zullen herstellen en op de hooge plaats zullen brengen, waarop het gestaan heeft in de dagen, toen de maatschappij christelijk ■was in den ouden katholieken zin. (M.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Juli 1903. De Raadsverkiezing. Door alle nieuwbenoemde raadsleden, met uitzondering van de heer P. C. M. Jansen, is bericht ingezonden, dat de benoeming door hen wordt aangenomen. De Arbeidsbeurs. (Opgave 18 Juli 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor valwerk. Een bakkers knecht. Een boerenknecht. Schoen- maker(halfwas). Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. Een verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis. Een schip- persjongen. Loopjongen voor manufactuur winkel. Een drukker. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een Schoonmaakster (voor 4 dagen per week). Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Kantoorbedienden. Distillateursknechts. Winkelbedienden. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koet siers. - Slagersknecht - Een tabaksbe werker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoo- persknechts. Personen voor lichte werk zaamheden. id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor los werk. - Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevondeu voorwerpen. Aan het commissariaat van politie aan wezig een sleutel, een R. K. gebeden boekje, een portemonnaie inhoudende een bon, een ileschje met olie, een buigtangetje, een handschoen, een breikous, een muilkorf. Aan de volgende adressen aanwezig een ring met sleutelsJ. M. v. d. Schalk, Lange Nieuwstraat 133; een stalen muil korf N, Pnilippa, Kreupelstraat 1 een manchetknoopJ. D. Hansier, Kreupel straat 45; een rozenkrans: wed. Kruimes, Lange Achterweg 55s; een roeiboot: M. van Wieringen, Maashofje; een geldstuk: wed. Kamman, Lange Singelstraat 11een portemonnaie inhoudende een en ander, I. A. Bakker, Boterstraat 58; een gouden riog met steenL. v. d. Velden, Oost singel 70een sleutelTh. Jansen, Hoog straat 129een vrouwenrok A. v. Leeuwen, Bakkershaven 45een hondjeJ. J. West huis, Hoogstraat 160boven een muilkorf wed. Tazelaar, Hagastraat 72een drinkensblik W. Geeve, Groenendal een gouden manchetknoopH. v. d. Hoeven, Viliastraat 2b. aangifte gedaan van een te zijne nadeele gepleegden diefstal van een koperen spoelingpomp en wel gisteren-nacht tusschen 10 en 3 uren. H. B. S. Eindexamens Hoogere Burgerscholen in Zuid-Holland (Zuidelijke Commissie). Eerste Groep, (mondelijke examens 16, 17 en 18 Juli). Geslaagd van de H. B. S. te Schiedam: mej. L. van de Blink en mej. J. A. M. Eilerbeck. Bij gunstig weder zal het muziekkorps der dd. Schutterij morgen (Zondag) middag 1 ure in de Piantage eene uitvoering geven. Gisteren-namiddag 6 ure had de branders knecht K. Es, wonende in het Nieuwsticht, het ongeluk in de Lange Haren te geraken. De man werd met behulp van een haak door de sluiswachters en een man der gemeente-reiniging gered. Door den veehouder J. Zeeuw Pz., wonende Delftweg te Overschie, is by de pofiue Als noodzakelijke aanvulling van de uit breiding van grondgebied, die Rotterdam onderging door de vqjdegging van haar grens aan de zijde van Overschie, isnoodig een wijziging der grens tusschen Rotterdam en Hiliegersberg, waartoe thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend. De Raad van beroep te Rotterdam deed gisteren uitspraak in zake een ingestelde vordering voor H. v. d. S. te Vlaardingen, kuipersknecht, die, gaande van zijn woning in het schaftuur naar de werkplaats op straat was uitgegleden en een arm had gebroken. De Raad was van oordeel, dat