Hierna trokken de hooge gasten zich eenigen tijd terug. Ten haii zeven had een banket plaats, waaraan met het Kon. Echtpaar een 60-tal gasten aanzaten. De commissaris der Koningin, jhr. Ruys de Ëeerenbrouck, nep H. M. het welkom toe in een rede, waarin hij ook van het bezoek in 1895 door Hare Majesteit met H. Dr. Moeder aan Maastricht gebracht, gewaagde, en die hij besloot met een Lang leve de Koningin en de Prins der Nederlanden. De Koningin antwoordde, dank brengende voor de hulde Haar en haar Gemaal ge bracht, zeide, de traditie harer voorvaderen getrouw, steeds het wedervaren der provin cie met belangstelling te velgen en besloot met een dronk aan den toenemenden voor spoed en het geluk van dit schoone gewest. Gedurende het diner speelde de muziek der schutterij, terwijl onderwijl andere muziekkorpsen op verschillende plaatsen der stad uitvoeringen gaven. Des avouds had de iakkeloptocht plaats, waaraan 43 vereenigingen deelnamen, alle met hare vaandels en banieren, de leden met ballons, lampions en bengaalsch licht, elk met een transparant, waarop woorden van hulde aan het Koninklijk Ecntpaar, afgewisseld door tal van muziekkorp sen. De lichtstoet maakte een fantastisch effect door de verscheidenheid der ballons zoo o.a. de »Maestreechter Staar" met hare 200 rooae sterren, de Katholieke Heeren- vereeniging met Lampions in den vorm van rozende sociëteit xMomus" met hare commissarissen getooid met hun steek en dragende magnesium-fakkels; de gymnastiek- vereemging sAlcides, marcheerende in den vorm van een ster, en de gymnastikveree- niging »De Turnkring" met den Maastrichter engel op den achtergrond en de belletjes rinkelend op de maat der muziek. De stoet trok voorbij het gouvernements gebouw, waar gedurende het geheele défilé het Koninklijk echtpaar op het balkon den stoet bleef aanschouwen en buigend dankte voor de aan hen gebrachte ovatie. De Koninklijke zangvereeniging xMaes- treechter Staar" zong H.H. M.M. een toast toe, die de toejuichingen van het volk ten gevolge had. Om tien uur werd de stoet ontbonden. Het was een prachtige avond, uitgezocht voor dit feest; een ontzettende menschen- massa was op de been. Aan H. M. de Koningin is volgens het k ad. door een xvurig aanbidder vau net Huis van Oranje" een verzoekschrift ge richt, waarin de wensch wordt geuit, dat H. M. den Commissaris der provincie moge bevelen in het vervolg de provincie Limburg niet meer Hertogdom te noemen, wjjl H. M. niet is Hertogin, maar Koningin der Nederlanden, waarvan Limburg een provin cie uitmaakt, gelijk aile andere gewesten des lands. De Stct. (no. 164) bevat een beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken, waarbij voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer het kiesdistrict Amster dam Hl in 8 en het kiesdistrict Amsterdam IX in 9 stemdistricten wordt verdeeld. De minister van Binnenlandsche zaken brengt in de Stct. ter algemeene kennis, dat in de aanstelling van administratieve ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank thans in zoovere is voorzien, dat op verdere sollicitaties niet meer kan worden galet; alsmede dat de aanstelling van meerdere agenten eerst later m overweging komt. Voor den dienst van het blijvende gedeelte der lichting 1903 zal het maximum bij de wet bepaalde aantal manschappen worden bestemd, alzoo 7500 te gelijk. Naar Het Volk meldt, is het lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, van zijn West Indische reis in het vaderland teruggekeerd. Ook de heer Jos. van Wessem, notaris te Sittard, stelt zich per advertentie m de N. Limb. Koer. candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, Ged. Staten Zuid-Holland hebben beslist, dat het bezwaar van den wethouder C. A, Vogel, .e Goedereede, tegen de toelating van den heer D. Breen als raadslid onge grond is, omdat een brandmeester aldaar niet is een gemeente ambtenaar, en boven dien geen enkele wet een burgemeester verbindt op te wekken om candidaten te stellen. De ziekte van Z. H. den Paus. Het ochtend-telegram heden aan de Internuntiatuur te's Gravenhage ontvangen, luidt De verzwakking der krachten is gisteren niet toegenomen. De geest blijft helder de algemeene toestand is niet verergerd. Rampolla. H. M. de Koningin ontvangt dagelijksche telegrafische berichten van de internuntia tuur omtrent den toestand van Z. H. den Paus. Tegenspraak. In Het Volk is geprotesteerd tegen hetgeen dat blad uit Le Peuple overnam over de gebeurtenissen op het Vaticaan. De sociaal-democraat Ed. Redelé, te Eind hoven, noemt het schrijven var. Het Volk »modderpolemiek". Hij zegt »Dit woord moge hard zijn, onverdiend is het zeker