Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Achter de Schermen. 26ste Jaar£. Zaterdag 18 Juli 1903. .No. 7651. Algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TIN DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummersg - 0-05 PRIJS DER ADTERTENTIËN; Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders yan Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet. van de op den 16den Juli in deze gemeente plaats gehad hebbende Herstem ming voor de verkiezing van een Lid voor den Gemeenteraadop de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aan geplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. 17 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. Ia den toestand van Z. H. den Paus is Het bulletin van gisteren-avond zeven uur luidtDe toestand van den Paus blijft dezelfde als heden-morgen. Gedurende den nacht genoot hij eenige rust. De polslag was 88, de ademhaling 30, de temperatuur 36.6. Het bulletin is geteekend door Mazzoni en Lapponi. Mazzoni kwam gisteren-avond om half zes op het Vaticaan. Hij onderzocht met Lapponi den Paus. Om 5 uur had Lapponi een onderhoud met Rossoni. Daar ook reeds eergisteren-avond alle drie de dokters weer in het Vaticaan verschenen, meende men, dat er weer een punctie in de borst moest geschieden bij den Paus. Maar de noodzakelijkheid daartoe bleek niet te bestaan. Feuilleton. Een Schets naar Emmy Gordon 1) De korte spanne tyds, na Kerstmis, waarop jaarlijks in Londen, de meest be kende en geliefde sprookjes in waarlijk tooverachtige pracht ten tooneele gevoerd worden, liep ten einde. Heden is het de laatste avond, waarop in het Drury Lane Theater voor glanzende kinderoogen Doornroosje's aangrijpende ge schiedenis met hare gelukkige ontknooping, als een schoone droom voorby zal trekken. Geen plaats is meer te krijgen en dit niet alleen, omdat de opbrengst ten voor- deeie komt der nagelaten betrekkingen van een eerst kort tevoren gestorven tooneelspeler, die geenszins onder de sterren telde, maar veel meer nog omdat London's meest ge vierde actrice, Ellen Crane, de verwende lieveling van een verwend publiek, den drang De dokters moesten weer ruim een uur wachten, voor zij naar den zieke konden gaan, daar deze sliep en zij zelf allerminst de rust van den doodzwakken lijder wilden storen. In den loop van den dag was de Paus van tijd tot tijd ook al eens inge dommeld als hij dan wakker werd was hij volkomen helder van geest en nam hij nu en dan wat voedsel, hetzij bouillon of chocolade, eigeel, thee, wijn enz. Toen Rossoni en Mazzoni binnentraden, herken den de Paus hen onmiddellijk en begroette ze met zwakke stem. Het onderzoek ge schiedde zoo vlug mogelijkde dokters vonden den patiënt toen niet zwakker en geloofden niet, dat het einde terstond te wachten was. Woensdag-middag 1 ure stond Lapponi den Paus toe een oogenblik op te staan. Heel voorzichtig werd hij daarop in de kleine troonzaal naast het slaapvertrek gedragen. Toen men daar het venster opende om te iuchten, spande zich in eens weer de volle nieuwsgierigheid op het St. Pietersplein. Alle te Rome vertoevende kardinalen hebben nu den Paus bezocht en daarna is er geen enkele meer toegelaten. Dinsdag-namiddag bezochten nog eenige kardinalen den Paus. Toen zij zich verwij derden, riep de Paus kardinaal Gotti terug en omhelsde hem. Daarna liet hij kardinaal Rampolla roepen om hem zijnvoldoening uit te drukken over zijn trouw en toewijding. Kardinaal, zeide de Paus, tot het laatste oogenblik hebt gij mijn volle vertrouwen De Paus toonde in het gesprek met de kardinalen, dat hij zich volkomen zijn toe stand bewust was, en sprak van zijn nade rend einde. Menigmaal doet de H. Vader alsof hij slaapt, opdat de omstanders zich zouden verwijderen of geeft hij de begeerte te kennen te gaan sluimeren en daartoe alleen te zijn, teneinde zijn omgeving rust te gunnen. Hij neemt te weinig haars harten volgend, in de hoofdrol als gast wil optreden. Wel beweerden sommige harer talrijke vrienden en vereerders, dat zij door in een pantomine op te treden, zich vernederde. Maar de kunstenares lacht overmoedig en schndt het fraaie kopje, met de goudblonde lokken. »Ik wil zoo dolgraag eens heel veel blijde kindergezichtjes, net liefste wat er ter wereld is, om mij heen zien en tegelijker tijd den bitteren nood van enkele ongeluk- kigen verzachten." Zoo luidde baar ant woord, dat door de couranten spoedig wereldkundig werd en de belangstelling van het publiek nog verdubbelde. In de loges zaten de jonge prinsjes en prinsesjes, kinderen uit den hoogsten adel, zoowel als van leden der »haute finance", allen door moeders of gouvernantes begeleid. Maar met slechts deze plaatsen zijn dicht bezetop lederen rang, tot boven toe, zitten, dicht op elkaar de kinderen, waar onder velen, die een schilder tot model voor een engelenkopje konden dienen. De tooneelspeelster had in de eerste be drijven geen rol te vervullen. Haar Fransche kamenier had haar reeds het oud-Duitsch voedsel op, daar hy alleen vloeibare spijzen gebruiken wil en vaste afwijst. Om te verhoeden, dat er zich voortdurend vocht in de borstkas verzamelt, nemen de artsen dat van tijd tot tijd weg met een groote spint van 100 gram capaciteit. Men maakt den boogen lijder dan wijs dat hem artsenij ingespoten wordt. Pijn