v. d. S. het ongeluk niet is overkomen in verband met de uitoefening van zijn bedrijf, en dat hy aan geen grooter gevaar was blootge steld dan ieder ander burger. Mitsdien werd de vordering van schadevergoeding ontzegd. Gisteren-ochtend arriveerde aan het station Maas te Rotterdam per extra- trein een 600 a 700 deelnemers aan de lustrumfeesten te Delft, ter deelneming aan de boottocht vanwege de sociëteit »Phoenix" aangeboden. De tocht ging naar Oostvoorne en den Hoek van Holland en werd gemaakt met de salonboot Mer- wede I der reederij Fop Smit Co. De muziek der huzaren luisterde de feeste lijkheid op. Te 6 uur gi3teren-avond werd het gezel schap terug verwacht. De firma F. Specht aan de Gedempte Botersloot »te Rotterdam, die een magazijn exploiteert van meubelen, huishoudelijke artikelen enz. is de dupe geworden van frauduleuze handelingen van haar 34-jarigen boekhouder D. A. de R., die verschillende vervalschingen in de boeken gepleegd heeft welke nu reeds over de f1000 beloopen. De man, die voortvluchtig is, bevindt zich vermoedelijk in Duitschland. Door de door »Holiandia" te Vlaardingen ten behoeve van haar cliëntele uitgegeven restitutie-penningen, die dezelfde kleur hebben en bijna even groot zijn als onze dubbeltjes, wordt menigeen gefopt, die ze voor een dubbeltje ontvangt. Het is dan ook wel te wenschen, dat daaraan een anderen vorm wordt gegeven om deze verwisseling te voorkomen. BINNENLAND. Bij Kon. Besl. is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, mgr. J. H. Drehmans, bisschop van Roermond. Verder zijn in de orde van Oranje-Nassau benoemd a. tot officierH. A. Goossens, majoor-commandant der dienstdoende schut terij te Venlob. tot ridderG. R. C. M. Raupp, burgemeester der gemeente Roer mond; E. H. C. L. Strens, majoor-com mandant der dienstdoende schutterij te RoermondH. B. J. van Rijn, burgemeester der gemeente Venlo. Onder de gedecoreerden te Maastricht behoort ook de eerw. moeder Maria Ida Philomène Leenaerts,overste van het gesticht Calvarienberg, die tot officier in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd. H. M. de Koningin heeft benoemd tot groot-officier der Oranje-Nassauorde den gouverneur der provincie Luik, den heer L. Pety de Thozée, die eergisteren uit naam van den koning van België H. M. begroette bij haar verblijf in de grensstad Maastricht- Voor de matinée, welke H. M. de Koningin den 21 dezer in de tuinen van het paleis het Loo geeft, zjjne uitnoodigingen gericht aan tal van opper-, hoofd- en verdere officieren, in garnizoen te Arnhem, Deventer, Zutphen, Harderwijk, Nijmegen, Amersfoort. Z. K. H. Prins Hendrik zal, bij zijn bezoek aan Nieuwediep den eersten dag de gast zijn van schout-bij nacht Wentholt, direc teur en commandant der marine, en den volgenden dag van de Jachtclub. Deze geeft dan, na afloop der wedstrijden, ter eere van den Prins een diner in het gebouw van het Kon. Instituut voor de Marine. De Prins zal te Nieuwediep aankomen aan boord van een der pantserschepen, vermoe delijk de Kerter.aer," die daartoe naar IJ muiden zal worden gedirigeerd om Z. K. H. op te nemen. Zaterdag-avond vertrekt de Prins weder per extratrein van Den Helder. De Koningin en de Prins in Limburg. Het Koninklijk bezoek aan Roermond heeft gisteren onder niet al te gunstige omstandigheden plaats gehad. Roermond kreeg ruimschoots zijn deel van de stort buien, die zich over het geheele land in het middaguur uitstortte. Tegen half twaalf kondigde de saluut schoten de komst van den koninklijken trein aan. Niet zoodra was deze in zicht of de feeststemming en vreugde over dit vor stelijk