met. Of is die zwarte beschuldiging aan 't einde van het stuk geuit tegen den stervenden grijsaard in 't Veticaan, wien niemand den lof der persoonlijke hooge achtenswaardigheid kan onthouden, niet inploertig »Wat een idee om het Belgische partij blad Le Peuple te gaan aanhalen als zegsman »om dat het nader bij 't katholieke vuur zit dan wij". Iedereen weet toch, dat in België de strijd tusschen Katholieken en socialisten een graad van zóó verbittering heeft bereikt, en daardoor vaak zóózeer ontaardt in een wederzijdsch verdachtmaken en smaden, dat juist van Le Peuple geen objectief oordeel te verwachten is. Springt dan ook de ouderwetsch drakerige roman- nonsens van 't geheele citaat niet in 't oog »Juist omdat Le Peuple zoo na xbij 't katholieke vuur zit", kan het slechter oordeelen dan ieder ander. Ik, die door omstandigheden en omgeving beter kan oordeelen dan menig ander, weet dat het blad geen flauw benul heeft van het gevoels- en gemoedsleven van katholieke geestelijkheid". Op de laatste algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot atschalfxog van alcoholhoudende dranken werd het hoofdbestuur dier vereeniging opgedragen een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van het houden van een congres over net verband tusschen de maatschap pelijke toestanden der arbeidende klassen en het alcoholisme. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging stelt zich voor dit congres in dezen zin neutraal te maken, dat alle inrichtingen zouden worden vertegenwoordigd, en ieders meening met strikte eerbiediging van elk persoonlijk gevoelen, zal knnnen worden uitgesproken. Daarom heeft het hoofdbestuur zich behalve tot alle drankbestnjdersvereeni- gingen ook gericht tot een groot aantal corporaties, die zich bemoeien met stoffelijke, zedelijke of verstandelijke verheffing der arbeiders met de vragenof er naast hun oordeel in hunne vereeniging sympathie bestaat voor bovengenoemd pianof de vereeniging eventueel tot medewerking bereid zal zijn en welke onderwerping zij aan de orde wenscht te zien gesteld. HEMMttl) SIEUWS. Dinsdag was het feest in Maarsen, ter gelegenheid van den lOOsten verjaardag van de weduwe Klein—Stroom. Op het programma stond o.a. een rijtoer, waaraan de honderdjarige en 23 inwoners boven de 80 jaar deelnamen, die allen samen later aan een maaltijd aanzaten. Op het Aardhuis (Koninklijk Domein het Loo) vertoeft sedert eemge dagen een jong Mecklenburger, lid van eene oudtijds zeer voorname familie, welke om hare aanhan kelijkheid aan het Mecklenburgsche Vor stenhuis bij dat Hof bijzonder in aanzien stond. De Prins belastte dezen Mecklen- burger met het toezicht over de om het Aardhuis gelegen bosschen en de hem tuebehoorende gronden. De 15jaarige zoon-van eenderHongaarsche prnsen in het Kurhaus te Scheveningen geraakte door eigen roekeloorheid onnanks ernstige waarschuwing van don bediende met het hoofd bekneld tusschen de lift en de deurpost van de twee étage, waardoor de uitree-plank brak en de knaap naar beneden storte. Een schedelbreuk maakte terstond een einde aan zijn leven. Laatste Berichte». De Uitslag der Herstemming. De uitslag der herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in Dis trict II (Doele) is als volgt Het aantal kiezers bedraagt 981. Uitgebracht werden 846 stemmen. Van onwaarde. 13 Er werden uitgebracht op de heeren A. C. A. Noiet 394, J. M. van der Schalk Jr. 439 stemmen. Gekozen is aldus de heer J. M. VAN DER SCHALK Jr. Door de leden van de vereeniging »Het Vaderland getrouw", voorafgegaan door de rouwende banier en met omfloersten trom, werd heden grafwaarts gebracht het stoffelijk overschot van den oud-strijder in Ned.-Indië G. C. Oranje. Aan de groeve werd door den voorzitter der vereeniging, den heer Akkermans, het woord gevoerd. Heden-middag omstreeks 4| ure is het 9-jarig dochtertje vanLohstroh, wonen de in de Stationstraat, nabij de Spoeling- brug onder een beladen sleeperswagen geraakt, welke haar over de beentjes reed. In het brugwachtershuisje opgenomen, werd haar daar geneeskundige hulp verleend, waarbij bleek, dat de beentjes ernstig gekneusd waren. De ziekte van Z. H. den Paus. Reuter seint heden uit Rome Het bulletin van 9.30 heden-morgen luidtDe nacht was weinig rustig en zonder slaap. De algemeene toe stand van den Paus vertoont geen andere veranderingen dan een groote snel heid der ademhaling tengevolge van toe neming van vocht in de berst. De pols is 88, de temperatuur 36.3 en de ademhaling 36. Het bulletin is geteekend door Mazzoni en Lapponi. Djambi. Uit een bij het departement van koloniën ontvangen telegram blijkt, dat op 4 Juli bij de