Kerknieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. aan de laatste bijeenkomsten ter voorbe reiding van het conclave zullen deelnemen, behalve kardinaal Moran, aartsbisschop van Sydnie, die eerst enkele dagen geleden de reis uit Australië heeft aanvaard. Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore, is Vrijdag II. te Parijs aange komen. De Osservatore deelt officieel mede, dat de Congregatie der kardinalen mgr. Merry del Val benoemd heelt tot secretaris der H, Consistoriale Congregatie. Reuter seint verder nog uit Parijs. Ondanks den raad van minister Combes dat Frankrijk zich niet zou bemoeien met de aanstaande Pauskeuze, bleef minister Delcassé er op aandringen een onderhoud te hebben met de Fransche kardinalen voor hun vertrek naar het conclave. De Pauskeuze. Het is gebruikelijk, dat de te Rome aanwezige kardinalen zich tien dagen na het overlijden van den paus in een z.g. conclaaf afzonderen zonder de aankomst van hun medebroeders af te wachten. De kardinalen kiezen een nieuwe paus. Ge durende de keuze blijven zij van alle verkeer met de buitenwereld afgezonderd. Voor iederen kardinaal is een kamer ge maakt. Den dag van de verkiezing kiinkt de stem van den ceremoniemeester door de gangen waar de kardinalen gehuisvest zijn en noodigt allen ter vergadering met de woordenIn capellam, domini(Naar de kapel, heeren I) Onmiddellijk nemen dan de prelaten hun zetels in en na een opgedragen stille H. Mis door den sub-decanus gaat men tot de verkiezing over. Aan iederen kiezer wordt daartoe een stembiljet verstrekt. In bet midden daarvan schrijft hij den naam van den persoon wien hij zijn stem geeft. Aan het hoofd van het papier schrijft hij >Ik N., kardinaal N., kies tot Paus den hoogwaardigen heer kardinaal..." Onderaan plaatst hij een tekst uit de Heilige Schrift, naar eigen keuze, om, in geval van twijfel, zijn stem en handteekening te veriüeerec. Het papier dat daartoe in vijf afdeelingen is verdeeld, wordt zóó dicht gevouwen, dat alleen de naam van den gekozen candidaat in het midden zicht- baar blijft. Nadat de stembriefjes zorgvuldig getee- kend en verzegeld zijn, gaan de kardinalen ze in een grooten keik met pateen (de zilveren of gouden ronde plaat, die den kelk bedekt) werpen, die op het altaar staat. Elk kiezer knielt voor het altaar neer en zegt: »Ik neem Christus onzen Heer, Die mij zal oordeelen, tot getuige, dat ik den persoon kies, dien ik voor God meen dat gekozen moet worden." Dan gaat hij de altaartreden op en legt zijn gevouwen biljet op de pateen, waar van het in den kelk valt. Als alle briefjes in den kelk zjjn, gaan de drie by stemming aan gewezen stemopnemers ze onderzoeken. De eerste dekt den kelk met de pateen en schudt de briefjes goed door elkaar, de tweede neemt de briefjes er uit en telt ze in den tweeden kelk over. De stemopnemers brengen dan den tweede kelk naar een vierkante met purper bekleede tafel, waar tot aftezing der briefjes wordt overgegaan. Door iederen stemopnemer wordt nu van elk briefje den naam luid voorgelezen. Na de kiezing nadert de sub-decanus, vergezeld van de ceremoniemeesters den nieuwgekozen paus en vraagt hem of hy de verkiezing tot opperherder aanneemt. Op het bevestigd antwoord knielt de sub-decanus dan voor hem neer, terwijl de andere kar- dinalen opstaan om den nieuwen paus te huldigen. De troonhemels boven de zetels worden neergehaald, uitgenomen die boven den zetel van den nieuwgekozen paus. Hierna huldigen de kardinalen den met het pauselijk gewaad intusschen getooiden kerkvorst door den hand- en voetkus. Vervolgens begeeft de oudste der kardinalen zich daar de buiten wachtende menigte en deelt deze de verkiezing mede, alsook den naam dien de gekozene als paus aangenomen heeft. Op hetzelfde oogenblik beginnen de klokken van alle kerken van Rome te luiden en de telegraaf brengt den naam van den nieuwen paus over alle landen der wereld. Koning Eduard naar Ierland. De dood van den Paus zal eenige wijziging brengen in het progam van de reis van den Koning naar Ierland. Vele straatversieringen te Dublin en gala-voorstel lingen in den schouwburg aldaar blijven achterwege. Nadere berichten melden, dat de Koning en de Koningin met groote geestdrift te Kingstown in Ierland zijn ontvangen. In antwoord op een tot hem gerichte toespraak zei de Koning, dat de dood van den Paus droefenis heeft gewekt in zijn eigen hart en in het hart van een groot aantal zijner onderdanen. De Koning wist, hoevoal be lang