Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Achter de Schermen. 26ste J aar2. Dinsdag 21 Juli 1903 No. 7653. algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. Gymnasium te Schiedam. Onder nadere goedkeuring van H.H. Cura toren zai den len September a.s., des morgens te 83/i uur, gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van Admissie-examen. Aspiranten kunnen voor 1 Aug. a.s. schriftelijk opgegeven worden aan Dr. C. J. VINKESTEIJN, Gymn. rector, Schiedam, Juli 1903. 20 Juli 1903. De ziekte van Z. H. den Paus. Hoewel de afloop van 's Pausen ziekte voor niemand twijfelachtig kan zijn en vermoedelijk ook voor niemand is want zelfs op het Vaticaan blijft men, hoewel kalmer gestemd door den oogenblikkelijken toestand, zonder hoop is de voorbijgaande verbetering, althans verlichting in het Er valt overigens niet veel van het Vaticaan te melden. Volgens het bulletin van Zaterdag-avond 8.30 sliep de Paus een weinig in den loop van den dag. De adem haling bleet voldoende rustig. Zij was 32 de pols zwak en klein, 92; de temperatuur 36.8. De algemeene toestand was een weinig gedrukt. De Paus was den geheelen dag te bed gebleven. Hij gaf niet den wensch te kennen op te staan, want bij gevoelde zich zwak. De dokters vonden hem gedrukter zij ver- Feuilletoa. Een Schets naar Emmy Gordon.) 3) Die oogen volgen haar overal, zij ziet in het kind het beeld harer eigen jeugd, zij zou willen helpen. Maar waarom juist haar eer dan honderd anderen Hoe zou zij ook in haar druk, veelbewogen leven, tijd vinden om onderzoek naar het kind te doen. »Philantrapie is een sport, die alleen voor name dames zich kunen veroorloven", philosopheert Ellen, die spoedig in haar bewogen leven dit onbeduidenee voorval in het Drury Lane Theater vergeten is. Twee jaar later. Ellen Crane is nog altijd de lieveling van het publiek. Toch is zij niet meer zoo on bevangen gelukkig als in den tijd, toen zij er genoegen in vond, zich in haar betooverd kasteel door den koningszoon tot klaarden, dat het nauwkeurigste bulletin was, waarin zij verzekerden, dat 's Pausen krachten langzaam maar voortdurend afne men. De geneesheeren besluiten, dat deze schommelingen niets zekers omtrent het lot van den zieke laten voorspellen. Toen Mazzoai Vrijdag den Paus in zijn leunstoel aantrof, zeide hij lachend tot den zieke sik zou de chirurgie er best een oogen- blik aan willen geven om fotograaf te worden". De Paus glimlachte en stemde toe te po seeren voor zijn dokter, die daarop fluks zijn kodak nam en niet minder dan twaalf opnamen deed. Bij alle gelegenheden toont de H. Vader een zeer bijzondere helderheid van geest en een opgewektheid, die men niet zou ver wachten bij een zieken 93-jarigen grijsaard. Zoo blijkt, dat de Paus, toen hij eenige teugjes had genomen van den Tokayei-wijn van 1814, welke hem was toegezonden door keizer Frans Jozef eene geestige opmerking deed »Ja", zoo zeide hij, door te verouderen wordt alleen de wijn beter". Uit Parijs wordt gemeldde belangstel ling in de ziekte van den H. Vader stijgt met den dag. De scharen der geloovigen, die naar de kerken stroomen om voor den H. Vader te bidden, vermeerderen steeds en vele vereenigingen en broederschappen sluiten zich hierbij aan. De bladen met het laatste nieuws betreffende 's Pausen ziekte worden gretig door alle standen gekocht en ook de bladen der linkerzijde z.jü verplicht hun lezers volledig op de hoogte te houden, terwijl de toon dezer couranten, die in de eerste dagen grof was, onder den drang der publieke