Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 19 Juli 1903. No. 7652. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBU8 YAlf DIT BLAD» ?<tor Schiedam per 3 maanden f 1.50 jfoneo per post door geheel Nederland 2. AJamderljjke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËH» Van 16 regels. i i i f 0.S0 Elke gewone regel meerII.- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Juli 1903. De ziekte van Z. II. den Paus. De nadere berichten, die omtrent het ziekteverloop van den hoogen lijder van het Vaticaan worden ontvangen, doen zien, dat er een soort stilstand in de verergering van 's Pausen ziekte is ingetreden. Het bulletin van gisteren-avond half acht, luidt als volgtDe dag is vrij rustig voorbij gegaan en de verheven ziekte heelt bij tusschenpoozen geslapen. De algemeene toestand i3 iets minder neergedrukt. Pols 88, Ademhaling minder oppervlakkig op 32 Temperatuur 36.6. Geteekend Mazzoni, Lapponi. Het Giornale d' Italia spreekt van een stilstand in de verergering van de ziekte des Pausen. Tot Woensdag is die verer gering voortgegaan. De Paus leek zoo zwak, dat zijn organisme geen weerstand meer scheen te kunnen bieden. Maar sinds is de toestand niet erger geworden. Dit neemt niets weg van den ernst van den toestand des Heiligen Vaders. Alleen zou de toestand nog een groot aantal uren kunnen voortduren, misschien eenige dagen. NaderetelegrammenuitRome melden nog De Paus heeft vandaag misschien den besten dag van zijn ziekte doorleefd. Deze toestand kan eenigen tijd duren, daar het pleurisvocht na een snel toenemen in de Vorige dagen nu gebleven is wat het was, terwijl alle andere functiëa regelmatig blijven, hoewel eenigermate gedrukt. De Paus heeft zich ook heden gevoed met consonmé en een weinig lamsvleesch. Hij beeft niemand ontvangen behalve vandaag kardinaal Rampolla dien hij heeft laten roepen. Vernemende dat eenige kardinalen zich in het zijvertrek bevonden heeft hij hun zijn zegen gezonden. Hij herinnerde zich dat het heden St. Leo-dag was en diens volgens heeft hij eene H. Mis doen opdragen door een geheim kapelaan in de groote kape De Paus heeft zich gisteren-ochtend verscheidene malen met zijne biechtvader Pjfferi onderhouden. Het bezoek van Mazzoni en Lapponi heeft gisteren-avond twintig minuten geduurd. Zij vonden den Paus te bed liggend en achtten het beter hem niet te vermoeien met vragen. Met de urineloozing is het iets beter gesteld evenals met den algemeenen toestand. De geneesheeren verberger, niet, dat deze lichte verbetering heden kan ver dwijnen. In elk geval schijnt het gevaar van de catastrofe verdaagd. Nadat de geneesheeren vertrokken waren, heeft de Paus kardinaal Rampolla ont vangen. In het Vaticaan heerscht kalmte maar zonder vertrouwen of hoop. Dc Osservatore Rommo bericht officieel dat kardinaal Rampolla eergisteren-avond aan den Paus enkele bevoegdheden heeft gevraagd van die welke den Paus zijn voorbehouden. Deze ontving de vraag gunstig en nam de daartoe noodige maat regelen. Rampolla gaf vervolgens verslag aan den Paus van de deelneming der wereld, ook van vele niet-katholieken in zijn ziekte De Paus was daar verheugd over eti vroeg aan Rampolla staatkundige nieuwsberichten. Rampolla antwoordde bondig en de Paus vervolgde de uiteenzetting met verwon derlijke helderheid van geest. De Ongevallenwet in België. De Belgische Kamer heeft gisteren in tweede lezing de Ongevallenwet afgedaan. Het ontwerp is aangenomen met 71 stemme n voor en 57 onthoudingen. De leden der oppositie benevens uit de rechterzijde de voorstanders der verplichte verzekering, onthielden zich van stemmen. De nieuwe regeering in Servië. De verkiezingsstrijd, ter vernieuwing van de Skuptchma is reeds begonnen. De liberalen en radicalen hebben besloten iedere n candidaat, die aan de Obrenovitch gehech t was, uit te sluiten. Koning Peter zal een bezoek brengen aan de Europeesche hoven, beginnende met het Russische en wel in October na de verkiezingen. Bulgarije en Turkije. Te Capari in de buurt van Monastir is weer een botsing voorgevallen tusschen Turksche troepen en een uit dertig koppen bestaande Bulgaarsche bende. De laatste verloor 12 dooden, de troepen hadden 4 dooden en gewonden. De Somaliland-expeditie. Woensdag jl. zou generaal Eggerton het opperbevel over de Somaliland expeditie van generaal Manning overnemen. Er valt over de expeditie zelf op het oogenblik niets nieuws te melden. Omwenteling in Wadai, Volgens de laatste berichten uit Cyre- naica zou in Wadai een omwenteling zijn uitgebroken. Sultan Mohammed Myasal zou vervangen zijn door Mohammed Oudmara. Het vrije verkeer voor de karavanen is verzekerd. Waldai is een landstreek in Midden- Afrika (Soedan) ten O. van het Tsadmeer. Generaal