bezoek aan Roermond uitte zich in een hartelijk hoera geroep. De vereemging »de Koninklijke Harmonie" zong het vorstelijk echtpaar bij aankomst het Wilhelmus toe, waarna de burgemeester van Roermond, de heer G. R. C. M. Raup, die met eenige leden van den Gemeenteraad en enkele autoriteiten der Gemeente zich aan het station, bevond naar voren traden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik welkom heette. Namens den Gemeenteraad bood mejuf- vrouw Th. Nicolas een bloemruiker aan en namens de Koninkljjk Harmonie deed jonk vrouw A. van Aefferden hetzelfde. Toen het vorstelijk Echtpaar zich door het stationsgebouw naar buiten begaf wer den door bruidjes bloemen op hun weg gestrooid. Alvorens te vertrekken, werd nog door te Roermond wonende ridders der Militaire Willemsorde een boaquet aangeboden en daarna ging de stoet, steeds vergezeld door net gejuich van een geestdriftige menigte, naar de Maria Munsterkerk. De stoet, voorafgegaan door een commando cavalerie, werd geopend door den burge meester van Roermond, achter wien de Commissaris der Koningin in Limburg, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck. Hierop volgde eenige kamerheeren van H. M. de Koningin en daarna kwam het vorstelijk rijtuig met Koningin Wilhelmma en den Prins der Nederlanden. De comman dant van het eere-escorte reed rechts naast het koninklijk rijtuig, een weinig achter het portier, ter linkerzijde reed de ordonnans officier van H. M. de Koningin. Ten slotte volgden eenige hofrgtuigen met het gevolg, terwijl de stoet gesloten werd door een' commando cavalerie. Aan de Maria Munsterkerk werden de Hooge bezoekers ontvangen door monseig neur J. H. Drehmanns, bisschop van Roer mond. Het praalgraf van Gerardus III graaf van Gelder en Zutphen en van diens gemalin Margaretha van Brabant werd met veel belangstelling bezichtigd. Hierna begaf de stoet zich naar het Gemeentehuis, waar H. M. de Koningin en Prins Hendrik namens de gemeente Roer mond een feestmaaltijd werd aangeboden. Zoodra de Hooge Gasten op het Gemeente huis waren aangekomen werd van den toren de konmkhjKe standaard geheschen. Bruidjes hadden de trappen van het stadhuis met bloemen bestrooid, toen het Vorstelijk echt paar binnentrad, en door mejuffrouw Mar guerite Cuypers was namens de burgerij van Roermond een bouquet aangeboden. loen.de raadsleden en de genoodigde autoriteiten aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik waren voorgesteld begaf men zich aan tajel. Gedurende den maaltijd werden door de Vereeniging »de Koninklijke Har monie eenige muziekstukken uitgevoerd. De burgemeester sprak de Hooge Gasten toe en.zeide hun uit naam van de ingezetenen dank voor Hoogstaerzelver bezoek. Een kleine rjjtoer door een deel der stad volgde op den gala-maaltijd en daarna verheten de Hooge Gasten weder de stad. j stat'on w«rd H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden door de leden van den Gemeenteraad en de autoriteiten, onder aanbieding van een bouquet, namens den gemeenteraad, door jonkheer Louis ilichiels van Kessenich een afscheidsgroet gebracht. Daarop stoomde de trein het station uit onder het gejuich van de in de omgeving van het station verzamelde menigte. Venlo is gisteren wel bevoorrecht geweest, want het eenige uur dat het droog was viel gedurende het bezoek van de Koningin en den Prins. Toch scheen het er niet zoo te hebben gehoosregend ais in het onge lukkige Roermond, de versiering der huizen, straten en pleinen, zag er nog ongedeerd uit, waarschijnlijk omdat hier zooveel met met levend groen ,was gewerkt, met welige slingers eikenblad, waartusschen