tal van vereenigingen met hare banieren opgesteld. Daar waren de R.-K. Landbouwersver- eemging, kegel-, wielrijders- en gymnastiek- vereenigingen, de Handboogschutterij, de Harmonie der Kon. Papierfabriek, de Maastrichtscbe zangverenigingen, de Kon. Sociëteit St. Sebastiaan, de werklieden van de aardewerkfabriek der Société Céramique dan vier compagnieën van de d.d. Schutterij' de Harmonie van Oud-Vroonhoven, personeel en verpleegden van instellingen van wel dadigheid, en nog veel meer werklieden muziek-colleges etc. Vóór de veschillende sociëteitslokalen waren natuurlijk de leden vereenigd en vóór het gouvernements-hotel was het garni zoen opgesteld. In de Stationsstraat brachten vijfduizend kinderen het Vorstelyk Echtpaar een hulde door het aanbieden van bloemruikers- twee van elke school. Er weren achttien scholen vertegenwoordigd. Na al deze hulde werd eindelijk het gouvernements-hotel bereikt. Het vorstelijk Echtpaar vertoonde zich na aankomst op het gouvernementshotel op bet balcon en werd stormachtig toegejuicht. Aan het station, bevonden zich Z. K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2