Botha. Vo]gens de correspondent van de Standard te Kaapstad en Johannesburg wekte Botha's brief in de Times openbaar gemaakt, algemeene verontwaardiging. Eenige heet- hooiden zouden verlangen, dat Botha dadelijk het land uitgezet werd. Ook de jingo- bladen te Londen uiten zich op veront waardigden toon. De Standard verwijt Botha, dat hij de goede gezindheid der Engelschen op een zware proef stelt en waarschuwt de Boeren, dat Engeland, indien het blijkt de Boeren zijn goedertierenheid verkeerd opvatten en misbruiken, de ver leende tegemoetkomingen weer zou kunnen intrekken. Leden van het H. College. Blijkens een uit Rome aan de Temps gezonden bericht, zijn de kardinalen Celesia, aartsbisschop van Palermo, en Ferrari, aartsbisschop van Milaan, ziek geworden. Het aantal leden van het H. College, dat ongesteld is, bedraagt nu reeds zes. De toestand van mgr. Moselli moet zeer ernstig zijn. Groote brand in Rusland. Uit Rusland wordt een tweede ernstige brand gemeld. In het dorp Petrofskoi, in in hetgouvernement Zamara, zijn 500 huizen en alle korenschuren in de asch gelegd. Vijf menschen kwamen om in de vlammen. Cellulaire gevangenisstraf. De Engelsche minister van Binnenland- sche Zaken stelt voor de cellulaire gevan genisstraf af te schaffen en den gevangenen goed voedsel, het genot van de vrije lucht te geven en hen in omgang te brengen met andere menschen. Storm in Spanje. Maandag moet boven Noord- en Midden- Spanje een hevig onweder zijn losgebroken. Wel een viertien dagen lang had daar een ondragelijke hitte geheerscht. In Madrid vormde de in stroomen neer vallende regen ware riviertjes, zoodat het verkeer gestremd werd. Te Toledo moeten groote verwoestingen zijn aangericht, evenzoo in andere steden. Typhoon in Tongkin. De typhoon, welke den 8en en 9en Juni over de omstreken van Tongkin woedde, heeft verschrikkelijke verwoestingen aan gericht. Al de inboorlingen, welke zich in den storm bevonden, zijn omgekomen. Blijkens de laatste berichten zijn er ongevee r 5000 gedood. Al de Fransche kooplieden, die op de plaatsen gevestigd waren, waar de typhoon overheen trok, zijn totaal ge ruïneerd. Spanje overgenomen en Engeland maakt er volstrekt geen aanspraak op. GEMENGD NIEUWS. Een 14-jarig loodgietersmaatje te Heeren veen is vreeselijk gewond door de ontploffing van een ilesch met benzine. Zijn aangezicht is geheel verbrand, zijn haar afgeschroeid. Dadelijk werd hij in verband gezet. Met moeite kan hij eenige vloeistof nuttigen. Frech, de ex-trappister monnik, die hier en daar optrad, gaat, volgens het Volk, zich in het huwelijk begeven met een Gronin ger jongedochter, Tjakkma Kramer. Een 13-jarige jongen aan boord van een schip liggende in de zwaaiplaats van de Laakhaven te 's-Gravenhage, wilde gister ochtend een hond grijpen, die in 't water dreigde te vallen. Het knaapje verloor het evenwicht, viel te water en verdronk, ondanks de ingestelde pogingen tot redding. Donderdag-namiddag is de 8-jarige M. L. te Gorinchem achter het ouderlijk huis in een moddersloot gevallen. Zijne moeder sprong hem na om hem te redden, doch bleef eveneens in de modder steken. De 96-jarige buurman zag het ongeval en mocht met behulp van zijn dochter en nog eenige buren het geluk hebben hen uit hun benarden toestand te verlossen. Toen zekere J. v. d. H. te Helmond, die Woensdag morgen getrouwd was, met zijn vrouwtje enbruilofslgasten,volgens gewoonte bij den werkmansstand in den namiddag gingen wandelen, kregen bruid en bruidegom twist over de te volgen route. Of de man het minder aardig vond, dat zijn vrouw nu reeds de belofte vergat haar man overal te volgen, of dat hij wilde toonen, dat hij geen «pantoffelheld" wilde zijn, manlief diende zijn lief vrouwtje een pak slaag toe, hetwelk zoo aanstekelijk werkte, dat weldra een formeel gevecht tusschen de feestge- nooten ontstond. Maar zoodra de politie kwam opdagen, stoof alles uit elkaar en «redde wie zich redden kon", allen gingen op den loop, waarmede de gezellige bruiloft eindigde. Amerikanen op Borneo. Naar de Times uit New-York verneemt, denkt de Amerikaansche regeering, dat het gerucht over de bezetting van eilanden bij Borneo door Amerikanen betrekking heeft op de eilanden Cagajan (Solo) en Siboeto, maar deze eilanden heeft Amerika van Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Hulst, wees een groep kiezers erop, dat slechts ésn harer candidaten behoefde gekozen te worden om een meerder heid in den Raad te hebben, die voor het toelaten van danspartijen is. Een vreeselijke misdaad. Te Olsene aan de Belgische grens, is door een dienstbode een vreeselijke misdaad aan het licht gebracht. In Maart werd aldaar het lijk van COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5