heel fleurig het rood witen blauw en oranje kleurde. De bevolking van Venlo was aangevuld met honderden uit den omtrek, veel Duit- schers ook, Duitsche uniformen, en eindeloos schenen de reeksen van fanfare-korpsen, boogschutters in eigenaardige drachten boeren en boerinnen, waartusschen dan weer geestelijke orden en schoolkinderen in zomer pakjes, met sjerpen om, stonden geschaard. Te ruim drie uren kwam de koninkiüke trein de oude stad binnenryden, onder het indrukwekkend gebeier van alle torenklokken. De burgemeester, de heer H. J. B. van Rijn, heette het Vorstelijk Echtpaar voor het weelderig versierde wachtsalon, hartelijk welkom en Mathilde van Russel, bood, uit naam der gemeente, een bouquet aan de jonge Majesteit, waarna de autoriteiten werden voorgesteld. En toen begon een ware zegetocht door de stad, wier muren van het hoerah-geroep daverden. Onderweg werd een overweldi gende bloemenhulde gebrachtniet minder dan zestig bouquetten stapelden zich op in het roode rijtuig a la daumont bespannen door cavalerie begeleid. In de smaakvol versierde raadszaal bood een kleindochter van het hoofd der gemeente een prachtige garve, waarvoor zij met een vriendelijke handdruk beloond werd. Ver volgens onderhielden Wilhelmina en Hendrik zich eenigen tijd met de Raadsleden, terwijl de dochters van den burgemeesters en van een der wethouders ververschingen rond dienden. Burgemeester Van Rijn sprak hier met den meesten eerbied Hare Majesteit en den Prins een hartelijk welkom toe in de ge meente, zdie zich met zooveel blijdschap het vorige bezoek van de Koningin met Haar Moeder herinnert. De band van liefde en gehechtheid tusschen de Venloosche bui gerij en het Huis van Oranje i3 onver breekbaar. Het volk, dat onder het wijs beleid van koningin Wilhelmina en haar regeering staat, behoort daardoor tot do gelukkigste der aarde." De burgemeester eindigde met Gods zegen af te smeeken over het Vorstelijk Paar. Na een driewerf gejuich van de aanwezigen, dankte de Koningin den burgemeester voor zijn harteljjke woorden. Hare Majesteit ver klaarde de mooie versiering van de stad op hoogen prijs te stellen, vooral nu de tijd van voorbereiding zoo kort is geweest, en de geestdrift der burgerij had Haar en den Prins zeer getroffen. De Vorstin herinnerde zich nog met veel genoegen de dagen van 1895, toen Zij ook het trouwe Venlo be zocht, en Zij uitte de beste wenschen voor den bloei van deze oude veste. Vervolgens werd de terugrit ondernomen, en nauwelijks vertrok de Koninklijke trein weer naar het Loo, of een donderbui sloeg neer op de feeststad. Het Koninklijk Echtpaar arriveerde te 6.06 u. op het Loo. Op het perron waren aanwezig de heeren Loudon, Pot en de burgemeester, benevens een talrijk publiek. Hoewel het regende, werd in een open rijtuig naar het Paleis gereden. Het Koninklijk Echtpaar werd hartelijk begroet door het talrijk publiek. H. M. de Koningin droeg .'een fraai bouquet; het salonrijtuig was vol bloemen. U, M. de Koningin-Moeder te Groningen. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren het aangekondige bezoek aan de tentoon stelling van Ngverheid te Groningen. Ten 1 ure per gewonen trein, waarin Hr- Ms. salonrijtuig was gekoppeld, arri veerde H. M. te Groningen. Op bet perron werd H. M. ontvangen door den Commissaris der Koningin en den burgemeester, wiens dochtertje Haar een bouquet aanbood. Vandaar werd H. M. direct geleid naar de gereedstaande rijtuigen om den rit naar het terrein der tentoonstelling te doen, Overal op dien tocht werd H. M. vriendelyk begroet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2