de Paus stelde in de welvaart van het Britsche volk, in elk opzicht. Voorts zei de Koning, dat zijn bezoek aan Ierland plaats had op een tijdstip waarop schitterende verwachtingen voor een nieuw tijdperk van welvaart gekoes terd werden hij hoopte hartelijk, dat deze verwachtingen zouden vervuld worden. Ook te Dublin is het Engelsche konings paar bij zijn aankomst hartelijk verwelkomd. Inmiddels heeft het Engeisch Lagerhuis in derde lezing de Iersche landwet aan genomen. Fransch bezoek in Engeland. Een honderdtal Fransche senatoren, afgevaardigden en gemachtigden van han delslichamen zijn gisteren-middag om half vijf te Dover aangekomen. Op de kade werden zij verwelkomd door de plaatselijke overheidspersonen, die adressen aanboden aan de Fransche bezoekers. Deze vertrok ken met een extra-trein naar Londen, waar zij om zeven uur in het Victoria- station aankwamen. 4. Benoeming van een secretaris dezer gemeente. Aanbevolen worden de heeren Mr. A. F. Victor Sickenga te Har lingen en mr. G. Noorman te Veendam. 5. Benoeming van een tydelijk leeraar in de natuurkundige vakken aan het Gym nasium. Aanbevolen wordt de heer J. Kunst te Schiedam. 6. Benoeming van een tydelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium. Aanbevolen wordt de heer C. Bethe te Schiedam. 7. Benoeming van een opzichter der gemeente reiniging. Aanbevolen worden de heeren C. Dekker te Schiedam, N, G. Slootweg te 's-Graveland, H. J. den Boer te Utrecht, A. de Haan te Schiedam. 8. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden. 9. Voorstel goedkeuring rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie. 10. Voorstel bepalen heffingspercentage plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 11. Vaststelling kohier no. 1 der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen dienst 1903/4. 12. Voorstel splitsing 2 klasse der Hoogere Burgerschool. Generaal Brialmont overleden. Generaal Brialmont, de beroemde Belgi sche genie-officier, is gisteren-ochtend te Brussel overleden. Henri Alexis Brialmont, Belgisch genie officier, was den 25sten Mei 1821 te Venlo geboren; tot Augustus 1887 was hij chef van den generalen staf. Hij leidde de versterking van Antwerpen, van de Maas- linie en van Boekarest. Zijn voornaamste werk was getiteldLa defense des états et la fortification a la fin du XIX siècle. Gentsche Weversbond. De Weversbond van Gent heeft besloten alle weefstoelen een dag per week te doen stilstaan, tengevolge van de prijsverhooging, ontstaan door de speculatie van Amerikanen. 10.000 wevers zullen hierbij betrokken zijn. Vorstelijke verloving. Te Darmstadt loopt het gerucht dat de groothertog van Hessen zich wil verloven met prinses Xenia van Montenegro, de 22-jarigen dochter van vorst Nikita. Prinses Xenia is het zevende van diens negen kinderen. De Arbeidsbeurs. (Opgave 22 Juli 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id.' voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijl werk. Schoen- maker(half was). Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. Een verver. Een drukker. Een bakkersknecht. - Een boerenknecht. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpakhuis. Een scbippersjongen. Loop jongen voor een winkel. Smidsjongen. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een Schoonmaakster (voor 4 dagen per week). Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Kantoorbedienden. Boe renknecht. Tuiniersknecht. Koetsiers. Slagersknechts. Tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoo- persknechts. Personen voor lichte werk zaamheden. id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. J z 3. H. B. S. Eindexamen H. B. S. Zu d-Holland (Zuidelyke Com missie) Bij de tweede groep (mondelinge examens 20, 21 en 22 Juli) werden van de H. B. S. alhier toegelaten: J. A. M. Bruineman en W. Dirkzwager. Dat de Delftsche feesten aan keizer Nikephores Phocas een aardigen duit hebben gekost, daarvan kan men ver zekerd zijn Z. K. H. had drie kostbare costuumstal van personen, gedurende de afgeloopen week aan hem verbonden, leefden te zijnen kostehij was mild in het geven van fooien en giften en ook op andere wijze dan hierdoor toonde hij op wat meer of minder uitgaven niet te zien. Het moet gezegd worden, dat de heer Fentener van Vhssingen zijn rol van keizer uitnemend vervuld heeft. Altjjd door heeft hij zijn keizerlijke waardigheid hooggehouden, hierin op meesterlijke wijze gesteund door den hem steeds vergezellenden opperhof maarschalk Basilios Nothos (H. C. Roel vink). Ook de keizerin maakte naast den keizer een goed figuur. Omringd door haar stoet van kostbaar gekleede hofdames, heeft ook zij veel bijgedragen tot het verkrygen van een fraai geheel. Eigenaardig is het, dat de rol keizerin Theophano werd vervuld door de verloofde van den heer Fentener van Vlissingen. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat dagelijks onbesliste gevechten geleverd worden in de buurt van Tetoean. Schiedam, 22 Juli 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting opVrjjdag te behandelen onderwerpen luidt als volgt: 1- Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een curator van het Gymnasium wegens periodieke aftreding van den heer H. J. Versteeg. Aanbevolen worden de heeren H. J. Versteeg en mr. J. C. von Briel Sasse. ai! Gisteren-ochtend werd hier in het Zuider- gers door den veldwachter aangehouden een deserteur van een logger te Vlaardingen, die door deVlaardingsche politie werd nagezet. Hy werd van die politie overgegeven. Gister-avond is door de politie uit Rotterdam hier aan deouders overgegeven een tienjarige jongen, die te Rotterdam zwervende werd aangetroffen en niet wist thuis te komen. Aan den Heischendyk onder Pernis zijn gisteren-nacht de huizen, bewoond door H. Vermeer en K. Lodder, een prooi der vlam men geworden. Het gelukte der brandweer het huis van A, Ketting, waarvan het dak reeds brandde, te behouden. Voor het eerst werden de nieuwe brand- hoorns gebruikt, en wel met succès, want in enkele minuten was de brandweer op de been. Eerste Plechtige H. Mis. De parochie van O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans had heden weder het voorrecht een harer zonen het altaar des Heeren te zien betreden. De weleerw. pater C. Kleypooi, den 19 dezer in de kapel der eerw. paters van het A. H. Hart van Jezus te Leuven priester gewijd, ging heden-ochtend 9 ure het eerste plechtig H. Misoffer opdragen in het heiligdom, waar hij als jongeling de stemme Gods hoorde, die hem tot hooger bestemming en heiliger bediening riep. De jeugdige priester werd bij de plech tige, hoogheilige handeling geassisteerd door den zeereerw pastoor Laugewen als pres byter assistenSj en door de eerw. paters krank en Luyten, beiden van het juvenaat der eerw. paters van het A. H. Hart van Jezus te Bergen-op-Zoom, resp. als diaken en subdiaken, terwijl onze oud-stadgenoot, de eerw. frater A. T. Richters, van het juve naat te Leuven, als ceermonianus fungeerde. Door het koorgezelschap, dat by den aan vang aer plechtigheid het Gregoriaansch Vem Creator had uitgevoerd, werd onder de H. Mis de missa Perosi voor gemengd koor verdienstelijk gezongen. De feestrede werd gehouden door den zeereerw. pastoor Langewen, die naar aan leiding van den tekst in den 42n psalm nik zal ingaan tot het altaar des Heeren", de dubbele macht des priesters, over het geestelijk en stoffelijk lichaam des Heeren, in welgekozen bewoordingen schetste en besloot met een hartelijk gebed voor leven den en overledenen te vragen. 1 tellend was als altijd oe stonde waarin de nieuwgewyde het hoogheilig Offer ten hemel mocht heffen, maar indrukwekkend ook het oogenblik toen hij met eigen hand zijnen dierbaren het Brood des Leven ten eeuwigen leven mocht reiken. De plechtigheid, ais gewoonlijk met de Benedictie besloten, liet zeker niet na diepen indruk te maken, niet alleen op de talrijke verwanten van den jeugdigen priester, iu de kerk aanwezig, maar ook op de velen, die het voorrecht hadden haar bij te wonen. Zij het den nieuwgewyde gegeven als priester van het A. H. Hart van Jezus, bezield met de offerende liefde van den Goddelijken Meester, tailoozen ten heil te zijn, een rijken oogst van zielen voor de hemelsche voorraadschuren te vergaren I De weleerw. heer Jos. Maas, priester van het seminarie te Haaren, heeft aan het «Séminaire Léon XUI" te Leuven met gunstig gevolg examen afgelegd als doctor in de Godgeleerdheid. Ie IJselstein is in den ouderdom van ruim 30 jaar overleden de weleerw, heer W. A. J. van Eyk. De overledene, in 1898 gewijd, was sinds 1899 kapelaan te Benschop, Een der oudste bedevaartplaatsen is gewis Koolwijk (Herpen) ter eere van de H. Moeder Anna. Jaarlijks wordt het feest op plechtige wyze gevierd en stroomen honderden naar dit genadeoord. Van heinde en verre komt men hier de H. Anna vereeren en niet alleen met 't feest en onder het octaaf, doch door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2