gevoelt hij niet, dank zij de naaldscherpe punt van het instrument. Uit het Engelsch parlement. Bij het debat in het Lagerhuis over de begrooting van oorlog zei minister Brodick, dat de commissie voor de landsverdediging aanbeval een aanzienlijke strijdmacht in Zuid-Atrika beschikbaar te houden voor dienst in Indië in geval van nood. De regeering stelde daarom voor in Zuid- Alrika, 25.000 man te houden, bestaande uit vier regimenten cavalerie, veertien batterijen artillerie, veertien linie-bataljons en vier regimenten garnizoenstroepen een deel van deze strijdmacht zou beschikbaar gehouden worden voor dienst in Indië. De kosten van onderhoud van deze troepen zouden anderhalf millioen pond sterling per jaar bedragen, hetgeen meer is dan de kosten van onderhoud van een dergelijke strijdmacht in Groot-Brittanmë, maar men zou de Indische regeering vragen een deel van de hoogere uitgaven te dragen. Lord Lansdowne heeft in het Hooger huis namens de Regeering mededeeling gedaan, dat de Londensche conventie tot bescherming der fauna in Midden-Afrika door Engeland nu word toegepast. Wat de coöperatie der andere Mogendheden betreft, zijn de ratificaties der conventie nog niet ontvangenFrankrijk maakt zijn ratificatie afhankelijk van het medewerken van Frythiia en Liberia, die ecbter geen Voldoende middelen hebben om de bepa lingen der Londensche overeenkomst op hun grondgebied toe te passen. gewaad aangetrokken, waarin het vijftien jarig Doornroosje, door kinderlijke nieuws gierigheid gedreven, alle hoeken van het ouderlijk slot doorkruist, tot ten laatste in een afgelegen torenkamertje, waar door iedereen vergeten een oudje aan het spine- wiel zit, de bij haar geboorte gedane voor spelling in vervulling gaat. Op het tooneel is men eerst aan het doopmaal ter eere van Doornroosje gegeven waarlijk koninklijke pracht en praal wordt daarbij ontvouwd. Ellen Crane wilde van deze gelegenheid gebruik maken om zich van uit een donkere loge te verkwikken aan den aanblik van zooveel blijde kinderen eer zij zelve op de planken trad. Snel besloten laat zij zich een met bont omzetten mantel omhangen en spoedt zich door het doolhof van slecht verlichte gangen, die van het tooneel naar de voor de toeschouwers bestemde ruimte voert. In het Lyceum Tneater, waar zy geheel thuis is, zou zij reeds lang terecht zijn geweest, maar hier is zij, hoewel zij zich anders licht weet te onënteeren, ver dwaald geraakt. Plotseling staat zij voor een uitgangsdeur, waardoor een gure wiudhaar tegenstroomt. De Grieksche Kamer. Te Athene meent men te weten, dat de Kamer tegen 30 Augustus zal worden ont bonden. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen dan 25 October plaats hebben. De Mantsjoerijsche kwestie. De Mantsjoerysche kwestie was op be vredigende wijze geregeld door van de Chineesche regeering ontvangen verzekerin gen. Verschillende nu gesloten havens worden in de naaste toekomst als verdraghavens voor den wereldhandel opengezet. De Russische regeering heeft de Ver- eenigde Staten formeel kennis gegeven, dat zij zich op geenerlei wijze tegen zoo- danige openstelling verzetten zal. Welke havens bedoeld zijn, is nog niet aange geven. Uit ontvangen mededeeiingen maakt men op, dat het Moekden en Ta-toeng-kan zijn. Groote brand. De stad Lovzy in de provincie Riazan (Rusland) is geheel door een brand vernield. De gemeentegebouwen, kerken, hospitalen en drie-honderd-vijftig huizen zijn in de asch gelegd. De bevolking, teilend 6000 personen, is zonder onderdak en van Uave en goed beroofd. De zieken uit bet hospi taal trachtten te vergeels zich te renden. Zij werden levend verbrand. Men neeft tot heden 20 lijken uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. Vorstelijke bruiloft. De Neonatyeen te Athene verschijnend blad, deelt mede, dat in het laatst van Augustus te Darmstadt de bruiloft van prins Andries van Griekenland met prinses Alice var. Battenbarg zal gevierd woraen. Behalve de koninklijke familie van Grieken land zullen tegenwoordig zijn de Tsaar, keizer Wilhelm en prins Cnristiaan. Prins Andries is op een na de jongste Een politie-agent houdt wacht, opdat geeu onbevoegde het voorbeeld van den wind volge en door de zijdeur tracht binnen te komen. Deze maatregel schijnt met over bodig te zijn, want juist is een Bobby in levendig gesprek met een indringster. Ellen, halt boos door haar vergeefschen tocht, wilde juist omkeereo, toen naar eigen naam haar oor trof. »Ik moet Eilen Crane zien, dat heo ik u toch ai gezegd. En sixpence is toch wezemyk genoeg, ik neb trouwens geen cent meer zoo spreekt een scnnile kinderstem, waaruit onderdrukte tranen kunKen. Tranen, door wie ook gestort, maken op Bobby hoegenaamd geeu indruk meer. Hy zegt hooldsctiuddeodvJe weet, dat er vandaag geen plaatsen zijd van sixpence, trouwens ook de biljetten van drie snilhng zijn allemaal veikocut". »Drie smuingt zojveei hib a mj - leveri nog niet Oy eikaar geuaa l ue. .ue u- het kind, nalf oedroetd, nau «rarouiwaa n 6 omdat de agent zoo siecm op de uojg>-tf o van den toestand narer finaut.ëu. Wordt vervolgd). NIEUWE SGHIED geen verandering gekomen. De berichten luiden een weinig gunstiger dan de vorige dagen, ofschoon ook thans niemand meer aan den afloop twijfelt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1