opinie veel welwillender is ge worden. De Popoio Romano bevat een merk waardig artikol over een kwestie, die zich zou kunnen voordoen bij de keuze van een opvolger van Z, H. Leo XIII namelijk over het verouderde veto-recht van Spanje, Oos tenrijk en Frankrijk. Reeds door de Pausen het leven te laten terugroepen. De liefde, waarnaar zjj zoo verlangde, is haar genaderd, maar zij mag die niet grijpen. De strijd tusschen liefde en plicht is met ruw ge weld op haar aangedrongen en teert aan haar levenskracht. En juist nu trof het, dat zij in een modern drama, haar eigen levensgeschie denis ten tooneele voert. Zij oogst gouden iauweren. Haar meesterlijke vertolking verrukt het publik, maar haar hart bloedt. Op den avond der twintigste voorstelling, zit zij afgemat in haar weelderig ingerichte kleedkamer van het Lyceum. Onverschillig blikt zij naar de rijke Dloemengaven, haar gebracht. De scherpe stem harer Fransche kamenier dringt van buiten tot baar door: >Ik kan u verzekeren," zoo klinkt het in haar ge broken Engelsch, v'Miss Crane wil met gestoord worden, noch door bedelhrieven, noch door iets anders". Daarop volgde een zacht, voor de tooneelspeelster onverstaan baar antwoord, Laten wij eens wat werkelijke ellende gaan aanhooren, al was bet maar als geneesmiddel tegen het door ons zelf geschapen verdriet," denkt Ellen Crane, Gregorius XVI en Pius IX is van de keuze geen bijzondere kennis gegeven aan de regeeringen dier Landen, zij hadden het veto-recht reeds in de praktijk veroordeeld. Maar, al ware dit niet zoo, zegt het Itaii- aansche blad, ook Italië erkent het niet en koning Victor Emmanuel en zijne regeering zouden niet dulden, dat iemand, wie ook, eenige inbreuk zal maken op de meest volkomen vrijheid, welke het conclave heeft, om den meest waardige te kiezen tot Paus. Elke macht, die op deze vrijheid een aanslag wagen zou, zou nu niet tegen over zich vinden den Kerkelijken Staat, maar hier komt de aap uit den mouw het Eéne Italië, dat in zijn waarborgwet den plicht op zich genomen heeft, de on afhankelijkheid en alle geestelijke rechten der Kerk te beschermen. Hiermee eindigt het blad, verdedigt Italië tevens zijn eigen historisch en nationaal recht. Eigen belang anders niet I De Romeinsche correspondent van de Verité schrijft in dato 15 Juli Het weerstandsvermogen, door Z. H. den Paus tijdens zijne ziekte getoond, gaat alle menschelijk begrip te boven. Gisteren wilde hij ondanks zijne toenemende zwakte, de joDgst benoemde kardinalen begroeten en wei gezeten in een leunstoel. Maar het lichaam overwint soms den geest. Het Jicht kan de hooge lijder niet meer verdra gen aan de inspuitingen waarmede de geneesheeren zijn leven nog eenige dagen zoeken te rekken, tracht hij zooveel mogelijk te onttrekken. Langzamerhand voltooit zich de scheiding van zijn omgeving, voorloopster van die andere, welke de dood is. De Macedonische kwestie In de gespannen verhouding tusschen Bulgarije en Turkije door de Macedonische kwestie ontstaan, schijnt wat verbetering te zijn gekomen. Uit Saloniki wordt weer de vrijlating van 32 als verdachten in hechtenis genomen nog even als vroeger vlug in baar besluiten, en opent meteen de deur. Een arme, maar fatsoenlijk gekleede vrouw komst haar tegemoet. Zij araagt een brief in de hand. »Ik moet u wat brengen," spreekt zij verontschuldigd »maar 't is slechts een brief van mijn kind, dat op sterven ligt en geen rust had, voor ik haar toestond u te schrijven. Zoo'n ziek schaap haalt zich van alles in het hoofd. Ik heb er ai vier