inneming van eene versterking door de Batang-Hari colonne 2 minderen militairen gesneuveld en 3 gewond zijn, terwijl 53 vyanden sneuvelden. Koloniën. Atjeh. Uit Kota Radja werd 11 Juni aan het N. B. geseind: De eerste luitenant der infanterie D. G. Draayer overviel in Paja pangkat een bende onder Tjoet Moehamad. Negen vijanden, werden neergelegd; drie geweren, model 1895, ledergoed en munitie buit gemaakt. Tijdens eenige patrouilles door een detache ment onder den tweede- luitenant der infanterie L. Dersjant in Daja gemaakt sneuvelden negentien vijanden; als buit wer den vele vuur- en blanke wapens medege nomen. De Europeesche fuselier Ploeger, algemeen stamboek nummer 49216, werd in een prauw op de Woyla-rivier gewond. Hij sprong over boord en verdronk. Sport, Dinsdag werd in het Schuttershof te Middelburg de internationale tentoonstelling van honden eD pluimvee geopend. Er waren ruim 150 honden ingekomen, pluimvee ook in grooten getale. Om half elf werd aan vang gemaakt met de beoordeelingen der inzendingen. Er is ook een zilveren medalje van de Koningin-Moeder voor den winner der meeste eerste en tweede prijzen en een groote bronzen medalje van Prins Hendrik voor den besten hond der ten toonstelling. Den 25sten Juli zal op de planken bodem van Japan op de Groninger Tentoonstelling een voorstelling gegeven worden in het velocipede zaalrijden, georganiseerd door den Algemeene Nederlandschen Wieirijdersbond. De Zwolsche athlesche club,een der allerbeste Nederlandsche clubs, die gedurende de drie laatste jaren het kampioenschap van Neder land heeft gehad, zal er o.a. een jeu de rose uitvoeren, terwijl zich voor het polospei vier teams hebben aangemeld. Nog is er sprake van een drietal kunst rijders met een amateur-kunstrijder. Sciieepyauri. Hamburg, 16 Juli. Vertrokken s.s. Marie Woermann, met stukgoederen, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 16 Juli 1903 Officieel» noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 16 Juli. Moutwijn f 8'/2per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D, F. W. Prins Stuwing vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: f9. Jenever f 13. Akst. proef f 14.50. Pnma Graanspiritus f 141/»- SrOEUNG f 1. -f 15»/4. 15 Juli. 16 Juli Berlijn. Spiritus in loco Rogge, p. Juli t Aug. Spirit, p. Juli x Aug./Sept. 14 Juli 58s/s. Parijs. Hams. 1575 15.25 15 25 15.25 581/8- 15.75 15.25 1525 15,25 f.) New-York. Maïs Amsterdam. 14 Juli Rogge op lev. zonder noteering. 15 Juli Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 15 Juli 2 50 cM. 16 Juli 2.39 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06£ Disc. 3 pCt. Parjjs - 48.05 3 Antwerp. -47 85 3 WEEKMARKT TE DELFT 16 Juli. Op de markt van heden waren de veeprij- zen als volgtvette koeien le kwal. 1180 a 270 dito 2de kwal. f120 a 170; kalf- koeien le kwal. f 170 a 230dito 2e kwal. 1110 a 160vaarkoeien, lekwal. f 150 a 200; dito 2de kwal. f 100 a 140 vette kalveren le kwal. f 75 a 90 dito 2de kwal. f 40 a 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwak 18 a 24 2e kwal. fa vette lam meren f 17 a 25; weilammeren f— a magere varkens f 28 a f 45 biggen f 5 a 13; nuchtere kalveren f6 a 17 paar den f60 a 180; stieren a veulens fa rundvleesch 78, 68 en 56 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 65 c., schapevleesch a c., lamsvleesch 60a 70 c.,alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 285 runderen, 11 paarden, 64 vette kalveren, 200 magere dito, 625 schapen of lammeren 185 varkens en 474 biggen, en 6 schapen buiten de bokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 17.25 a 8.50 nieuwe do. 16.a 8.Westlandsche roode ris dito f7.50 at 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.25 a f6.nieuwe dito 15.25 a 6.—, n. wintergerst f4.50 a f5.zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.zware haver 14.a 15.50, lichte dito f 3.25 a 4.25, groene erw ten f7.— a 9.75, mesting 17.a f 7.75, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 9. bruine boonen f15.al9.~ witte boonen f 11.75 a 14.25, koolzaad 17. a 9.25 buitenl. hennepzaad f 5.75 a 6.25, kanariezaad f 13. è,i 17. Granen. Onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden le kwal. 150, goede f46 mindere f40 per vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 783/8 en 75/16 vaten, wegende te zameu 16,410 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 16 Jun- Op de Veemarkt waren aangevoei U 100 Runderen, 400 Schapen, 70 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 2/9 a 4 4 Schapen 3/4 a 5/8, Kalveren 3/9 a 5,b Varkens a 15 Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3