begraven, mijn man is weggeloopen. Het mansvolk kan zooveel narigheid met aanzienVoor ons vrouwen schiet er niets over, dan maar vol te houden" De vrouw heet een geduldige toeboorster gevonden en met de breedsprakigheid, haar stand eigen, kraamt zij met een soort van welbehagen haar leed uit. Geen buitenge wone geschiedenis, maar zij vormt een schrille tegenstelling met de weelde in het vertrek, waarin Ellen de vrouw liet binnentreden. Nu opent zij het niet ai te zindelijk uitziend briefje en leest het volgende «Geachte Juffrouw, liet. mooi Doornroosje »Ik heb wat met u te bespreken. Moeder zegt wel, dat u met komen zult. Ik kan met naar u toekomen, omdat ik ziek ben, erg ziek. Maar ik geloof moeder niet en ik Bulgaren gemeld. Als een teeken van het streven naar vriendschappelijke betrekkingen beschouwt men ook het decoreeren van mevrouw Petrof, de vrouw van den Bulgaarschen premier, die het grootkruis van de Sjefakat-orde kreeg. Te Sofia is de bekende Macedonische leider Tsontef op nieuw in hechtenis genomen, omdat hij den verlangden borg tocht niet gestort had. De onlusten in Perzië- Opdat de vreemdelingen in Perz;ë toch maar de nu achter den rug zijnde onlusten mogen vergeten, heeft de Snah bevolen, dat men zijn eigen vorstelijk rijtuig ter beschikking stelle van den near Nauss, den Belgischen directeur van de Perzische douanen, als deze zijn intocht doet in Tauris, waaruit hij tijdens de woeiingen is moeten vluchten. Militaire eerbewijzen zuiien den terugkeerende ook gebracht moeten wo-den. De Venezolaansche kwestie. De Tsaar heeft geantwoord op het verzoek van president Roosevelt, om drie scheidsleden te benoemen tot regeling van de bevuorkeuringskwestie in verband met het Venezolaansche geschil. De Tsaar is daartoe bereid, maar verlangt nog officieele verzekeringen op dat stuk van Engeland Italië en Duitschland. Minister Hay heeft de gezanten van deze mogendheden met dit verlangen in kennis gesteld. Koning Edward en Ierland. In de Dublin Gazette komt de procla matie voor, dat de beruchte en gehate »Crimes Act", die reeds vóór eemgeu tijd voor de meeste lersche steden werden opge heven, nu geheel is ingetrokken. Dit is, naar men in Ierland zelf meent, geschiedt, omdat de geest onder de landbouwende bevolking in het land zulk een maatregel alleszins rechtvaardigt, terwijl men tegelijk het aanstaande koninklijk bezoek aan Ier- geloof ook niet, wat slechte menscben van u zeggen, want u houdt veel van kinderen en u bent goed. Dat heb ik toch zelf gezien, toen bij Doornroosje. Kom toch spoedig anders is het misschien ta laat bij uwe dankbare Moggie Drown. «Groet Maggie voor mij! Ik zal vandaag nog bij haar komen," zegt de tooneelspeelster met merkbaar sidderen de stem. «Heeft zij dat van u gevraagd! Wat gekheid 1 U moet het baar maar niet kwalijk nemen," zegt de vrouw, terwijl haar blikken het prachtige, nijlgroene kleed en de kostbare sieraden aan bals en armen der kunstenares beschou wen. Degenen, die al half weg zijn in de andere wereld, weten zoo precies niet meer, wat zij doen of zeggen 1" (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT lijden, een voldongen leit gebleken. Het bulletin vau Zaterdag.ochtend negen uur, was, de omstandigheden in aanmerking genomen, ook geenszins ongunstig te noemen. Daarmede is de derde week van 's Pausen ziekte ingegaan, een ziekte welke in de telegrammen welke voor viertien dagen werden ontvangen, als een nagenoeg reeds begonnen doodstrijd werd voorgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1